Решение по дело №3310/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260300
Дата: 11 май 2021 г. (в сила от 26 май 2021 г.)
Съдия: Даниела Велинова Борисова
Дело: 20201100203310
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр.София, 11.05.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НО, 1 състав, в публично съдебно заседание на единадесети май през две хиляди двадесет и първа година в състав:

     

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДАНИЕЛА БОРИСОВА

                                                             

 

         с участието на секретаря Даниела Танева и в присъствието на прокурора                                                           Михаела Райдовска, след като разгледа докладваното от съдия Борисова нахд № 3310/2020 г., въз основа на закона и данните по делото :

                                                                                    

Р Е Ш И :

 

         НАЛАГА на юридическото лице М и М д.“ ЕООД, ЕИК ******** със седалище и адрес на управление *** с управляващ и представляващ го А.Н.Б., ЕГН ********** имуществена санкция в размер на 56 085,00 /петдесет и шест хиляди и осемдесет и пет/ лева, представляващи равностойността на имуществената облага, която би била получена от юридическото лице М и М д.“ ЕООД, в резултат на извършено от управляващия и представляващия го към 07.07.2018 г. – М.Й.К., ЕГН **********, престъпление по чл. 172б, ал. 1 НК във връзка с чл. 13, ал. 1, и ал. 2, т. 2 и чл. 22, ал. 1 от Закона за марките и географските означения.  

         ОСЪЖДА юридическото лице М и М д.“ ЕООД, ЕИК ******** със седалище и адрес на управление *** с управляващ и представляващ го А.Н.Б., ЕГН ********** да заплати сумата от 5,00 /пет/ лева държавна такса за служебно издаване на един брой изпълнителен лист по сметка на СГС.

        

         РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест в 14-дневен срок  от днес пред Софийски апелативен съд.

 

        

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                 

Съдържание на мотивите

Мотиви към решение по нахд № 3310/2020 г. по описа на СГС, НО, 1 състав.

 

Производството е с правно основание чл. 83г, ал. 7, т. 1 вр. с чл. 83б, ал. 1, т. 1, пр. първо, вр. с чл. 83а ЗАНН.

Образувано е по предложение на прокурор при районна прокуратура – Бургас, ТО-Несебър, с което се предлага на Софийски градски съд да постанови съдебен акт, с който на юридическото лице М и М д.“ ЕООД, ЕИК ******** със седалище и адрес на управление ***, с управляващ и представляващ го А.Н.Б., ЕГН ********** да наложи имуществена санкция в размер на 56 085,00 лева, представляващи равностойността на имуществената облага, която би била получена от юридическото лице М и М д.“ ЕООД, в резултат на извършено престъпление по чл. 172б, ал. 1 НК във връзка с чл. 13, ал. 1, и ал. 2, т. 2 и чл. 22, ал. 1 от Закона за марките и географските означения от управляващия и представляващия го към 07.07.2018 г. – М.Й.К., ЕГН **********. 

В съдебно заседание представителят на СГП поддържа предложението, подадено от прокурор при Районна прокуратура – Бургас – ТО Несебър и моли същото да бъде уважено като се наложи имуществена санкция в размер на 56 085 лева на юридическото лице. Посочва, че тази сума се явява равностойността на облагата, която би получило дружеството „М и М д.“ ЕООД в резултат на извършеното престъпление по чл.172б НК от М.Й.К., който е бил негов управител към 07.07.2018 г. Според прокурора, независимо от обстоятелството, че към настоящия момент юридическото лице се управлява и представлява от лицето А.Б., а към датата на престъплението е било управлявано и представлявано от извършителя на същото - М.К., който към датата на инкриминираното деяние е бил управляващ  прокурорът посочва, че, който е настоящия управляващ и представляващ юридическото лице, е закупил търговското дружество с всичките му права и задължения, поради което и към настоящия момент няма пречка същото  да носи административна наказателна отговорност, защото не е закрито. Счита, че са налице всички процесуалноправни предпоставки, обуславящи ангажиране на имуществената отговорност на юридическото лице, защото има внесен обвинителен акт, лицето което го е управлявало и представлявало към инкриминираната в обвинителния акт дата - Мирослав К.се е признал за виновен, бил е осъден, наложено му е съответно наказание, т.к. е признал всички факти и обстоятелства по този обвинителен акт. Прокурорът намира, че по делото безспорно е установено обстоятелството, че юридическо лице към настоящия момента се представлява и управлява от лицето А.Б., същото не е заличено от търговските регистри, поради което е материално и процесуално легитимно да носи съответната отговорност по ЗАНН. По изложените съображения моли да се наложи съответната имуществена санкция на юридическото лице или в размера, който е посочен по предложението, а именно 56 085 лева, представляваща пазарната стойност на предлаганата за продажба стока.

Управляващият и представляващ юридическото лице М и М д.“ ЕООД заявява, че е купил търговското дружество „ през 2019 г., около 18-ти-19-ти декември, след което същото не е работило. Твърди, че когато е купил търговското дружество неговият управител Мирослав, който е бил съден лятото и на който не знае фамилия и презиме, заедно с неговата жена, му е прехвърлил фирмата, за което му е дал и удостоверение по чл. 78, че няма задължения към НАП. Посочва, че фирмата не е заличена, но тя не работи и си стои във времето. Заявява, че който е съден, той следва да плаща, а това е Мирослав.

Настоящият съдебен състав, след като обсъди поотделно и в тяхната съвкупност събраните и приобщени по настоящото дело писмени доказателства, както и тези приложени към предложението на прокурор при районна прокуратура – Бургас, ТО-Несебър, а именно обвинителен акт изготвен и внесен в районен съд Несебър, във връзка с образувано досъдебно производство № ЗМ-785/2018 г. по описа на РУ Несебър, пр.пр. № 1405/2018 г. по описа на районна прокуратура – Бургас, ТО-Несебър и експертното заключение по посоченото наказателно производство намира за установено от фактическа и правна страна, следното:

На 12.12.2019 г. е сключен на основание чл. 129 от Търговския закон във връзка с чл. 183 от Закона за задълженията и договорите договор за покупко-продажба на дружествени дялове между М.Й.К. и М.Я.К., от една страна като продавачи и А.Н.Б., от друга страна като купувач, с който продавачите продават на купувача своите 10 дяла от капитала на дружеството „М и М д.“ ЕООД, вписано в Търговския регистър при Агенция по вписванията с ЕИК ********, за сумата от 100 лева. В договора е вписано, че купувачът е съгласен и купува дружествените дялове за сумата от 100 лева, както и че купува дружеството с всичките му активи и пасиви. Договорът е нотариално заверен на 12.12.2019 г. от помощник нотариус по заместване Мирена Анчева при нотариус ********на Нотариалната камара, с район на действие Районен съд София и вписан в нотариалните книги с рег. № 33601, том ХІ, № 68.

На 12.12.2019 г., купувачът А.Н.Б. е подписал пред същия помощник нотариус декларация-съгласие образец от подпис, вписана под № 35599; нотариално е заверен протокол от решение на едноличния собственик на капитала „М и М д.“ ЕООД, което е подписано от А.Н.Б. и е вписан под № 35603.

На 12.12.2019 г., купувачът А.Н.Б. е изготвил дружествен акт (устав) на търговското дружество „М и М д.“ ЕООД, с който се урежда статута на същото.

Съставените и подписани от купувача А.Н.Б. писмени документи са вписани в Търговски регистър при Агенция по вписванията.       

С присъда от 01.07.2020 г. постановена по нохд № 316/2020 г. по описа на районен съд Несебър, влязла в законна сила на 17.07.2020 г. на подсъдимия по делото М.Й.К. за извършеното от него деяние на 07.07.2018 г., което е квалифицирано като престъпление по чл. 172б, ал. 1 НК и при условията на чл. 58а, ал. 4, вр. ал. 1, вр. с чл. 55, ал. 1 , т. 2, б.“б“ НК е наложено наказание „Пробация“, при следните пробационни мерки - на основание чл. 42а, ал. 2 , т. 1 и т. 2, вр. с ал. 3, т. 1 НК „Задължителна регистрация по настоящ адрес в с.Кошарица, комплекс „Несебър Гардън“ за срок от 6 /шест/ месеца, с явяване и подписване пред пробационен служител 2 /два/ пъти седмично и „Задължителни периодични срещи с пробационен служител“ за срок от 6 /шест/ месеца. На подсъдимия К.не е наложено кумулативно предвиденото наказание „Глоба“ на основание чл. 55, ал. 3 НК. На основание чл. 172б, ал. 3, вр. с чл. 53, ал. 1, б. “б“ НК са отнети в полза на държавата иззетите по делото веществени доказателства. На основание чл. 189, ал. 3 НПК подсъдимия К.е осъден да заплати в полза на ОДМВР Бургас направените по делото разноски в размер на сумата от 1143,16 лева.

Настоящият съд констатира, че депозираното предложение от прокурор при районна прокуратура – Бургас, ТО-Несебър, което се поддържа от прокурор при СГП е изготвено и съдържа всички необходими за това реквизити в съответствие с изискванията заложени в разпоредбата на чл. 83б, ал. 2 ЗАНН. Същото е мотивирано, а също така е и подкрепено от приложените към него писмени доказателства, чрез които се установяват правно значимите и релевантни към настоящото производство факти и обстоятелства имащи значение за правилното решаване на делото. Ето защо предложението на прокурора по реда на чл. 83б, ал. 1, т.1, пр. предл. първо във вр. с чл. 83а ЗАНН е не само допустимо, т.к. изхожда от активно легитимирано за това лице, което е компетентно да сезира настоящия съд, но и разгледано по същество, предложението е основателно и като такова следва да бъде уважено.     

В конкретния случай, съдът намира, че не са налице процесуални пречки за налагане на имуществена санкция на юридическото лице „М и М д.“ ЕООД независимо от обстоятелството, че на 12.12.2019 г. е била променена собствеността върху същото, като считано от посочената дата негов собственик, управляващ и представляващ е лицето А.Н.Б., който представлява дружеството и в хода на настоящото съдебно производство. В случая се касае за налагане на имуществена санкция на юридическото лице, а не се изследва въпрос свързан с личната отговорност на лицето, което управлява и представлява търговското дружество. Това е така, защото във връзка с деяние извършено на дата 07.07.2018 г. е било образувано досъдебно производство № ЗМ-785/2018 г. по описа на РУ Несебър, пр.пр. № 1405/2018 г. по описа на районна прокуратура – Бургас, ТО-Несебър, а впоследствие е изготвен и внесен в Районен съд Несебър на 25.03.2020 г. обвинителен акт срещу М.Й.К., който е инициирал образуването на нохд № 316/2020 г. по описа на районен съд Несебър. От събраните и приобщени по настоящото дело писмени доказателства се установява несъмнено и категорично, че към датата на инкриминираното деяние юридическото лице „М и М д.“ ЕООД се е управлявало и представлявало от подсъдимия М.К., независимо, че към датата на внасяне на обвинителния акт в Районен съд Несебър, същото считано от 12.12.2019 г. се е управлявало и представлявало от лицето А.Н.Б.. Независимо от това обстоятелство, предвид настъпилата промяна в собствеността на юридическото лице, това не променя факта на извършено престъпление при което това юридическо лице се е обогатило или би могло да се обогати с размера на имуществената санкция претендирана в производството по чл. 83б ЗАНН. Това е така, защото в производствата по чл. 83а ЗАНН се развиват две производства, едното е свързано с наказателната отговорност на физическото лице, което е извършило инкриминираното деяние, което в случая представлява престъпление по чл. 172б, ал. 1 НК, а другото е свързано с административно наказателната отговорност на юридическото лице, което се е обогатило или би могло да се обогати, както вече се каза. Възникването на правото за прокурора да претендира налагане на наказателна отговорност на физическото лице, което се свързва с юридическото лице, възниква от датата на извършване/довършване на инкриминираното деяние, а търсенето и налагането на имуществена санкция на самото юридическо лице, възниква за прокурора при условията на чл. 83б, ал. 1 ЗАНН, при което двете производства с оглед техния субект се явяват самостоятелни по характер и последици. Ето защо след внасяне на обвинителен акт или след възникване на правопораждащо по смисъла на чл. 83б, ал. 1 ЗАНН основание, то и срок за внасяне на предложение за налагане на имуществена санкция на юридическото лице не тече. Настоящото производство е свързано с ангажиране на административната отговорност на юридическото лице по силата на закона, а не за извършено от него административно нарушение и то само и единствено при наличие на конкретно визираните в закона предпоставки за това. Ето защо и възраженията на лицето А.Б. са неоснователни в конкретния случай, защото по делото се установи, че независимо от настъпилите промени в лицата, които управляват и представляват юридическото лице „М и М д.“ ЕООД, то същото не е заличено в Търговския регистър, не е обявено в несъстоятелност или ликвидация, а единствено не осъществява към настоящия момент активна търговска дейност, поради което и същото разполага с необходимата материално правна възможност да носи административно наказателна отговорност по реда на чл. 83г, ал. 7 ЗАНН чрез налагане на имуществена санкция. В случая се цели да се ангажира имуществената отговорност на юридическото лице с оглед извършени неправомерни действия от лице, което е свързано с него към датата на инкриминираното деяние по воденото наказателно производство срещу това физическо лице и вследствие на които би могла да постъпи неследваща се облага за търговското дружество или то да се обогати в следствие на извършено престъпление от своя управляващ и представляващ го, както е в случая. Също така се установи, че новия собственик - А.Б. чрез договор за покупко-продажба е купил търговското дружество „М и М д.“ ЕООД с неговите права, задължения и фактически отношения, а впоследствие и е вписал промените в Агенция по вписванията. В конкретния случай е ирелевантно възражението на настоящия управляващ и представляващ юридическото лице - А.Б., че е получил от предходния управляващ и представляващ го – М.К., удостоверение за липса на данъчни задължения от НАП затова, защото в случая се касае за друга по вид отговорност, В случая се касае за налагане на имуществена санкция на юридическото лице, чиято отговорност за събиране на задължението ще възникне и то по ДОПК едва след влизане в сила на настоящото решение.

При така изложените съображения, за настоящият съд няма спор, че търговското дружество „М и М д.“ ЕООД е юридическото лице по смисъла на чл. 113, вр. с чл. 63, ал.3 от Търговския закон, което го прави и годен субект по смисъла на чл. 83а ЗАНН, който може да носи имуществена санкция. На следващо място от представените към предложението на прокурора писмени доказателства е видно, че М.Й.К. към датата на инкриминираното деяние, за което е бил наказателно санкциониран за престъплението по чл. 172б НК е бил лице по чл. 83а, ал. 1, т. 1 и т. 2 ЗАНН, което е имало правомощието да формира волята на юридическото лице „М и М д.“ ЕООД, както и да го представлява. На следващо място престъплението по чл. 172б, ал. 1 НК, за което е бил наказателно санкциониран М.Й.К. е сред изрично посочените в разпоредбата на чл. 83а, ал. 1 ЗАНН, за които е допустимо налагане на имуществена санкция на юридическото лице, което той е управлявал и представлявал и което се е обогатило или би могло да се обогати в резултат на извършване именно на това престъпление от М.К..

Налице е и следващата законова предпоставка за налагане на имуществена санкция на юридическото лице „М и М д.“ ЕООД затова, защото към предложението на прокурора е приложена влязлата в сила на 17.07.2020 г. присъда на районен съд Несебър, която е постановена по нохд № 316/2020 г.  и която с оглед процесуалната норма на чл. 413 НПК е задължителна за настоящия съд по въпросите свързани с авторството на деянието, вината, механизма при извършване на престъплението, наличието на причинно следствена връзка между извършеното деяние и евентуалната облага за юридическото лице и не на последно място установената у налична по безспорен и категоричен начин връзка между дееца и юридическото лице. Въз основа на приложените към предложението на прокурора писмени доказателства може да се направи убедителен извод, че вследствие на установения в хода на наказателното производство механизъм при извършване на престъплението са налице данни, че юридическото лице „М и М д.“ ЕООД е могло да се обогати чрез придобиване на евентуална неправомерна облага, вследствие на неправомерно извършени действия от неговия управляващ и представляващ го М.Й.К.. Това е така, защото инкриминираните предмети на престъплението по нохд № 316/2020 г. по описа на районен съд Несебър са били излагани за продажба на публично място, в търговски обект, който се е стопанисвал именно от юридическото лице „М и М д.“ ЕООД, от името и за сметка на посоченото търговско дружество, което е извършвало процесната по делото търговска дейност и приходите от която са постъпвали именно в това търговско дружество, чиито управляващ и представляващ е бил М.Й.К..           

От допуснатата и изготвена по нохд № 316/2020 г. по описа на районен съд Несебър съдебно счетоводна експертиза, която е приложена към предложението на прокурора инициирал настоящото производство за налагане на имуществена санкция на юридическото лице „М и М д.“ ЕООД се установява размера на целената облага за това търговско дружество, т.к. е извършена оценка на продаваните в процесния търговски обект стоки, който е стопанисван от това дружество като имитация на оригинални такива, които са от различни марки или същата е изчислена в размер на 56 085,00 лева.    

Съгласно разпоредбата на чл. 83а, ал. 1, т. 4 ЗАНН се налага имуществена санкция на юридическото лице в размер до 1 000 000 лева, но не по-малко от размера на облагата, вследствие на която същото би се обогатило като резултат от извършеното престъпление от управляващия го. Изхождайки от размера на облагата установена посредством експертните знания, умения и квалификация на експертите изготвили съдебно оценителната експертиза по нохд № 316/2020 г. по описа на районен съд Несебър е видно, че облагата която би получило юридическото лице „М и М д.“ ЕООД вследствие на извършеното престъпление по чл. 172б, ал. НК от управляващия и представляващия го към инкриминираната дата е в размер на 56 085,00 лева и същата представлява равностойността на процесните стоки предлагани за продажба, които са предмет на авторски права и то в търговски обект стопанисван от това дружество. По изложените съображения, настоящият съд намира, че размера на имуществената санкция, която следва да бъде наложена на юридическото лице „М и М д.“ ЕООД, е този в размер именно на размера на равностойността на облагата и се определи на 56 085,00 лева, който размер се явява съобразен със законоустановените предпоставки за неговото определяне по чл. 83а, ал. 1 ЗАНН.

Съдът намира, че с оглед изхода на делото следва на основание чл. 190, ал. 2 НПК да бъде осъдено юридическото лице „М и М д.“ ЕООД да заплати 5,00 лева държавна такса за служебно издаване на един брой изпълнителен лист по сметка на СГС.    

 

По изложените съображения и на основание чл. 83г, ал. 7, т.1 ЗАНН СЪДЪТ постанови своето решение.

 

 

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: