Присъда по дело №1849/2009 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 334
Дата: 5 октомври 2009 г. (в сила от 21 октомври 2009 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20095220201849
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 9 септември 2009 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

                      ГОДИНА 2009                            ГР. ПАЗАРДЖИК

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД          НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

НА  ПЕТИ ОКТОМВРИ                              2009 ГОДИНА

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР БИШУРОВ

 

СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. Б.М.

                                                                2.  С. К.

Секретар: Е.П.

Прокурор:   Б. П.

Като разгледа докладваното от съдия Б.

Наказателно дело ОХ № 1849 по описа за 2009 година

 

                                       П Р И С Ъ Д И   :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия К.Р.Г.,  роден на *** г. в  гр. П., живущ ***,  българин, български гражданин,  неженен, осъждан, с начално образование,  безработен, ЕГН-********** за ВИНОВЕН в това, че на 10.04.2009 г. в отдел 208  в местността „Еминова кория” в землището на с. Л., обл. Пазарджишка без редовно писмено позволително е отсякъл от Държавен горски фонд гр. П. 0,80 пространствени кубически метра  широколистни дъбови дърва за огрев на стойност 52 лева, като деянието представлява маловажен случай, поради което и на основание  чл. 235 ал.6 във връзка с ал.1 и във връзка с чл. 54 и чл. 57 ал.1   от НК  ГО ОСЪЖДА  на   ГЛОБА  в размер на 200 /двеста/ лева, платима в полза на държавата, по бюджета на съдебната власт.

НА ОСНОВАНИЕ чл. 235 ал.7 от НК ПОСТАНОВЯВА  предметът на престъплението – 0,8 пространствени куб.метра широколистни дъбови дърва – находящи се на отговорно пазене в разсадник с. Ц. при ДГС гр. П.  ДА СЕ ОТНЕМАТ в полза на държавата.

НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 189 АЛ.3 ОТ НПК  ОСЪЖДА подсъдимия  К.Р.Г. да заплати в полза на държавата по сметка на ПРС сторените по делото разноски в размер на  55 лева.

          ПРИСЪДАТА  може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд Пазарджик в 15 дневен срок от днес.

 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

                                        СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:  1.

 

 

                                                                                      2.

Съдържание на мотивите

НОХД № 1849/2009 год.

МОТИВИ:

 

Обвинението е против подсъдимия К.Р.Г. ***, с ЕГН ********** е по чл.235 ал.1 от НК за това, че на 10.04.2009 год. , в м.”Е. к.”, землището на с.Л., обл.Пазарджишка, без редовно писмено позволително от отдел „208в” от ГФ е отсякъл 0.8 пространствени куб. метра широколистни дъбови дърва за огрев на стойност 52 лв., немаркирани с КГМ.

          В съдебно заседание, представителят на Районна прокуратура-гр.П. поддържа изцяло така повдигнатото обвинение. Излага подробни съображения по същество в хода на съдебните прения.  Пледира за постановяването на осъдителна присъда и налагане на подсъдимия на наказание с приложението на чл.55 от НК.

                Подсъдимият се явява лично в съдебно заседание, признава  се за виновен  и дава кратки обяснения по обвинението.

          Районният съд, като обсъди и прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и след като спази разпоредбите на чл.301 от НПК , прие за установено следното:

На 10.04.2009 година през деня, подс.К.Г. с кон и каруца отишъл  в  м.”Е. к.”, находяща се в землището на с.Л., обл.Пазарджишка, където без да имал  редовно издадено писмено позволително, осякъл от горския фонд - отдел „208в” общо 0.80 пространствени куб. метра широколистни дъбови дърва за огрев. Натоварил ги в каруцата си и тръгнал да се прибира, с намерение в последствие да продаде дървата и с това да реализира доходи за издръжката на своето семейство. На същата дата около 18.00 часа той бил спрян за проверка в с.Л. от служители на ДГС-Пазарджик – свидетеля Д. и неговия колега П.Д.. Те установили, че дървата са незаконно добити от подсъдимия, което той потвърдил пред тях и посочил точното място, където ги бил отсякъл.  На място бил повикан св.Н.М.,***, в чийто район била извършена сечта. Той съставил констативен протокол, в който отразил количеството и вида на дървесината. След това съставил АУАН против подсъдимия, с който на основание ЗГ били задържани каруцата на подсъдимия и дървесината в нея. В последствие св.М. откарал тези вещи и ги оставил  на отговорно пазене в разсадника на ДГС-Пазарджик в с.Ц..

За случая била сезирана РП-Пазарджик, при което било отпочнато настоящото наказателно производство.

От заключението на назначената по делото лесо-оценъчна експертиза, което съдът цени, като компетентно, безпристрастно изготвено и неоспорено от страните се установява, че общата стойност на дървата, предмет на престъплението, възлиза на сумата от 52 лева.

          Така описаната фактическа обстановка, съдът възприе въз основа на  самопризнанието на подсъдимия и показанията на свидетелите Д. и М., а също и от останалия доказателствен материал - заключението на оценъчната експертиза и писмените доказателства, инкорпорирани в доказателствения материал по делото по реда на чл.283 от НПК.

          Съдът дава изцяло вяра на събраните писмени и гласни доказателства, тъй като същите са последователни и непротиворечиви, като по категоричен начин очертават гореописаната фактическа обстановка.

          При така установената фактическа обстановка, съдът намира, за безспорно установено по делото, че подс. К.Г. е осъществил от обективна и субективна страна признаците на престъпния състав на чл.235 ал.6 във вр. с ал.1 от НК, като на 10.04.2009 год., в м.”Е. к.”, землището на с.Л., обл.Пазарджишка, без редовно писмено позволително от отдел „208в” от ГФ е отсякъл 0.8 пространствени куб. метра широколистни дъбови дърва за огрев на стойност 52 лв.,  като деянието представлява маловажен случай.

                Съдът счита,че в конкретния случай подсъдимият не е  извършили престъпление по повдигнатото му обвинение, т.е. по основния състав на чл.235 ал.1 от НК.

Предвид данните за вида, ниското количество и стойност на дървесината, предмет на посегателство, подробно описани по-горе, както поради обстоятелството, че същата е върната  на собственика – ДГС-П., при което липсват реално настъпили вредни последици , както и предвид наличието на други смекчаващи обстоятелства - пълни самопризнания и то още преди да е започнало наказателното производство, оказано съдействие на разследващите органи, изразено критично отношение към стореното, тежко семейно и материално положение на подсъдимия, очертават престъплението като такова с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид и сочат маловажен случай на деянието по смисъла на чл.93 т.9 от НК.

Авторството на деянието и другите обстоятелства за времето, мястото и начина на извършване на престъплението се доказват по един несъмнен начин. Подсъдимият е имал представа и за всички обективни елементи на престъпния състав - съзнавал е ,че дървата са незаконно добити,т.к. не са били маркирани с КГМ , като и че той самият  няма надлежен документ доказващ произходът им и разрешаващ сечта им от горския фонд.

          При определяне вида и размера на наказанието, което следва да бъде наложено на подсъдимия, съдът се ръководи от изискванията на чл.36 от НК - относно целите на наказанието, както и от разпоредбите на чл.54 от НК - относно индивидуализацията на същото.

          Съдът отчете относително невисоката степен на обществена опасност на конкретното деяние, предвид вида и малкото количество на незаконно добития дървен материал и ниската стойност на причинените вредни последици   Отчете се и относително завишената степен на обществена опасност на дееца – осъждан е за престъпления от ОХ и е криминално проявен. 

Подбудите за извършване на престъплението се коренят в незачитането на установения в страната правов ред регулиращ обществените отношения в областта на горското стопанство, както и в стремежа на подсъдимия да се облагодетелства по неправомерен начин, което е една рефлексия от  тежкото му семейно и материално положение и ниския жизнен стандарт, който поддържа .

Като смекчаващи наказателната отговорност обстоятелства се отчетоха  добрите  направените самопризнания,  оказаното съдействие на разследващите органи, изразеното критично отношение към стореното, липсата на други предишни нарушения по ЗГ и тежкото семейно и материално състояние на подсъдимия,  а като отегчаващи - обремененото съдебно минало и негативните характеристични данни.

При тези данни и като даде превес на смекчаващите отговорността  обстоятелства, с оглед тяхната относителна тежест съдът наложи на подс.Г. наказание при третата алтернатива на чл.235 ал.6 от НК, а именно глоба в размер на 300 лева, което е съответно на степента на обществена опасност  на деянието и  с което ще се постигнат целите по чл.36 от НК.

На основание чл.235 ал.7 от НК , предметът на  престъплението – 0.8 куб.м. дъбови дърва за огрев , намиращи се на съхранение в ДГС- П., разсадник с.Ц., бяха отнети в полза на държавата.

С оглед изхода на делото и признаването на подсъдимия за виновен и на основание чл.189 ал.3 от НПК, Г. бе осъден да заплати в полза на държавата, направените по делото разноски общо в размер на 55 лева за експертиза.    

По изложените съображения, Пазарджишкият Районен съд постанови присъдата си.

 

         

                                                                                     

РАЙОНЕН СЪДИЯ: