Решение по дело №1055/2019 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 25
Дата: 17 януари 2020 г. (в сила от 4 февруари 2020 г.)
Съдия: Михаил Георгиев Михайлов
Дело: 20195510201055
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  

 

Казанлък 17.01.2020г.

                  

                   Казанлъшкият районен съд,наказателно отделение,четвърти състав, в публичното заседание на осемнадесети декември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                        председател:М.  Михайлов,

 

при участието на секретаря Атанаска Джагълова, като разгледа докладваното от съдия Михайлов АН дело №1055/ 2019 год. по описа на същия съд, за да се произнесе взе предвид следното: 

Производството е било образувано по жалба на Д.К.Б. против наказателно постановление/НП/№17-0284-003505/20.12.2017г. на Началника РУП към ОДМВР-Стара Загора, РУ-Казанлък, с което за нарушаване на чл.137а,ал.1 от ЗДвП/ Закона за движението по пътищата/, на основание чл.184,ал.4,пр.1 от ЗДвП, е наложено административно наказание-глоба в размер на 50лв. 

Жалбоподателят не се явява в с.з., не изразява становище и не сочи аргументи в подкрепа на жалбата си. 

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител и също не изразява становище по жалбата.

Съдът, след като извърши цялостна преценка на събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

На 14.12.2017г. на жалбоподателя бил съставен АУАН от св.П.Н.- младши инспектор при ОДМВР-Стара Загора, РУ-Казанлък, в присъствието на неговия колега Р.К., затова че на същата дата в 15.58 часа в гр.К., бул.„Р. д.“, като пътник в специален автомобил с peг.№**** не е използвал обезопасителен колан, с който е било оборудвано МПС. В АУАН е записано, че е нарушена разпоредбата на 137А,ал.1 от ЗДвП.

Актосъставителят запознал жалбоподателя с АУАН, който не написал писмени възражения, подписал акта и получил препис от него.

На 20.12.2017г. било издадено НП, в което били повторени констатациите на свидетеля Н. от съставения от същия АУАН. АНО добавил, че нарушението не е маловажен случай. На жалбоподателя било наложено посоченото по-горе административно наказание.

Горната фактическа обстановка съдът приема за безспорно установена от събраните по делото гласни и писмени доказателства- АУАН, НП, справка за нарушител, прочетени на основание чл.283 от НПК.

 

          Съдът кредитира изцяло показанията на свидетелите П.Н., Р.К. и М.М., т.к. същите са логични, последователни, безпротиворечиви и кореспондират помежду си и с приетите и прочетени от съда писмени доказателства.

          От така установената фактическа обстановка, съдът намира, че жалбата е допустима и подадена в срок, а разгледана по същество същата се явява основателна по следните съображения:

При издаването на горното наказателно постановление  АНО е допуснал процесуални нарушения. АУАН и НП не отговарят на изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН. При издаването на НП наказващият орган е нарушил  императивната разпоредба на чл.57, ал.1,т.5 от ЗАНН, съобразно която следва да има пълно описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават. В коментираното наказателно постановление липсва каквато и да било фактическа обстановка, в която да са описани ясно и точно обстоятелствата, при които е извършено нарушението. Преписани са разпоредби, без да са приведени към хипотезите на тези правни норми установените в обективната действителност факти. Правната норма поначало описва общо признаци на състав на административно нарушение, а чл.42,т.4 и чл.57,ал.1,т.5 от ЗАНН изискват да се посочат конкретни факти и обстоятелства, които като се подведат под съответната правна норма, да осъществяват предвидения в нея състав на административно нарушение. В настоящия случай такива липсват. От така констатираното в АУАН и НП не става ясно, по какъв начин е извършено и как е установено нарушението, изобщо има ли извършено такова. Констатациите в АУАН и НП са твърде лаконични. Много неясно,неточно и объркващо в акта е описано, че Д.К.Б. като пътник в специален автомобил не бил използвал обезопасителния колан, с който е било оборудвано МПС. В какво точно се изразява вмененото на въззивника нарушение остава неясно, тъй като актосъставителя и АНО не са установили дали специалния автомобил, в който жалбоподателя е бил пътник, се е движил, или е бил спрян, или паркиран. Освен, че са описали деянието твърде абстрактно, същите не са конкретизирали в достатъчна степен мястото на извършване на нарушението. Твърде общо е отразено, както в АУАН, така и в НП, че нарушителя е осъществил вмененото му деяние „в гр.К., бул.„Р. д.“. Така актосъставителя и АНО не са спазили императивните разпоредби на ЗАНН- чл.42,т.3 и чл.57,ал.1,т.5 от ЗАНН. 

По описания начин е ограничено правото на защита на жалбоподателя. Посочените пороци в акта и постановлението са довели до невъзможност санкционираното лице да разбере в какво е обвинено и оттам да упражни ефективно правото си на защита, което представлява самостоятелно отменително основание.

Посочените нарушения са особено съществени, неотстраними са в съдебната фаза на административно-наказателния процес и сами по себе си представляват абсолютно основание за отмяна на обжалваното наказателно постановление, поради което и на основание чл.63,ал.1, пр.III от ЗАНН съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

          ОТМЕНЯ наказателно постановление №17-0284-003505/ 20.12. 2017г., издадено от Началника РУП към ОДМВР-Стара Загора, с което на Д.К.Б., ЕГН **********,***, е наложено административно наказание-глоба в размер на 50/петдесет/ лева.  

 

Решението подлежи на касационно обжалване в 14- дневен срок от съобщението, че самото то и мотивите към него са изготвени, пред Административен съд гр.Стара Загора.

                                                                                    

Районен съдия: