Решение по дело №1903/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 260119
Дата: 24 февруари 2021 г. (в сила от 3 юни 2021 г.)
Съдия: Явор Димов Влахов
Дело: 20204520201903
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

гр. Русе, 24.02.2021 г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Русенският Районен съд, ПЪРВИ наказателен състав в публично заседание на четвърти февруари, през две хиляди двадесет и първа година в състав :

                                                                            

Председател: Явор Влахов

 

при секретаря Албена Соколова, като разгледа  докладваното от съдията АНДело № 1903/2020 г. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното :

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Постъпила е жалба от адвокат Д.К. *** качеството й на упълномощен процесуален представител на П.С.П. ***, до Русенския Районен съд, против Електронен фиш за налагане на глоба Серия К № 1927736 на ОД на МВР, с който за нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП и на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.2, т.5 от ЗДвП на П. било наложено наказание “Глоба” в размер на 400.00 лв.

          Административнонаказващият орган, редовно призовани, не изпращат представител.

Русенската Районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Нарушителят, редовно призован, се явява лично и с упълномощеният процесуален представител. Молят Съда да отмени електронния фиш, като излагат аргументи за наличието на съществени нарушения на процесуалните правила при издаването му.

 

          Съдът след преценка на събраните доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

ОД на МВР гр. Русе издала Електронен фиш Серия К № 1927736 за налагане на глоба в размер на 400 лв. на П.С.П., за нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП установено с Мобилна система за видеоконтрол на нарушения TFR1-M 543, за това, че на 22.11.2017 г., в 10.03 ч. по гл.път II-21 /гр. Русе-гр. Силистра/, км. 3.700, с GPS-координати EL 26.02.7158 и NL 43.53.6221, при движение в посока гр. Мартен, л.а. “Тойота РАВ-4” с рег.№ Р 3488 ВТ, собственост на П.С.П. бил управляван със скорост 132 км/ч., при разрешена извън населените места скорост от 90 км/ч.

Тази фактическа обстановка Съдът приема за установена от събраните в хода на  настоящото производство  доказателства.

 

Жалбата е подадена в предвидения за това процесуален срок, от легитимното за това действие лице и при наличието на правен интерес, поради което се явява допустима, а разгледана по същество се явява неоснователна.

Съдът констатира, че при издаване на обжалваният Електронен фиш Серия К № 1927736, не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, включително и тези, посочени в жалбата и отстоявани от процесуалния представител, които да са предпоставка за отмяна на електронния фиш само на това основание.

Издаването на електронния фиш е последваща дейност, която се извършва от териториалните структури на МВР въз основа на показанията на одобрените технически средства, които могат да бъдат както мобилни, така и стационарни. Единственото изискване при издаване на фиша е същият да съдържа точно тези данни, които са посочени в правната норма, а именно - териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане. Всички тези задължителни реквизити се съдържат в обжалвания фиш, поради което при издаването му не са допуснати процесуални нарушения.

От представените от АНО и приобщени от Съда писмени доказателства става ясно, че са спазени и условията и редът за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, въведени с Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата /изм./.

Използваното автоматизирано техническо средство TFR1 М №543, било одобрено по реда на Закона за измерванията и притежавало удостоверение за одобрен тип средство за измерване със срок на валидност до 24.02.2020 г. 

От приобщеният Протокол от 11.05.2017 г. за последваща проверка на процесното техническо средство за измерване и инструкция и технически характеристики, се установяват по безспорен начин годността на техническото средство, чрез което е измерено превишението на скоростта, както и възможността на това средство автоматично да фиксира допуснати нарушения за скорост при предварително зададени параметри.

Бил изготвен и протокол от 22.11.2017 г. за използването на процесното мобилно автоматизирано техническо средство, съобразно приложение към Наредбата.

От събраните по делото доказателства се установи по несъмнен начин, че състава на административното нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП е осъществен от обективната страна.

Съгласно чл.189, ал.4, изр.1 от ЗДвП, при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение.

От представените и приобщени по делото доказателства се установява по несъмнен начин, че на 22.11.2017 г., в 10.03 ч. по гл.път II-21 /гр. Русе - гр. Силистра/, км. 3.700, с GPS-координати EL 26.02.7158 и NL 43.53.6221, при движение в посока гр. Мартен, л.а. “Тойота РАВ-4” с рег.№ Р 3488 ВТ, собственост на П.С.П. бил управляван със скорост 132 км/ч. Допустимата скорост по този път и за това превозно средство, като част от пътната мрежа извън населените места, съобразно чл.21, ал.1 от ЗДвП била ограничена до 90 км/ч., т.е. превишаването на скоростта било с 42 км/ч.

Мястото, на което е установено нарушението, като задължителен реквизит на издадения електронен фиш, е посочено коректно с текстово описание и координатите индивидуализиращи точно определено място на извършване на нарушението. Така отразеното място на измерване на процесната скорост на движение, се потвърждава и от показанията на свид.З.В. – мл.автоконтрольор в Сектор ПП-Русе, оперирал с процесната мобилна система за видеоконтрол на нарушения TFR1-M 543, към датата на нарушението.

От приложените веществени доказателствени средства - снимки и разпечатки от паметта на техническото средство, както и от изготвения от полицейските служители протокол, също се установява точното място, на което е извършено нарушението, както и посоката на движение – към гр. Мартен, обл. Русе.

 Видно от фотоснимката и разпечатката от системата, действителната измерена скорост на движение на л.а. “Тойота РАВ-4” с рег.№ Р 3488 ВТ била 136 км/ч., но в издадения фиш била посочена по-ниската скорост, след като законосъобразно била приспадната допустима грешка, която при измерване на скорост в обхвата над 100 км/ч. е в границите на 3%.

Не се установиха по делото и нарушения от страна на полицейския служител В., при боравене с мобилната система за видеоконтрол на нарушения TFR1-M 543, при отчитане скоростта на процесния автомобил. Обстоятелството, че същият няма спомен под какъв ъгъл е насочил радара и камерата и, че не е използвал измервателен уред за това, не налага автоматично извода, че е нарушено правилото на т.2 от Раздел VII /Указания за експлоатация/на инструкцията за експлоатация на мобилна система за видеоконтрол на нарушения TFR1-M. Поради това и при липса на доказателства в тази насока, Съдът отчита твърдението на процесуалния представител за допуснато от оператора на мобилната система нарушение за неоснователно, като недоказано и почиващо само на предположения. Неоснователна е и тезата за невалидност на видеоклипа, заснет при измерване скоростта на движение на л.а. “Тойота РАВ-4” с рег. № Р 3488 ВТ, поради това, че приложените към електронния фиш фотокадри не отговаряли на изискването на Раздел VIII /Валидност на клип при измерване на скорости/ от инструкцията. В тази насока следва да се отбележи, че изискванията за момент на засичане на скоростта и присъствието на МПС-то превишило скоростта в кадър, се отнася за съдържанието на видеоклипа, а не на изведените от него фотокадри. Съобразно т.3 от Раздел VIII /Валидност на клип при измерване на скорости/ от инструкцията, когато са изпълнение условията за съдържанието на клипа, се избира кадър, в който ясно се вижда регистрационния номер на извършилото нарушение МПС, което в настоящият случай било сторено.

Освен това, от извършеният в съдебно заседание, в присъствието на страните, оглед на видеоклипа, създаден по повод измерване скоростта на движение на л.а. “Тойота РАВ-4” с рег.№ Р 3488 ВТ, ясно и без съмнение се установява, че измерената скорост била именно на това превозно средство.

Поради това, правилно била ангажирана административнонаказателната отговорност за това нарушение на жалб.П.П., като собственик на л.а. “Тойота РАВ-4” с рег.№ Р 3488 ВТ. Правилно бил определен и размера на административното наказание „Глоба“, съобразно санкционната норма на чл.182, ал.2, т.5 от ЗДвП, в неговата абсолютна стойност – 400.00 лв.

По изложените по-горе съображения, с оглед липсата на допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и при безспорната  установеност и доказаност на процесното нарушение, авторството на деянието, както и на всички факти и обстоятелства, при които е било извършено, Съдът намира, че обжалваният електронен фиш следва да бъде потвърден.

Мотивиран така и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН Съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш за налагане на глоба Серия К № 1927736 на ОД на МВР Русе, с който за нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП и на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.2, т.5 от ЗДвП на П.С.П.,***, ЕГН-********** било наложено наказание “Глоба” в размер на 400.00 лв.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му пред Административен съд гр.Русе.

 

Районен съдия: