Решение по дело №3162/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 218
Дата: 2 февруари 2021 г.
Съдия: Светлана Бойкова Методиева
Дело: 20207180703162
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 декември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

 

№ 218

 

 

гр. Пловдив, 02.02.2021 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХIV състав, в открито заседание на деветнадесети януари, две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАРИНА МАТЕЕВА

                                       ЧЛЕНОВЕ: ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

                                                                   СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА

 

при секретаря К.Р.и с участието на прокурора Иляна Джубелиева, като разгледа докладваното от съдия Св.Методиева касационно административно - наказателно дело № 3162 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ и глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Касационният жалбоподател ЦУ на НАП обжалва, чрез процесуалния си представител юрисконсулт В.П., Решение № 260480 от 31.10.2020 г., постановено по АНД № 4000/2020 г. по описа на Районен съд Пловдив, 7 наказателен състав. С обжалваното решение е изменено Наказателно постановление № 381475-F410722 от 23.11.2018 г. на Началник отдел „Оперативни дейности“ – Пловдив при ЦУ на НАП, с което на „А ВЕ СТИЛ“ ЕООД, с ЕИК ********* е наложена имуществена санкция от 600 лева на основание чл.185, ал.2, вр. с ал.1 от ЗДДС за нарушение по чл.33, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. на МФ, във вр. с чл.118, ал.4, т.1 от ЗДДС, като е намален размерът на наложената санкция от 600 лева на 500 лева.

В касационната жалба се твърди необоснованост и неправилност на обжалваното съдебно решение по подробно изложени съображения. Прави се искане за отмяна на решението на РС – Пловдив в частта му, с която е намален размерът на имуществената санкция и за потвърждаване изцяло на наказателното постановление. Претендира се присъждане на юрисконсултско възнаграждение. Прави се възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на ответната страна в случай, че се претендира такова.

Ответникът по жалбата „А ВЕ СТИЛ“ ЕООД,  не е представил отговор по касационната жалба. В съдебно заседание същият се представлява от управителя А.А., който изразява несъгласие с размера на наложената имуществена санкция на дружеството.

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Пловдив Джубелиева, изразява становище за основателност на жалбата и моли същата да бъде уважена.

 Касационният съд, като извърши преглед на обжалваното съдебно решение, във връзка с наведените в жалбата касационни основания по чл.348, ал.1 от НПК, констатира следното:

Касационната жалба е подадена в предвидения законов срок и от страна по първоинстанционното съдебно производство, за която решението е неблагоприятно, поради което се явява допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Районен съд - Пловдив, след като е провел пълно и всестранно разследване по делото, е възприел за установена, въз основа на коректен и пълен анализ на доказателствата, описаната в обжалваното решение фактическа обстановка, която се възприема и от настоящия съд, като поради това е ненужно да се повтаря. Въз основа на констатираните факти, първоинстанционният съд е направил верен и законосъобразен извод, че от страна на дружеството „А ВЕ СТИЛ“ ЕООД е осъществен съставът на вмененото административно нарушение по чл.33, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. на МФ, вр. чл.118 ал.4 т.1 от ЗДДС, като е изложил и заключението си в мотивите към обжалваното решение, че правилно административнонаказващият орган е ангажирал отговорността на дружеството. Правилни са и изводите, че са спазени давностните срокове разписани в чл.34 от ЗАНН, както и че не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при издаването на АУАН и НП.

 Първоинстанционният съд е взел законосъобразно становище и по отношение на съответствието на приложената санкционна норма с установеното нарушение, като е изложил и конкретни мотиви за неприложимост на разпоредбата на чл.28 от ЗАНН и възприемане на конкретното нарушение като маловажен случай на такова, които мотиви се възприемат напълно и от настоящия съдебен състав.

За да измени размера на наложената санкция, районният съд е приел, че наказващият орган  не е съобразил в пълнота обстоятелствата по чл.27, ал.2 от ЗАНН при определяне размера на санкцията, като е наложил имуществена санкция над предвидения в закона минимум. В тази връзка в обжалвания съдебен акт е посочено, че в НП не са посочени никакви мотиви за определяне на санкцията в размер по-висок от минималния с оглед вида и тежестта на деянието, като същевременно е отразено, че нарушението е за първи път.

Настоящия съдебен състав, напълно споделя изводите на районния съд относно необходимостта от изменение на наказателното постановление досежно размера на санкцията, макар в случая да счита, че позоваването на чл.27 от ЗАНН е некоректно, доколкото се касае до определяне на имуществена санкция по чл.83 от ЗАНН, а не на административно наказание глоба /арг. ТР № 3/2014 г. ОСК на ВАС/.

Въпреки това възражението на касационния жалбоподател за неправилност на съдебното решение по преценката му за изменение размера на санкцията, съдът намира за неоснователно. Както правилно е посочил и районният съд, в случая не са налице изложени каквито и да било допълнителни обстоятелства от наказващия орган около извършване на нарушението, които да обосновават налагането на имуществена санкция над предвидения в закона минимум. Неправилно в касационната жалба се твърди, че разчетената касова наличност от ФУ в обекта на контрол била 21,80 лева, като се има предвид, че в самото наказателно постановление е посочена такава от 61,07 лева. Настоящата инстанция счита, че с оглед на поредността на установеното нарушение, отчетена от първоинстанционния съд, както и оказаното съдействие от управителя на дружеството за установяването му, видно от приложените по преписката протокол и опис, налагането на имуществена санкция в минималния предвиден размер се явява съответно на тежестта на конкретно извършеното нарушение и би способствало за постигането на целите на ЗАНН.

Предвид изложеното, настоящия съдебен състав намира, че не са налице сочените от касатора касационни основания и решението, с което е изменено наказателното постановление, следва да се остави в сила като правилно и законосъобразно. При извършената служебно проверка от страна на настоящия съд по реда на чл.218, ал.2 от АПК също не се установяват основания за отмяна на обжалваното съдебно решение, като същото е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон.

Съдът констатира, че с обжалваното решение по АНД № 4000/2020 г. по описа на ПРС, районният съд се е произнесъл и по разноските. Същевременно, преди изпращане на касационната жалба в Административен съд Пловдив, е постъпило искане до районния съд от пълномощник на  въззиваемата страна по АНД № 4000/2020 г. с вх.№ 277568 от 05.11.2020г. за изменение на решението в частта му за разноските. Компетентен да разгледа това искане на основание  чл.248, ал.1 ГПК, вр. с чл.144 АПК е районният съд, постановил въззивния съдебен акт. Въпреки, че е бил надлежно сезиран обаче, районният съд не се е произнесъл и производството в тази му част е останало висящо. Ето защо, настоящият съд не може да се произнесе в частта на обжалваното съдебно решение отнасяща се до присъдените разноски и делото ще следва да бъде върнато на Районен съд Пловдив, 7 наказателен състав за произнасяне по направеното искане по чл.248, ал.1 ГПК.

Предвид изхода на спора в настоящата съдебна инстанция, право на разноски има ответникът по касация, но същият не е претендирал разноски, с оглед на което такива не следва да се присъждат.

Воден от горното, на основание чл.221, ал.2 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Съдът

 

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260480 от 30.10.2020 г., постановено по АНД № 4000/2020 г. на Районен съд – Пловдив, 7 н.с., в частта му, с която е изменено Наказателно постановление № 381475-F410722 от 23.11.2018 г. на Началник отдел „Оперативни дейности“ – Пловдив при ЦУ на НАП,  

 

ВРЪЩА  делото на Районен съд – Пловдив, 7 н. с., по компетентност за произнасяне по искането с правно основание  чл.248, ал.1 ГПК за изменение на Решение № 260480 от 30.10.2020 г., постановено по АНД № 4000/2020 г. в частта му за разноските.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ : 1. 

 

                                                                                                                                                                                                          2.