Присъда по дело №256/2018 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 6
Дата: 9 юли 2018 г. (в сила от 25 юли 2018 г.)
Съдия: Даниела Недкова Радева
Дело: 20184340200256
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 14 юни 2018 г.

Съдържание на акта

 

 

                                          П  Р  И  С  Ъ  Д  А

                                                       

                                                          № 6

                                       гр. Троян, 09.07.2018 година

 

                                        В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ТРОЯНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ПЕТИ СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на девети юли, две хиляди и осемнадесета година, в открито съдебно заседание, в следния състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДАНИЕЛА РАДЕВА,

Съдебни заседатели: 1. С.И. и

2. Т.Л.

                                 

 

Съдебен секретар: Кремена Раева,

Прокурор: Георги Аргиров,

разгледа докладваното от съдията РАДЕВА

наказателно общ характер дело № 256 от 2018 година по описа на Троянски районен съд.

Въз основа на доказателствата по делото и Закона

 

П  Р  И  С  Ъ  Д  И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Р.Р.М. - роден на *** ***, български гражданин, без образование - неграмотен, не работи, неженен, живее на семейни начала с К.Е.А., неосъждан, ЕГН: **********, за ВИНОВЕН в това, че на 25.03.2018 г. около 20:00 часа в с. Горно Трапе, обл. Ловешка, местността „Трапът”, чрез използване на техническо средство – малка брадва, направил опит да отнеме чужди движими вещи – 45,5 метра телекомуникационен кабел ТПЖП 30х2х0,5 на стойност 130,60 лв. и оловна обвивка от проводник с дължина 0,9 метра на стойност 0,68 лв., с обща стойност 131,28 лв. от владението на „БТК” ЕАД, без съгласие на управителя на дружеството, с намерение противозаконно да ги присвои, като опитът е останал недовършен поради независещи от дееца причини – пристигане на място на служители на РУ – Троян, поради което и на основание чл. 195, ал. 1, т. 4, пр. 2 във вр. с чл. 194, ал. 1, във вр. с чл. 18, ал. 1 и чл. 58а, ал. 1 от НК му налага наказание 12 (ДВАНАДЕСЕТ) МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, което редуцира с 1/3 и го ОСЪЖДА на 8 (ОСЕМ) МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.  

На основание чл. 66, ал. 1 от НК, ОТЛАГА ИЗПЪЛНЕНИЕТО на наложеното наказание на подсъдимия Р.Р.М., с така установената самоличност, за ИЗПИТАТЕЛЕН СРОК от 3 (ТРИ) ГОДИНИ.

ВЕЩЕСТВЕНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА: Обект № 1 – 45,50 метра меден, многожилен проводник, със сечение Ф1 и оловна обвивка за проводник с дължина 0,90 метра със сечение Ф3, поставени в бял зеблов чувал;

Обект № 2 - част от обвивка на многожилен проводник, със срез от инструмент за рязане в единия си край;

Обект № 3 - 1 брой малка брадва, с дървена дръжка, с обща дължина 75 см, дължина на дръжката 70 см, дължина на острието 11 см и ширина 3 см, ДА СЕ ОТНЕМАТ в полза на държавата И ДА СЕ УНИЩОЖАТ.

 ОСЪЖДА подсъдимия Р.Р.М. ***, ЕГН: **********, ДА ЗАПЛАТИ в полза на Държавата по сметка на ОД на МВР гр. Ловеч сумата 80,80 лв. (Осемдесет лева и осемдесет стотинки) - разноски по делото.

          ПРИСЪДАТА подлежи на въззивно обжалване и/или протестиране по реда на глава ХХІ от НПК пред Ловешки окръжен съд в 15-дневен срок от днес.

 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                                          СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                                                                                          2.

 

МОТИВИ към Присъда № 6

по НОХ дело № 256/2018г.

 

Подсъдимият Р.Р.М. ***, е предаден на съд по обвинение за престъпление по чл. 195, ал. 1, т. 4, предл. 2 във вр. с чл. 194, ал. 1 във вр. чл. 18, ал. 1 от НК, а именно за това, че на 25.03.2018г. около 20:00 часа в с. Горно Трапе, обл. Ловешка, местността „Трапът”, чрез използване на техническо средство – малка брадва, направил опит да отнеме чужди движими вещи – 45,5 метра телекомуникационен кабел ТПЖП 30х2х0,5 на стойност 130,60 лева и оловна обвивка от проводник с дължина 0,9 метра на стойност 0,68 лева, с обща стойност 131,28 лева от владението на „БТК” ЕАД, без съгласие на управителя на дружеството, с намерение противозаконно да ги присвои, като опитът е останал недовършен поради независещи от дееца причини – пристигане на място на служители на РУ гр. Троян. По повод престъплението е проведено досъдебно производство, по което са разпитани свидетели, назначена е експертиза, събрани са сведения за съдебното минало, семейното положение и други характеристични данни за подсъдимия.

С Разпореждане № 157 от 15.06.2018г. съдията-докладчик по делото е внесъл делото за разглеждане в открито разпоредително заседание.

В проведеното разпоредително заседание на 09.07.2018г. подсъдимият Р.Р.М. се явява лично и с адвокат Д.П. ***. В разпоредителното заседание страните по делото са изразили становище по въпросите, посочени в чл. 248, ал. 1 от НПК, както и досежно липсата на очевидна фактическа грешка в обвинителния акт. Съдът се е произнесъл с определение по въпросите по чл. 248, ал. 1 от НПК и по повод направено искане от подсъдимия и неговият защитник е насрочил делото за разглеждане по реда на глава ХХVII от НПК.

Наблюдаващият прокурор от Районна прокуратура гр. Троян – районният прокурор Георги Аргиров в съдебно заседание поддържа обвинението срещу подсъдимият така, както е повдигнато с обвинителния акт. Счита, че с оглед самопризнанието на подсъдимия Р.Р.М. и събраните по делото доказателства, следва да бъде признат същият за виновен да е извършил престъплението, за което е предаден на съд и да му бъде наложено наказание при условията на чл. 58а от НК, а именно наказание една година лишаване от свобода, което бъде редуцирано на осем месеца лишаване от свобода, като бъде приложена разпоредбата на чл. 66, ал. 1 от НК и изпълнението на наказанието бъде отложено за изпитателен срок от три години. Моли веществените доказателства да бъдат отнети в полза на държавата и да бъдат унищожени. Съображенията си за горното районният прокурор Аргиров е изложил подробно в своята пледоария.

Подсъдимият Р.Р.М. заявява, че изцяло потвърждава фактите и обстоятелствата, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт. Защитникът на подсъдимия Р.Р.М. – адвокат Д.П. счита, че съдът следва да признае подсъдимият за виновен по повдигнатото обвинение и да му бъде наложено наказание лишаване от свобода в минимален размер, чието изпълнение бъде отложено на основание чл. 66 от НК за изпитателен срок. Аргументите си за горното адвокат П. е изложил в своята пледоария. 

 

 

От направеното от подсъдимия Р.Р.М. самопризнание и от приложените по делото писмени доказателства съдът приема за установена и доказана следната фактическа обстановка:

Подсъдимият Р.Р.М. ***, като няма постоянни парични доходи. Същият е неграмотен.  

На 25.03.2018г. около 20.00 часа, подсъдимият и свидетелката К.Е.А., с която живее на семейни начала, тръгнали да събират дърва за огрев в гора, намираща се в местността „Трапът“, землище на с. Горно Трапе, Ловешка област, близко до дома им, като подсъдимият М. носел със себе си малка брадва. Видял неположен в земята кабел и решил да открадне част от него, като по-късно предаде добитата от кабела мед на вторични суровини и да се сдобие с парични средства. С помощта на брадвата, подсъдимият Р.М. успял да прекъсне кабела и след това да го насече на парчета с различна дължина, които слагал в бял зеблов чувал, който носел със себе си. В момента, в който кабела бил прекъснат, се задействала охранителна сигнализация в „Кабелна мрежа – Плевен“ – поделение на „БТК“ ЕАД гр. София. Установено било, че кабелът е прекъснат на 6300 метра от гр. Троян, на около 50 метра от дом № 56-57 на ул. „Мичо Димитров – Ганди“ в с. Горно Трапе, Ловешка област. Сигналът от охранителната техника бил приет от свидетеля К.И.– инженер „Кабелна мрежа – Плевен“, който веднага съобщил за получения сигнал в РУ гр. Троян. Свидетелят И.заедно със служители на полицейското управление отишли на мястото, на което подсъдимият Р.Р.М. насичал кабела. М. се опитал да избяга, но бил заловен от служителите на полицията. Иззети били и нарязаният на парчета кабел и брадвата, с която подсъдимият е насякъл същия.

При извършеното разследване било установено, че подсъдимият е насякъл с помощта на брадвата, 45,5 метра телекомуникационен кабел ТПЖП 30х2х0.5, както и оловна обвивка от проводник с дължина 0.9 метра, собственост на „БТК“ ЕАД гр. София.  

В хода на досъдебното производство по делото е назначена стоково-оценителна експертиза с вещо лице В.Н.Б.. В изготвеното заключение вещото е отразило, че пазарната стойност на 45,5 метра телекомуникационен кабел ТПЖП 30х2х0.5 е 130.60 лева, а на обвивката от проводник с дължина 0.9 метра е 0.68 лева. Вещото лице е определило общата пазарна стойност на вещите, предмет на извършеното престъпление, на 131.28 лева.

От така установената и изложена по-горе фактическа обстановка, от направеното от подсъдимия самопризнание и от приложените по делото писмени доказателства настоящата инстанция приема за установено по несъмнен начин, че Р.Р.М. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл. 195, ал. 1, т. 4, предл. 2 във вр. с чл. 194, ал. 1 във вр. чл. 18, ал. 1 от НК, за което е предаден на съд и за което съдът го е признал за виновен и наказал.

От обективна страна подсъдимият Р.Р.М. на 25.03.2018г. около 20:00 часа в с. Горно Трапе, обл. Ловешка, местността „Трапът”, чрез използване на техническо средство – малка брадва, направил опит да отнеме чужди движими вещи – 45,5 метра телекомуникационен кабел ТПЖП 30х2х0,5 на стойност 130,60 лева и оловна обвивка от проводник с дължина 0,9 метра на стойност 0,68 лева, с обща стойност 131,28 лева от владението на „БТК” ЕАД, без съгласие на управителя на дружеството, като опитът е останал недовършен поради независещи от дееца причини – пристигане на място на служители на РУ гр. Троян. Горното се потвърждава както от направеното от подсъдимия самопризнание, така и от приложените по делото доказателства, които напълно кореспондират помежду си, поради което съдът приема за доказани фактите и обстоятелствата, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт. Налице са всички елементи от фактическия състав на престъплението по чл. 195, ал. 1, т. 4, предл. 2 във вр. с чл. 194, ал. 1 във вр. чл. 18, ал. 1 от НК и съдът счита, че деянието, извършено от М. правилно е квалифицирано като престъпление по посочения по-горе законов текст. Безспорно е установено авторството на подсъдимият в извършване на престъплението. Движимите вещи, предмет на престъплението – 45,5 метра телекомуникационен кабел ТПЖП 30х2х0,5 на стойност 130,60 лева и оловна обвивка от проводник с дължина 0,9 метра на стойност 0,68 лева, с обща стойност 131,28 лева, са чужди и същите, предвид обстоятелството, че имат определена стойност, са годен предмет на престъплението. Опитът за отнемането на вещите е станал без знанието и съгласието на техния собственик. Изпълнителното деяние на престъплението се състои в отнемането на тези чужди движими вещи от подсъдимия, като деянието е останало недовършено единствено и само поради пристигане на служителите на полицията на мястото на извършване на престъплението. Съдът счита, че е доказан и квалифициращият признак на престъплението, а именно, че подсъдимият Р.Р.М. е извършил деянието чрез използване на техническо средство – малка брадва.

Съдът намира, че престъплението е извършено от подсъдимия Р.Р.М. освен от обективна и от субективна страна, тъй като деянието е извършено при пряк умисъл като форма на вина, като М. е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е общественоопасните му последици и е искал настъпването им. Подсъдимият  е съзнавал, че вещите, които отнема, са чужди и е имал намерението да установи своя фактическа власт върху тях и да се разпорежда с тях, въпреки, че е знаел, че няма съгласие от собственика за това.

С оглед изложеното съдът е постановил присъда, с която е признал подсъдимия Р.Р.М. за виновен да е извършил престъплението, за което е предаден на съд.

При определяне вида и размера на наказанието съдът съобрази разпоредбата на чл. 373, ал. 2 от НПК, обществената опасност на деянието и личността на подсъдимия. Последният е съдействал както на съда, така и на органите на досъдебното производство по делото за установяване на обективната истина. Подсъдимият Р.Р.М. не е осъждан. При определяне на наказанието съдът е съобразил и стойността на вещите, предмет на престъплението, подбудите за неговото извършване и наличието на смекчаващи вината обстоятелства. Подсъдимият М. изразява съжаление за извършеното и критично отношение към постъпката си. С оглед горното съдът е определил наказанието в минималният, предвиден размер в чл. 195, ал. 1 от НК, а именно 1 година лишаване от свобода. На основание чл. 373, ал. 2 от НПК и чл. 58а, ал. 1 от НК е редуцирал с 1/3 посоченото наказание и е осъдил подсъдимия да изтърпи наказание 8 месеца лишаване от свобода. Предвид личността на подсъдимия, неговото чисто съдебно минало и семейно положение и обстоятелството, че са налице предпоставките на чл. 66, ал. 1 от НК, с присъдата съдът е постановил изпълнението на наложеното наказание лишаване от свобода да бъде отложено за изпитателен срок от три години. Съдът счита, че с така наложеното на подсъдимия наказание биха се изпълнили задачите и целите, които поставя чл. 36 от НК, а именно да се поправи и превъзпита същият към спазване на законите и добрите нрави и да се въздейства предупредително и възпитателно както спрямо осъдения, така и към другите членове на обществото.

С постановената присъда съдът е постановил веществените доказателства по делото: Обект № 1 – 45,50 метра меден, многожилен проводник, със сечение Ф1 и оловна обвивка за проводник с дължина 0,90 метра със сечение Ф3, поставени в бял зеблов чувал; Обект № 2 - част от обвивка на многожилен проводник, със срез от инструмент за рязане в единия си край и Обект № 3 - 1 брой малка брадва, с дървена дръжка, с обща дължина 75 см, дължина на дръжката 70 см, дължина на острието 11 см и ширина 3 см, да се отнемат в полза на държавата и да се унищожат.

            С оглед разпоредбата на чл. 189, ал. 3 от НПК с постановената присъда съдът е осъдил подсъдимия Р.Р.М. да заплати в полза на Държавата, по сметка на ОД на МВР гр. Ловеч сумата 80.80 лева, направени разноски по досъдебното производство.

            Водим от горното и на основание чл. 301 във вр. чл. 373, ал. 2 от НПК съдът постанови присъда, обявена на страните в откритото съдебно заседание, проведено на 09.07.2018 година.         

 

                                                                       

                                                                        Районен съдия:

 

 

 

                                       

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към Присъда № 6

по НОХ дело № 256/2018г.

 

Подсъдимият Р.Р.М. ***, е предаден на съд по обвинение за престъпление по чл. 195, ал. 1, т. 4, предл. 2 във вр. с чл. 194, ал. 1 във вр. чл. 18, ал. 1 от НК, а именно за това, че на 25.03.2018г. около 20:00 часа в с. Горно Трапе, обл. Ловешка, местносттаТрапът”, чрез използване на техническо средствомалка брадва, направил опит да отнеме чужди движими вещи – 45,5 метра телекомуникационен кабел ТПЖП 30х2х0,5 на стойност 130,60 лева и оловна обвивка от проводник с дължина 0,9 метра на стойност 0,68 лева, с обща стойност 131,28 лева от владението на „БТК” ЕАД, без съгласие на управителя на дружеството, с намерение противозаконно да ги присвои, като опитът е останал недовършен поради независещи от дееца причинипристигане на място на служители на РУ гр. Троян. По повод престъплението е проведено досъдебно производство, по което са разпитани свидетели, назначена е експертиза, събрани са сведения за съдебното минало, семейното положение и други характеристични данни за подсъдимия.

С Разпореждане № 157 от 15.06.2018г. съдията-докладчик по делото е внесъл делото за разглеждане в открито разпоредително заседание.

В проведеното разпоредително заседание на 09.07.2018г. подсъдимият Р.Р.М. се явява лично и с адвокат Д.П. ***. В разпоредителното заседание страните по делото са изразили становище по въпросите, посочени в чл. 248, ал. 1 от НПК, както и досежно липсата на очевидна фактическа грешка в обвинителния акт. Съдът се е произнесъл с определение по въпросите по чл. 248, ал. 1 от НПК и по повод направено искане от подсъдимия и неговият защитник е насрочил делото за разглеждане по реда на глава ХХVII от НПК.

Наблюдаващият прокурор от Районна прокуратура гр. Троян – районният прокурор Георги Аргиров в съдебно заседание поддържа обвинението срещу подсъдимият така, както е повдигнато с обвинителния акт. Счита, че с оглед самопризнанието на подсъдимия Р.Р.М. и събраните по делото доказателства, следва да бъде признат същият за виновен да е извършил престъплението, за което е предаден на съд и да му бъде наложено наказание при условията на чл. 58а от НК, а именно наказание една година лишаване от свобода, което бъде редуцирано на осем месеца лишаване от свобода, като бъде приложена разпоредбата на чл. 66, ал. 1 от НК и изпълнението на наказанието бъде отложено за изпитателен срок от три години. Моли веществените доказателства да бъдат отнети в полза на държавата и да бъдат унищожени. Съображенията си за горното районният прокурор Аргиров е изложил подробно в своята пледоария.

Подсъдимият Р.Р.М. заявява, че изцяло потвърждава фактите и обстоятелствата, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт. Защитникът на подсъдимия Р.Р.М. – адвокат Д.П. счита, че съдът следва да признае подсъдимият за виновен по повдигнатото обвинение и да му бъде наложено наказание лишаване от свобода в минимален размер, чието изпълнение бъде отложено на основание чл. 66 от НК за изпитателен срок. Аргументите си за горното адвокат П. е изложил в своята пледоария. 

 

 

От направеното от подсъдимия Р.Р.М. самопризнание и от приложените по делото писмени доказателства съдът приема за установена и доказана следната фактическа обстановка:

Подсъдимият Р.Р.М. ***, като няма постоянни парични доходи. Същият е неграмотен.  

На 25.03.2018г. около 20.00 часа, подсъдимият и свидетелката К.Е.А., с която живее на семейни начала, тръгнали да събират дърва за огрев в гора, намираща се в местността „Трапът“, землище на с. Горно Трапе, Ловешка област, близко до дома им, като подсъдимият М. носел със себе си малка брадва. Видял неположен в земята кабел и решил да открадне част от него, като по-късно предаде добитата от кабела мед на вторични суровини и да се сдобие с парични средства. С помощта на брадвата, подсъдимият Р.М. успял да прекъсне кабела и след това да го насече на парчета с различна дължина, които слагал в бял зеблов чувал, който носел със себе си. В момента, в който кабела бил прекъснат, се задействала охранителна сигнализация в „Кабелна мрежа – Плевен“ – поделение на „БТК“ ЕАД гр. София. Установено било, че кабелът е прекъснат на 6300 метра от гр. Троян, на около 50 метра от дом № 56-57 на ул. „Мичо Димитров – Ганди“ в с. Горно Трапе, Ловешка област. Сигналът от охранителната техника бил приет от свидетеля Красимир Илиев – инженер „Кабелна мрежа – Плевен“, който веднага съобщил за получения сигнал в РУ гр. Троян. Свидетелят Илиев заедно със служители на полицейското управление отишли на мястото, на което подсъдимият Р.Р.М. насичал кабела. М. се опитал да избяга, но бил заловен от служителите на полицията. Иззети били и нарязаният на парчета кабел и брадвата, с която подсъдимият е насякъл същия.

При извършеното разследване било установено, че подсъдимият е насякъл с помощта на брадвата, 45,5 метра телекомуникационен кабел ТПЖП 30х2х0.5, както и оловна обвивка от проводник с дължина 0.9 метра, собственост на „БТК“ ЕАД гр. София.  

В хода на досъдебното производство по делото е назначена стоково-оценителна експертиза с вещо лице Владимир Николаев Бочев. В изготвеното заключение вещото е отразило, че пазарната стойност на 45,5 метра телекомуникационен кабел ТПЖП 30х2х0.5 е 130.60 лева, а на обвивката от проводник с дължина 0.9 метра е 0.68 лева. Вещото лице е определило общата пазарна стойност на вещите, предмет на извършеното престъпление, на 131.28 лева.

От така установената и изложена по-горе фактическа обстановка, от направеното от подсъдимия самопризнание и от приложените по делото писмени доказателства настоящата инстанция приема за установено по несъмнен начин, че Р.Р.М. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл. 195, ал. 1, т. 4, предл. 2 във вр. с чл. 194, ал. 1 във вр. чл. 18, ал. 1 от НК, за което е предаден на съд и за което съдът го е признал за виновен и наказал.

От обективна страна подсъдимият Р.Р.М. на 25.03.2018г. около 20:00 часа в с. Горно Трапе, обл. Ловешка, местносттаТрапът”, чрез използване на техническо средствомалка брадва, направил опит да отнеме чужди движими вещи – 45,5 метра телекомуникационен кабел ТПЖП 30х2х0,5 на стойност 130,60 лева и оловна обвивка от проводник с дължина 0,9 метра на стойност 0,68 лева, с обща стойност 131,28 лева от владението на „БТК” ЕАД, без съгласие на управителя на дружеството, като опитът е останал недовършен поради независещи от дееца причинипристигане на място на служители на РУ гр. Троян. Горното се потвърждава както от направеното от подсъдимия самопризнание, така и от приложените по делото доказателства, които напълно кореспондират помежду си, поради което съдът приема за доказани фактите и обстоятелствата, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт. Налице са всички елементи от фактическия състав на престъплението по чл. 195, ал. 1, т. 4, предл. 2 във вр. с чл. 194, ал. 1 във вр. чл. 18, ал. 1 от НК и съдът счита, че деянието, извършено от М. правилно е квалифицирано като престъпление по посочения по-горе законов текст. Безспорно е установено авторството на подсъдимият в извършване на престъплението. Движимите вещи, предмет на престъплението – 45,5 метра телекомуникационен кабел ТПЖП 30х2х0,5 на стойност 130,60 лева и оловна обвивка от проводник с дължина 0,9 метра на стойност 0,68 лева, с обща стойност 131,28 лева, са чужди и същите, предвид обстоятелството, че имат определена стойност, са годен предмет на престъплението. Опитът за отнемането на вещите е станал без знанието и съгласието на техния собственик. Изпълнителното деяние на престъплението се състои в отнемането на тези чужди движими вещи от подсъдимия, като деянието е останало недовършено единствено и само поради пристигане на служителите на полицията на мястото на извършване на престъплението. Съдът счита, че е доказан и квалифициращият признак на престъплението, а именно, че подсъдимият Р.Р.М. е извършил деянието чрез използване на техническо средство – малка брадва.

Съдът намира, че престъплението е извършено от подсъдимия Р.Р.М. освен от обективна и от субективна страна, тъй като деянието е извършено при пряк умисъл като форма на вина, като М. е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е общественоопасните му последици и е искал настъпването им. Подсъдимият  е съзнавал, че вещите, които отнема, са чужди и е имал намерението да установи своя фактическа власт върху тях и да се разпорежда с тях, въпреки, че е знаел, че няма съгласие от собственика за това.

С оглед изложеното съдът е постановил присъда, с която е признал подсъдимия Р.Р.М. за виновен да е извършил престъплението, за което е предаден на съд.

При определяне вида и размера на наказанието съдът съобрази разпоредбата на чл. 373, ал. 2 от НПК, обществената опасност на деянието и личността на подсъдимия. Последният е съдействал както на съда, така и на органите на досъдебното производство по делото за установяване на обективната истина. Подсъдимият Р.Р.М. не е осъждан. При определяне на наказанието съдът е съобразил и стойността на вещите, предмет на престъплението, подбудите за неговото извършване и наличието на смекчаващи вината обстоятелства. Подсъдимият М. изразява съжаление за извършеното и критично отношение към постъпката си. С оглед горното съдът е определил наказанието в минималният, предвиден размер в чл. 195, ал. 1 от НК, а именно 1 година лишаване от свобода. На основание чл. 373, ал. 2 от НПК и чл. 58а, ал. 1 от НК е редуцирал с 1/3 посоченото наказание и е осъдил подсъдимия да изтърпи наказание 8 месеца лишаване от свобода. Предвид личността на подсъдимия, неговото чисто съдебно минало и семейно положение и обстоятелството, че са налице предпоставките на чл. 66, ал. 1 от НК, с присъдата съдът е постановил изпълнението на наложеното наказание лишаване от свобода да бъде отложено за изпитателен срок от три години. Съдът счита, че с така наложеното на подсъдимия наказание биха се изпълнили задачите и целите, които поставя чл. 36 от НК, а именно да се поправи и превъзпита същият към спазване на законите и добрите нрави и да се въздейства предупредително и възпитателно както спрямо осъдения, така и към другите членове на обществото.

С постановената присъда съдът е постановил веществените доказателства по делото: Обект № 1 – 45,50 метра меден, многожилен проводник, със сечение Ф1 и оловна обвивка за проводник с дължина 0,90 метра със сечение Ф3, поставени в бял зеблов чувал; Обект № 2 - част от обвивка на многожилен проводник, със срез от инструмент за рязане в единия си край и Обект № 3 - 1 брой малка брадва, с дървена дръжка, с обща дължина 75 см, дължина на дръжката 70 см, дължина на острието 11 см и ширина 3 см, да се отнемат в полза на държавата и да се унищожат.

            С оглед разпоредбата на чл. 189, ал. 3 от НПК с постановената присъда съдът е осъдил подсъдимия Р.Р.М. да заплати в полза на Държавата, по сметка на ОД на МВР гр. Ловеч сумата 80.80 лева, направени разноски по досъдебното производство.

            Водим от горното и на основание чл. 301 във вр. чл. 373, ал. 2 от НПК съдът постанови присъда, обявена на страните в откритото съдебно заседание, проведено на 09.07.2018 година.        

 

                                                                     

                                                                      Районен съдия: