Решение по дело №47/2023 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 декември 2023 г. (в сила от 20 декември 2023 г.)
Съдия: Павлина Димитрова Георгиева-Железова
Дело: 20237210700047
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 юни 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ №64

гр. Силистра, 20.12.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Силистра, в открито заседание на двадесет и втори ноември, две хиляди двадесет и трета година, в състав:

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: Елена Чернева

                                          ЧЛЕНОВЕ:Павлина Георгиева-Железова

                                                              Маргарита Славова

разгледа КАНД № 47 по описа на съда за 2023 г., докладвано от съдия П.Георгиева-Железова, при участието на секретаря Анета Тодорова и при участието на представител на Окръжна прокуратура Силистра заместник окръжен прокурор Теодор Желев, и, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по реда на глава XII, чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН.

С Решение № 18/12.04.2023 г., постановено по НАХД № 44 по описа за 2022 г. на Районен съд – гр.Тутракан, е отменено Наказателно постановление № СС-24-ДНСК-6 от 27.01.2022 г. на началника на ДНСК, с което на „Леона-2020“ ЕООД, в качеството на възложител по смисъла на чл. 161, ал. 4,т.2 от ЗУТ, е наложена имуществена санкция в размер на 5 000 лева - започване на строеж без преди това да е сключен договор за строителен надзор за съответния обект.

Касаторът - началникът на ДНСК, чрез процесуален представител юрисконсулт К., оспорва решението като неправилно. Излага доводи за постановяване на съдебния акт в противоречие с процесуалния и материалния закон.

Твърди, че деянието, за което е санкционирано дружеството, е извършено чрез бездействие и е довършено към датата на проверката – 05.05.2021 г.. Тази дата е посочена в наказателното постановление като дата на осъществяване на нарушението. В този смисъл не е налице установеното от въззивния съд съществено процесуално нарушение в хода на досъдебната фаза на наказателното производство. В тази връзка и издаденият санкционен акт (НП) се явява законосъобразен.

Изложени са доводи, че деянието не съставлява маловажен случай и нарушителят следва да понесе отговорността за него.

Моли за отмяна на оспорения съдебен акт и за присъждане на юрисконсултско възнаграждение за двете инстанции.

Ответникът „Леона 2020“ ЕООД, чрез адв. Ж., оспорва жалбата като неоснователна. Поддържа писмения отговор на касационната жалба, с който подкрепя мотивите на районния съд. Моли за постановяване на решение, с което да се потвърди първоинстанционния съдебен акт като правилен и законосъобразен и за присъждане на разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура - прокурор Желев счита, че жалбата е процесуално допустима, но неоснователна. Споделя изложените мотиви на Районен съд – Тутракан относно наличието на процесуалните предпоставки за приложението на чл. 28 от ЗАНН, регламентиращ правилата за маловажен случай. Споделя и становището, изложено в отговора на касационната жалба от санкционираното юридическо лице за липса на нарушение.

Касационният състав на съда, като взе предвид събраните по делото доказателства и наведените основания от жалбоподателя, и при задължителната проверка на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна, съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК в срока за касационно оспорване по чл. 211, ал. 1 от АПК, вр. чл. 63в, ал. 1 ЗАНН, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна, поради следните съображения.

За да отмени оспореното наказателно постановление, районният съд е приел, че в административно-наказателното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила. В АУАН СС-24 от 29.07.2021 г., представляващ обвинителният акт в административно-наказателното производство, обвинението не е описано в пълнота по начин, който да осигури възможност на уличеното лице да защити правата си. На първо място е изведен извод, че процесното деяние съставлява действие, а не бездействие. Съдът обосновано и в пълнота е изложил мотиви, които касационната инстанция възприема, а именно: елемент от фактическия състав на изпълнителното деяние е фактът – кога е започнало строителството на процесния строителен обект от пета категория. Правно-издържан е отговорът, че това е моментът на откриване на строителна площадка (11.03.2022 г. протокол за откриване на строителната площадка и определяне на строителна линия и ниво на строежа). Към този момент, действително възложителят е следвало да е сключил цитираните във въззивното решение три договора – договор за строителство, договор за строителен надзор и договор за авторски надзор (чл. 161, ал. 4, т. 2, т .3 и т .5 от ЗУТ). Освен това, в процесния АУАН не е конкретизиран и всеки липсващ строителен документ.

Неконкретизирането на момента на извършване на нарушението, представляващо действие, в хипотезата на обвинението, препятства възможността за адекватно възприемане на последното и съставлява основание за отмяна на крайния в производството акт, а именно – на наказателното постановление.

На следващо място, касационната инстанция възприема и аргументите на въззивния съд за маловажност на процесното нарушение. Процесните договори по чл. 161, ал. 4, т. 2, т. 3 и т .5 от ЗУТ - договор за строително - монтажни дейности от 10.02.2022 г.; договор за упражняване на строителен надзор от 16.02.2022 г. и договор за упражняване на авторски надзор от 17.02.2022 г.- са сключени. Да,същите са сключени несвоевременно, след откриването на строителната площадка. Но така описаната фактическа обстановка отговоря на легалното определение за маловажен случай по смисъла на § 1, т. 4 от Допълнителните разпоредби на ЗАНН. "Маловажен случай" е този, при който извършеното нарушение или неизпълнение на задължение от юридическо лице към държавата или община, с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение или на неизпълнение на задължение от съответния вид.“

В обобщение, касационната инстанция намира, че касационната жалба като неоснователна, следва да се отхвърли.

На основание чл. 63д от ЗАНН в полза на ответника следва да се присъдят доказаните като осъществени разноски пред настоящата инстанция в размер на 580 лева (л. 33 от делото).

Воден от изложеното и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 18 от 12.04.2023 г., постановено по НАХД № 44 от 2022 г. по описа на Районен съд – гр.Тутракан.

ОСЪЖДА ДНСК да заплати на „Леона-2020“ ЕООД, ЕИК:********* със седалище и адрес на управление: гр. Тутракан, област Силистра, ул. “Вежен“ № 41 разноски в размер на 580 (петстотин и осемдесет) лева.

Решението е окончателно и не подлежи на оспорване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: 1.                         2.