Решение по дело №8678/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260289
Дата: 13 февруари 2023 г. (в сила от 11 юни 2024 г.)
Съдия: Александър Емилов Ангелов
Дело: 20181100108678
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 юни 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр. София, 13.02.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, I-25 състав, в закрито заседание на тринадесети февруари две хиляди двадесет и трета година в състав:

СЪДИЯ:  А. АНГЕЛОВ

като разгледа докладваното от съдия Ангелов гр. д. № 8678 по описа за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 247 ГПК.

Постъпила е молба от ищеца С.К. за допускане на поправка на очевидна фактическа грешка в решението по делото, като ищецът счита, че доколкото е малолетен (на 13 години) в диспозитива на решението не следва да бъде отразено само неговото име, а вместо това да се включи уточнение, че решението е постановено по отношение на Н.К. в качеството ѝ на майка и законен представител на ищеца С.К..

Ответникът З. „Д.ж.и з.“ АД не изразява становище по искането.

Съгласно чл. 26, ал. 1 ГПК страна по делото е лицето от чието име или срещу когото се води делото. Следователно страна по гражданското дело е лицето, което е носител на претендираните права и задължения.

Според чл. 27, ал. 1 ГПК процесуално правоспособен е този, който е правоспособен по материалното право, а съгласно чл. 1 ЗЛС всяко лице, от момента на раждането си, придобива способността да бъде носител на права и задължения. Възможността на едно лице да бъде носител на материални и на процесуални права и задължения представлява неговата правоспособност. Едно физическо лице е правоспособно от раждането си, дори и да е още малолетно. Поради това малолетните лица могат да са носители на права и задължения, а когато тези права и задължения са предмет на делото, те са и страни по делото. Съответно тези лица могат да са носители и на процесуални права и задължения.

Обстоятелството, че съгласно чл. 28, ал. 4 ГПК (в съответствие и с общото правило на чл. 3 ЗЛС) малолетните лица, какъвто е и ищецът, се представляват от своите родили, които извършват вместо тях и от тяхно име процесуални действия по делото, не променя кое лице е носител на материалните права, предмет на делото, съответно и кое лице е страна по делото, нито на кое лице принадлежат упражняваните по делото процесуални права. Представителят на страната (дори и да законен такъв) не заменя страната. Именно поради тази причина според чл. 236, ал. 1, т. 4 ГПК решението на съда трябва да съдържа имената на страните, а не на техните представители, тъй като съдебният акт трябва да сочи до чии права и задължения се отнася, а не кое лице е представлявало страната по делото.

По тези съображения следва да се приеме, че непосочването на законния представител на ищеца не представлява очевидна фактическа грешка.

С оглед на гореизложеното съдът

 

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на С.А.К. за поправка на очевидна фактическа грешка в решението по делото чрез посочване, че решението е постановено по отношение на Н.М.К. в качеството ѝ на майка и законен представител на ищеца С.А.К..

 

Решението може да се обжалва пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

СЪДИЯ: