Решение по дело №454/2019 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 345
Дата: 26 юли 2019 г.
Съдия: Рени Михайлова Спартанска
Дело: 20194400500454
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 14 юни 2019 г.

Съдържание на акта

                           Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                              /26.07.2019г.

 

                             гр.Плевен  26.07.2019г.

                                    В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛЕВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД          ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ

втори въззивен гр.с.в публичното заседание на петнадесети юли  

през две хиляди и деветнадесета  година                                         в състав:

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛА САХАТЧИЕВА

                                              ЧЛЕНОВЕ : РЕНИ  СПАРТАНСКА

                                                                  : мл.с.СИЛВИЯ ДАСКАЛОВА

при секретаря   Вергиния Петкова                                        и в присъствието     на  прокурора                                                           като разгледа докладваното от съдията РЕНИ СПАРТАНСКА               въззивно               гр.дело № 454     по описа за 2019г. и за да се произнесе съобрази следното:

         Производство по чл.258 и сл.от ГПК.

     С решение  на Плевенски Районен съд,VІІІ-ми гр.с. №444  от 07.03. 2019г., постановено по гр.д. №8223/2018 г.по описа на същия съд на основание чл. 344, ал.1,т.1 КТ е признато за незаконно и е отменено уволнението на П.Г.Г. ,ЕГН **********, с постоянен адрес ***,извършено със заповед № ЧР-18-675/14.09.2018 г. на Министъра на младежта и спорта.С решението на ПРС  на основание чл. 344, ал.1, т.2 КТ П.Г.Г. ,ЕГН **********, с постоянен адрес *** е възстановен  на заеманата преди уволнението длъжност „Директор” на Спортно училище „***“гр.Плевен.На основание чл. 344, ал.1, т.3 във вр. с чл. 225, ал.1 КТ  Спортно училище „***“, със седалище и адрес на управление в гр. Плевен, представлявано от директора И.К. е осъдено да заплати на П.Г.Г. ,ЕГН **********, с постоянен адрес ***  сумата от 362.40 лв., представляваща обезщетение за времето, през което  ищецът е останал без работа за периода от 14.09.2018 г. до датата 20.09.2018 г., като за разликата до 6268,55 лв. за периода от 23.10.2018г.до 14.03.2018 г.искът е отхвърлен  като неоснователен и недоказан.Със същото решение на ПРС Спортно училище „***“, със седалище и адрес на управление в гр. Плевен, представлявано от директора И.К. е осъдено да заплати на П.Г.Г., ЕГН **********, с постоянен адрес ***  сумата от 773.53 лв.,представляваща обезщетение за времето, през което е ищецът е заемал по-ниско платена работа за периода от 21.09.2018г. – 22.10. 2018г., на основание чл. 344, ал.1, т.3 във вр. с чл. 225, ал.2 КТ.С решението на ПРС  предявения от П.Г.Г., ЕГН **********, с постоянен адрес *** срещу Спортно училище „***“, със седалище и адрес на управление в гр. Плевен, представлявано от директора И.К. иск с правно основание чл. 59, вр. чл.262 КТ, вр. чл.34 КТД с искане ответникът да бъде осъден да заплати на ищеца сума в размер на по 200 лева, представляваща допълнително брутно трудово възнаграждение за определените дати -01.09.2018 г. – началото на учебната година и за 01.11.2018 г., деня на българските будители е отхвърлен като неоснователен.С решението на ПРС Спортно училище „***“, със седалище и адрес на управление в гр. Плевен, представлявано от директора И.К. е осъдено да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Плевенски Районен съд сумата от 290.00 лв. , представляваща дължимата по делото държавна такса върху уважените искове, на основание чл. 78, ал.6 ГПК.На основание чл.78, ал.1 ГПК  Спортно училище „***“, със седалище и адрес на управление в гр. Плевен, представлявано от директора И.К. е осъдено да заплати  на П.Г.Г., ЕГН **********, с постоянен адрес *** деловодни разноски  в размер на 295,40лв.

          Срещу така постановеното решение на ПРС са постъпили въззивни жалби от двете страни.   

С въззивната жалба на Спортно училище „***“, гр.Плевен, представлявано от директора И.К. чрез пълномощника й адвокат К.Д. от ПАК  се обжалва решението на ПРС в частта,в която са уважени исковете по чл.344 ал.1т.1,2,3 КТ във вр.с чл.225 ал.1 и ал.2 КТ като неправилно,необосновано,постановено в нарушение на материалния закон и съдопроизводствените правила.Изложени са доводи,че съдът не е съпоставил  пряко противоречивите показания на двете групи свидетели,като необосновано е приел,че липсва нарушение по смисъла на чл.187 ал.1т.8 КТ, че показанията на свидетелите на ищеца са съпоставени само с излъчените в ефира на *** кадри,без да се отчете ,че се касае за снимачен материал след монтаж,че работодателят е преценил фактите и е връчил заповедта преди излъчване на материала в телевизионно предаване на база оплакванията на тел.екип непосредствено след заснемане на материала на 13.09.2018г.и при срещата на екипа на следващия ден с екип на ММС.Твърди се,че относно показанията на свидетеля  А.К. съдът не е отчел обстоятелството,че той не е присъствал на мястото ,където е сниман репортажа, пред училището,като съдът не е направил преценка на липсата на последователност в показанията на този свидетел и на обстоятелството,че с оглед местоположението му ,същият не е бил в състояние обективно да възпроизведе фактите.Изложени са доводи ,че от показанията на свидетелите И. и М. е установено ,че при посещението на екип на *** в СУ“***“,репортерката  изразила силно  притеснение от грубото отношение на директора  по време на репортажа,като разказала  как директорът грубо хванал  ръката й и избутал микрофона, подходил агресивно,избутал нея и камерата.Посочено е,че заснетия материал  е показан пред тримата свидетели.Твърди се,че в нарушение на чл.12 ГПК съдът не е подложил на преценка  доводът кога работодателят е извършил преценката на установените факти ,относими към дисциплинарната отговорност  на въззиваемия,непосредствено  след посещението на тел.екип в ММС. Твърди се,че съдът  не е обсъдил събраните по делото доказателства  установяващи начинът по който операторът и репортерът на *** са възприели поведението на директора на училището, че неправилно е даден превес на доказателство относно съдържанието на излъчения след издаване на процесната заповед репортаж в предаване на ***.Във въззивната жалба са изложени подробни съображения в тази насока.В заключение въззивникът моли съда да отмени решението на ПРС в обжалваната му част и да постанови друго,с което предявените искове с правно основание чл.344 ал.1,т.1,2 КТ  във вр.с чл.225 ал.1 и ал.2 КТ бъдат отхвърлени.Претендират се и направените по делото разноски за двете инстанции.В съдебното заседание на 15.07.2019г.Спортно училище „***“ гр.Плевен чрез своя пълномощник адвокат К.Д. от ПАК поддържа въззивната жалба и моли съда да я уважи.По отношение въззивната жалба на П.Г. е взето становище,че е неоснователна. Претендират се направените разноски за въззивната инстанция,съгласно списък по чл.80 ГПК

Въззиваемият по тази жалба П.Г.Г. чрез своя пълномощник адвокат Ю.С. от ПАК е депозирал писмен  отговор  в срока по чл.263 ал.1 ГПК ,в който взема становище, че обжалваното решение на ПРС в частта ,в която са уважени исковете по чл.344 ал.1т1,2,3 КТ  е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.Изложени са подробни съображения в тази насока,като са обсъдени свидетелските показания на двете групи свидетели.В отговора е взето становище,че правилно ПРС е приел,че свидетелските показания на свидетелите,посочени от въззивника  са  в разрес с излъчените в ефира на *** кадри,че в тези кадри не се наблюдава  физическо съприкосновение между П.Г. и  екипа на телевизията,като в същите не се вижда последният да се е държал неуважително и грубо с репортера или оператора и да е проявявал спрямо тях агресия.Изложени са доводи,че правилно ПРС е приел,че заповедта за уволнение е незаконосъобразна,че ответникът,носещ доказателствена тежест не е доказал,че директорът на училището е извършил вменените му нарушения на трудовата дисциплина,с които да е злоупотребил с доверието на работодателя и да е уронил доброто име на предприятието.В заключение моли съда да остави в сила решението на ПРС в частта,в която са уважени исковете по чл.344 ал.1т1,2,3 КТ.

Срещу решението на ПРС е постъпила въззивна жалба от П.Г.,чрез пълномощника му адвокат Ю.С. в частта,в която е

 отхвърлен като неоснователен предявения иск с правно основание чл.59 във вр.с чл.269 ал.2 КТ във вр.с чл.34 КТД за заплащане на сумата 200лв. допълнително *** за 01.09.2018г.-началото на учебната година и за 01.11.2018г., деня на българските будители като неправилно.Във въззивната жалба са изложени подробни съображения в тази насока,като въззивникът се позовава на разпоредби на КТД и на подзаконови нормативни актове.В заключение моли съда да отмени решението на ПРС в обжалваната отхвърлителна част и постанови друго ,с което  да бъде уважен иска с правно осн.чл.59 във вр.чл.269 ал.2 КТ във вр.с чл.34 КТД общо за сумата 400лв., представляваща допълнително  брутно ТВ за определените дати-01.09. 2018г., началото на учебната година и 01.11.2018г.,ден на българските будители.В съдебното заседание на 15.07.2019г. въззивникът П.Г.  чрез своя пълномощник адвокат Ю.С. поддържа така подадената въззивна жалба и моли съда да я уважи,като се оспорва подадената въззивна жалба от СУ“***“ гр.Плевен. Претендират се и направените разноски за въззивната инстанция , съгласно представен списък по чл.80 ГПК.

           Въззиваемата страна по тази въззивна жалба Спортно училище“***“,представлявано от директора И.К. чрез своя пълномощник адвокат К.Д. от ПАК е депозирала писмен отговор в срока по чл.263 ал.1 ГПК,в който взема становище,че жалбата е неоснователна.

           Окръжният съд като прецени оплакванията направени  в двете въззивни жалби, становищата на страните и представените по делото доказателства ,приема за установено следното:

         И двете въззивни жалби са  подадени в срока по чл.259 ал.1 ГПК от надлежни страни срещу подлежащ на обжалване съдебен акт,поради което са  допустими.Разгледани по същество и двете въззивни жалби са  неоснователни.

          Безспорно  по делото е,че П.Г. е замел длъжността “Директор“ на държавно спортно училище „***“гр.Плевен по  трудово   правоотношение,възникнало въз основа на проведен конкурс и сключено споразумение №ЧР-16-149/28.03.2016г. с министъра на младежта и спорта.Трудовият договор е сключен при условията на чл.61 ал.2 КТ

          Няма спор,че със заповед № ЧР-18-675/14.09.2018 г.на министъра на младежта и спорта на ищеца П. Г. е наложено дисциплинарно наказание  уволнение на основание чл.188 т.3 и чл.190 ал.1т.4 КТ за злоупотреба с доверието  и уронване доброто име на предприятието.

Трудовият договор с ищеца П.Г. е сключен с министъра на младежта и спорта при условията на чл.61 ал.2 КТ,но надлежен ответник по исковете с правно основание чл.344 ал.1,т.1,2,3 КТ е работодателят Спортно училище“***“ гр.Плевен ,а не горестоящият спрямо него орган,в случая Министерство на младежта и спорта.В този смисъл са и дадените разяснения в ТР №1/30.03.2012г.на ОСГК на ВКС по тълк.д.№1/2010г., задължителни за съдилищата.

Решението на ПРС в частта ,в която искът по чл.344 ал.1т.3 КТ е отхвърлен за разликата над 362,40лв.до 6268,55лв.за периода от 23.10. 2018г.до 14.03.2018г.не е обжалвано,влязло е в сила и не е предмет на въззивна проверка в настоящото производство.

 Спорни в настоящото производство,а и пред ПРС са  били въпросите законосъобразна ли е  горепосочената заповед на министъра на младежда и спорта,с която на ищеца  е наложено  дисциплинарно наказание уволнение, спазени ли са разпоредбите на чл.193 и на чл.195 КТ, налице ли е посоченото в заповедта основание за налагане на най-тежкото дисциплинарно наказание по чл.190 ал.1 т.4  КТ-злоупотреба с доверието на работодателя

 

 

 

 

 Правилни са изводите на ПРС ,че процесната заповед е мотивирана и е издадена в съответствие с чл.195 КТ.В същата е описано нарушението,датата на извършването му  ,съдържа  достатъчно данни  относно индивидуализацията на нарушението и неговата правна квалификация.Заповедта е връчена на П.Г. на 14.09.2018г. При налагане на дисциплинарното наказание е спазена процедурата по чл.193 ал.1 КТ –преди издаване на заповедта са дадени устни обяснения от П.Г. пред министър Кралев като субект на дисциплинарна власт,в присъствието на свидетелите А. М./главен секретар/ и Я. И./директор на Дирекция“***“ на ММС.В този смисъл са и показанията на горепосочените свидетели М. и И.,които установяват,че ищецът е дал устни обяснения пред министър Кралев именно във вр.с посещението на екипа на *** в училището на 13.09.2018г.и постъпилото оплакване от репортера на телевизията.Обясненията са дадени по конкретното нарушение,за което е наложено дисциплинарното наказание.

      За да уважи иска с правно основание чл.344 ал.1т.1 КТ,както и акцесорните му искове по чл.344 ал.1т.2 и т.3 КТ,ПРС е приел,че уволнението е незаконосъобразно,че ответникът който носи доказателствена тежест за установяване на законността на уволнението не е доказал, че ищецът е извършил вменените му нарушения на трудовата дисциплина,с които да е злоупотребил с доверието на работодателя и да е уронил доброто име на предприятието.Тези правни изводи са правилни,кореспондират със събраните по делото доказателства и се възпиремат изцяло от въззивната инстанция.

    В конкретната хипотеза  дисциплинарното наказание е наложено на осн. чл.187, ал.1, т.8, пр.1 и чл. 190, ал.1, т.4, пр.1 КТ – злоупотреба с доверието и уронване на доброто име на предприятието.В процесната заповед е посочено,че на 13.09.2018г.екип на *** с репортер В.Д. и оператор К.Т. са посетили Спортно училище“***“ като са потърсили директора на училището по сигнал за финансови злоупотреби. Посочено е,че г-н Г.  е посегнал с едната ръка да удари камерата ,а с другата е хванал ръката не репортера и я е извил грубо в опит да вземе микрофона. Съгласно заповедта за дисциплинарното уволнение на ищеца екипът на *** е приел поведението на директора като грубо недопустимо, агресивно и неуважително.Посочено е,че описаните действия на служителя са записани от камерата на медията и ще бъдат излъчени в национален ефир,като представляват нарушение на трудовата дисциплина  по смисъла на чл.186 КТ.

      Във вр.с посещението на телевизионния екип на 13.09.2018г.в производството пред ПРС са изслушани две групи свидетели,съответно , посочени от ищеца и от ответника,съдът е изгледал видео-запис от новинарска емисия,излъчен по *** на 17.09.2018г.в присъствието на страните и на свидетелите Алексей К.,А. М. ,Я. И. и К.П., като съдържанието на видео-записа е възпроизведен в протокола от съд.заседание на 21.02.2019г.  

    Свидетелите на ищцовата страна К. и Б., присъствали на заснемането на репортажа депозират показания, че директорът не е извивал грубо ръката на репортера, нито е удрял камерата,че същият не е проявявал неуважение или агресия към екипа на ***.Свидетелят К. разказва, че с по-мощен тембър / какъвто всъщност е гласът на директора/,но леко превъзбуден ищецът е отказвал да дава интервю на репортерите.Свидетелят Б., присъствал в непосредствена близост до ищеца по време на опита за интервю свидетелства , че директорът е „натиснал леко микрофона“ и го свалил, за да може да се изкаже, но  не се е държал неуважително.Показанията на горепосочените свидетели кореспондират с излъчения по *** репортаж,възпроизведен в протокола от съд.заседание на 21.02.2019г.,където не се наблюдава директорът на училището да е имал физическо съприкосновение с репортера или пък да удря камерата на оператора.Свидетелите на ответната страна депозират показания,  че по време на срещата с екипа на *** са изгледали немонтиран материал,на който се вижда, че г-н Г.  бута камерата на репортера  и когато камерата пада надолу бута и ръката на репортера.Същите установяват, че това отношение на директора на спортното училище е възприето от интервюиращата като недопустимо и дори неуравновесено.

    Правилни и обосновани са изводите на съда след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства,че свидетелските показания на ответната страна са в разрез с излъчените в ефира на *** кадри.В самата заповед за дисциплинарното уволнение е посочено,че действията на служителя , записани от  камерата ,„ще бъдат излъчени в национален ефир, поради което представляват нарушение на трудовата дисциплина“.Както правилно е приел и ПРС в излъчения на 17.09.2018г.репортаж по *** не се наблюдава физическо съприкосновение между ищеца и екипа на телевизията,нито  се вижда директорът да се е държал неуважително и грубо с репортера или оператора,като е видно,че директорът на училището е отказал да отговаря на поставените му въпроси.В случая са налице противоречиви твърдения за случилото се на 13.09.2018г.От една страна репортерът В.Д. се е оплакала от поведението на ищеца пред служител на ММС с твърдения,че последният се е дължал грубо,агресивно ,недопустимо и неуважително.Такова оплакване е налице и от другата страна в конфликта,ищецът П.Г.,който още същия ден ,на 13.09.2018г.е депозирал сигнал до РП Плевен/л.11/,с което излага твърдения,че той и колегите му са се почувствали  унизени и с накърнено човешко достойнство от  поведението на телевизионния екип,което е било агресивно. При тези противоречиви данни , след като въпросният суров материал от записа не е приобщен като доказателство по делото,а неговото съдържание е възпроизведено от свидетелите на ответника,служители в ММС ,Окръжният съд споделя становището на ПРС,че работодателят не е доказал по категоричен начин ,че ищецът е извършил описаните в заповедта нарушения ,а  именно грубо,недопустимо,агресивно и неуважително отношение на директора Г. към телевизионния екип.Не е установено категорично последният да е блъснал камерата,да е извил грубо ръката на репортерката.Такива действия не са забелязани при излъчения репортаж по телевизията,който е гледан от съда и страните.От друга страна дори да се приеме,че от страна на директора на училището е налице хващане на микрофона  на репортера,това действие не може да бъде квалифицирано като тежко нарушение на трудовата дисциплина по смисъла на чл.190 т.4 КТ –злоупотреба с доверието на работодателя,обуславящо налагане на най-тежкото дисциплинарно наказание,а именно дисциплинарно уволнение.Не е съобразена тежестта на нарушението с тежестта на наложеното наказание.

    С оглед изложеното издадената от министъра на младежта и спорта заповед №ЧР-18-675/14.09.2018г.,с която на П.Г. е наложено дисциплинарно уволнение е незаконосъобразна.Искът с правно осн.чл.344 ал.1т.1 КТ за нейната отмЯ. е основателен и следва да бъде уважен.Основателни са и акцесорните искове по чл.344  ал.1, т.2 КТ за възстановяване на ищеца на заеманата преди уволнението длъжност "Директор“ в Спортно училище „***“ гр. Плевен, както и по чл.344 ал.1т.3 КТ.На основание чл.225 ал.1 КТ ответникът следва да заплати на ищеца  обезщетение в размер на 362,40лв.за периода от 14.09.2018г.до 23.10.2018г.,в който ищецът е останал без работа и на осн.чл.225 ал.2 КТ обезщетение в размер на 773,53лв.за периода от 21.09. 2018г. до 22.10.2018г.,в който ищецът е заемал по-ниско платена работа.В частта,в която са уважени исковете по чл.344 ал.1,т.1,2,3 КТ  изводите на въззивната инстанция съвпадат с тези на ПРС,поради което решението на ПРС в тази му част следва да бъде потвърдено на осн.чл.271 ал.1 ГПК.В частта,в която искът по чл.344 ал.1т.3 КТ е отхвърлен решението на ПРС не е обжалвано и е влязло в сила.

          Правилни и обосновани са изводите на ПРС за отхвърляне на иска за заплащане на допълнително възнаграждение по чл.59 вр.с чл.262 КТ и чл.34 КТД за 01.09.2018г./началото на учебната година/и за 01.11.2018г./деня на народните будители/.В случая не се претендира основно трудово възнаграждение, а допълнително възнаграждение.Видно от представените от самия ищец предходни заповеди на министъра на младежта и спорта за изплащане на допълнителни възнаграждения за официални празници /л.37-40/, тези средства са изплащани по преценка на работодателя и за сметка на определения годишен размер на средствата за работна заплата по бюджета на училището.Както правилно е приел и ПРС за процесните дати 01.09.2019г.и 01.11.2018г.не са издавани заповеди за заплащане на някакво допълнително  възнаграждение в полза на П.Г..За втората дата 01.11. 2018г. последният вече е бил уволнен,а средствата за допълнително възнаграждение се изплащат на база реално отработено време.Неоснователни са изложените в жалбата на П.Г. доводи,че работодателят е задължен да изплаща тези допълнителни възнаграждения.Изплащането на допълнителни възнаграждения е в зависимост от предвидените средства по  бюджета за календарната година.Така предявеният иск е неоснователен и следва да се отхвърли,в който смисъл са и изводите на ПРС.Решението на ПРС в тази обжалвана част като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено на осн.чл.271 ал.1 ГПК.

             При този изход на процеса,поради неоснователност и на двете въззивни жалби,не следва да се присъждат разноски за въззивната инстанция и същите следва да останат в тежест на страните.

Водим от горното, Окръжният съд

 

                             Р    Е    Ш    И:

 

ПОТВЪРЖДАВА  на  основание  чл. 271 ал. 1  ГПК решението на Плевенски Районен съд,VІІІ-ми гр.с.№444 от 07.03.2019г., постановено по гр.д.№8223/ 2018г. по описа на същия съд В ОБЖАЛВАНИТЕ МУ ЧАСТИ.

Решението в частта относно исковете по чл.344 ал.1т.1,2,3 КТ подлежи на касационно обжалване пред ВКС на РБ ,при условията на чл.280 и следв.от ГПК  в едномесечен срок от връчването му на страните .

В останалата част относно иска по чл.59 във вр.с чл.269 ал.2 КТ и чл.34 КТД решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване/чл.280 ал.3 т.3 ГПК/

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                               ЧЛЕНОВЕ: