Решение по дело №1710/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 901
Дата: 6 декември 2019 г. (в сила от 28 декември 2019 г.)
Съдия: Мирослав Архангелов Йорданов
Дело: 20194520201710
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ………

 

гр.Русе, 06.12.2019 г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

          Русенският районен съд, седми наказателен състав, в публично заседание на осми октомври през две хиляди и деветнадесета година в състав :

                                                            

Председател: Мирослав Йорданов

 

при секретаря Наталия Тодорова, като разгледа  докладваното от съдията АНДело № 1710 / 2019 г., по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното:

         

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от „ТЕОДОРА ТРАНС“ ЕООД против Наказателно постановление № 38-0000724 / 12.06.2019 г. на началника на ОО “АА” гр.Русе, с което за нарушение по чл.7а, ал.2, пр.3 от ЗАП вр. с чл.8, ал.1 от Наредба № 36 от 15.05.2006 г. за изискванията за психологическа годност и условията и реда за провеждане на психологическите изследвания на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС, на водачи на МПС и на председатели на изпитни комисии и за издаване на удостоверения за регистрация за извършване на психологически изследвания, на основание чл.96г, ал.1, пр.2 от ЗАП на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 3 000 лв. Излагат се подробни доводи за незаконосъобразност на издаденото наказателно постановление поради нарушение на материалния закон и на процесуалните правила. Претендира се обжалваното наказателно постановление да бъде отменено.

Редовно призовани, изпращат свой процесуален представител, който поддържа изложените в жалбата аргументи.

          Ответникът, редовно призован, не изпраща процесуален представител.

Русенската районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по делото.

          Съдът, след като прецени събраните доказателства и изложените от страните доводи, приема за установено следното:

Жалбата е подадена в срока на чл. 59, ал. 2 от ЗАНН и е допустима, а разгледана по същество се явява основателна .

Според АУАН и НП административнонаказателната отговорност на дружеството е ангажирана за това, че в периода от 22.08.2019 г. е допуснало превоз на товари с водач, който не отговарял на изискванията за психологическа годност по смисъла на посочената Наредба.

Налице е допуснато съществено процесуално нарушение, водещо до отмяната на наказателното постановление, поради неговата незаконосъобразност.

Съгласно чл. 42, т.4 от ЗАНН и чл. 57, ал.1, т.5 от ЗАНН, АУАН и НП следва да съдържат фактическо описание на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено. В конкретния случай актосъставителят и наказващия орган са посочили единствено, че за визирания период водачът не отговарял на изискванията за психологическа годност, без да е конкретизирано, в какво точно се изразява това – дали, че не отговаря на изискванията отнасящи се за познавателната, психомоторната и личностната сфера на психиката; дали, че не отговаря на някои качествени и количествени критерии за годност; дали, че несъответствието с изискванията е установено, чрез тестовете за познавателната, психомоторната и личностната сфера и съпоставяне на индивидуалните резултати със статистически норми; дали, че не е преминал психологическо изследване или пък не притежава валидно удостоверение за психологическа годност. Този пропуск е съществен, тъй като нарушението не следва да се предполага, а трябва да е напълно ясно, за какво точно нарушение лицето е подведено под отговорност и затова следва да бъде подробно описано.

Като не е изпълнил това задължение, наказващият орган е допуснал съществено процесуално нарушение, защото е засегнал правото на  защита на санкционираното лице да узнае, какво нарушение му е вменено.

Наред с изложеното дори и да се приеме, че през инкриминирания период, водачът е бил с удостоверение за психологическа годност с изтекъл срок, е налице неправилно приложение на санкционната норма. НАРЕДБА № 36 от 15.05.2006 г. за изискванията за психологическа годност и условията и реда за провеждане на психологическите изследвания на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС, на водачи на МПС и на председатели на изпитни комисии и за издаване на удостоверения за регистрация за извършване на психологически изследвания, е издадена на основание чл. 152, ал. 1, т. 2 от Закона за движението по пътищата. Този закон освен, че задължава министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, чрез съответната наредба да определи изискванията за психологическа годност на водачите на моторни превозни средства и условията и реда за психологическото им изследване, предвижда и наказание по чл.178в, ал.4 - глоба или имуществена санкция в размер 200 лв. на физическо или юридическо лице, което допусне или извърши нарушение на изискванията, определени с наредбата по чл. 152, ал. 1, т. 2, ако не е предвидено друго по-тежко наказание. Тази норма, според съда, се явява специална спрямо общата по чл.96г, ал.1, пр.2 от ЗАП, поради което изключва нейното приложение. С оглед изложеното АНО е следвало да санкционира дружеството на основание чл.178в, ал.4 от ЗДвП.

Допуснатият порок изразяващ в неправилното приложение на материалния закон води до незаконосъобразността на наказателното постановление, а оттам и до неговата отмяна.

По така изложените съображения и на основание и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

         

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 38-0000724 / 12.06.2019 г. на началника на ОО “АА” гр.Русе.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му пред Административен съд гр.Русе.

     

Районен съдия: