Определение по дело №5046/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 24243
Дата: 18 октомври 2016 г. (в сила от 25 юли 2019 г.)
Съдия: Петя Петрова Алексиева
Дело: 20161100105046
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 април 2016 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № ________

 

Софийският градски съд, първо гражданско отделение,                 І-6 състав

в закрито заседание на осемнадесети октомври

две хиляди и шестнадесета година в състав:

Председател: ПЕТЯ АЛЕКСИЕВА

                                                                  

при секретаря                                                                                  и с участието

на прокурора                                                                    изслуша докладваното

от съдията Алексиева гр. дело № 5046                                                 по описа

за 2016 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

                Производството е образувано по искова молба подадена от „И.К.“ ЕАД против В.С.С., с която са предявени обективно, кумулативно съединени искове с правно основание чл.79, ал.1 и чл.86, ал.1 ЗЗД.

Съдът намира, че производството по настоящото гражданско дело ще следва да бъде прекратено като недопустимо, предвид следните съображения:

                Съобщението до ответника В.С.С. е върнато в цялост с отбелязване, че лицето е починало преди една година, в апартамента не живее никой. След извършена служебна справка в НБД Население се установи, че ответникът С. е починал на 03.07.2015 г., а исковата молба е заведена в съда на 22.04.2016 г., т.е. след като ответникът вече е бил починал.   

Т.е. лицето е било неправосубектно още преди и към момента на подаване на исковата молба и съответно образуване на делото.

Когато искът е предявен от или срещу лице, което към момента на образуване на делото е било неправосубектно, тъй като е починало преди този момент производството по делото се явява изначало недопустимо и следва да бъде прекратено. Липсата на правосубектност на ответника към момента на завеждане на исковата молба е непоправима. Разпоредбата на чл. 227 от ГПК в случая е неприложима. Правосубектността на лицата, от името на които и срещу които се води делото е абсолютна процесуална предпоставка за възникване правото на иск и обуславя допустимостта на процеса. За нея съдът следи служебно. Когато искът е предявен срещу неправосубектен ответник, този порок не може да бъде отстранен с последващи действия, като например конституирането на мястото на неправосубектния ответник на друг, правосубектен. В този случай производството по делото следва да бъде прекратено, поради липсата на правосубектност на ответника към момента на завеждане на исковата молба. Допустимо е на мястото на починал ответник да бъдат конституирани неговите наследници, само когато това обстоятелства (изгубване правосубектността на ответник, поради смърт) е настъпило в хода на съдебното производството, което производство е било изначално допустимо - т.е. било е образувано от и срещу лице, което е било правосубектно към момента на предявяване на исковата молба. Настоящият случай не е такъв. Единственото което може да се направи да се предяви наново иска, но този път срещу лица, които са правосубектни - т.е. да заведе нова искова молба, но директно срещу наследниците на ответника.

         Водим от горните съображения съдът

О П Р Е Д Е Л И:

         ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 5046/16 г. по описа на СГС, І-6 състав, поради недопустимост на иска-липса на правосубектност на ответника В.С.С..

         Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийски апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му на ищеца.

        

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: