Решение по дело №510/2019 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 144
Дата: 5 декември 2019 г. (в сила от 28 май 2020 г.)
Съдия: Маринела Ганчева Дончева
Дело: 20193000500510
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 17 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

144/05.12.2019 г.

гр.Варна

В ИМЕТО НА НАРОДА

АПЕЛАТИВЕН СЪД  гр. ВАРНА, гражданско отделение, в публичното заседание на 13.11.2019 год. в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ДИАНА ДЖАМБАЗОВА

ЧЛЕНОВЕ: МАРИНЕЛА ДОНЧЕВА

                РОСИЦА СТАНЧЕВА

 

при секретаря Ю.К., като разгледа докладваното от съдия ДОНЧЕВА в.гр.д. № 510/2019 по описа на Апелативен съд гр. Варна, г.о., за да се произнесе, съобрази следното :

Подадена е въззивна жалба от Б.М.А. с ЕГН ********** чрез адв. Е.П. срещу решение № 102/21.06.2019 год по гр.д. № 91/2019 год на Окръжен съд Търговище в частта, с която е уважен иска, предявен от А.М.А. чрез настойника му А.И. М., за сумата 168 000 лв, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, причинени на 08.10.2017 год в м. „Яйкъна“ в землището на с.Любичево, общ. Антоново при неправилна употреба на ловно оръжие, и изразяващи се в болки и страдания в резултат от причиняване на тежки телесни повреди – постоянно общо разстройство на здравето, опасно за живота, загуба на речта, осакатяване на дясната ръка и десния крак, атрофия на очния нерв на лявото око, и за сумата 3 735,80 лв – обезщетение за имуществени вреди, изразяващи се в разходи за лечение след 27.08.2018 год, вследствие същото деяние, ведно със законната лихва върху главниците от датата на увреждането – 08.10.2017 год до окончателното им изплащане. Претендира присъждане на разноските по делото.

В отговора на въззивната жалба, подаден от А.И.А. в качеството си на настойник на ищеца А.М.А., чрез адв. Д.П. е изразено становище за неоснователност на жалбата и за потвърждаване на решението. Претендира присъждане на разноските по делото.

Подадена е и насрещна въззивна жалба в срока по чл. 263 ал.2 от ГПК срещу решението в частта, с която са отхвърлени исковете за неимуществени вреди в размер на разликата над 168 000 лв до пълния размер но 300 000 лв и за имуществени вреди за разликата над 3 735,80 лв до 6 226,34 лв. Решението се оспорва и по отношение приетата от съда степен на съпричиняване на вредоносния резултат. Въззивникът счита, че такова съпричиняване не е налице, а в условията на евентуалност – че то следва да бъде сведено до минимум.

В постъпилия отговор на насрещната жалба е изразено становище за нейната неоснователност, с молба същата да бъде отхвърлена.

Съставът на Апелативен съд Варна намира, че въззивната и насрещната жалби са подадени в срок от легитимирани страни и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което са процесуално допустими.

Разглеждайки ги по същество, съдът намира следното:

Предмет на разглеждане са искове с правно основание чл. 45 от ЗЗД за обезщетяване на вредите – имуществени и неимуществени, причинени от ответника.

От доказателствата по делото е установено от фактическа страна следното:

На 08.10.2017 год по време на лов ищецът бил прострелян по невнимание, при което получил тежки наранявания – многофрагментно счупване на черепните кости в ляво, с вбиване на малки костни частици в мозъчното вещество, като проектилите са проникнали в главния мозък, с травматичен кръвоизлив под твърдата мозъчна обвивка и в мозъчното вещество. Причинената тежка мозъчна контузия  е довела до изпадане в кома, като кръвоизливът е довел до разстройство на здравето, временно опасно за живота. След проведеното оперативно лечение са констатирани усложнения в състоянието на централната нервна система, съставляващи афазия – загуба на речта завинаги; парализа на дясната ръка с пълна загуба на основните функции на ръката; парализа на десния крак, довела до пълна загуба на функциите му; посттравматична епилепсия с големи и малки припадъци, съставляващо постоянно разстройство на здравето, опасно за живота; атрофия на очния нерв.

С одобрено споразумение по НОХД № 137/2018 год на Районен съд Омуртаг, за виновен в извършването на престъплението, квалифицирано по чл. 134 ал.1 т.1 от НК във вр. с чл. 59 ал.1 от ЗОБВВПИ, е признат ответникът Б.М.А..

По делото е приета съдебно-медицинска експертиза, която след анализ на наличната медицинска документация е установила посочените по-горе травматични увреждания и е направила заключение, че те имат траен и необратим характер. Проведени са три животоспасяващи оперативни интервенции, при които пострадалият е претърпял силни болки, които и занапред ще съпътстват ежедневието му. В резултат от предприетото адекватно и навременно лечение, е настъпило частично подобрение в състоянието му, а именно – да извършва ограничени движения с дясната ръка, да сяда, да изговаря отделни думи, но не и да се движи самостоятелно и да формулира цели изречения. Зрителният нерв на лявото око е засегнат до степен на пълна атрофия, без възможност за подобрение. Пострадалият различава само светлина и тъмнина, без да може да разпознава конкретни образи с лявото си око. Това състояние не е свързано с усещания за болка, но причинява страдания и неудобства на болния.

С протокол от ТЕЛК от 20.03.2018 год пострадалият е инвалидизиран, като му е определена 100% нетрудоспособност и необходимост от чужда помощ, пожизнено. Състоянието му е дало основание същият да бъде поставен под пълно запрещение с влязлото в сила решение по гр.д. № 48/2018 год на Окръжен съд Търговище.

Всички описани травми са в причинна връзка с действията на ответника, чиято противоправност, е призната с влязлото в сила споразумение по наказателното дело, приравнено по сила на присъда. Вината на дееца, проявена под формата на непредпазливост, също се счита за установена и следва да бъде зачетена на осн. чл. 300 от ГПК.

Спорните въпроси по делото се концентрират върху вида и размера на причинените вреди, както и върху наличието на принос на пострадалия за настъпването им.

За да даде отговор на тези въпроси, първоинстанционният съд е събрал гласни доказателства, от които се установява следното:

В деня на инцидента е бил проведен групов лов на дива свиня в землището на с.Любичево, местност „Яйкъна“. Съгласно създадената организация бил проведен инструктаж, на който присъствал пострадалият, а ответникът дошъл по-късно. По време на инструктажа били разпределени позициите на всеки от участниците в лова, като пострадалият е трябвало да застане на първа пусия. След приключване на първата гонка се чул изстрел (св. М.), и когато отишли на мястото видели простреляния А.. Тогава установили, че той се е отдалечил на около 100 м от определеното му място (св.А.). Пострадалият бил облечен с тъмнозелен дъждобран, без обозначителни знаци. Съгласно правилата на лова и проведения инструктаж никой от ловците нямал право да напуска определеното му място, но пострадалият е бил забелязан от свидетеля Сеид да се движи напред-назад, на разстояние около 30 до 50 метра от пусията.

Събразявайки изключителната тежест на причинените увреждания, свързаните с тях силни болки и страдания, довели не само до физическо осакатяване, но и до пълното разрушаване на личността на пострадалия, който до края на живота си ще се нуждае от чужда помощ, загубата не само на способността за придвижване, но и на речта и зрението, първоинстанционният съд правилно и в съответствие с принципа за справедливост, заложен в разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД, е определил обезщетение в размер на 280 000 лв. Едновременно с това, съдът е отчел и приноса на самия пострадал за настъпването на вредите, а именно – несъобразяването с проведения инструктаж и забраната да напуска определената му позиция, поради което е намалил дължимото обезщетение с 40%. Този извод е правилен и се споделя и от настоящата инстанция.

Ловът е дейност, която крие потенциален риск поради участието на много хора, всеки от които е въоръжен. Притежанието и боравенето с огнестрелно оръжие е строго регламентирано както в закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, така и в Закона за лова и издадените въз основа на тях подзаконови нормативни актове. При провеждането на групов лов участниците трябва да се съобразяват със специалните изисквания на закона, както и да спазват установената дисциплина. Въпреки проведения инструктаж, на който са били разяснени задълженията на всеки от ловците, пострадалият се е отклонил от тях и в значителна степен е допринесъл за увреждането.

По изложените мотиви настоящият състав намира, че обжалваното решение е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено. Поради неоснователност както на въззивната жалба, така и на насрещната жалба, разноски не се присъждат.

Водим от горното съдът

Р    Е   Ш   И  :

ПОТВЪРЖДАВА решение № 102/21.06.2019 год. по гр.д. № 91/2019 год. на Окръжен съд - Търговище.

Решението подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от съобщаването му на страните пред ВКС на РБ при условията на чл. 280 ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:1)

2)