Решение по дело №134/2019 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 28
Дата: 7 юни 2019 г. (в сила от 7 юни 2019 г.)
Съдия: Бисер Цветанов Петров
Дело: 20191700600134
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 10 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р     Е     Ш     Е     Н      И     Е

 

№ 28

 

гр.Перник, 07.06.2019  год.

 

В    И  М  Е  Т  О     Н  А         Н  А  Р  О  Д  А

 

Пернишкият окръжен съд, наказателна колегия, в публичното заседание на пети юни през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАЛИН БАТАЛСКИ

 

                   ЧЛЕНОВЕ: 

                        БИСЕР ПЕТРОВ

                                 КРИСТИНА КОСТАДИНОВА    

 

при секретаря ИВА ЦВЕТКОВА и в присъствието на прокурора от Окръжна прокуратура АНИТА ДЖАМАЛОВА, като разгледа докладваното от съдията Петров въз.НОХД № 134/2019 год. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

С присъда № 93/13.02.2019 г. по НОХД № 830/2018 г. на районен съд П. се ПРИЗНАВА подсъдимият К.С.К. със снета самоличност и ЕГН, ЗА ВИНОВЕН в това, че на 26.07.2017 г. в землището на ***, по път ***, в района на участък ***, при управление на моторно превозно средство – лек автомобил марка „Сеат“ модел „Толедо“ с регистрационен номер ***, нарушил правилата за движение по пътищата - чл. 21, ал. 2 от ЗДвП /нарушил забраната и превишил стойността на скоростта за конкретния пътен участък – 60 км./ч., сигнализирана с пътен знак В26 „Забранено е движението със скорост по-висока от означената“, като се движел със скорост 77 км./ч./ и по непредпазливост причинил тежка телесна повреда на Ц.С.А., изразяваща се в открито размачкване /конквасация/ на ходилото и счупване и луксация/изкълчване/ на ставите в средната част на стъпалото на десен долен крайник, което е наложило ампутация на стъпалото и на петната кост, до нивото на глезенните стави и е довело до „Загуба на крак“, като след деянието е направил всичко зависещо от него за оказване помощ на пострадалата, поради което и на основание чл. 343а, ал.1, б. “а”,пр.1-во, вр. чл. 343, ал. 1, б. „б“, пр. 1-во, вр. чл. 342, ал. 1, вр. чл. 54 от НК ГО ОСЪЖДА на наказание “лишаване от свобода” за срок от 3 /ТРИ/ месеца, като го признава за НЕВИНОВЕН в това да е нарушил и правилата за движение по чл. 20, ал.2 от ЗДвП /като водач на пътно превозно средство при избиране скоростта на движението не се е съобразил с релефа на местността- десен завой и състоянието на пътя, за да бъде в състояние да спре пред всяко предвидимо препятствие и не е спрял при възникнала опасност за движението – поява на пешеходец на платното за движение/, поради което и го ОПРАВДАВА по повдигнатото му обвинение в този смисъл и по първоначалното по-тежко такова за престъпление по чл. чл. 343, ал. 1, б. „б“, пр. 1-во, вр. чл. 342, ал. 1 от НК.

На основание чл. 66, ал.1 от НК районния съд ОТЛАГА изпълнението на така наложеното наказание “лишаване от свобода” за срок от три години, считано от влизане на присъдата в сила.

На осн. чл. 343г, във вр. с чл. 343а, ал.1, б. “а”,пр.1-во, вр. чл. 343, ал. 1, б. „б“, пр. 1-во, вр. чл. 342, ал. 1, вр. с чл. 37, ал. 1, т. 7 от НК ЛИШАВА подсъдимият К.С.К. от право да управлява моторно-превозно средство за срок от 7 /СЕДЕМ/ месеца.

Със същата присъда районния съд се е произнесъл и по веществените доказателства и направените разноски.

Против така постановената присъда, в срок, е постъпила въззивна жалба от подсъдимия, чрез неговият защитник. В жалбата се сочи, първо, че липсва причинно следствена връзка между деянието на подсъдимия и вредоносният резултат и второ, че наложеното наказание лишаване от право да управлява МПС, с оглед събраните смекчаващи отговорността обстоятелства, е явно несправедливо и алтернативно се иска оправдаване на К., а ако съдът не стигне до такъв извод се иска намаляване на срока на лишаване от правоуправление. Същите доводи се развиват и в съдебно заседание, като се оспорва постъпилият протест.

Против така постановената присъда, в срок, е постъпил и въззивен протест в който обстойно се развива тезата, че районния съд погрешно е преквалифицирал деянието в привилегирования състав на чл.343а НК. Иска се осъждане на дееца по обвинението така както е внесено с обвинителния акт.

Представителят на Окръжна прокуратура гр.Перник е изразил становище, че жалбата е неоснователна, а протеста основателен и предлага присъдата на първоинстанционния съд да бъде изменена в горепосоченият смисъл.

Частната обвинителка, чрез повереника си, изразява становище, че се присъединява изцяло към становището на Окръжна прокуратура Перник.

Пернишкият окръжен съд, след като разгледа обжалваната присъда с оглед доводите на страните и служебно по реда на чл.313 и 314 от НПК установи следното:

По делото са събрани всички доказателства, необходими за всестранното му изясняване. Въз основа на тях, след направен съвкупен и обстоен анализ, районния съд е установил точно фактическата обстановка. Направените правни изводи са правилни. В тази насока следва да се подчертае, че първостепенния съд в пределите на своята компетентност, по реда и със средствата, предвидени в НПК, е взел всички мерки за разкриване на обективната истина. Постановил е решението си по вътрешно убеждение, основано на обективно, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства по делото. Изпълнил е задължението си по чл. 305, ал. 3 НПК, като в мотивите е посочил установените обстоятелства, доказателствата, които ги подкрепят и правните си изводи. Изложил е и съображенията си по отношение на доказателствения материал, неговата относимост към решаването на делото по същество и противоречията. Отговорено е на всички релевантни доводи.

След собствен анализ на събраните по делото доказателства въззивния съд установи фактическа обстановка сходна с тази на контролирания съд, а именно:

Подсъдимият К.С.К. е роден през *** г. в ***. По делото не са събрани данни има ли образувани изпълнителни дела по наложените му две глоби по предходни присъди и какво е тяхното развитие, поради което не може да се прецени дали е осъждан. От 2006 г. е правоспособен водач на моторно превозно средство, категория “В”. Като такъв има влезли в сила десет наказателни постановления, с които са му налагани административни наказания за неспазване на установените правила за движение по пътищата.

На 26.07.2017 г., около 12:00 часа, пострадалата Ц.С.А. вървяла пеша по път *** в посока от *** към ***, като се движела в дясната лента на платното за движение. В района на участък ***, в землището на ***, в близост до разклона за *** на пешеходката й прилошало и тя паднала на пътното платно. В този момент в лявата лента за движение в посока към *** се движел лек автомобил марка “Хонда”, модел “Акорд”, който бил управляван от свидетеля Р.Д.Г.. Водачът зрително възприел падналата жена, поради което спрял колата в своята лента, в близост до единичната непрекъсната линия, разделяща двете ленти на платното за движение. Без да слиза от автомобила, той попитал А. дали й е лошо. Пострадалата му обяснила, че й е прилошало, като се изправила от земята и направила крачка към крайната част на дясната лента на платното за движение /в посока към ***/ .

В този момент по същия път и в направление от *** към ***, в условията на добра видимост и при сух гладък асфалт без дефекти, подсъдимият управлявал лек автомобил марка “Сеат”, модел “Толедо”. Приближавайки участък ***, намиращ се извън населено място, водачът шофирал със скорост 77 км/ч, въпреки въведената с пътен знак В 26 максимална такава от 60 км/ч. К.К. възприел спрелия в срещуположната лента за движение лек автомобил “Хонда”, а след това и стоящата в крайната дясна част на неговата лента за движение Ц.А.. Подсъдимият реагирал за аварийно спиране, като задействал спирачките на автомобила. “Сеатът” навлязъл частично в лентата за насрещно движение. Водачът прекратил спирането  и насочил колата към своята пътна лента, където в най-дясната й част предното дясно колело преминало през стъпалото на долния десен крайник на стоящата в изправено положение пострадала. След прегазването колата се придвижила на около 14 метра напред по посока на движението си и спряла. Подсъдимият слязъл и отишъл до пострадалата. Възприемайки състоянието на нейния долен десен крайник, който силно кървял, К. заедно със свидетеля Р.Г. качили Ц.А. в колата на последния, която била съпроводена от автомобила на подсъдимия до болницата в гр.П..

Междувременно К.К. съобщил за пътния конфликт на тел.112, след което заедно със свидетеля Р.Г. се върнали на мястото на инцидента, което било посетено от свидетеля Х.С.Б.– “мл. автоконтрольор” в сектор “Пътна полиция” при ОД на МВР-П. и от разследващия орган, който извършил оглед на местопроизшествието, съставил протокол за това  и направил съответните фотоснимки.

В травматологично отделение на МБАЛ “Р.Ангелова” АД, гр.П., където била приета пострадалата, непосредствено след пътния инцидент, били констатирани следните увреждания по дясното й ходило, получени в резултат на прегазването с автомобилното колело: Напречна рана с дължина 20 см, обхващаща 2/3 от обиколката на ходилото със свличане на кожата. Увреждане на сухожилията изправящи пръстите на ходилото. Открито изкълчване на костите на ходилото. Липса на пулсации на артерия дорзалис педис и слаби пулсации на артерия тибиалис постериор.

В болничното заведение било проведено оперативно лечение, изразяващо се в наместване на изкълчването и фиксиране на костите с Киршнерови игли, като сухожилията не са могли да бъдат зашити, тъй като са липсвали части от тях. Поставена е била гипсова имобилизация. На 31.07.2017 г. лицето е било изписано със съответни препоръки за терапия.

Установената при първоначалния преглед на Ц.А. липса на преминаване на кръв през артерия дорзалис педис и преминаване на по-малко количество от нормалното кръв през артерия тибиалис постериор довело до суха гангрена на ходилото и пръстите на десния крак на лицето, която била констатираната на 23.08.2017 г.

На 24.08.2017 г. пострадалата била приета в УСБАЛ “Проф. Бойчо Бойчев”-Клиника костна патология и обща ортопедия, гр.С. с диагноза: Гангрена педис декстри пост травматика. Статус пост конквасацио педис декстри. В това болнично заведение А. била оперирана на 25.08.2017 г., като й била направена ампутация на дясното ходило на ниво 1 см над нивото на дясна глезенна става, което увреждане е с характер на тежка телесна повреда по смисъла на чл. 128, ал.2 от НК, тъй като осъществява критериите на медико-биологичния признак “загуба на крак”.

Настоящият въззивен състав изцяло се присъединява към направеният от районния съд разбор на доказателствата, поради което не се налага неговото преповтаряне. Първия съд е коментирал всички доказателства поотделно, съпоставил ги е по между им изключително подробно и последователно. В тази връзка не се споделя становището на прокуратурата, че са подценени показанията на пострадалата относно помощта оказана от подсъдимия. Самият представител на обвинението е констатирал противоречия в показанията на А. и е поискал отстраняването им чрез прочитане по реда на чл.281 НПК. Последната е заявила, че вярно е това което казва в съдебно заседание което не е логично с оглед отдалечеността от датата на събитието. На следващо място, показанията на пострадалата в тази им част са в пряко противоречие с показанията на единственият очевидец и незаинтересуван от изхода на делото – свидетеля Г.. Освен това данните изнесени от А. са на места и вътрешно противоречиви.

При всичко това е установено по несъмнен начин, че подсъдимия е извършил престъплението, за което е обвинен при фактическа обстановка, която напълно е изяснена при спазване на процесуалните норми.  

При така изяснената фактическа обстановка, районен съд Перник е направил обосновани и законосъобразни правни изводи относно авторството, правната квалификация и размера на наказанието лишаване от свобода.

Наличното предходно съдово заболяване на пострадалата и евентуално диабет тип 2, не изключват причинно следствената връзка между механизма на деянието и вредоносният резултат. Районният съд е изложил изключително подробни мотиви и в тази насока, които са правилни и законосъобразни.

Квалификацията на извършеното от подсъдимия престъпление е точна. Правилно е приложен привилегированият състав на чл.343а НК. Относно показанията на пострадалата в тази насока вече се изложиха съображения и не се налага тяхното преповтаряне. Вторият довод обоснован в протеста е, че стореното от подсъдимия не е достатъчно за да покрие критерия за оказване помощ на пострадалата. Както е посочено в самия протест, за да се приеме, че деецът е направил всичко зависещо от него, за да окаже помощ на А., с оглед на конкретната обстановка помощта му следва да е била необходима- да е оказана на жив човек, независимо от характера и степента на нараняването му, да е насочена обективно и субективно към запазване здравето или спасяване на засегнатият. Както районния съд, така и настоящият състав не съзира кое от тези обстоятелства не е налице. Пострадалата е била наранена в областта на стъпалото и е имала силно кръвотечение. В тази ситуация най- наложително е било същата да се превози по най- бързият начин до съответно медицинско заведение, където да й окажат специализирана помощ. Именно към това са били насочени действията на К.- същият е спрял автомобила, без да губи време е качил с помощта на Г. А. в колата на свидетеля и е съпроводил двамата до болницата. Въззивният съд не вижда абсолютно нищо друго с което подсъдимият да е могъл да помогне повече. Не случайно и в протеста липсват конкретни предложения в тази насока, а бланкетно е посочено, че направеното не е достатъчно. Най- вероятно и затова в същият този протест прокурора е отрекъл „екскортирането“ на пострадалия, поради факта, че не бил специализиран автомобил нито на КАТ, нито на Бърза помощ. В същност К. е съпроводил автомобила с пострадалата, като по този начин се е поставил в услуга и на водача, и на пострадалата бидейки в готовност да окаже каквато и да е помощ, при възникване на препятствие относно бързото транспортиране на А. до болницата. Междувременно същият се е обадил на 112, изчакал е полицията в болницата и се е върнал с нея обратно на местопроизшествието за изясняване на случая.

При тези изводи, Пернишкият окръжен съд не намира основания за отменяване или изменяване на обжалваната присъда, в частта й, с която  подсъдимия е признат за виновен по привилегирован състав на предявеното му обвинение. Касателно оправдателната част на присъдата по отношение и вмененото нарушение по чл.20, ал.2 ЗДвП настоящият състав не намира дори за нужно да го коментира. Касае се за изключителна форма на юридическа непрецизност по въпрос отдавна изяснен и безспорен в съдебната практика.

При определяне на наказанието, районен съд П. е отчел всички обстоятелства, имащи значение за постигане целите на индивидуалната и генералната превенция. Освен съпричиняване на пострадалата изразяващо се в нарушение нормата на чл.108, ал.1 ЗДвП, същата е следвало да върви не само по банкета, но и от страната на платното в което автомобилите са се движели срещу нея, а не след нея. А. е възприела автомобила на подсъдимият, и по нейни думи, е имала достатъчно време да отиде до мантинелата, вместо да остави единият си крак на платното. Съпричиняване има и от страна на свидетелят Г., който при очевидно препятствие на пътя вместо да отбие в дясно и да слезе, за да окаже евентуално помощ на пострадалата е спрял в средата към осевата линия на собственото пътно платно с което допълнително е затруднил възможността на подсъдимия да избегне съприкосновението с пострадалата.

При тези данни, Районният  съд е наложил наказание лишаване от свобода за срок от три месеца, чието изтърпяване е отложил, тъй като са били налице условия за приложение на чл.66 ал.1 от НК.

Това наказание според въззивната инстанция не се явява несправедливо.

Наказанието лишаване от право да управлява МПС е съобразено с всички смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства и е отмерено в размер който би помогнал на подсъдимият да се поправи и превъзпита.

Изложените съображения налагат извода, че обжалваната присъда е обоснована, законосъобразна, постановена при спазване на процесуалните правила и наложеното наказание е справедливо, поради което липсват основания за нейното изменяване или отменяване.

Като взе предвид изложеното, Пернишкият окръжен съд

 

Р     Е    Ш    И :

 

ПОТВЪРЖДАВА присъда №  93/13.02.2019 г. по НОХД № 830/2018 г. на районен съд П..

РЕШЕНИЕТО не подлежи на жалба и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                    

ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

   2.