Решение по дело №149/2023 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 октомври 2023 г.
Съдия: Маргарита Йорданова Стергиовска
Дело: 20237270700149
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 август 2023 г.

Съдържание на акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 11.10.2023г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Шуменският административен съд, в публичното заседание на двадесет и пети септември две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

 

                                                                  Председател: Росица Цветкова

                                                                         Членове:  Христинка Димитрова

                                                                                             Маргарита Стергиовска

                                                                          

при секретаря В. Русева и с участие на прокурор Я. Николова при ШОП, като разгледа докладваното от административния съдия М. Стергиовска КАНД № 149 по описа за 2023г. на Административен съд – гр. Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на касационна жалба на „А1 България“ ЕАД, гр. София, депозирана чрез юрисконсулт П.Х., против Решение № 221/20.06.2023г. на Районен съд – Шумен, постановено по ВНАХД № 901/2023г. по описа на съда. С оспорения съдебен акт е потвърдено Наказателно постановление № В-001352 от 13.01.2023г. на и. д. директор на Регионална дирекция за областите Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Силистра, със седалище ***, при Комисия на защита на потребителите, с което на „А1 България“ ЕАД, гр. София, е наложена имуществена санкция в размер на 500 /петстотин/ лева на основание чл. 197 от ЗЗП за нарушение на чл. 4, ал. 1, т. 1 от ЗЗП.

В касационната жалба се релевират твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Касаторът счита, че дружеството не нарушило изискванията на ЗЗП, като излага съответните аргументи в подкрепа на това си становище. С оглед на това отправя искане за отмяна на съдебния акт и на потвърденото с него НП, като претендира и присъждане на съдебни разноски. В съдебно заседание жалбоподателят, редовно и своевременно призован, не се явява и не се представлява.

Ответната страна, и.д. директор на РД за областите Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Силистра към ГД „Контрол на пазара“ при КЗП, не изразява становище по депозираната жалба. В съдебно заседание, редовно и своевременно призован, не се явява и не се представлява.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура възприема касационната жалба за процесуално допустима, а разгледана по същество за неоснователна.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна по следните съображения:

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

Санкционираното дружество извършвало търговска дейност в стопанисвания от него обект – магазин „А 1“, находящ се в гр. Шумен, бул. „Симеон Велики“ № 46В.

На 13.09.2022г. била извършена проверка в магазина от служители в КЗП. Свидетелите Н.И.Й.и В.К.Г.- инспектори в РД – Варна при КЗП, извършили проверката по повод постъпила жалба от потребител вх. № В-03-1203 от 25.08.2022г.

В жалбата потребителят описвал, че закупил от магазин „А1“ на 23.08.2022г., смарт часовник „Redmi Watch 2 Life Ivory“. Прибирайки се в дома си, при включване на устройството, потребителят установил, че в него нямало заложено меню на български език. На следващият ден – 24.08.2022г. потребителят посетил отново магазина и помолил служителя в магазина, смарт часовника да бъде заменен с такъв, в който има заложено меню на български език, на което получил отговор, че не може да бъде заменен, тъй като вече е платен и закупен. Потребителят твърдял, че не е уведомяван за обстоятелството, че часовника не поддържа българско меню в процеса на неговото закупуване.

При проверката в обекта свидетелят Н.Й.поискал да му бъде предоставена информация къде и по какъв начин е указано, че този смарт часовник не поддържа меню на български език. Управителката отговорила, че няма такова нещо. Свидетелите разгледали брошурата и страницата на „А1“, но никъде не било посочено, че този март часовник няма меню на български език.

За извършената проверка бил съставен констативен протокол № К – 2747487 от 13.09.2022г., с който свидетелят Й. на основание чл. 192 от ЗЗП разпоредил на 20.09.2022г. управителят или упълномощено от него, лице да се яви в КЗП Шумен, ул. „Съединение“ № 71, ет. 1 и да представи следните документи: Становище по жалбата, Информация има ли някъде и ако да – къде, че смарт часовникът не поддържа меню на български език.

На 04.10.2022г. в КЗП - Шумен, по електронна поща било представено Становище от „А1 България“ ЕАД, като свидетелят Й. съставил Протокол за проверка на документи № К-0136013 към констативния протокол. С писмо изх. № В-03-1203 от 04.10.2022г. била изпратена покана за явяване на управител или упълномощено лице за съставяне на АУАН до „А1 България“ ЕАД, която била връчена в дружеството-жалбоподател на 08.10.2022г.

На 25.11.2022г. за констатираното при проверката извършена на 13.09.2022г., свидетелят съставил АУАН № 001352, в който посочил, че търговецът – жалбоподател е нарушил разпоредбата на чл. 4, ал. 1, т. 1 от ЗЗП, като на 13.09.2022г. не е изпълнил административното си задължение преди потребителят да бъде обвързан от договор или от предложение за сключване на договор, да предостави на потребителя по ясен и разбираем начин информация за основните характеристики на стоките или услугите, съобразно използваното средство за комуникация и естеството на стоките или услугите. АУАН бил съставен в отсъствие на представляващ дружеството – жалбоподател, който след покана не се явил.

АУАН № 001352/25.11.2022г. бил връчен на управителя на магазин „А1 България“ в гр. Шумен, за което бил съставен Констативен протокол № 2748106 от 12.12.2022г. Писмени възражения не били депозирани в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН.

Въз основа на така съставения акт впоследствие било издадено и процесното наказателно постановление.

При така установената фактическа обстановка районният съд достигнал до извод, че в хода на административнонаказателното производство не са били допуснати съществени процесуални нарушения. Съдебният състав извел и решаващото становище относно безспорната установеност на вмененото на юридическото лице неизпълнение, подлежащо на санкциониране по реда на  чл. 197 от ЗЗП. В тази връзка, съдът отхвърлил като неоснователни твърденията за „маловажност“ на простъпката.

При извършената служебна проверка съгласно чл. 218, ал. 2 от АПК, касационната инстанция намира, че решението на районния съд е валидно, като постановено от материално и териториално компетентен съд и в законоустановената писмена форма. Обжалваното решение е постановено от законен съдебен състав на компетентния да се произнесе по спора районен съд и по редовно подадена жалба срещу подлежащо на съдебно оспорване наказателно постановление, поради което е допустимо.

В хода на въззивното съдебно производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Събрани са исканите от страните доказателства, които са анализирани подробно и мотивирано от въззивния съд. Съдебният състав е изложил и съответните мотиви, кореспондиращи с повдигнатите въпроси.

Касационната инстанция споделя и решаващото становище на предходната инстанция, че в хода на санкционното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, опорочаващи издаденото постановление и представляващи основания за неговата отмяна АУАН и НП са изготвени в регламентираната форма и съдържат изискуемите реквизити, включително и на доказателствата, подкрепящи изводите на контролните органи. Издирен е приложимият законов текст, в разрез с който е било поведението на касатора.

Настоящият съдебен състав счита също, че касационният жалбоподател е допуснал вмененото му нарушение, до какъвто извод е достигнал и районният съд. Съгласно чл. 4, ал. 1, т. 1 от ЗЗП, търговецът е длъжен  да предостави на потребителя по ясен и разбираем начин информация за основните характеристики на стоките или услугите съобразно използваното средство за комуникация и естеството на стоките или услугите, включително информация за състава, опаковката, както и инструкция за използване, комплектовка и поддръжка, като отклонение от това задължение е допустимо по смисъла на закона единствено, когато информацията е ясна от контекста или от естеството и характера на стоката или услугата. Нарушението на това изискване е въздигнато в административно нарушение с разпоредбата на чл. 197 от закона. Видно от представените по делото писмени доказателства – АУАН, Констативен протокол, а и от показанията на разпитаните служители на КЗП, които следват да бъдат ценени като дадени обективно и безпристрастно, се установява, че търговецът в случая не е изпълнил задължението си да предостави на потребителя пълна информация за основните характеристики на закупената от него стока – смарт часовник „Redmi Watch 2 Life Ivory“, а именно че устройството не поддържа меню на български език. С оглед на това се налага извод, че в настоящата хипотеза дружеството не е изпълнило задължението си по чл. 4, ал. 1, т. 1 от ЗЗП, поради което настоящият касационен състав намира, че е осъществен състава на административно нарушение по  чл. 197 същия закон, за което се предвижда имуществена санкция в минимален размер от 500 лв., каквато му е била определена. Деянието не разкрива по-ниска степен на обществена опасност от останалите простъпки от този вид и не следва да бъде квалифицирано като „маловажен случай“ на административно нарушение. До аналогичен извод е достигнал и районният съд, което предопределя извод за законосъобразност на процесното съдебно решение.

Горните изводи мотивират настоящата касационна инстанция да приеме, че обжалваното решение е постановено при липса на допуснати нарушения на съдопроизводствените правила и в съответствие с материалния закон, поради което същото се явява валидно, правилно и обосновано и следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното Шуменският административен съд

 

 

Р   Е    Ш    И   :   

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 221/20.06.2023г. на Районен съд – Шумен, постановено по ВНАХД № 901/2023г. по описа на съда.

Решението е окончателно.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:......................         ЧЛЕНОВЕ: 1..........................

                                                                                              

                                                                                                   2..........................

 

         ЗАБЕЛЕЖКА:Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 11.10.2023 г.