Определение по дело №405/2019 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 498
Дата: 20 септември 2019 г. (в сила от 20 септември 2019 г.)
Съдия: Пенка Николаева Братанова
Дело: 20191500600405
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 21 август 2019 г.

Съдържание на акта

                             О   П   Р   Е   Д   Е   Л  Е   Н   И   Е 

 

                                  гр.Кюстендил, 20.09.2019 г.

 

                           В    И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

Кюстендилският окръжен съд,     наказателно отделение, в закритото

заседание на двадесети септември

през две хиляди и деветнадесета  година, в състав

 

                                             Председател:МИРОСЛАВ НАЧЕВ

                                                    Членове:ПЕНКА БРАТАНОВА

                                                                   ВЕСЕЛИНА ДЖОНЕВА

                                                                        

 

при секретаря

като разгледа докладваното от съдия Братанова      ВНЧД № 405

по описа за 2019 г. на КнОС и за да се произнесе, взе предвид следното:

                             

                  Производството е по реда на чл. 243, ал.4-8  НПК.

                  А.Р.- прокурор при Кюстендилската районна прокуратура протестира определението на Кюстендилския  районен съд от 30.07.2019 г. по  НЧД № 1002/2019 г. по описа на същия съд. С посоченото определение е отменено постановление от 25.06.2018 г., издадено на осн. 243, ал.1, т.1 НКП вр. чл.24, ал.1, т.1 НПК за прекратяване на наказателното производство по ДП №117/2010г. по описа на КнРП, ДП № 135/2010 г. на РУ на МВР Кюстендил и делото е върнато на КнРП за продължаване на разследването. С цитираното  постановление КнРП е прекратила наказателното производство, образувано  срещу И.А.К.за престъпление по чл.210, ал.1, т. 5 НК вр. чл.209, ал.1 НК. В протеста се релевират оплаквания за неправилност на атакувания съдебен акт и за  законосъобразност и обоснованост на  постановлението на прокурора. Прави се искане определението на КнРС да бъде отменено и се потвърди постановлението на прокурора.

                  Пострадалият Й.С.И. не е изразил становище по протеста. Такова не е изразено и от обвиняемия.

                   КнОС, след проверка на материалите по посоченото дознание, намира частния протест за допустим, доколкото е предявен в срока по  чл. 243, ал.6 НПК. Разгледан по същество, той е неоснователен по следните съображения:

                    Срещу И.А.К.било образувано НП за престъпление по чл.210, ал.1, т. 5 вр. чл.209, ал.1 НК. По делото са събрани многобройни доказателствени  гласни средства, в това число са разпитани и свидетели по линия на международното сътрудничество от компетентите власти на САЩ, както и са събрани безспорни писмени доказателства. От съвкупния им анализ следва да се отсеят следните безспорни факти:

                    Св.Ел.И. е дъщеря на св. Й.И.и през 2007г. живеела в САЩ. Св.Й.И. тогава посетил САЩ и се запознал с обв. К., който бил познат на дъщеря му. Тогава провели разговор за възможността да организират съвместни бизнес начинания, свързани със закупуване на страи автомобили с цел продажбата им в РБългария. През м. октомври 2007г. св.И. дошла в РБългария / в същия полет на 17.10.2017 г. от САЩ пътувал и обв.К./. През есента на 2007г. обв.К. се срещнал със св. И. в заведение в с. Пастух, като на срещата присъствали св. Д. и Т.. Бил проведен разговор, при който обв. К. потвърдил ангажимента към И. за закупуване на стари автомобили и тогава последният в присъствието на св. Д. и Т. потвърдил желанието си да финансира такова начинание. И. на ръка дал на обв. К. ** евро /приблизителната равностойност на *** $/ за разходи. Била постигната уговорка впоследствие И. да преведе на три транша по *** $ по сметка на лицето Р.И., /която сметка му била посочена от К./, след получаването на които следвало да изпраща автомобилите.

              На 01.11.2007г. обв. К. напуснал страната през ГКПП Аерогара София, а на 23.02.2008г. отново влязъл в страната през същия пункт.

              На 14.03.2008г. в Бевърли Хилс, Калифорния бил убит американския гражданин Д.Л.Съпругата му, св. Ел.И. била задържана от властите в САЩ по подозрение за участие  в убийството му. Била й определена парична гаранция в размер на *** долара.

               На 31.03.2008г. И. превел с три отделни вносни бележки  чрез Уни Кредит Булбанк по *** $ /общо **$/. Посочените суми постъпили в Bank of Amerika по сметка на лицето Р.И., в Сан Диего. Основанието за плащането е „оценка на имот“.

               На  03.04.2008 г. обв.К. напуснал страната през ГКПП Аерогара София.

               На 17.04.2008г. св. И. напуснал страната през ГКПП София и посетил САЩ. Свързал се по телефона  с К., който му казал, че е в Тухуана, Мексико, което притеснило И.. Свързал се и с Р.И. с помощта на своя позната българка – А.Г., която живеела дълги години в САЩ. Г. се обадила на И., която й съобщила, че на третия ден от получаване на превода парите били изтеглени от К. в Тихуана. На въпрос на Г. дали знае, че парите са изпратени от И. като гаранция за дъщеря му, И. отговорила, че не знае къде са парите, не познава И. и не знае за никаква гаранция.

               И. и Г. отишли в Тихуана и успели да се свържат с К.. Срещнали се там, тъй като К. нямал виза за САЩ. К. успокоил И., че има сериозни познанства, с чиято помощ ще се върне в САЩ. Предложил му веднага да му даде сумата от *** $, но св. И. отказал поради притеснения, че може да има проблем на влизане  на границата  със САЩ.

               Св.И. се върнал  обратно в РБългария на 10.05.2008 г. Чувал се с К. няколко пъти, който му обещавал, че ще му върне парите, като след 2010 г. преустановил всякакви контакти с него поради обстоятелството, че последният се криел, не вдигал телефона си и често напускал България.

                По- късно през м. юли и м. юли Г. се свързала от името на И. отново с И. по телефона, за да установи дали изпратените ** $ са били предназначени за гаранция на И.. Последната отрекла да знае каквото и да е по въпроса.

               При проведения разпит на св. И. пред властите на САЩ, последната посочила, че преведените от баща  през пролетта на 2008г. **$ към сметката на И. били предназначени за плащане на нейната гаранция във връзка със задържането й, както и че парите са били изтеглени от И. К..

                 Всъщност спорните въпроси по делото, по отношение на които са налице противоречиви показания от страна на свидетелите са два: 1. Кога е била постигната договорка между обв. К. и св. И. за съвместен бизнес- през есента на 2007 г. или през м. март 2008 г., респ. кога св.И. е предал сумата от *** евро на К.; 2. Преведените на 3 транша *** $ от страна на св. И. на 31.03.2008г. били ли са предназначени на парична паранция на дъщерята на И.- св. И. в САЩ или са били предназначени на съвместното с К. бизнес начинание?

                КнРП е извършила едностранен анализ на противоречите показания на свидетелите по отношение на тези два спорни момента и е направила извод, че не са налице субективните елементи на престъплението по  чл.210 НК. НП е прекратено на осн. чл.243, ал.1, т.1 вр. чл.24, ал.1, т.1 НПК.

                  КнРС е отменил постановлението на КнРП, като е приел, че е направен едностранчив анализ на доказателствения материал по делото, че едностранно са извадени от контекста показанията на св. И., И. и Г.,  че производството по делото не следва да се прекратява.

                 Предвид гореизложеното КнОС намира атакувания съдебен акт за законосъобразен и същият следва да бъде потвърден. Съображенията за това са следните:

                 В производството по  чл.243, ал.1 НПК съдът е длъжен да провери на първо място обосноваността на постановлението на прекратяване и едва след това неговата законосъборазност. В случая КнОС се солидаризира с извода на КнРС, че същото е необосновано. Проверката на обосноваността на прокурорския акт означава, че съдът е длъжен да провери дали установените по делото фактически обстоятелства съответстват на събраните по делото доказателствени материали, оценени поотделно и в тяхната съвкупност. Т.е. за да се приеме, че постановлението е обосновано са необходими две кумулативно дадени предпоставки: 1. да са събрани всички необходими и възможни доказателства, респ. да е налице пълнота на доказателствата; 2. фактическите изводи, които прокурорът е направил, да са логически издържани и да следват от доказателствата по делото.

                  По делото са събрани всички възможни доказателства, разпитани са всички свидетели, имащи отношение във връзка със случая, като следва изрично да се посочи, че разследването  в значително степен е било затруднено както от противоречивите показания на св. И., Т. и Д. относно посочените по- горе спорни моменти, така и поради липсата на писмени доказателства от страна на компетентите органи на САЩ относно достъпа до въпросната сметка на името на Р.И. в САЩ от страна на К.. В случая действително постановлението на КнРП търпи упреци по отношение на начина на изложението на противоречивия доказателствен материал, но по същественото е, че КнОС не може да се съгласи  с приетите от КнРП фактически положения, доколкото прокурорът е направил едностранчив анализ на доказателствата по делото и при изводите си относно спорните по делото факти е пренебрегнал наличието на писмени доказателства относно пребиваването на К.  в страната през м. октомври 2007г. Следва да се подчертае, че  св. И., Д. и Т. в първите си показания през 2009-2010 г. изрично сочат, че срещата с К. се е състояла през есента на 2007 г. и че 45 000-те $ са били предназначени за бизнес със стари автомобили; а при последващите им разпити през 2013 г. и 2018 г., в т.ч. и при проведената очна ставка сочат, че срещата е била през пролетта на 2008г., но не променят същите  в частта относно предназначението им- за бизнес начинание. От вниманието на прокурора обаче е убягнало обстоятелството, че св. И., при всичките си разпити  пред годините /осем на брой/, в това число и един пред съдия по реда на  чл.223 НПК, е напълно категоричен, че парите са били предназначени за съвместно бизнес начинание /в тези им части тези му показания се напълно потвърждават от пок. на св. Д. и Т./.  Пренебрегването на тези преки доказателства за сметка на производните показания пок. на св. И. /която предава възприятия във връзка с целта на парите единствено според казанато й от баща й св. И. и която не отрича, че баща й е инвестирал пари в бизнес с К. със стари автомобили/,  на св. Г. /чиито показания свързват въпроса с бизнес начинанието и гаранцията по информация относно техния произход съгласно казаното й от св. И./ и на св. И. /която напълно отрича познанство със св.И. и знание за нейната гаранция/ несъмнено представлява превратно и изопачено тълкуване на доказателствения материал.  В този аспект довода на КнРС за липса на обективен анлиз на доказателствата в тяхната цялост е правилен, респ. налице е съществено нарушение на процесуалните правила при  проверката на доказателствата по делото.

                Практиката е категорична, че постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство не поражда задължение за съда да приеме направените в него констатации и изводи. Съдът обаче не е оправомощен да се произнася по въпросите от компетентността на прокурора чрез собствена, различна от изложената в постановлението, интерпретация на доказателствата, събрани в досъдебната фаза. Още по-малко е допустимо контролиращият съд "да замества" прокурора, тогава когато в постановлението му липсват анализ на доказателствата и изводи за фактите и правото –Р-60-2003-І НО. Ето защо КнРС правилно е приел, че допуснатите грешки и непълноти  при интерпретацията на доказателствения материал от страна на КнРП следва да се отстранят след подробен и пълноценен анализ на доказателствената съвкупност, която като резултат би могла до доведе до други правни изводи, респ. до преценка за прекратяване на НП на друго основание.

                Като е приел същото, КнРС е постановил законосъобразен и правилен съдебен акт, който  следва да се потвърди.

                Водим от гореизложеното и на осн.чл. 243, ал.6- 7 вр. ал.5 НПК, окръжният съд

 

                       

                                О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И :

 

 

                   ПОТВЪРЖДАВА определение на Кюстендилския районен съд, постановено на 30.07.2019 г. по НЧД №1002/19 г., с което е отменено постановление от 25.06.2018 г., издадено на осн. 243, ал.1, т.1 НКП вр. чл.24, ал.1, т.1 НПК за прекратяване на наказателното производство по ДП №117/2010г. по описа на КнРП, ДП № 135/2010 г. на РУ на МВР Кюстендил срещу обвиняемия И.А.К.за престъпление по  чл.210, ал.1, т.5 НК вр. чл. 209, ал.1 НК. 

                    Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

                  

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                     ЧЛЕНОВЕ:  1.                                          2.