Решение по дело №892/2019 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 март 2020 г. (в сила от 5 юни 2020 г.)
Съдия: Ирена Илкова Янкова
Дело: 20197240700892
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е    136

 

      гр.Стара Загора12.03.2020 год.

 

   В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд   в публичното  заседание                                       на         десети март

през      две хиляди и двадесета годИ. в състав:

 

           СЪДИЯ: ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                             

  

при секретаря   Албена Ангелова

 

и в присъствието на  прокурора                 ,                                                           като разгледа докладваното от  ИРЕНА ЯНКОВА   адм.дело   № 892 по описа  за 2019 год, за да се произнесе, съобрази следното:

:

Производството е образувано по реда на чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 210 ал. 3 и чл. 215 от Закона за устройство на територията ЗУТ/.

Образувано е по жалба на Т.П.Р. с адрес ***, ж. к. „Славия“, бл. 14, вх. „А“, ет. 2, ап. 10, чрез процесуалния си представител – адв. Ц. И. – Й. към САК с посочен съдебен адрес *** против решение на нарочна комисия по чл. 210, ал. 1 от ЗУТ, назначена със заповед №113/14.02.2019 г. на кмета на общИ. Гълъбово, обективирано в протокол на същата комисия от 11.03.2019 г., за определяне размера на еднократното обезщетението за учредяване на сервитутно право по смисъла на чл. 64 от Закона за енергетиката /ЗЕ/, върху поземлен имот с идентификатор 18280.248.1 от кадастралната карта, №248001 от картата за възстановена собственост-земеделска земя, с площ от 17, 000 дка., начин на трайно ползване – нива, находящ се в землището на гр. Гълъбово, ЕКАТТЕ 18280. Последният е част от имотите, засегнати от ПУП –ПП за Нова ВЛ 400 кV п/ст. „Марица-изток“ – п/ст.  ТЕЦ „Марица – изток 3“.

С жалбата се твърди, че размерът на обезщетението е определен при неправилно приложение на материалния закон, като се иска от съда същото да бъде изменено в тази му част, като се определи по-високо, справедливо обезщетение, базирано на разпоредбата на чл. 64 ал. 6 във връзка с чл. 65 от ЗЕ. Излагат се съображения, че размерът на обезщетението не е съобразен с характеристиката, вида и местонахождението на имота, поради което е определена оценка, несъобразена с пазара на недвижимите имоти от този тип, като същата оценка е значително занижена. Жалбоподателят счита, че обезщетението следва да бъде поне 900 лв. на декар или общо 6277, 50 лв. за цялата сервитутна площ от 6, 975 декара. Отправя се искане за допускане на съдебно-техническа експертиза /СТЕ/, която да представи експертно заключение и определи каква е пазарната цена на поземлен имот – нива, категория V в местност „Кабаюк“, ОбщИ. Гълъбово, Област Стара Загора, както и в период от една годИ. преди решението на комисията, както и да определи пазарната стойност на процесния сервитут. Претендират се разноските по делото.

Ответникът– ОбщИ. Гълъбово, редовно и своевременно призован, чрез процесуалния си представител иска от съда да бъде отхвърлена жалбата, като неоснователна, поради изготвянето и представянето от независим експерт – оценител, на обективна и справедлива пазарна оценка на имота и сервитутното право, респективно полагащото се на собственика обезщетение, отчитаща всички особености на засегнатия имот от една страна и всички особености на правото по чл. 64 от ЗЕ. Счита, че постановеният акт, правилен и законосъобразен и че е съобразен с приложимото материално законодателство. Горните съображения са инкорпорирани и в постъпилия по делото писмен отговор по депозираната жалба. Претендира направените по делото разноски – възнаграждение за един адвокат.

Заинтересованата страна „ Електроенергиен системен оператор” \еад гр. София, чрез прцесуалния си представител юрисконсулт Г., оспорва жалбата, като неоснователна.

 

Административен съд, Стара Загора като взе предвид доводите на страните, съобразно доказателствата и закона, намира за установено следното:

Жалбата е допустима, като подадена от лице с правен интерес,  срещу подлежащ на съдебен контрол акт, постановен в образувано по смисъла на чл. 210 от ЗУТ във връзка с чл. 64, ал. 6 от ЗЕ производство. Разгледана по същество жалбата е основателна.

Въз основа на доказателствата, събрани в хода на производството съдът намира за установено следното от фактическа и правна страна:

            Със Заповед №РД-02-15-33 от 08.05.2018 г. на Заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството е одобрен подробен устройствен план /парцеларен план (ПУП/ПП) за обект „Нова двойна въздушна линия /ВЛ/ 400 kV „п/ст „Марица-изток“ -п/ст  ТЕЦ „Марица-изток 3“, като трасето на въздушната линия на електропровода засяга и имоти в землището на общИ. Гълъбово.

              С писмо вх. №26-00-467 от 23.08.2018 г. изпълнителният директор на „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД /“ЕСО“ ЕАД/ е уведомил  кмета на ОбщИ. Гълъбово, че на основание одобрения със заповед №РД-02-15-33 от 08.05.2018 г. на Заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Подробен устройствен план и съгласно чл.64 ал.1 и ал.4 от ЗЕ, в засегнатите от електропровода имоти в полза на „ЕСО“ ЕАД възниква сервитутно право. В тази връзка се иска назначаване на комисия, която да определи размерите на обезщетенията на собствениците на засегнатите имоти, изготвяне и изпращане на съобщения на засегнатите собственици и заинтересованите страни, вкл. „ЕСО“ ЕАД, за определяне на размера и реда на изплащане на обезщетенията. Съгласно приложен към писмото регистър на засегнатите имоти, предвижданията на посочения по-горе ПУП/ПП засягат и имота, собственост на жалбоподателката - поземлен имот с идентификатор 18280.248.1 от кадастралната карта, №248001 от картата за възстановена собственост-земеделска земя, с площ от 17, 000 дка., начин на трайно ползване – нива, находящ се в землището на гр. Гълъбово, ЕКАТТЕ 18280. По делото не е формиран спор, съответно и съдът приема за безспорни фактите, че посоченият ПУП е влязъл в сила към датата на искането съответно, че предвижданията му засягат гореописания имот с параметри на  сервитута, както и че този имот е собственост на Т.П.Р., съгласно нот. акт № 111, том VI, рег. №4902, дело №546 от 2005 г. Към искането на „ЕСО“ ЕАД е приложена комплексна експертна оценка за всички засегнати имоти, изготвена от „Дел електрис“ ЕООД, според която за ПИ №248001 – сервитута върху 6,975 дка площ е със справедлива пазарна стойност от общо 4600.00 лв.

              По повод така отправеното искане, със заповед №113 от 14.02.2019 г. кметът на общИ. Гълъбово, на основание чл.44 във връзка с чл. 64, ал. 6 от ЗЕ е назначил комисия, която да определи размера на обезщетението за учредяване на сервитутно право по чл. 210 от ЗУТ във връзка с ПУП/ПП за обект „Нова двойна въздушна линия /ВЛ/ 400 kV „п/ст „Марица-изток“ -п/ст  ТЕЦ „Марица-изток 3“, в състав: Председател – инж. П Б. – Заместник кмет на ОбщИ. Гълъбово и членове – 1. К. Г. – старши експерт „УОбс“, 2. Е. В. – юрисконсулт, 3. И. Д. – старши счетоводител и заместник главен счетоводител; 4. И. И. – главен специалист „ИК“. В изпълнение на поставената задача, комисията, назначена с горецитираната заповед се е събрала на 11.3.2019 г. и е приела оспореното решение, обективирано в протокол от същата дата, с което, на основание чл. 210 от ЗУТ, във връзка с чл. 64, ал. 4 от ЗЕ е определила размера на еднократното обезщетението за учредяване на сервитутно право по смисъла на чл. 64 от ЗЕ, върху поземлен имот с идентификатор 18280.248.1 от кадастралната карта, №248001 от картата за възстановена собственост-земеделска земя, с площ от 17, 000 дка., начин на трайно ползване – нива, находящ се в землището на гр. Гълъбово, ЕКАТТЕ 18280 за обект Нова ВЛ 400 кV п/ст. „Марица-изток“ – п/ст.  ТЕЦ „Марица – изток 3“ и собственост на Т.П.Р., а именно: площ на сервитута – 6, 975 дка; пазарна стойност, определена от независим оценител в размер на 4 600 лв. Като мотиви в решението са изложени констатации за одобряването със заповед №РД-02-15-33 от 08.05.2018 г. на Заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството на Подробен устройствен план /парцеларен план (ПУП/ПП) за обект „Нова двойна въздушна линия /ВЛ/ 400 kV „п/ст „Марица-изток“ -п/ст  ТЕЦ „Марица-изток 3“, съответно обявяването му за „Обект с национално значение“ с решение №771 от 21.10.2011 г. на МС, съответно и за проект от общ европейски интерес На следващо място е констатирано, че трасето на електропровода премИ.ва през ПИ №248001, в землище на общИ. Гълъбово, собственост на Т.П.Р..  Размерът на определеното с оспореното решение обезщетение сочи на възприемана оценката за стойността на сервитута, посочени в експертната оценка, изготвена от „Дел Електрис“ ЕООД, като е отчетено, че при определяне на справедливата пазарна стойност на земята, а от там и на сервитута лицензирания оценител е използвал пазарен подход и Метод на сравнимите продажби, като е извършено съпоставяне на цените на реално извършени продажби на имоти със сходни характеристики, като крайната оценка е съобразена изцяло с категорията на земята, местоположението й, определеният й начин на трайно ползване и др. показатели и критерии.

В представената по делото Експертна оценка по договор №68-МЕР от 01.11.2017 г. за изготвяне на оценка за безсрочно сервитутно право от 52, 689 дка върху 44 бр. поземлени имоти в земеделска територия- държавна общинска и частна собственост, засегнати от трасето „Нова двойна въздушна линия /ВЛ/ 400 kV „п/ст „Марица-изток“ -п/ст  ТЕЦ „Марица-изток 3“ на ериторията на землището на общИ. Гълъбово, област Стара Загора, ЕКАТТЕ 18280, в частност и процесният имот, е посочена справедлива пазарна стойност на паричното обезщетение при учредяване на сервитутното право върху посочени поземлени имоти, за безсрочно възмездно предоставяне на „ЕСО“ ЕАД за обекта. В доклада за оценката е посочено, че е съобразена нормата на чл. 64 от ЗЕ, според която върху имота възниква сервитут, включващ право на прокарване и право на премИ.ване на въздушен електропровод ВЛ 400 kV, хора и техника за изграждането и експлоатацията на електропровода и ограничаване ползването на имота в площта, включена в сервитутната ивица: не се допуска застрояване, засаждане на трайни насаждения, високостеблена растителност, прокарване на проводи на други мрежи от техническата инфраструктура. При определяне размера на обезщетението, дължимо на собствениците на имотите при учредяване на безсрочен сервитут са взети предвид: справедлива пазарна стойност на земята СПСзем, определена чрез сравнение с аналози /сравнителен метод/; площ на имота, включена в границите на сервитута /сервитутна ивица/Sсерв; срокът на ограниченото вещно право; видовете ограничения: ограничения на ползването на земята в сервитутната ивица: не се допуска застрояване, засаждане на трайни насаждения и високостеблена растителност, прокарване на проводи и други мрежи на техническата инфраструктура, право на премИ.ване и прокарване на електропровода. При определяне показателя за справедливата пазарна стойност на земята, е възприета средно претеглена цена за земя V категория землище гр. Гълъбово /СПСзем/ - 776 лв./дка, определена въз основа сравнение на пазарни аналози – 6 броя сделки със земи 5 категория, в местностите „Дайлиявия алчак“, „Балборун“, Чаллъка“, „Катлъка“, Дюз Чилия“ и „Коржана“ през 2017 г.  При определяне на СПСзем са проследени, анализирани и отчетени фактори и обстоятелства, като: средното годишно рентно плащане по начИ. на трайно ползване на земеделска земя в общИ. Гълъбово, или: НТП ниви-20 лв./дка, НТП пасища и мери – 3 лв/дка, НТП ливади -28 лв/дка, трайни насаждения – 43 лв./дка; средната годишна цена на ареда/наем на земеделска земя, а база на сключени договори през 2017 г. в общИ. Гълъбово – 28 лв./дка. Посочено е, че средната годишна цена на земеделска земя, на база сключени сделки за покупка на земеделска земя през 2017 г. е 568 лв/дка. Справедлива пазарна стойност на сервитутното право при определяне на размера на паричното обезщетение е определена по формулата Ссерв= Сзем.хКс хКсп /Ссерв = Сзем х 1 х 0.85, където:

Ссерв е справедливата пазарна стойност на сервитутното право;

Сзем е пазарната стойност на земята, заета от сервитутната ивица,

Кс-коефициент, отчитащ срока - приет такъв за безсрочно сервитутно право- 1,

Ксп=0.85 - експертно определен коефициент, отчитащ вида на сервитута и ограниченията при учредяване на сервитутното право, в случая при ограничения на ползването на земята в сервитутната ивица, право на премИ.ване и право на прокарване.

В резултат от изчисленията по формулата е определена и справедлива пазарна стойност на сервитута за ПИ №248001 – 4600.00 лв. за 6, 975 дка, а от там и справедливата пазарна стойност на полагащото се парично обезщетение.

За изясняване на обстоятелствата по делото е допусната, назначена и изготвена Съдебно-техническа експертиза, изпълнена от в. л. Д.М.Д.. Заключението по експертизата следва да даде отговори на въпросите: каква е пазарната цена на поземлен имот – нива, категория V в местност „Кабаюк“, ОбщИ. Гълъбово, Област Стара Загора към датата на депозиране на жалбата пред административния орган, както и в период от една годИ. преди решението на комисията, както и да определи пазарната стойност на процесния сервитут – право на премИ.ване на хора и техника през имота, за изграждане и експлоатация на електропровода, както и ограничения в ползването на земята в сервитутната ивица. Заключението на вещото лице по назначената СТЕ, в хода на съдебното дирене е за средна пазарна продажна цена от 1200.00 лв. на декар, определена въз основа на справка с представени аналози за 2019 годИ., като е взета предвид категорията на земята V и обявената стойност на продажба на земя от тази категория и от категории VI и IV или: от 900 лв. до 1550.00 лв. за един декар при обща претеглена стойност за представените аналози от 1191.00 лв. При изпълнение на поставената задача, вещото лице е извършило оценка на правото на прокарване, като е приложен приходен метод за определяне на пазарната му стойност. При приета средна пазарна продажна цена от 1200.00 лв. за декар и експлоатационен период от 50 години при лихвен процент от 6,5 %. Изведен е алгоритъм, при който H-наем за годИ. = 6,5% x 1200 =78 лв./год. От там Re=Rf+Gr+Sr, където: Re –норма на възвръщаемост; Rfбезрискова норма; Gr-пазарен риск и Srспецифичен риск. Прието е, че Rf е 5%, Gr e 3%, Sr e 2% или Re =10%. За период от 50 години и норма на възвръщаемост от 10% К /нормата на капитализация/ = 9,915. В този ред Пп /правото на прокарване/ = 78 лв. x 9.915=773 лв./дка x 6.975=5391.67 лв., като е прието, че пазарната стойност на правото на прокарване на имота е 5400.00 лв. По информация на общИ. Раднево цените на оценените и изплатени от общИ. Раднево сервитутни площи през 2018 г. варират от 0,82 до 0,96 лв./кв. м. или средно  0,89 лв./кв. м. – 890 лв./дка сервитутна площ. При съобразяване с пазарен коефициент от 1.1 за 2019 г. се получава 979 лв./дка. Вещото лице е отчело и цени на сервитутни площи по протокол от 24.04.2018 г. на комисия по чл. 210 от ЗУТ при ОбщИ. Гълъбово за землището на с. Медникарево. Изведена е средна продажна стойност при коефициент от 1.1. за 2019 г. в размер на 685 лв/дка. При използваните приходен метод и метод на пазарните сравнения е изведена средна претеглена стойност от 820.20 лв. /дка за сервитутна площ, като в настоящия случай при площ на сервитута от 6,795 дка x 820 лв. = 5600.00 лв. или пазарната стойност на сервитутната площ е 5600 лв. В експертизата са определени и средните пазарни стойности на  поземлен имот – нива, категория V в местност „Кабаюк“, ОбщИ. Гълъбово, Област Стара Загора към датата на депозиране на жалбата пред административния орган – 1200.00 лв/дка, както и в период от една годИ. преди решението на комисията- 1100.00 лв/дка.

Изготвената СТЕ не е оспорена от страните по делото, като същата е приета, като компетентно и всестранно изготвена и е приобщена към доказателствения материал по делото.

Постановеното решение, обективирано в протокола от 11.03.2019 г. на Комисията по чл. 210 от ЗУТ, назначена със заповед №113 /14.02.2019 г. на кмета на общИ. Гълъбово е прието от материално и териториално компетентен по см. на чл. 210, ал.1 от ЗУТ, във връзка с чл. 64, ал. 6 от ЗЕ колективен орган. Според чл. 210 ал. 1 от ЗУТ изготвянето на оценки и определянето размера на обезщетенията в изрично предвидените в закона случаи се извършва по пазарни цени, определени от комисия, назначена от кмета на общИ.та. Съгласно чл. 64 ал. 6 от ЗЕ, определянето на размера и изплащането на обезщетенията за сервитутите на енергийните обекти се извършват по реда на чл. 210 и ЗУТ или по взаимно съгласие на страните въз основа на оценка от независим оценител. Обжалването на размера на обезщетението от заинтересованите лица не препятства упражняването на сервитутните права от лицата по ал. 1. В случая, Кметът на общИ. Гълъбово на основание предвиждането в закон и при подадено от енергийно предприятие искане, сочещо необходимост от определянето на обезщетение за  сервитут – право на прокарване на въздушен електропровод в имоти, засегнати от влязъл в сила ПУП-ПП с който такъв е предвиден /чл.64, ал.6 във връзка с ал. 4 т.2 и във връзка с чл.64 ал.2 т.2 от ЗЕ/, е назначил със  заповед комисия по чл.210 от ЗУТ, която да определи размера на обезщетенията по чл.210 от ЗУТ. Съставът на комисията включва председател и членове, посочени поименно и по длъжност лица. Видно от приложения по делото протокол комисията по чл.210 от ЗУТ, назначена с горната заповед е заседавала в пълен състав, като оспореното решение е взето в рамките на компетентността й. Не се твърдят, нито при извършената служебна проверка в тази насока се установяват допуснати съществени нарушения на относимите административнопроизводствени правила при вземане на оспореното решение.

Според чл. 64, ал. 4 от ЗЕ,  сервитутите по ал.2 /вкл. сервитута по т.2 – право на прокарване на линейни енергийни обекти в полза на лицата по ал.1/ възникват когато:  1. има влязъл в сила подробен устройствен план, с който се определя местоположението и размерите на сервитутните зони на линейния енергиен обект в засегнатите имоти, и 2. титулярят на сервитута изплати или внесе еднократно обезщетение по реда на ал.6 на разположение на собственика и на носителите на други вещни права върху засегнатия имот. Доколкото с одобрения в конкретния случай ПУП - ПП за посочения енергиен обект се предвижда трасе на електропровода, който се предвижда да бъде прокаран, засягащ и площ от процесния поземлен имот, собственост на жалбоподателката, налице са били законоустановените предпоставки да се определи размера на дължимото се на собственика на този имот обезщетение. В чл. 65, ал. 1 от ЗЕ нормативно са регламентирани приложимите критерии за определяне размера на обезщетението по чл. 64, ал. 4 от ЗЕ, като в чл. 64, ал. 6 от ЗЕ е предвидено, че определянето на размера на обезщетенията се извършва по реда на чл. 210 и 211 от ЗУТ или по взаимно съгласие на страните с оценка от лицензиран оценител. В случая размера на обезщетението е определено по реда на чл.210 от ЗУТ. В посочената норма е регламентирано, че изготвянето на оценки и определянето размера на обезщетенията се извършва по пазарни цени, определени от комисия, назначена от кмета на общИ.та.

         С оглед последното и доказателствата по делото в т. ч и приетата и неоспорена от страните СТЕ, съдът намира, че е основателно оплакването в жалбата за неправилно определен /занижен спрямо обективните критерии - пазарните цени/ от комисията по чл. 210 от ЗУТ при ОбщИ. Гълъбово, с обжалваното решение, размер на обезщетението за учредяване на сервитутно право в поземлен имот с идентификатор 18280.248.1 от кадастралната карта, №248001 от картата за възстановена собственост-земеделска земя, с площ от 17,000 дка, находящ се в землището на гр. Гълъбово.

Съдът възприема за обоснован, правилен и съответен на закона използваният от независимия и акредитиран оценител - „Дел Електрис“ ЕООД,  посочен в експертната му оценка, взета предвид от комисията по чл. 210 от ЗУТ, подход за определяне размера на обезщетението за сервитута.   Основният недостатък на тази оценка, който сочи и на довод за материална незаконосъобразност на оспореният понастоящем акт в частта му относно размера на дължимото обезщетение, е че при определяне на справедливата пазарна цена на земята /на чиято база се определя и стойността на обезщетението за сервитут/ са включени като пазарни аналози сделки от период, твърде отдалечен от решенията на комисията /11.03.2019 г/, а именно: сделки за покупко-продажба на земеделски земи за 2017 г., като нито една сделка,  не се отнася за период от една годИ. преди решението – от 11.03.2018 –до 11.03.2019 г. Последното се отнася и за анализираната от оценителя статистическа информация, предоставена от НСИ и Областна дирекция Земеделие – Стара Загора, относно средната годишна цена а аренда/наем на земеделски земи, както и средногодишното рентно плащане по трайно ползване на земеделска земя, представена на стр. 2 от Доклада за оценка /лист 15 от делото/. Смисълът на визираното в закона изискване за определяне на обезщетение по пазарни цени /чл.210 ал.1 от ЗУТ/, съответно и посоченият в чл.65 ал.1 т.4 от ЗЕ показател справедлива пазарна оценка на имота /чл.65 ал.1 т.4/,  показва, че при остойностяването на обезщетението за сервитут следва да се определи приблизителната и най-близка до действителната стойност, на която съответния имот или вещно право би могло да се реализира на свободния пазар, за да бъде и обезщетението равностойно по своя размер. В тази връзка, метода на сравнимите продажби в случая се приема като най-точен изразител на пазарния интерес, съответно и следва да е водещ при определяне пазарната цена на земята, като основа за определяне дължимото обезщетение за сервитута. В този смисъл наличието на взети предвид сделки за по-отдалечени по период от време моменти не дава ясна представа на решаващия административен орган за реалното състояние на пазара, близко по време с постановеното от органа решение, респективно определеното парично обезщетение. Справедливата пазарна стойност на земята се явява основна компонента от приетия и изпълнен от независимия оценител алгоритъм за определяне на размера на паричното обезщетение при учредяване на сервитутното право, поради което не толкова актуалните към 11.03.2019 г., продажни стойности по сделки за недвижими имоти- земеделски земи оказват съществено значение при определяне на справедливата пазарна оценка на сервитутното право, а от там и на справедливото обезщетение за собственика на имота.

Представената по делото, изслушана и приета без възражения СТЕ, освен отговор на основния въпрос-каква е пазарната стойност на процесния сервитут /пазарната стойност на сервитутната площ/, съответно какъв е размерът на справедливото парично обезщетение на собственика на недвижимия имот, дава и отговори на въпросите за пазарната цена на имот- нива, категория V, в местност „Кабаюк“ в землището на гр. Гълъбово в различни времеви периоди. При определяне на тези стойности вещото лице е използвало сравнителен метод на пазарните аналози, като е изведена информация, получена от кантори/агенции за недвижими имоти. Представени са три аналога, без обаче да е посочено дали това са стойности от действително извършени и вписани по съответния ред сделки или стойностите за взети предвид от настоящи обяви за покупко-продажби. Не става ясно също кой е периодът на предполагаемото извършване на сделките и за кой район се отнасят. На база възприетия подход от вещото лице е определена средна продажна цена „за района“ в размер на 1200.00 лв. /дка. Същата тази цена е послужила на вещото лице да отговори на въпрос №1 и въпрос №2 от експертизата, а именно: каква е пазарната цена на поземлен имот – нива, категория V в местност „Кабаюк“, ОбщИ. Гълъбово, Област Стара Загора, както и в период от една годИ. преди решението на комисията. С оглед посочените по-горе неточности на експертизата съдът не може и не следва да се съобрази със заключението на вещото лице по въпрос №1 и въпрос №2 от експертизата, тъй като в тази си част заключението е неточно. Независимо от последното и с оглед основния спор по делото –неправилно определеният, според жалбоподателката, размер на еднократното обезщетението за учредяване на сервитутно право по смисъла на чл. 64 от Закона за енергетиката, съдът се съобразява с експертизата в останалата й част, а именно: определената пазарна стойност на процесния сервитут, собственост на  Т.П.Р.. Както бе посочено по-горе при определяне на стойността вещото лице е ползвало данни, предоставени му от администрацията на ОбщИ. Раднево /съседната на ОбщИ. Гълъбово/, за оценени и изплатени сервитутни площи през 2018 г., както и данни за цени на сервитутни площи, изплатени по протокол от 24.04.2018 г. на комисията по чл. 210 от ЗУТ при ОбщИ. Гълъбово и е извършил справки в агенции за недвижими имоти за сделки със земеделски земи, осъществени през 2019 годИ. . Използвани са конкретни методи на оценяване /приходен и метод на пазарните сравнения/, като са приложени и съответните теглови коефициенти към стойностите по всеки един от методите на оценяване.  Изведена е средно претеглената стойност за един декар сервитутна площ от 820 лв., като при площ на сервитута от 6.795 дка е определена обща пазарна стойност на сервитутното право от 5600.00 лв.

С оглед анализа на изготвената и представена в хода на административното производство експертна оценка на независимия оценител, както и след запознаване с детайлите на представената СТЕ и  настоящият състав, водим от по-горе изложените съждения счита, че заключението на вещото лице, прието в хода на съдебното дирене и неоспорено от страните е съответно на материалния закон и в частност на разпоредбите на чл. 65, ал. 1 от ЗЕ във връзка с чл. 64, ал. 6 от същия закон. Определената обща пазарна стойност на сервитутното право от 5600.00 лв., която представлява по съществото си и размера на еднократното парично обезщетение по смисъла на чл. 64, ал. 6 от ЗЕ е справедлива и адекватна и е изготвена изцяло съобразно критериите, съдържащи се в чл. 65 от ЗЕ.

Посочената обща стойност от 5600.00 лв. надвишава определеното в оспореното решение от 11.03.2019 г. на комисията по чл. 210 от ЗУТ размер на обезщетение за сервитут. По тези съображения оспореното решение следва да се измени в частта, относно приетия от административния орган размер на еднократното обезщетение за учредяване на сервитутно право по чл. 64 от ЗЕ върху притежавания от жалбоподателката поземлен имот с идентификатор 18280.248.1 от кадастралната карта, №248001 от картата за възстановена собственост-земеделска земя, находящ се в землището на гр. Гълъбово, като се увеличи размера на пазарната оценка от 4600.00 лв. на 5600.00 лв.

С оглед изхода на делото искането на жалбоподателката за присъждане на направените разноски следва да бъде уважено, като комисията по чл. 210 от ЗУТ, определена със заповед №113 от 14.02.2019 г. на кмета на ОбщИ. Гълъбово бъде осъдена да заплати на Т.П.Р. сумата от 760.00 лв., от които 10 лв. за държавна такса, 250.00 лв. за съдебно-техническа експертиза, 500.00 лв. за адвокатско възнаграждение, реално заплатено по договор за правна защита и съдействие от 12.11.2019г.

 

        Водим от горните мотиви и на основание чл.172, ал. 2, предложение трето от АПК, Старозагорският административен съд,  

 

                                     

                                      Р     Е     Ш     И     :

 

ИЗМЕНЯ по жалба на Т.П.Р. с адрес ***, ж. к. „Славия“, бл. 14, вх. „А“, ет. 2, ап. 10, подадена чрез процесуалния й представител – адв. Ц. И. – Й. към САК с посочен съдебен адрес ***,  решение по протокол от 11.03.2019 г. на комисията по чл. 210 от ЗУТ, назначена със заповед №113 от 14.02.2019 г. на кмета на общИ. Гълъбово, в частта относно размера на еднократното обезщетение за учредяване на сервитутно право  за обект „Нова двойна въздушна линия /ВЛ/ 400 kV „п/ст „Марица-изток“ -п/ст  ТЕЦ „Марица-изток 3“, върху поземлен имот с идентификатор 18280.248.1 от кадастралната карта, №248001 от картата за възстановена собственост-земеделска земя, с площ от 17, 000 дка., начин на трайно ползване – нива, находящ се в землището на гр. Гълъбово, ЕКАТТЕ 18280, като УВЕЛИЧАВА размера на обезщетението от 4600.00 лв. /четири хиляди и шестстотин лева/  на 5600.00 лв. /пет хиляди и шестстотин лева/.

 

ОСЪЖДА ОбщИ. Гълъбово да заплати  на Т.П.Р. с адрес ***, ж. к. „Славия“, бл. 14, вх. „А“, ет. 2, ап. 10 сумата от 760.00 лв. /седемстотин и шестдесет лева/, представляваща направените от жалбоподателката по делото разноски.

       Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14 дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                                             

 

 

                                                                                              СЪДИЯ: