Решение по дело №115/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 487
Дата: 10 април 2020 г.
Съдия: Лилия Александрова
Дело: 20207040700115
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

град Бургас, № 487 / 10.04.2020г.

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Бургас, в съдебно заседание на дванадесети март, през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЛИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

                                                                              ЧЛЕНОВЕ:  СТАНИМР ХРИСТОВ

                                                                                                  ДИАНА ГАНЕВА

 

при секретар С.А., изслуша докладваното от съдия Л.АЛЕКСАНДРОВА по КАНД № 115/2020г. за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от ЗАНН, във вр. с чл.208 и сл. от АПК.

Касаторът Районно управление - Несебър, е оспорил решение № 419/30.12.2019г. по АНД № 1461/2019г. по описа на Районен съд Несебър, с което е отменено наказателно постановление № 19-0304-002052/06.08.2019г., издадено от началник сектор в РУ Несебър към ОД на МВР - Бургас. С наказателното постановление за нарушение на чл.20, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.185 от същия закон на И.С.Р. е наложено наказание глоба в размер на 20 лв. и за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б.“а“ от ЗДвП и на основание чл. чл.175, ал.1, т.5 от същия закон му е наложена глоба в размер на 50 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 1 месец.

Касаторът твърди, че обжалваното решение е неправилно. Сочи се, че допусната техническа грешка в НП при изписване на нарушената разпоредба не може да бъде причина за отпадане на НП, тъй като нарушителят много добре разбира какво е извършил и за какво му се вменява вина. По отношение на нарушението по чл.20 от ЗДвП касаторът счита, че разпоредбата е ясна - независимо по каква причина не се контролира МПС се вменява вина на водача. Иска обжалваното решение да бъде отменено, а по съществото на спора - да бъде потвърдено наказателното постановление.

В съдебно заседание касаторът, редовно уведомен, не изпраща представител.

Ответникът по касация И.С.Р. се явява лично. Оспорва жалбата и иска обжалваното решение да бъде оставено в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура Бургас – прокурор Д.Христов, счита, че касационната жалба е неоснователна, а обжалваното решение предлага да бъде оставено в сила.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните намира следното:

Касационната жалба е подадена в срок от надлежно легитимирано лице, поради което е допустима за разглеждане. Разгледана по същество е неоснователна.

И.С.Р. е наказан затова, че на 15.07.2019г. около 10.20 часа в к.к. „Слънчев бряг“, алеята пред хотел „Касандра“, посока комплекс „Каскадас“ управлява товарен автомобил, собственост на „Хлебна промишленост 11“ като не контролира МПС, което управлява и удря спиращото пред него пътно превозно средство файтон. Допуска ПТП с материални щети. Водачът не уведомява и не изчаква контролните органи на мястото на ПТП. Административнонаказващият орган е приел, че Р. е нарушил нормата на чл.20, ал.1 от ЗДвП и чл.123, ал.1, т.3, б.“а“ от ЗДвП.

Съгласно чл.20, ал.1 от ЗДвП  водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват.

Съгласно чл.185 от ЗДвП за нарушение на този закон и на издадените въз основа на него нормативни актове, за което не е предвидено друго наказание, виновните се наказват с глоба 20 лв.

Съгласно чл.123, ал.1, т.3, б.“А“ от ЗДвП водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, е длъжен, когато при произшествието са причинени само имуществени вреди да окаже съдействие за установяване на вредите от произшествието.

Съгласно чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв. водач, който наруши задълженията си като участник в пътнотранспортно произшествие.

Районният съд е отменил обжалваното наказателно постановление, като приема, че липсва единство между изложеното в АУАН и НП описание на нарушението и неговата правна квалификация, което съставлява съществено процесуално нарушение (в НП - чл.123, ал.1, т.3 б.А от ЗДвП, а в АУАН - чл.123, ал.1, т.3 б.В от ЗДвП). По отношение нарушението на чл.20, ал.1 от ЗДвП съдът е приел, че разпоредбата е обща и не може да бъде сочена самостоятелно като основание за извършено нарушение.

Обжалваното решение е правилно.

По отношение нарушението на чл.20, ал.1 от ЗДвП, в наказателното постановление не е описан нито един конкретен факт, от който да се прецени дали наказаният водач е контролирал непрекъснато превозното средство, което е управлявал или не. При описание на фактическата страна на деянието, вместо факти наказващият орган е посочил текста на нормата – „не контролира МПС, което управлява“. Това препятства както възможността наказаният субект да разбере за какво е наказан, така и съдебният контрол – съдът не може да прецени дали реално осъществилите се факти са подведени правилно под правната норма, т.е. не може да извърши проверка на правната квалификация на деянието. Правилен е изводът на районния съд, че нормата на чл.20, ал.1 от ЗДвП е бланкетна и към нея следва да се посочи друга конкретна норма, която регламентира забрана за водача да извършва действия или бездействия, които могат да се квалифицират като отсъствие на непрекъснат контрол върху превозното средство, което управлява. В НП нито са описани конкретно случилите се действия или бездействия на водача, нито е посочена норма, която ги забранява.

По отношение възраженията на касатора за нарушението на чл.123, ал.1, т.3 б.В от ЗДвП, настоящият съдебен състав на основание чл.221, ал.2, изречение последно от АПК препраща към мотивите изложени в решение № 419 от 30.12.2019г. постановено по АНД № 1461/2019г. на Районен съд – Несебър. Наказателното постановление е правораздавателен акт, с който се налага наказание за извършено административно нарушение. За това в него ясно и недвусмислено трябва да е описано конкретно осъщественото деяние и вярната норма, която то нарушава. Институтът на очевидната фактическа грешка не е познат, за това и не е уредена процедура за нейното отстраняване.

По изложените мотиви обжалваното решение на РС-Несебър следва да бъде оставено в сила.

На основание чл.221, ал.2 във вр. с чл.218 от АПК, във вр. с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд Бургас,

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 419 от 30.12.2019г. постановено по АНД № 1461/2019г. на Районен съд – Несебър.

Решението не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                ЧЛЕНОВЕ: