Решение по дело №2909/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260194
Дата: 24 септември 2020 г. (в сила от 10 октомври 2020 г.)
Съдия: Анатоли Йорданов Бобоков
Дело: 20202120202909
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 юли 2020 г.

Съдържание на акта

                                Р Е Ш Е Н И Е

                                    260194

                     В ИМЕТО НА НАРОДА

              гр. Бургас,  24.09.2020 година

БУРГАСКИ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, 17-ти състав, в публичното съдебно заседание на двадесет и четвърти септември през две хиляди двадесета година в състав:

                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: АНАТОЛИ БОБОКОВ

при секретаря Д.М., като разгледа докладваното от съдията Бобоков НАХД № 2909 по описа за 2020 година, въз основа на закона и данните по делото,

Р Е Ш И:

 ПРИЗНАВА обвиняемата Ж.Д.Г. -  родена на ***г***, българка, българска гражданка, със средно образование, неомъжена, неосъждана, безработна,  ЕГН **********,  за ВИНОВНА в това, че на 19.12.2019г. в с. Черни връх, общ.Камено, обл.Бургас, по ул.“Втора“ в посока към ул. „Единадесета“, управлявала моторно превозно средство - лек автомобил *** с рег.№ ***, без съответно свидетелство, в едногодишен срок от наказването й по административен ред за такова деяние с Наказателно постановление №17-0769-002470/20.07.2017г. на Началник група в Сектор „ПП“ при ОДМВР гр.Бургас, влязло в законна сила на 31.05.2019г. - престъпление по чл. 343в, ал.2 от НК, поради което и на основание чл.78а от НК я ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и й НАЛАГА  административно наказание глоба в размер на 1000.00 (хиляда) лева.

 

        НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ подлежи на обжалване и протестиране пред Бургаския окръжен съд в 15-дневен срок, считано от днес.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: /А. Бобоков/

 

Вярно с оригинала: Д.М.

Съдържание на мотивите

 

МОТИВИ по Н.А.Х.Д. № 2909/2020 г. по описа на БРС, НК, 17-ти състав

 

 

 

  Производството е по реда на чл. 375 и сл. от НПК.

 

       Образувано е по повод постановление на БРП, с което на  Ж.Д.Г. -  родена на ***г***, българка, българска гражданка, със средно образование, неомъжена, неосъждана, безработна,  ЕГН ********** се предлага освобождаване от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от НК, за това, че на 19.12.2019г. в с.Черни връх, общ.Камено, обл.Бургас, по ул.“Втора“ в посока към ул. „Единадесета“, управлявала моторно превозно средство - лек автомобил **** с рег.№ ****, без съответно свидетелство, в едногодишен срок от наказването й по административен ред за такова деяние с Наказателно постановление №17-0769-002470/20.07.2017г. на Началник група в Сектор „ПП“ при ОДМВР гр.Бургас, влязло в законна сила на 31.05.2019г. - престъпление по чл. 343в, ал.2 от НК

       В съдебно заседание представител на РП-Бургас, редовно призован не се явява.  

 Обвиняемата, редовно призована, се явява лично. Признава фактическата обстановка, съжалява за деянието си и моли за налагане на минимално наказание.

Защитникът не оспорва фактическата обстановка и поддържа становището в предложението за приложение на нормата на чл.78а НК, като на подзащитната и се определи наказание глоба в минимален размер от 1000 лева.

 Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните, намира за установено от фактическа страна следното:

       За времето около 18.00 часа на 19.12.2019 г., свидетелите Ч. и М. - и двамата полицейски служители на 04 РУ при ОД МВР Бургас, били на работа, като изпълнявали служебните си задължения по контрол на пътното движение в гр. Бургас. В посочения час, те се намирали в с.Черни връх и спрели за рутинна проверка л.а. ***, управляван от обвиняемата Г.. Тя не представила СУМПС. При допълнително изготвена справка в сектор ПП било установено, че с Наказателно Постановление № 17-0769-000247/20.07.2017г. с издател Р.Т. П. - Началник група в Полиция” при ОД на МВР - Бургас, връчено и лично и влязло в сила на 31.05.2019г.г. обв.Г. е бил наказан по административен ред, също за управление на МПС, без съответно свидетелство за управление.

       Гореизложената фактическа обстановка се установява от събраните по ДП доказателства, а именно: обясненията на обвиняемия; показанията на свидетелите Ч., М., М.; приложените по делото писмени доказателства – АУАН и НП; справка за нарушител/водач, издадена за Г. и справка за съдимост.

 Самопризнанието на обвиняемата изцяло кореспондира и се припокрива напълно с показанията на свидетелите относно обстоятелството, че на инкриминираната дата е управлявала посочения автомобил, като при извършената проверка не представила свидетелство за управление на МПС. Гласните доказателствени средства се подкрепят и от съставения против Г. АУАН на място, в който са описани същите обстоятелства, които са разказани от свидетелите.

Видно от приложеното по делото наказателно постановление № 17-0769-000247/20.07.2017г., връчено и лично и влязло в сила на 31.05.2019г., обвиняемата  е била наказвана по административен ред за същото деяние. Този факт се подкрепя и от приложената по делото справка за нарушител/водач. Съдът изцяло възприема посочените доказателствени материали и ги съобразява при установяване на фактическата обстановка по делото, тъй като те са кореспондиращи си и взаимно допълващи се.

 

 При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

 Обвиняемата Ж.Г. е осъществила от обективна и субективна страна състава на  чл. 343в, ал.2 от НК.

 С въведеното законодателно решение за криминализиране на осъщественото от обвиняемата деяние е заложен един съществен принцип – управлението на МПС без свидетелство за правоуправление се криминализира като престъпление по НК едва след като деецът веднъж е бил наказан за същото по административен ред. Следователно, от обективна страна предпоставка за търсене на наказателна отговорност е наличието на едно предишно административно наказване на дееца за същото такова деяние, което не е изиграло своята възпираща роля. В настоящия случай това се явява наказването и с наказателно постановление № 17-0769-000247/20.07.2017г. Тя е осъществила изпълнителното деяние –  управлявал е МПС, като това е извършено в посочения в закона срок – едногодишен, считано от наказването и по административен ред. Субект на престъплението по алинея 2 на чл. 343в от НК за разлика от субекта по ал.1, може да бъде само неправоспособен водач на МПС. Тоест не такъв, на който свидетелството за правоуправление е временно отнето, а такъв, който или никога не е притежавал свидетелство (не е полагал изпит, не се води на отчет в КАТ) или е бил правоспособен, но е загубил изцяло правоспособността си (примерно при отнемането на всички контролни точки). Безспорно се установи в настоящия случай, че обвиняемата е неправоспособен водач.

От субективна страна тя е действал виновно, с пряк умисъл. Съзнавал е, че е неправоспособен водач, както и че вече е била наказвана по административен ред за управление на МПС без съответно свидетелство за управление. Тя е съзнавала, че извършва същото деяние - управлява МПС без СУМПС в едногодишния срок от наказването и по административен ред, тъй като първото НП и било връчено лично и тя е била абсолютно наясно с наложеното административно наказание.

За извършеното престъпление по  чл. 343в, ал.2 от НК се предвижда наказание лишаване от свобода от една до три години и глоба от 500 до 1200 лева. От деянието не са настъпили имуществени вреди. Г. не е осъждана или освобождавана от наказателна отговорност по реда на раздел четвърти, глава VІІІ от НК към момента на извършване на настоящото престъпление. Предвид изложеното, съдът намира, че са налице предпоставките за освобождаването и от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по реда на чл.78а от НК. При определяне вида и размера на наказанието, съдът взе предвид младата възраст на обвиняемата, ниската степен на обществена опасност на личността и, с оглед факта, че не е осъждана, оказаното от нея съдействие в хода на разследването за изясняване в пълнота на случая и направеното безусловно самопризнание и критичност. Относно обществената опасност на извършеното престъпление, съдът я прецени като съответстваща на обичайната за такъв вид посегателства. Воден от горното, съдът намери, че административната санкция "Глоба" следва да се индивидуализира при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства, в минималния установен в чл. 78а, ал.1 от НК размер на административното наказание, а именно 1000 лева. Този размер, по убеждението на съда, съответства на интензитета на посегателството, като в същото време е от естество да способства за постигане целите на административното наказание, визирани в чл. 12 от ЗАНН, а и тези, визирани в чл. 36 от НК и най-вече деецът да бъде предупреден и превъзпитан към спазване на законите занапред.

 В случая не са налице предпоставките на обвиняемата кумулативно да бъде наложено наказание "Лишаване от право да управлява МПС" на основание чл. 343г от НК, тъй като тя е неправоспособен водач, а и престъплението по  чл. 343в, ал.2 от НК не е сред изрично предвидените в нормата на чл. 343г от НК.

 По изложените съображения съдът постанови решението си.

 

 

                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: /А. Бобоков/

 

Вярно с оригинала: Д.М.