Определение по дело №135/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 151
Дата: 23 април 2020 г. (в сила от 4 май 2020 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20201400200135
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

23.04.2020 г.

 

     Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на двадесет и трети април две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                                     Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

с участието на секретаря Мария Ценова и прокурора Цветелин Радойнов, като разгледа докладваното от Агн. Ставарова ЧНД N135 по описа за  2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от А.К.Т., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно предсрочно освобождаване.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения А.Т..

В съдебно заседание, чрез видео-конферентна връзка по скайп, осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД" А. М., със Заповед № 185/17.09.2018 год., изразява становище за неоснователност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да не се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

С присъда №33/25.10.18 г. по НОХД №410/18 г. на РС – Лом същият е осъден на 2 години лишаване от свобода, при първоначален "строг" режим, за престъпление по чл.343б, ал.4, вр. с ал.3, вр. чл.54 от НК.

На основание чл.68, ал.1 НК е приведено в изпълнение наказанието по НОХД №64/18 г. на РС – Монтана в размер на 10 месеца лишаване от свобода, при първоначален строг режим – изтърпяно в периода от 11.01.19 г. до 18.09.19 г. с помощта на 106 р.д./ 53 дни лишаване от свобода.

С Решение от 19.12.18 г. по ВНОХД №79/18 г. на ОС – Монтана е изменена присъда №33/25.10.18 г. по НОХД №410/18 г. на РС – Лом относно размера на наказанието, като е намалено от 2 години на 1 година лишаване от свобода, при първоначален общ режим и в частта, с която е определен първоначален строг режим на приведеното наказание по НОХД №64/18 г. на РС – Монтана, като първоначалния режим е определен "общ".

В останалата част присъдата е потвърдена.

     Начало на наказанието - 18.09.2019 г. Фактически изтърпял - 7 месеца и 5 дни. От работа - 28 дни.  Всичко изтърпял - 8 месеца и 3 дни. Остава за изтърпяване - 3 месеца и 27 дни.

     Доказателствата сочат, че осъденият А.Т. е изтърпял повече от 1/2 от  наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл.70, ал.2, т.1 НК.

При изготвената първоначална оценка рискът от рецидив е среден - 65 точки. В профила на криминогенни нужди като дефицитни зони са отчетени:

- Нагласи - не поема отговорност за извършеното правонарушение, не разпознава факторите и вредата от употребата на наркотични вещества, не е готов за промяна в поведението;

-                     Управление на финансите - няма постоянни доходи, разчита на помощ от родителите си, липсват умения за разпределяне на средствата, прекомерни разходи за доставяне на наркотични вещества;

-                     Начин на живот и обкръжение - има тесен контакт с лица от криминалния контингент, които влияят неблагоприятно на поведението му;

- Умения за мислене - не разпознава проблеми си, не се заема пряко с тяхното решаване, поставя си нереалистични цели, склонен да повтаря допускани в миналото грешки.

Първоначалния анализ на риска от вреди показва средни стойности към служителите на пенитенциарната институция и лишените от свобода. Във връзка с декларираната зависимост към ПАВ - наличието на емоционална нестабилност и абстинентни кризи.

Рискът от суицид и самоувреждане първоначално е определен като клонящ към среден. Не декларира суицидни мисли и чувства, но е възможно предвид зависимостта и употребата на медикаменти, в даден момент да прояви подобен род отклоняващо се поведение.

Рискът от вреди за обществото след изтърпяване на присъдата е със средни стойности. Този риск се определя от настоящото деяние и минало деяния – осъждан за притежания на ПАВ и шофиране след употреба на ПАВ.

Заложените в първоначалния план на присъдата цели са: Осъзнаване на вредите на престъплението и възможните негативни последици от употребата на наркотични вещества, формиране на самокритичност, анализ на причините, довели до правонарушението, приучване към системно полагане на труд и формиране на трайни трудови навици, приучване към социално приемливи порядки в ЗО,  ограничаване на участието в субкултурни дейности, подкрепа и мобилизиране на нагласите за законосъобразно поведение, стабилизиране на психичното състояние и справяне с наличните емоционални проблеми.

При изготвената ревизия на оценката на риска, стойностите на риска от  рецидив се завишават с една точка до 66 т.

Негативната промяна настъпва във връзка с поведението на л.св. Т. в МЛС. Лишеният от свобода има извършени дисциплинарни нарушения. Липсва позитивна промяна в нагласите и не се повлиява от проведената корекционно-възпитателна работа.

В изготвеното препланиране продължава работата по поставените в първоначалния план цели и задачи, поради ниското повлияване на л.св. от корекционни-възпитателните мероприятия.

Рискът от вреди се запазва среден по отношение на служителите и останалите лишени от свобода. Рискът от вреди за обществото също запазва същите се стойности – среден.

За времето на престой на л. св. Т. са наложени две дисциплинарни наказания както следва: със Заповед № 1386/26.09.2019г. на осн. чл. 101 т. 1 и от ЗИНЗС - регистрирана употреба на алкохол в 30 и Заповед № 1800/21.11.2019г. на осн. чл. 101 т. 4 и от ЗИНЗС - отказва да изпълни възложената му от администрацията работа. Наложените дисциплинарни наказания и извършените нарушения показват, че л.св. Т. не желае да се поправи и превъзпита. Тези негативни прояви красноречиво показват ниската степен на поправяне и са утежняващо обстоятелство при разглеждане на правното положение на лишения от свобода. Продължава да повтаря едни и същи грешки и да не се замисля за отрицателните последствия от собствените си действия.

Л. св. Т. е бил включен в корекционна програма през месец февруари 2019г. с оглед извършеното правонарушение.Декларираното от нето желание за поправяне противоречи на практическото му поведение,без видими последици в положителна насока,че е преосмислил негативите в действията си,водещи до противоправни обществени последици.

След приключване на адапционния период в ЗО многократно му е осигурявана възможност за трудова заетост, при което не се е справял с поставените задачи. Отстранен е от работните групи. Демонстрира незаинтересованост и нежелание за работа. Има  информация в затвора,че се стреми по нерегламентиран начин да употребява психотропни вещества.

Договорените дейности, отразени в плана на присъдата е отчетено,че не са изпълнени.

Индивидуално-корекционната работа с лишения от свобода Т. трябва да продължи докато не настъпи промяна в нагласите с оглед формиране на критично отношение към извършеното престъпление, правилно формулиране на проблемите и поемане на отговорност за собствените действия. Предвидено е да се провежда мотивационна работа за изграждане на нагласи в подкрепа на законосъобразно поведение при освобождаване.

Наложените наказания и извършените нарушения на режимните и законовите изисквания са категоричен индикатор за липса на позитивна промяна на личността.

С оглед изпълнението на плана на присъдата и постигане целите на наказанието, залегнали в чл.36 от НК е препоръчително корекционната работа с лишения от свобода Т. да продължи до достигане на необратимата точка на поправяне, която ще позволи безпроблемна ресоциализация в обществото.

Този съд напълно споделя констатациите на администрацията, че не са налице основания за УПО, тъй като не е дал достатъчно и категорични доказателства за поправянето си. Очевидно е, че в плана на присъдата като цели първоначално са заложени дейности за пълноценното оползотворяване престоя в затвора за целия период от време на изпълнение на наказанието лишаване от свобода. Това обаче не дава основание да не бъде приложен института на условно предсрочно освобождаване до изтичане на мероприятията планирани и отразени в плана, ако са настъпили законовите условия за УПО за осъдения. Обективните данни  обаче не подкрепят извод за наличие на втората материално-правна предпоставка по чл. 70, ал. 1 НК - да се е поправил, да е дал конкретни и достатъчни доказателства, че по отношение на него занапред не съществува риск от извършване на нови престъпления, че са постигнати целите по чл. 36 НК. По отношение на него няма как да се приеме, че са изпълнени задачите по плана. Не може да бъде пренебрегнат факта, че в рамките на изтърпяване на наказанието рискът от рецидив и от вреди за обществото е в средните граници и не е понижен, независимо от извършените  корекционни дейности. Наказван е за извършени дисциплинарни нарушения, което говори, че не е склонен дори в контролирана среда да спазва установените правила. Настъпилите позитивни промени не са пълни и достатъчни и по тази причина трябва да продължи работата с него за изграждане на устойчиви навици и нагласи за  водене на законосъобразен начин на живот. Ето защо проследявайки всички тези обстоятелства, съдът прие, че не следва да бъде постановено условно предсрочно освобождаване по отношение на осъдения Т..

 

     На основание горното и във връзка с чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

  ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения А.К.Т. - роден на *** ***, жител и живущ ***, българин, български гражданин, със средно образование, неженен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН **********, да бъде условно-предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода, определено с Присъда №33/25.10.18 г. по НОХД №410/18 г. на РС – Лом - 2 години лишаване от свобода, при първоначален "строг" режим, изменено с Решение от 19.12.18 г. по ВНОХД №79/18 г. на ОС – Монтана, като е намалено от 2 години на 1 година лишаване от свобода, с остатък в размер на 3 месеца и 27 дни.

ОПРЕДЕЛЯ 6-месечен срок, от влизане на определението в сила, в който лишеният от свобода А.К.Т. не може да подаде нова молба за УПО.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

 

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: