РЕШЕНИЕ
08.10.2014 г. София
В ИМЕТО НА НАРОДА
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VI-1 състав в закрито
съдебно заседание на осми октомври през
две хиляди и четиринадесета година състав:
СЪДИЯ: ГАЛИНА ИВАНОВА
при секретаря
при участието на прокурора
като разгледа т.д. № 5050 по описа за 2014, за да се произнесе
взе предвид следното:
Производството е по чл. 25, ал. 4 от ЗТР вр. чл. 274 от ГПК.
Жалбоподателят „Р.С.” ООД обжалва отказ № 20130630175335 от 3.7.2014 г на АВ при МП. Отказът бил за вписване на обстоятелства на основание чл. 6, ал. 1, т. 2 вр. чл. 4 т. 3 от Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, свързаните с тях лица и техните действителни собственици, и чл. 4 от ЗТР. С обжалвания отказ бил нарушен законът. Според жалбоподателя има изключение от забраната по чл. 3, посочена в чл 4, т. 3 . А в чл. 6, ал. 1 т.2 се предвижда тези изключения да се впишат по партидата на търговското дружество. Изискването било за всяка от хипотезите на т. 3, чл. 4, които не могат да бъдат едновременно налични. На практика може да се впише или дружеството, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим или собственици. Твърди, че е част от икономическа група, чието дружество - майка е Central European Media Enterprises Ltd. Дружеството се регулира на регулиран пазар в държава членка на ЕС. Поради това следвало да се прилага изключението по чл. 4, т. 3 ЗТР. Счита, че правилно е заявил за вписване дружеството, че се търгува на регулиран пазар в държава-членка на ЕС, а именно на Пражката фондова борса в Чешката Република. Дружеството е приложило чл. 22 от Наредба № 1 и образец приложение № А5, към Наредбата за акционерно дружество причините да не бъде подадено заявление по приложение Б7 е, че в него не може да се подаде искането, ако не се посочат действителните собственици. А в същото време според жалбоподателя той попада в изключенията и не трябва да обявява действителните собственици. Поради това правилно счита, че е попълнил заявление А5.
Софийски градски съд като взе предвид
изложените в жалбата основания намира следното:
Жалбата е в срок. Подадена е по пощата на 12.7.2014 г., видно от датата на пощенското клеймо. Няма данни кога е уведомен заявителят за отказа и следва да се приеме, че жалбата е в срок.
Жалбоподателят е подал заявление А4.
Длъжностното лице по регистрация е постановило отказ № 20140630175335 от 3.7.2014 г., с което е прието , че със заявлението се иска вписване на специални условия , а именно, че дружеството Ц.Ю. медия ентърпрайсиз, ООД, Б., се търгува на регулиран пазар на Пражката фондова борса в Чешката Република. Длъжностното лице е приело, че следва тези обстоятелства да се заявят със заявление Б7. Недостатъкът не може да бъде отразен. Посочено е, че трябва да се посочат действителните собственици на основание чл. 6, ал. 3 от специалния закон. Длъжностното лице е приело, че в конкретния случай декларацията не е попълнена в цялост - не съдържала идентифициращи данни за действителните собственици.
Съгласно чл. 33о от Наредба № 1 за водене и съхранение на търговския регистър е посочено, че съгласно чл. 6, ал. 1 т. 1 от Закона за икономическите и финансовите отношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, свързаните с тях лица и техните действителни собственици (наричан законът) се посочват в заявление А 14. А съгласно чл. 50 а от същата наредба подлежащите на вписване обстоятелства по чл. 4 от цитирания закон, свързаните с тях лица и идентифициращи данни за техните собственици се посочват в заявление Б7.
Законът, в чл. 6, ал. 1 предвижда вписване в търговския регистър на изключенията, като препраща към чл. 4. Ако дружеството не е вписано, съгласно чл. 6, ал. 1, т. 1 трябва да се впише и тогава се вписват обстоятелствата по чл. 4. В противен случай, не може да се приложи изключението от чл. 3 и арг. от противното ще следва да се приеме, че не са обявени подлежащи на обявяване обстоятелства.
Ако дружеството е регистрирано, то трябва да обяви действителните собственици - арг. от чл. 6, ал. 1 от закона. Изключението, което е посочено в чл. 4 подлежи на вписване в търговския регистър. В този смисъл съдът установи, че жалбоподателят дружеството Центръл Ю.М.Е., регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим, е дружество, чийто акции се търгуват на фондовата борса в Прага. Следователно попада в изключенията, посочени в хипотезата на чл. 4, ал. 1 т. 1 от закона и поради това подлежи на вписване в търговския регистър.
Законодателят е направил разлика между вписване на дружеството, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим. Ако се налага вписване на основание чл. 6, ал. 1 вр. чл. 4, т. 1 от закона, то се вписва дружството, както и обстоятелствата относно собствениците, именно защото е изключение. Тогава се подава заявление А 14, както е посочено в цитираната по-горе разпоредба на чл. 33 о от Наредба № 1 .
А ако следва да се обявят обстоятелства относно лица, свързани с регистрирани и вписани в търговския регистър лица, се обявяват обстоятелства със заявление Б 7 .
Доколкото жалбоподателят е регистрирано лице и следва да обяви лицата, които са свързани с него, то следва да подаде заявление Б7.
Изводите, направени в жалбата, че не следва да обявява действителните собственици , не се основават на закона. В чл. 4 е предвидено изключение при кумулативни предпоставки: търгуемост на акциите, както е посочено в закона, и едновременно с това обявяване на действителните собственици - физически лица са обявени по реда на съответния специален закон. Но чл. 6, ал. 1 предвижда вписване на такова дружество в търговския регистър, като самостоятелно основание за вписване, за да може да се позове на изключението по чл. 4 от закона.
Освен това, при дружество, за което се отнасят обстоятелствата по чл. 4 от закона, както се твърди в конкретния случай, ако дружеството е с търгуеми акции следва да има обявяване на действителните собственици-физически лица. В чл. 6 , ал. 2 от закона, е посочено, че в търговския регистър се вписват и идентифициращите данни на физическите лица, действителни собственици, т.е. дори и дружеството да не подлежи на вписване, то собствениците следва да се впишат. Тогава ще следва да се впишат по реда на чл. 50 а от Наредбата със заявление Б7.
В този смисъл, съдът намира, че следва да се направи разлика между самото дружество, подлежащо на вписване и обстоятелствата, подлежащи на вписване относно друго лице. В конкретния случай, друго лице, не дружеството с търгуеми акции подава заявление.
Ето защо не може да се говори за вписване на дружество. Следователно, при вписано дружество, следва да се определи дали и каква е свързаността между него и дружеството, регистрирано в държава с преференциален данъчен режим, като в този случай, по партидата на дружеството, което се явява свързано, се вписват обстоятелства относно свързаното с него дружество чрез заявление Б7 .
Не може да се приеме, че не подлежат на вписване такива обстоятелства относно дружество с търгуеми акции на регулиран пазар, защото се вписва самото дружество в този случай.
В този смисъл, жалбоподателят следва да съобрази, че обстоятелствата относно дружество, регистрирано в държава с преференциален данъчен режим, не могат да се впишат по друг ред, освен при спазване условията на чл. 6, ал. 1 вр. чл. 4 и при подаване на заявление Б7. А в случая когато самото дружество , регистрирано в държава с преференциален данъчен режим, подлежи на вписване на основание чл. 6, ал. 1 вр. чл. 4 от закона, ще следва да да се използва заявление А 14, на основание чл. 33 о от Наредба № 1 .
При подаване на заявление Б7 е задължително обявяване на действителните собственици. Акциите макар и да се търгуват на регулируем пазар свободно, собствениците, подлежат на вписване в търговския регистър. В случая, не могат да се обсъждат тези обстоятелства и да се тълкува закона, защото изобщо не става ясно, какво точно иска да се впише жалбоподателят е подал заявление А4, което изобщо не е за обстоятелствата по закона.
Съдът намира, че жалбата е неоснователна и
Р Е Ш И
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата на "Р. С.Д." ООД ЕИК *********, гр. С., ул. "П.В." № * срещу № 20140630175335 от 3.7.2014 г., на основание чл. 25, ал. 4 ЗТР вр. чл. 278 от ГПК.
Решението може да се обжалва с жалба в 7-дневен срок от връчването му на страните пред Софийски апелативен съд.
СЪДИЯ: