Решение по дело №12789/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 264294
Дата: 29 юни 2021 г.
Съдия: Емилия Вергилова Александрова
Дело: 20201100512789
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 23 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

                                 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр. София, 29.06.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ – БРАЧНИ СЪСТАВИ, І-ви въззивен брачен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и първи юни през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАТЯ ХАСЪМСКА

                                           ЧЛЕНОВЕ: ЕМИЛИЯАЛЕКСАНДРОВА                                                                               ТАНЯ КАНДИЛОВА       

 

при секретаря Нели Първанова, като разгледа докладваното от съдия  Е. Александрова въззивно гражданско дело № 12789 по описа за 2020 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл.258-273 ГПК.

Образувано е по жалба на Е.Т.Д. срещу Решение №20227952/17.10.2020г., постановено по гр.дело №14131/2020г. по описа на Софийски районен съд, III ГО, 158-ми състав.

В жалбата се твърди, че решението е необосновано, неправилно и постановено при липса на доказателства за осъществено домашно насилие от Е.Т.Д. над нейната братовчедка Х.Г.М., както и че съдебният акт е изпълнен с непреодолимо вътрешно противоречие, като са изложени подробни съображения за това.

Въззивницата моли да се отмени обжалваното решение, като се постанови съдебен акт, с който да бъде отхвърлена молбата на Х.Г.М. за издаване заповед за защита от домашно насилие като неоснователна и недоказана. При евентуалното уважаване на въззивната жалба, се моли да бъде обезсилена издадената от СРС заповед за защита по гр.дело №14131/2020г. по описа на 158-ми състав при Софийския районен съд, поради отпадане на обезпечителната й нужда.

Заявено е присъждане на разноски в първоинстанционното и въззивното производство.

Въззиваемата страна Х.Г.М. оспорва въззивната жалба и моли за оставянето й без уважение. Претендира разноски.

Жалбата е допустима. Подадена е в срока по чл. 17, ал. 1 ЗЗДН от ответницата в първоинстанционното производство, имаща правен интерес от обжалването, и е срещу подлежащ на въззивно обжалване по силата на чл. 258 ГПК, вр. чл. 17 ЗЗДН, валиден и допустим съдебен акт.

Делото пред първата инстанция е образувано по молба на Х.Г.М. срещу нейната братовчедка Е.Т.Д. – за защита от домашно насилие, извършено 23.03.2020 г., описано в молбата от 31.03.2020 г.

С Решение №20227952/17.10.2020г., постановено по гр.д. №14131/2020г. по описа на Софийски районен съд, III ГО, 158-ми състав, е издадена заповед, на основание чл. 15, ал. 2 ЗЗДН, на Х.Г.М. срещу Е.Т.Д., като е задължена, на основание чл. 5, ал. 1, т. 1 ЗЗДН, Е.Т.Д. да се въздържа от извършване на домашно насилие по отношение на Х.Г.М.; предупредена е  Е.Т.Д., че при констатирано от полицейските органи неизпълнение на заповедта, ще бъде задържана и предадена на прокуратурата, като неизпълнението на заповедта представлява престъпление по чл.296, ал.1 от Наказателния кодекс; постановено е, че заповедта за защита подлежи на незабавно изпълнение  (чл.20 ЗЗДН); наложена е, на основание чл. 5, ал. 3 ЗЗДН, на Е.Т.Д., глоба в размер на 200,00 лв.; осъдена е, на основание чл.11, ал.2 ЗЗДН, Е.Т.Д. да заплати на Х.Г.М. сума в размер на 400,00 лв., представляваща разноски за адвокатско възнаграждение; осъдена е, на основание чл.11, ал.2 ЗЗДН, Е.Т.Д., да заплати в полза на Софийски районен съд държавна такса в размер на 25 лв.

Доводите в жалбата касаят неправилна преценка на събраните доказателства от първоинстанционния съд, респ. неправилни изводи въз основа на доказателствата по делото.

Въззивният съд, като прецени приетите относими доказателства по делото и обсъди доводите на страните по реда на въззивното производство, прие за установено следното:

Наведените доводи за неправилност на обжалваното решение са неоснователни. Настоящият съд напълно споделя подробно установената от първоинстанционния съд фактическа обстановка и направените изводи въз основа на доказателствата по делото, поради което не намира за необходимо да преповтаря тези изводи. Районният съд е обсъдил и преценил всички относими по делото доказателства (поотделно и в тяхната съвкупност) относно релевантните за спора факти, констатирал е съществуващите между тях противоречия и е изложил мотиви относно това кои доказателства е счел за достоверни и кои – не, като е обяснил защо дава вяра на едните, а на другите не вярва.

В тази връзка следва да се отбележи, че показанията на свидетеля И.М., които първоинстанционния съд правилно е кредитирал само в частта, че около 13:30 часа на процесната дата молителката му позвънила и му казала, че се е случило нещо и звучала уплашена, говорела накъсано, изцяло кореспондират с изложеното в представената декларация по чл. 9, ал. 3 ЗЗДН. Неоснователно се явява оплакването във въззивната жалба, че макар и първостепенният съд да бил приел, че представената декларация е частично негодно доказателство тъй като „липсва посочен час на твърдяното деяние, липсва посочване на мястото, където това се е случило“, както и при обсъждане на свидетелските показания, СРС приел, че тези показания не следва да се кредитират, в следващият момент, без каквато и да е аргументация, постановил, че          „Посоченият с молбата до съда акт на домашно насилие, описан като дърпане на косата, обидни думи и закани: „нещастница", „ще ви покажа аз" и блъскане по вратата на хола в жилището на молителката, е доказан по делото като извършен от ответницата по време, място, начин на извършване посредством декларацията по чл. 9, ал. 3 ЗЗДН.

В случая, видно от постановеното решение, СРС е приел за доказано, че на 23.03.2020 г. около 13:30 часа на стълбището между първия и втория етаж на жилището им в кв. Бояна, Е.Д. дърпала молителката за косата, съпроводено със силни викове, обиди и закани: "Нещастница", "Ще ви покажа аз". След това Е.Д. подгонила молителката нагоре по стълбите, нахлула в нейното семейно жилище на втория етаж на къщата, блъскала по заключената врата на хола, отново обиждайки на висок глас.

Вторият акт на домашно насилие - след идването на полицейския патрул, изразяващ се в удар в областта между гърдите и шията и недопускане на молителката да се прибере в дома си, стоейки на студа, Софийският районен съд е приел за недоказан.

В подкрепа на фактическите твърдения на молителката на първо място е декларацията по чл. 9 ал. 3 от ЗЗДН, в която тя под страх от наказателна отговорност е изложила всичко около инцидента, като съдът е посочил в решението си, че след първото идване на полицейския патрул ответницата ударила силно в областта между гърдите и шията молителката, затворила входната врата на къщата и не я допуснала да се прибере, като именно за тази част от декларацията СРС е посочил, че е негодно доказателство, тъй като, освен че липсва посочен час на твърдяното деяние, липсва и посочване на мястото, където това се е случило, но относно първият акт на домашно насилие, описан в първата част  от декларацията, същата правилно е взета предвид от съда.

Въззивният съд споделя изцяло мотивите на първостепенния съд и препраща към тях. Въззивницата е извършила действия, които представляват физическо и емоционално насилие по смисъла на чл. 2, ал. 1 от ЗЗДН, и които са основание за реализиране на отговорността й по този закон.

Първоинстанционното решение е правилно. Неоснователни са наведените доводи в жалбата, че изводите на първоинстанционния съд за наличие на домашно насилие, упражнено от ответника, не се подкрепят от събраните по делото доказателства. Постановеното решение е съобразено с всички ангажирани и относими по спора доказателства, а наложените защитни мерки са съобразени, с естеството на насилническите актове

Предвид горното, обжалваното решение на районния съд е правилно и законосъобразно и следва да се остави в сила.

Въззивният съд  не осъжда с настоящото съдебно решение въззивницата да заплати по сметка на СГС държавна такса за въззивната жалба в размер на 12.50 лв., тъй като същата държавна такса вече е заплатена при депозиране на въззивната жалба в съда.

По разноските:

С оглед изхода на делото, въззивницата Е.Т.Д. няма право на разноски.

Именно с оглед изхода на делото, право на разноски има въззиваемата страна, като съдът осъжда Е.Т.Д., ЕГН **********, да заплати на Х.Г.М., ЕГН **********, сторените разноски в производството по въззивно гражданско дело № 12789/2020 г. по описа на Софийски градски съд в размер на 500 лв., представляващи заплатено адвокатско възнаграждение.

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №20227952/17.10.2020г., постановено по гр.дело №14131/2020г. по описа на Софийски районен съд, III ГО, 158-ми състав.

ОСЪЖДА Е.Т.Д., ЕГН **********, да заплати на Х.Г.М., ЕГН **********, сторените разноски в производството по въззивно гражданско дело № 12789/2020 г. по описа на Софийски градски съд, Гражданско отделение – Брачни състави, I-ви въззивен брачен състав, в размер на 500 лв., представляващи заплатено адвокатско възнаграждение.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Е.Т.Д., ЕГН **********, за присъждане на разноски, като неоснователно.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                           

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ:1.                     2.