Определение по дело №500/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 260165
Дата: 23 февруари 2022 г.
Съдия: Кирил Стоянов Градев
Дело: 20192100900500
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 27 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                              О   П    Р   Е   Д    Е   Л    Е   Н   И   Е

Номер  260165                                   23.02.2022 год.                         Гр.Бургас

 

                                     В    ИМЕТО     НА   НАРОДА

 

Бургаският окръжен съд , първо гражданско  и търговско отделение,

На  двадесет и трети февруари, две хиляди  двадесет и втора  година                                                                                                                          

В закрито  заседание в следния състав

                               

                                                           Председател: Кирил Градев                                                                      

                                                           

Секретар: ________________

Прокурор:________________

Като разгледа докладваното от съдия Кирил Градев

Търговско дело  №500 по описа за 2019 година

И за да се произнесе взе в предвид следното:

                

       Констатира се , че по делото е постъпила молба от процесуалния представител на ищеца по делото – „Централна кооперативна банка“АД с вх.№269 267 от 20.07.2021 г. докато   делото  се е намирало за разглеждане в Апелативен съд – Бургас.

      Констатира се връщане на  делото  от Апелативен съд – Бургас на 01.02.2022 г. и представяне на доклад на същото на 16.02.2022 г. на докладчика.

      С депозираната  молба страната  прави искане за възстановяване на  внесената държавна такса по иска си по чл.422 от ГПК поради  прекратяване на  производството по делото поради недопустимост на исковата претенция.Цитирана е практика на ВКС, прилага се  Определение №456 от 30.09.2016 г. по ч.т.д.№1077/2016 г. на ВКС.

      От фактическа страна съдът съобрази следното:

      Производството по делото е приключило с постановено по делото Определение №260278 от 09.03.2021 г. , с което производството по делото е било прекратено поради недопустимост на иска.

       Настоящият съдебен състав намира  искането за неоснователно: Доводите на молителя – „ЦКБ“АД не се споделят от  съда. Държавната такса не може да бъде върната на основание чл.4б ЗДТ , тъй като съобразно разпоредбата на чл.73 ал.3 от ГПК и чл.3 от ЗДТ държавната такса се събира при предявяване на  иска. Държавната  такса е дължимо предявена  по предявения иск , същата е предпоставка за редовността на  същия, в противен случай  съдът не би го разгледал и не би предприел дължимите в производството  процесуални действия. Производството не е прекратено  при условията на чл.130 от ГПК , а след провеждане на  всички съдопроизводствени действия – съдебно дирене,  събиране на доказателства и т.н., разглеждане на делото в няколко поредни съдебни заседания. Съдът е прекратил производството в срока за произнасяне с  окончателен съдебен акт – решение.

        На следващо място не се споделя и практиката на ВКС в цитираното определение – че  ако исковото производство е прекратено поради недопустимост  на иска поради липса на  абсолютна процесуална  предпоставка – надлежно и в срок подадено възражение от длъжниците , когато дадените  от заповедния съд  указания за предявяване на иска по чл.422 от ГПК са  неправилни , внесената държавна такса по иска подлежи на връщане  като недължимо платена. От гледна точка на молителя тези основания са налице и субективното становище е , че  е в правото си да получи  възстановяване на платената държавна такса.  Настоящият съдебен състав намира, че  в процесния случай хипотезата не е аналогична и се отличава  със специфика , която изключва  наличието на  посочените от ВКС основания.  Издадената по ч.гр.д.№1715/2012 г. заповед за изпълнение в полза на „ЦКБ“ и издадения въз основа на нея изпълнителен лист са били основание за образуване по молба на „ЦКБ“ изпълнително дело №228/2019 г. по описа на ЧСИ Бакалов. ЧСИ е предприел връчване на  заповедта за изпълнение , при което длъжниците са се възползвали и са депозирали възражения по чл.414 от ГПК. РС е приел възраженията за редовни и е указал на Банката – взискател по чл.415 от ГПК  че следва  да предяви иск по чл.422 от ГПК.  В изпълнение на  това „ЦКБ“ е предявил иска пред съда , по който е било образувано производството по т.д.№500/2019 г. Същото е прието за разглеждане от съда като редовно.

        Едва при извършване на съдопроизводствените действия по  делото и събиране на доказателствата – в т.ч. – изискване и приемане като доказателство на копие от изп.д.№307/2012  на ЧСИ Бакалов се установява , че  въз основа на  въпросната заповед за изпълнение и изпълнителен лист в полза на „ЦКБ“ е било образувано  изп. Дело и  на длъжниците са били изпратени ПДИ , към които са били приложени преписи от  подлежащия на изпълнение акт и заповед за изпълнение. Установено е  редовното връчване на  книжата и липсата на  възражения по чл.414 от ГПК. Впоследствие  изп.д.№307/12 г. е било прекратено но  въз основа на изтеглените изп. Лист и заповед за изпълнение по искане на взискателя „ЦКБ“ е било  образувано ново изпълнително дело, по което ЧСИ е предприел повторна процедура по връчване на  книжата , при което  както и се изложи по-горе – длъжниците са  депозирали възражения по чл.414 от ГПК. Давайки указания с разпореждане №17561 от 20.08.2019 г. по чл.415 от ГПК за завеждане на иск по чл.422 от ГПК към „ЦКБ“  Районният съд  формално е изпълнил задълженията си по закон при констатираните от него обстоятелства.  Незаконосъобразността на  тези указания е установена едва в производството по търг.д.№500/19 г. на ОС след събиране на доказателства ,  с каквито районният съд обективно не е разполагал /изп.д.№307/2012 г. на ЧСИ Бакалов /.

       Т.е. -  установяване недопустимостта на иска по делото е станало възможно едва след събиране на  доказателствата по делото – т.е. – след  развитие на процеса в неговата пълнота, а не по чл.130 от ГПК. Това предполага редовно предявен иск и внесена държавна такса, респ. – основания за  възстановяването й с оглед констатираната  недопустимост на иска съгласно  цитираната от  „ЦКБ“ практика на ВКС не са налице. Поради това молбата  с вх.№269 267 от 20.07.2021 г. се явява неоснователна  и  следва да бъде оставена без уважение.

       

       По гореизложеното , Бургаският окръжен съд

 

 

                                           О     П     Р     Е     Д     Е     Л     И:

 

 

 

      ОСТАВЯ  БЕЗ  УВАЖЕНИЕ   молбата на „Централна кооперативна банка“АД , ЕИК831447150, гр.София  с вх.№269 267 от 20.07.2021 г.  за  възстановяване  на ищцовата банка на внесената държавна такса по делото в размер на 8400 лв. на основание чл.4б от ЗДТ като неоснователна.

 

     Определението може да се обжалва с частна жалба пред Апелативен съд – Бургас в едноседмичен срок от уведомяването му на страната.

 

 

                                                                      Съдия: