Решение по дело №956/2017 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 378
Дата: 5 юли 2017 г. (в сила от 25 юли 2017 г.)
Съдия: Мая Андонова Миленкова
Дело: 20171520200956
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 май 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№....................................

гр.Кюстендил, 05.07.2017г.

 

В   И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

 

            Кюстендилски районен съд,  ІІІ-ти състав , в открито съдебно заседание на двадесети юни, две хиляди и седемнадесета  година, в състав:

                                                                                   Председател: Мая Миленкова

            секретар:   Цветанка Александрова

            Като разгледа докладваното от съдия Миленкова АНД № 956 по описа за 2017г.

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

К.П.Р., с ЕГН – **********,***, обжалва   електронен фиш за налагане на глоба с.К № 1536942,  с който на основание чл. 189, ал.4, вр. с чл. 182, ал.1, т.2 от ЗДвП му е наложено административно наказание “глоба” в размер 50 лева за нарушение по чл. 21, ал. 2 от ЗДвП.

Наказващият орган не взима участие в производството и не изразява становище по жалбата.

            Като разгледа събраните по делото писмени и устни доказателства при условията на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът прие за установено следното:

С електронен фиш серия К № 1536942/2017г.  на ОД на МВР-Кюстендил, е наложена на основание  чл. 189, ал. 4, във връзка с чл. 182, ал. 1, т.2 от ЗДвП глоба в размер на 50 лева на К.П.Р., за това, че на 14.03.2017г., в 16.32 часа, в гр.Кюстендил, на ул.”Дупнишко шосе” при „Траурен парк” при ограничение на скоростта, въведено с ПЗ –„В26” 40 км/ч, в посока гр.Дупница, е извършено нарушение за скорост с МПС – товарен автомобил, м."Шкода Октавия” с рег.№ СА 8652 ХН, с установена скорост 51 км/ч при разрешена  такава, за населено място 40 км/ч. Превишението от 11 км/ч е установено и заснето с автоматизирано техническо средство   с идент. № 545, което представлява нарушение на чл. 21, ал. 2 от ЗДвП.

Недоволен от  издадения и връчен му електронен фиш останал жалбоподателят К.Р., който го обжалва в срок и сочи в жалбата си, че същият е незаконосъобразен,  поради допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които опорочават издаването на наказателното постановление и са основание за неговата отмяна.

В съдебно заседание жалбоподателят не се явява и не се представлява.

Въззиваемата страна не изпраща представител и не изразява становище по  жалбата.

От събраните по делото писмени доказателства и изложеното в жалбата , съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

На  14.03.2017г., в 16.32 часа, в гр.Кюстендил, на ул.”Дупнишко шосе” при „Траурен парк” при ограничение на скоростта, въведено с ПЗ –„В26” 40 км/ч, в посока гр.Дупница, с автоматизирано техническо средство с №545, била засечена скоростта на движение на МПС – товарен автомобил марка „Шкода Октавия” срег.№ СА 8652 ХН, собственост на К.П.Р.. Била отчетена скорост на движение 51 км/ч, при разрешена 40 км/ч, т.е. превишение от 11 км/ч. Техническото средство е било монтирано в патрулен автомобил на „Пътна полиция“ и същото представлява мобилна система за видеоконтрол на нарушенията  на правилата за движение. Въпреки наличието на  служители на Пътна полиция в автомобила, в момента на установяване на нарушението  водачът не е спрян за  съставяне на АУАН.   Въз основа на  заснетия с АТС   клип № 9287 е издаден електронен фиш от ОД на МВР-Кюстендил за налагане на глоба в размер на 50 лева на  собственика на превозното средство,  за нарушение по чл. 21, ал. 2 от ЗДвП.

Жалбата е процесуално допустима и по същество е основателна.

 Законът точно и изчерпателно в  чл. 189, ал. 4 е определил условията, при които се издава електронен фиш. Тези условия се заключават в установяване и заснемане на нарушение, с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител. При тази формулировка на разпоредбата се налага изводът, че следва заснемащото устройство да е стационарно монтирано. Видно от приложеното  по делото удостоверение за одобрен тип техническо средство, това , с което е установено процесното нарушение е  мобилна система за видеоконтрол на нарушенията  на правилата за движение. При наличието на използвана система за видеоконтрол, която не е стационарна и при наличието на контролни органи на мястото на извършване на нарушението, не следва да се ангажира административнонаказателната отговорност на нарушителя посредством облекчената процедура на издаване на електронен фиш, а следва наказанието да се наложи по реда и условията на ЗАНН - чрез съставяне на АУАН и издаване на НП. Прилагането от страна на наказващия орган на процедурата по  чл. 189, ал. 4 и сл. от ЗДвП в отсъствие на законовите предпоставки за това води до незаконосъобразност на издадения електронен фиш.

В този смисъл е и ТР№1/26.02.2014 г. , постановено по ТД№1/2013 г. на ВАС, съгласно което  в хипотезата на чл. 189, ал.4 от ЗДвП , установяването и заснемането на  нарушения, могат да се  осъществят само със стационарно техническо средство, което е предварително  обозначено  и функционира автоматизирано в отсъствие на  контролен орган . Новата редакция на чл. 189, ал.4 от ЗДвП  от 2015 г. (ДВ бр.19) не  променя това обстоятелство.  

По изложените съображения съдът намира, че обжалвания електронен фиш е незаконосъобразен и като такъв следва да бъде отменен.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН съдът

 

                                                Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯВА   изцяло  електронен фиш  с.К №  1536942,  с който на основание чл. 189, ал.4, вр. с чл. 182, ал.1, т.2 от ЗДвП  е наложено   на  К.П.Р., ЕГН **********,***, административно наказание “глоба” в размер 50 лева за нарушение по чл. 21, ал. 2 от ЗДвП.

            Решението подлежи  на обжалване с касационна жалба пред Кюстендилския административен съд  в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

 

 

                               Районен съдия :