Решение по дело №31/2023 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 102
Дата: 2 март 2023 г.
Съдия: Катя Веселинова Арабаджиева
Дело: 20237170700031
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 януари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р E Ш Е Н И Е

№ 102

гр.Плевен, 02.03.2023 год.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр.Плевен, трети касационен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и трети февруари  две хиляди двадесет и трета година в състав:                                         Председател: Катя Арабаджиева

                                                                 Членове:  Снежина Иванова

                                                                                          Виолета Николова

при секретаря Веска Андреева и с участието на прокурор от Окръжна прокуратура-Плевен Нанка Рачева, като разгледа докладваното от съдия Арабаджиева касационно административно-наказателно дело № 31 описа на Административен съд - Плевен за 2023 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по чл.63в от ЗАНН, във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.    

            С Решение № 707 от 22.12.2022 г., постановено по анд № 20224430201538/2022 г., Районен съд – Плевен е отменил Наказателно постановление № 647585-F654581 от 15.07.2022 г. на Началника на отдел „Оперативни дейности“ – Велико Търново, Дирекция“Оперативни дейности“ в ГД „Фискален контрол“в ЦУ на НАП,  с което на основание чл.53 от ЗАНН и чл.185, ал.2 от ЗДДС, вр.с 8,чл.118,ал.4 от ЗДДС на М.П.Г. ***, с ЕГН ********** е наложено административно наказание „глоба“ в размер на шестстотин лева,  за нарушение на чл.7, ал.1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. на МФ, за това, че на 4.05.2022 г.  при извършване на контролна покупка на 10 бр.баклави и 10 бр.пасти на обща стойност 50 лева, заплатени изцяло в брой от Н.Н.А. – СИП на М. П., не изпълнил задължението си да регистрира, въведе в експлоатация и използва фискално устройство чрез което да се отчитат оборотите от извършени продажби. Г., който е приел плащането,  не е издал ФКБ, нито друг документ, удостоверяващ плащането. При проверката е установено, че физическото лице извършва търговска дейност-продажба на захарни изделия, без да е изпълнило задължението си да регистрира, въведе в експлоатация и използва фискално устройство, чрез което да се отчитат оборотите от извършени продажби.    

Срещу постановеното решение е подадена касационна жалба от юрисконсулт М.Ж. като пълномощник на Началник отдел „Оперативни дейности“ –В.Търново, в която сочи, че решението  е неправилно и незаконосъобразно. Счита за неправилен извода на въззивния съд, че обжалваното наказателно постановление е издадено от наказващият орган,  без да са събрани всички доказателства, че жалбоподателят е осъществявал търговска дейност, като физическо лице. Счита този довод на съда за  неправилен, тъй като не са взети под внимание всички представени писмени и гласни доказателства. Сочи, че  проверката е възникнала на база подаден сигнал, който е предоставен пред съда. Твърди, че  М.Г. неколкократно е осъществявал продажба от личният си автомобил, без да издава касови бележки и в тези случаи същият укрива данъци, а реализира приходи. В заключение моли съда да отмени оспореното решение и да потвърди НП. Претендира разноски в размер от 150.00 лева. за юрисконсултско възнаграждение.

В съдебно заседание касаторът Началника на отдел „Оперативни дейности“ – Велико Търново, Дирекция “Оперативни дейности“ в ГД „Фискален контрол“ в ЦУ на НАП, се представлява от юрисконсулт Ж., която поддържа жалбата на заявените в нея основания, претендира за отмяна на решението и потвърждаване на НП, прави искане за присъждане на  разноски.

В съдебно заседание ответникът М.П.Г. не се явява и не се представлява. Постъпило е писмено становище от .упълномощения адвокат Г., в което излага подробни съображения за неоснователност на касационната жалба, моли съда да остави в сила оспореното решение.

Представителят на Окръжна прокуратура Плевен дава заключение, че делото не е изяснено от фактическа страна-не е извършена проверка на представените писмени доказателства и на обясненията на санкционираното лице, че остатъкът от получаваната продукция е била продавана от наказаното лице с цел да си набави допълнителни доходи, както и не е установено дали към датата на проверката Г. все още е бил на трудов договор към фирмата-продавач на доставената стока. Моли за отмяна на решението и връщане на делото за ново разглеждане за изясняване на фактическата обстановка, алтернативно-за отмяна на оспореното решение и потвърждаване на НП.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок и от надлежна страна и е допустима.

Разгледана по същество, същата е основателна.

С оспореното решение съдът е приел за установено, че на 4.05.2022г. във връзка с извършване на доставка на захарни изделия с автомобил „*****" с per. №***** на адрес гр. Плевен, ул. Дойран №160 е установено, че М.П.Г. като физическо лице извършва търговска дейност- продажба на захарни изделия, без да е изпълнило задължението си да регистрира, въведе в експлоатация и използва фискално устройство, чрез което да се отчитат оборотите от извършените продажби. При извършена контролна покупка на 4.05.2022г. в 13:30ч. на 10бр. баклави и 10 бр. пасти на обща стойност 50лв., заплатени изцяло в брой от Р.Н.А. - СИП на М.П.Г., който приел плащането, но не издал ФКБ, нито друг документ, удостоверяващ плащането. При проверката се установило, че лицето няма, не е изпълнило задължението си да регистрира, въведе в експлоатация и използва фискално устройство, чрез което да се отчитат оборотите от извършените продажби. Деянието е квалифицирано като  нарушение на чл. 7 ал. 1 от Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин. Установените факти и обстоятелства при проверката били документирани с ПИП № 0467091/04.05.2022г., ПИП № 0467099/16.05.2022г. и протокол №1681846/ 03.05.2022г.,  съставени на основание чл.110, ал. 4, във връзка с чл. Ш 50, ал. 1 от ДОПК. АНО приел, че с описаното деяние е нарушена разпоредбата на чл.7, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2006 на МФ. Въз основа на съставения акт било издадено обжалваното наказателно постановление, в което е възпроизведена фактическата обстановка, описана в акта и с което на Г., на основание чл. 185 ал.2 от ЗДДС, била наложена глоба в размер на 600 лева, за нарушение на чл.7 ал.1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. на МФ.

Така установената фактическа обстановка въззивният съд приел, че се  потвърждава от събраните по делото гласни доказателства - св. Радослав Никифоров - актосъставител и участник в проверката, св.Н. П., както и от приложените в преписката и приети от съда писмени доказателства. Съдът приел, че показанията на свидетелите, следва да се кредитират, тъй като отразяват преките им  впечатления, те са установили нарушението и са очевидци на същото. Според РС показанията им са източник на пряка доказателствена информация за установеното, не са противоречиви и няма  данни по делото, които да създават съмнения относно обективността и безпристрастността на тези свидетели, или да сочат на наличието на мотив да набедят жалбоподателя в нарушение, което не е извършил. Съдът направил констатация, че самият жалбоподател не оспорва факта, че към момента на проверката не е притежавал ЕКАФП и не е издал касов бон, но считал, че това не е негово задължение.

Съдът изложил още съображения, че в хода на административно - наказателното производство не е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което да е довело до накърняване на правото на защита на санкционираното лице. Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от оправомощени за това длъжностни лица, в рамките на определената им компетентност и са били надлежно предявени и връчени на жалбоподателя. Притежават необходимото съдържание по чл.42 и чл.57 от ЗАНН.

Въззивният съд установил още от доказателствата по делото следното: От представените при проверката писмени доказателства и допълнително представени в съдебното производство установил, че Г. работи по трудов договор в „Едит 12“ ЕООД - Габрово като пласьор на стока за гр. Плевен срещу определено трудово възнаграждение, а по преценка на работодателя може да се изплаща и допълнително възнаграждение в зависимост от степента на изпълнение на трудовите  задължения. „Едит 12“ ЕООД ползва по договор гараж под наем в гр. Плевен, ул. „Лозенка“ № 2 за склад. Според длъжностната характеристика за заеманата от Г. длъжност продавач/пласьор/ неговите трудови задължения се състоят в обслужване на клиенти чрез представяне, офериране и продажба на продукти, произведени от работодателя, като продажбата се извършва на търговци в търговски обекти /магазини/. Пласьорът посещава и обслужва клиенти в своя район, като доставя до магазините им произвежданата от работодателя стока. Приема парични суми, връща рестото, след като предостави на клиентите си издадената от работодателя фактура и касов бон за доставената от него стока в съответния търговски обект. Отчита дейността си пред прекия ръководител — управителя на дружеството, като съгласува наличните количества стоки в склада; информира за адресите на магазините, които е посетил; предава отчета от продажбите и дневния оборот в края на работния ден. Лек автомобил ***** с Per. № *****, с който е извършена доставката, видно от свидетелството за регистрация, е собственост на М.Г..

Съдът счел, че за да е осъществен състава на вмененото нарушение, следва за извършените  продажба на стоки или услуги във или от търговски обект да не е монтирано, въведено в експлоатация и използвано регистрирано в НАП ФУ от датата на започване на дейността. Според въззивния съд легалната дефиниция на понятието „търговски обект“ е дадена в §1 т.41 от ДР на ЗДДС : Търговски обект е всяко място, помещение или съоръжение /например: маси, сергии и други подобни/ на открито или под навеси, във или от което се извършват продажби на стоки или услуги, независимо че помещението или съоръжението може да служи същевременно и за други цели /например: офис, жилище или други подобни/, да е част от притежаван недвижим имот /например: гараж, мазе, стая или други подобни/ или да е производствен склад или превозно средство, от което се извършват продажби.

В случая контролните органи са приели, че личният автомобил на Г. е такъв търговски обект и че той е извършвал търговска дейност като физическо лице, т.е. от собствено име и за своя сметка, а не за сметка на работодателя си, откъдето за него произтича задължението по чл.7 от Наредба № Н- 18/13.12.2006г. като лице, извършващо търговска дейност чрез автомобила си да монтира, въведе в експлоатация и използва ФУ за отчитане на извършените продажби.

Съобразно събраните доказателства обаче съдът направил извод, че в случая Г. не е извършвал самостоятелна търговска дейност и за него не произтича такова задължение. Сладкарските изделия, предмет на извършената продажба са предоставяни на Г. от работодателя му „Едит 12“ ЕООД - Габрово, който е производител на стоките и разполага със собствен склад на територията на гр. Плевен. Стоките се доставят по предварителна заявка на клиенти в магазинната мрежа, като Г. извършва продажби на произведените от работодателя му сладкарски изделия на търговци в търговски обекти /магазини/ като им доставя стоката чрез личния си автомобил, приема паричните суми от клиентите, за което им предоставя издадената от работодателя фактура и касов бон за доставената стока и по този начин се отчитат продажбите. Той съгласува и отчита дейността си пред управителя на дружеството за продаваните стоки като съгласува наличните количества на стоки в склада; информира за адресите на магазините, които е посетил; предава отчета от продажбите и дневния оборот в края на работния ден. С оглед на тези данни, решаващият състав на съда счел, че извършваната от Г. дейност може да се определи като „разносна търговия“ - продажба на стоки извън търговския обект по предварителна заявка по смисъла на §1 т.1 от ДР на Наредба № Н - 18/13.12.2006г. По аргумент от разпоредбата на  чл. 25, ал.2 от наредбата направил извод, че при разносна търговия фискалната касова бележка се издава от лицето по чл.З /извършващо търговска дейност/ и се предава на разносвача, който от своя страна я предоставя : на купувача при плащането, освен когато плащането по продажбата се регистрира и отчита чрез фискално устройство на мястото на предаване  на стоката или услугата. Съдът приел, че в  случая жалбоподателят не разполага с мобилно фискално устройство, а видно от трудовия му договор стоката следва да се придружава от издадена от неговия работодател фактура и касов бон. В случая доставените сладкарски изделия, произведени от „Едит 12“ ЕООД не са били придружени от такъв документ за регистриране на продажбата.

Съдът изложил съображения, че в хода на извършените три проверки не е достатъчно изяснено дали и как са били отчетени документално доставените от производителя стоки, как са заплатени, дали извършената продажба е инцидентен случай, обичайна търговска практика или се касае за неизпълнение на трудови задължения от жалбоподателят Г., не е извършена проверка на „Едит 12“ ЕООД, за изясняване на всички обстоятелства. Приел, че изводите се основават единствено на дадените последни обяснения от Г., които са в противоречие с първоначалните му обяснения и с останалите събрани писмени доказателства. Съдът формирал извод, че не може да се приеме, че Г. е извършвал самостоятелна търговска дейност чрез собствения си автомобил, респективно че е задължен да монтира и въведе в експлоатация ФУ и че автомобилът му представлява търговски обект и е обект на нарушение по чл.7 от Наредба № Н- 18/13.12.2006г. Затова счел, че не са  били изяснени важни факти и обстоятелства, с което е допуснато съществено процесуално нарушение и в случая административно наказващият орган не е доказал по безспорен начин извършване нарушението от страна на Г.. При тези съображения въззивният съд отменил оспореното НП.

Според касационната инстанция решението е неправилно- необосновано, тъй като част от решаващите си мотиви въззивният съд е изградил, позовавайки се на неприобщени по делото доказателства. От друга страна съдът не е обсъдил и анализирал  вече приобщени по делото доказателства нито поотделно, нито съвкупно с останалите такива , а е изградил правните си изводи върху част от доказателствения материал-избирателно. По този начин са останали неизяснени някои факти от значение за отговорността на Г..

За да направи извод, че Г. не е извършвал самостоятелна търговска дейност и за него не произтича задължение да монтира, въведе в експлоатация и използва ФУ за отчитане на извършените продажби, а е работил като пласьор на стоки срещу възнаграждение по трудов договор, съдът се е позовал на приобщени по делото трудов договор и длъжностна характеристика. На л.8 от въззивното дело е приложен ТД №24/29.06.2017 год., по силата на който Г. е заемал длъжността пласьор на стоки. От своя страна в ТД е разписано изрично, че тази длъжност включва отговорностите, изброени в приложена длъжностна характеристика. Съдът много пространно е описал трудовите задължения на Г. по длъжностна характеристика, но такава приобщена по въззивното дело няма. Поради което и извода на съда, основан на анализ на задълженията, описани в тази длъжностна характеристика, че Г. не е извършвал самостоятелна търговска дейност, е необоснован.

Установява се още от този трудов договор на л.8 от въззивното дело, че работодател на Г. е дружеството „Едит 12“ ЕООД – Габрово. Видно е от приложения на л.27-28 от въззивното дело договор за наем на недвижим имот, че това дружество ползва под наем гараж, находящ се в жилищна сграда в гр.Плевен, ул „Лозенка“ №2. Този гараж , според отразеното в  ПИП №0467091/4.05.2022 год. се ползва от  „Едит 12“ ЕООД за склад за съхранение на сладкарски изделия, които се доставят от сладкарски цех в гр.Габрово, също стопанисван от „Едит 12“ ЕООД. От този гараж, където се съхраняват доставените от гр.Габрово сладкарски изделия, такива се вземат от Г. съобразно направените заявки  и се доставят по магазините-виж Обяснение на Г. на л.19. Според данните в същото това обяснение стоките се оставят в магазините и след това се плаща по фактура. Тези обстоятелства са мотивирали въззивния съд да направи извода, че Г. извършва т.нар. разносна търговия-продажба на стоки извън търговския обект по предварителна заявка.
           Извън  вниманието на решаващия състав на съда обаче, е останал факта, че  договора за наем на гаража, в който са се съхранявали сладкарските изделия, е бил прекратен по взаимно съгласие, считано от 1.01.2021 год., от една страна-споразумение на л.26. А  от друга страна, при извършеното посещение на този гараж /склад/от контролните органи, повече от година и четири месеца след прекратяване на договора, не  е установено този гараж/склад/ да не съществува и да не функционира като склад, видно от ПИП №1681846/3.05.2022 год. Това се установява и от констатациите в следващия съставен ПИП №0467091/4.05.2022 год., в който е описано, че  „стоките се съхраняват в склад, находящ се в гр.Плевен, ул „Лозенка“ №2а-този протокол също е съставен година и четири месеца след прекратяване на наемния договор за гаража, а е констатирано , че се ползва за склад за сладкарските изделия. Абсолютно аналогични факти се установяват и от приложеното на л.19 от въззивното дело саморъчно написано и подписано обяснение от Г. – с дата 4.05.2022 год., че този гараж се ползва за склад и се стопанисва от „Едит-12“ ЕООД-неговият работодател по трудов договор. Поставя се въпроса и според касационната инстанция той е останал неизяснен в рамките на съдебното производство-след като договора за наем , сключен от дружеството-работодател на Г., за ползване на гаража за склад за сладкарски изделия , е прекратен на 1.01.2021 год., а повече от година и четири месеца след това по данните от проверките на контролните органи и от обясненията на самото наказано лице става ясно, че този гараж/склад / продължава да се ползва и то като склад за сладкарски изделия, от който склад Г. е вземал за разнос стоки, от чие име и за чия сметка са извършвани доставките- от името на „Едит-12“ ЕООД или от името и за сметка на Г.. В тази връзка  съдът е могъл да изиска данни от съответната компетентна ТД на НАП, дали приложеният  на л.8 от делото трудов договор между Г. и „Едит-12“ ЕООД е бил надлежно регистриран  и дали към датата на проверката от органите на НАП все още е бил действал или е бил прекратен.Биха могли да се съберат и други относими доказателства-като подавани ГДД от дружеството, подавани месечни справки и декларации-например по ЗДДС, декларации обр.1 и 6, счетоводни документи, удостоверяващи извършени доставки , и т.н.

Налични са и други данни по делото-друго обяснение на Г. от 16.05.2022 год. на л.24, в което е посочено „Остатъкът от стоката, за който не  е направена поръчка, и за да не бъде бракувана аз продавам лично, за да изкарам допълнителен доход. Именно заради това аз продадох 10 пасти и 10 баклави на служителя на НАП на 4.05.2022“.  Данните в това обяснения са в противоречие с поддържаната от Г. теза, че по молба на работодателя си , с цел услуга, е продал пастите и баклавите на контролните органи от една страна и от друга  са основание  за събиране на допълнителни писмени и/или гасни доказателства за установяване на факта дали Г. извършва изцяло дейността по продажба на сладкарски изделия като разносна търговия от името на работодателя си „Едит-12“ ЕООД, или частично от свое име и частично от името и за сметка на „Едит-12“ ЕООД, или , вземайки предвид и факта, че гаражът не се ползва по договор за наем от „Едит-12“ ЕООД към този момент- да се установи дали Г. не извършва самостоятелно, изцяло от свое име и за своя сметка търговска дейност- продажба на такива стоки. В този смисъл данни могат да се почерпят и от изнесените твърдения в приложените по делото сигнали , които , макар и анонимни, са очертали основния предмет на дейност на Г., налице са данни в сигналите за процесния гараж, за начина на осъществяване на доставките и т.н. Не е изяснено изобщо дали за процесната доставка на 10 бр.пасти и 10 бр. баклави има от своя страна издадени фактура и касов бон от дружеството „Едит-12“ ЕООД , каквато според Г. е била практиката му при разносна търговия-да дава на клиентите издадени от Едит-12“ ЕООД  фактура и касов бон за конкретната доставка. Всички тези въпроси са останали неанализирани и неизяснени от въззивния съд.

Ето защо оспореното решение следва да се отмени и делото да се върне за ново разглеждане от друг състав, който да събере всички несъбрани при първоначалното разглеждане на делото писмени и гласни доказателства – длъжностната характеристика на Г.; данни от съответната ТД на НАП за датата на регистриране на конкретния трудов договор, срокът, през който този договор е съществувал/съществува, данни за неговото прекратяване, ако е прекратен; ГДД , месечни декларации, счетоводни документи, удостоверяващи извършени доставки, доказателства на какво основание продължава да се използва гаражът и след прекратяване на договора за наем като склад за сладкарски изделия и от кое лице се използва-„Едит-12“ ЕООД или физическото лице Г. и други относими, по преценка на решаващия състав доказателства, които ще допринесат за изясняване на обективната истина. След приобщаване на същите и разпит на  контролните органи , включително за останалите неизяснени при първоначалното разглеждане на делото обстоятелства, съдът следва да анализира вече приобщените при първото разглеждане на делото и новосъбраните доказателства и да направи  извод дали дейността по продажба на сладкарски издалия се е извършвала изцяло от името на „Едит-12“ ЕООД като разносна търговия чрез наетото по ТПО лице М.Г., или се е извършвала съвместно от името и за сметка и на „Едит-12“ ЕООД, и на ФЛ Г., или се е извършвала самостоятелно- изцяло от името и за сметка на ФЛ Г. като търговска дейност-продажба на сладкарски издалия. Като  следва да се отговори на въпроса и в отделните хипотези налице ли е търговски обект, и за този търговски обект произтича ли задължение за някого и за кого да монтира, въведе в експлоатация и използва ФУ за отчитане на извършените продажби.

Воден от горното съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Решение № 707 от 22.12.2022 г., постановено по анд № 20224430201538/2022 г.на  Районен съд – Плевен.

ВРЪЩА ДЕЛОТО за ново разглеждане от друг състав на Районен съд-Плевен при съобразяване със задължителните указания на касационната инстанция.

Решението е окончателно.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

 

 

Председател: /п/                               Членове: 1./п/

 

 

 

                                                                             2./п/