Определение по дело №151/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 140
Дата: 19 февруари 2019 г.
Съдия: Стоян Константинов Попов
Дело: 20193100600151
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

гр. Варна, 140/19.2.2019г..

 

          ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, VI наказателен състав, в закрито съдебно заседание на деветнадесети февруари две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: АСЕН ПОПОВ

ЧЛЕНОВЕ: ЖУЛИЕТА ШОПОВА

СТОЯН ПОПОВ

 

като разгледа докладваното от съдия Стоян Попов ВЧНД № 151 / 2019 г. по описа на ВОС, за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл. 249, ал. 3 от НПК.

          Настоящото производство е образувано въз основа на частен протест от прокурор при ВРП срещу протоколно определение от 10.01.2018 г., постановено по НОХД № 5335 / 2018 г. на ВРС. Атакуват се изводите на съда изложени в рамките на разпоредителното заседание, че обвинителния акт не отговаря на изискванията на чл. 246 от НПК, респ. е допуснато съществено процесуално нарушение, нарушаващо правото на защита на обвиненото лице.

Въззивният съд, като взе предвид доводите в частния протест и материалите по делото, намира за установено следното:

Производството по НОХД № 5335 / 2018 г. по описа на ВРС е образувано въз основа на внесен ОА № 595 / 2018 г. на ВРП, с който е повдигнато обвинение на Г.И.В. по чл. 196, ал. 1, т. 1, вр. с чл. 194, ал. 1 от НК, вр. с чл. 26, ал. 1 от НК.

Делото е внесено в разпоредително заседание насрочено за 10.01.2018 г.. В рамките на същото, съгласно нормите на процесуалния закон, съдът е предоставил възможност на страните за становище по въпросите визирани в чл. 248, ал. 1 от НПК.

Подс. В. и неговия защитник са нямали възражения и искания свързани с чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК и са поискали възможност за възстановяване на вредите, с цел сключване на споразумение.

Представителят на ВРП е счел, че няма допуснати нарушения на процесуалните правила, такива каквито визира т. 3 от чл. 248, ал. 1 от НПК. 

ВРС служебно е констатирал допуснати процесуални нарушения, в рамките на изготвяне на обвинителния акт, които са нарушили правото на защита на подс. В., респ. е прекратил съденото производство и е върнал делото на прокурора.

Посочените факти и доказателствената съвкупност обуславят следните правни изводи:

Съвкупната преценка на изложените възражения, въззивния съд оценява като неоснователни. В първоинстанционният съдебен акт са изложени убедителни мотиви за връщане на делото, които следва да бъдат споделени. Телеграфният стил на писане на обвинителен акт не може да бъде толериран. Това не само с оглед значението на акта на правоохранителния орган, но по важното, че с него се формират правните рамки, в които се развива същинското наказателно производството и коректно и изчерпателно поднесената фактология не е самоцел, а са гаранция за справедлив процес и изпълваща със съдържание основаното право на лице с наказателно обвинение визирано в чл. 55, ал. 1 от НПК – да научи за какво престъпление е привлечен в това качество и въз основа на какви доказателства.

В конкретният случай правилно ВРС е констатирал, че в обстоятелствената част не са посочени и конкретизирани правнозначимите факти относно авторството, касаещи деянието, осъществено от подс. В. на 06.04.2017 г.. В тази връзка следва да се подкрепи и втората констатация. Така описаното в ОА деяние следва да има основаните качества на престъпление, съдържащо факти и обстоятелствата относно обективната и субективната страна. Да, в обвинителния акт има и описана фактология, но формулирана по този начин, изобщо не може да се отнесе към подс. В..

Неоснователни са и твърденията, че относно авторството, са изнесени факти в изложението, касаещо изготвената по делото видео-техническа и лицево-идентификационна експертизи. Противно на твърденията в частния протест, внимателния прочит на изложението в ОА в тази му част установява, че там изобщо няма изследване и заключение на ВЛ за инкриминираната дата – 06.04.2017 г..

Липсата на посочените реквизити в ОА следва да бъдат коригирани, а процесуалния ред е този, който е посочил ВРС – връщане делото на прокурора.

Поради изложеното съдът намира, че разглежданото определение е правилно, което налага и неговото потвърждаване.    

 

          Водим от горното и на основание чл. 249, ал. 3, вр. чл. 341 и сл. от НПК, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА протоколно Определение № 44 от 10.01.2018 г. постановено по НОХД № 5335 / 2018 г. на ВРС, 15 състав, с което е прекратено съдебното производство за допуснати отстраними съществени нарушение на процесуални правила, довели до ограничаване на процесуалните права на подсъдимия и делото върнато на ВРП.

 

          Определението е окончателно.

 

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

2.