Решение по дело №610/2020 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260014
Дата: 3 февруари 2021 г. (в сила от 9 февруари 2021 г.)
Съдия: Мирослав Милчев Начев
Дело: 20201500200610
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 4 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                   Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

                                                N 260014

 

                                 гр.Кюстендил, 03.02.2021г.

 

                              В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

          Окръжен съд Кюстендил, наказателно отделение, в открито съдебно заседание на трети февруари през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕНКА БРАТАНОВА

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: МИРОСЛАВ НАЧЕВ

                                                                        ТАТЯНА КОСТАДИНОВА

 

 

        при участието на секретаря С.Цикова и на прокурора                                                          Б.Любенов, като разгледа докладваното от съдия Начев чнд 610 по описа за 2020година на ОС Кюстендил, и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

          Производството по делото е по реда на Глава ХХХVІ, Раздел ІІ от НПК и по чл.16 и следващи от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на съдебни решения и решения за пробация с оглед упражняване на надзор върху пробационните мерки и алтернативните санкции /ЗПИИСРРПОУНВПМАС/.

           В Окръжен съд гр. Кюстендил чрез Министерство на правосъдието, гр.София, са постъпили искане на Съд гр.Сънниколау Маре, Република Румъния, и Удостоверение по чл. 6 от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на съдебни решения и решения за пробация с оглед упражняване на надзор върху пробационните мерки и алтернативните санкции, издадени въз основа на влязло в сила на 29.07.2020г. наказателно решение № 194/ 2020 от 24.06.2020г. по дело № 3181/ 295/ 2018г., постановено от този съд. С решението българския гражданин Д. В. Р. ***, ЕГН **********, е признат за виновен в извършване на престъпление по чл.335 ал.2 от румънския НК, като му е наложено наказание „*****“ за срок от 1 година с отлагане на изтърпяването за изпитателен срок от 2

 

години, през който срок са постановени и пробационни мерки – явяване пред пробационната служба на определена дата, приемане на посещения от пробационен служител, предварително обявяване смяната на жилище и всяко пътуване със срок, по – дълъг от 5 дни, уведомяване промяната на работното място и предоставяне на информация и документи.

              Искането на румънския съд първоначално е подадено в РС Дупница, като е образувано чнд 791/2020г. С определение на съда от 30.09.2020г. съдебното производство по делото е прекратено и същото е изпратено на Министерство на правосъдието.

              Заинтересованото лице Д.Р. не се явява в съдебно заседание, нередовно призован. По делото са събрани данни, че същият пребивава постоянно в *****и с оглед на това по отношение на него е допуснато осъществяването на правна помощ под формата на процесуално представителство. За негов служебен защитник е назначен адв.Д.М..

 Представителят на Окръжна прокуратура изразява становище, че съдът следва да постанови решение за признаване и изпълнение на решението.

Адв.М. настоява да бъде постановен отказ, доколкото деянието, за което е санкциониран Р., не съставлява престъпление. Допълва, че лицето не живее постоянно в страната и по отношение на него не могат да бъдат приложени пробационните мерки.

 Окръжен съд Кюстендил, след преценка на събраните по делото доказателства, както и на изразените доводи и съображения, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

               Окръжният съд е сезиран като компетентен съд по чл.8 ал.1 от Закона /ЗПИИСРРПОУНВПМАС/ от Министерство на правосъдието, гр.София, с оглед на постановено наказателно решение № 194/ 2020 от 24.06.2020г. по дело № 3181/ 295/ 2018г. на съд в гр.Сънниколау Маре, Република Румъния. С решението българския гражданин Д. В. Р. ***, ЕГН **********, е признат за виновен в това, че на 29.11.2017г. около 16.45ч. в близост до ГКПП *****, окръг *****, Република Румъния, е управлявал МПС – лек автомобил *****, без да притежава правото да управлява такова, като е осъществил състав на престъпление по

 

чл.335 ал.2 от румънския НК. За извършването на това престъпление на Д.Р. е наложено „*****“ за срок от 1 година с отлагане на изтърпяването за изпитателен срок от 2 години, през който срок е постановено прилагането на няколко пробационни мерки – явяване пред пробационната служба на определена дата, приемане на посещения от пробационен служител, предварително обявяване смяната на жилище и всяко пътуване със срок, по – дълъг от 5 дни, уведомяване промяната на работното място и предоставяне на информация и документи.

            Видно от отбелязване в удостоверението, наказателното решение е влязло в сила на 29.07.2020г.

            От страна на Окръжния съд е изискана справка за съдимост на Д.Р., от която е видно че същия е осъждан многократно за извършване на престъпления от общ характер.

            От сектор „Пътна полиция“ при ОД МВР Кюстендил е изискана справка относно притежаването на свидетелство за управление на МПС от Р., както и за наложените му наказания като водач на МПС. От справката е видно, че на 15.07.2011г. на Д.Р. е издадено свидетелство за управление на МПС, категории В, А и М. Със заповед за прилагане на принудителна административна мярка от 10.06.2017г. свидетелството му е временно отнето. От допълнително изискана справка, изготвена на 25.01.2021г., се установява че Заповед за прилагане на ПАМ № ********/ 10.06.2017г., издадена по отношение на заинтересованото лице, му е връчена на 04.12.2019г. и е влязла в законна сила на 18.12.2019г.

            Видно от приложена към делото справка, приложимата към 29.11.2017г. норма на чл.335 ал.2 от румънския НК предвижда наказания „******“ от свобода за срок от 6 месеца до 3 години или „****“ за този, който управлява по обществени пътища превозно средство, за което законът предвижда задължение да притежава свидетелство за управление, от лице, чието свидетелство за управление не съответства на категорията на превозното средство или правото му да управлява е отнето или временно спряно, или което няма право да управлява превозни средства в Румъния.

              Видно от справка за регистрираните задгранични пътувания на Д.Р.,***, за периода след 29.11.2017г. същият на четири пъти е влизал и излизал от страната, като последното регистрирано пътуване е на 01.01.2021г., когато е напуснал Република България през ГКПП К..   

        При така установената фактическа обстановка Окръжният съд намира, че по реда на чл.16 ал.7 т.2 от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на съдебни решения и решения за пробация с

оглед упражняване на надзор върху пробационните мерки и алтернативните санкции следва да постанови отказ за признаване и изпълнение на наказателното решение на съда в гр.Сънниколау Маре. Съображенията за това са следните:

         На първо място, деянието за което Д.Р. е наказан с горепосоченото наказателно решение, не съставлява престъпление по българското законодателство. То представлява административно нарушение по чл.177 ал.1 т.2 от Закона за движение по пътищата. За да бъде престъпление и по българския НК, то това деяние следва да осъществява една от трите хипотези на чл.343в НК – да бъде извършено или в срока на лишаване от право да управлява МПС, след като е наказван за същото деяние по административен ред, или в едногодишен срок от наказването му административен ред за управление на МПС без съответно свидетелство за управление, или в срока на изтърпяване на принудителна административна мярка за временно отнемане на свидетелството за управление на МПС.

               Независимо от отразеното обстоятелствената част на наказателно решение № 194/2020 на румънския съд - че правото на Д.Р. да управлява превозни средства по обществени пътища е отнето на 13.06.2017г. / л.25 от чнд 791/2020г. на РС Дупница/, от събраните по настоящото дело доказателства е видно, че заповедта за прилагане на ПАМ / временно отнемане на свидетелството за управление на МПС до решаване на въпроса за отговорността/, му е връчена на 04.12.2019г. и е влязла в сила на 18.12.2019г. Тази заповед е издадена въз основа на акт за установяване на административно нарушение от 10.06.2017г.

               С оглед на факта, че заповедта е връчена едва през м.декември, т.е. повече от 2 години след извършване от Р.  на деянието в Република Румъния, не е налице и идентичност между това деяние и изпълнителното деяние на престъплението по чл.343в ал.3 НК. В конкретния случай между санкционираното от румънския съд деяние и което и да е престъпление по българския НК, освен че не е налице идентичност, липсва и сходство.

               От друга страна,  с оглед разпоредбите на чл.14 ал.3 и 4 от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на съдебни решения и решения за пробация с оглед упражняване на надзор върху пробационните мерки и алтернативните санкции /ЗПИИСРРПОУНВПМАС/, следва да бъде постановен отказ и доколкото Д.Р. живее постоянно в ******,

като същевременно не са налице данни същият да се е върнал или да желае да се върне в България.                

         Предвид това, Окръжният съд намира че постъпилото искане следва да бъде оставено без уважение, като се постанови отказ за признаване и изпълнение на решението на румънския съд.

               С оглед на горното и на основание чл.16 ал.7 т.2 и ал.8 вр.чл.14 ал.1 и 2 от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на съдебни решения и решения за пробация с оглед упражняване на надзор върху пробационните мерки и алтернативните санкции /ЗПИИСРРПОУНВПМАС/, Окръжен съд Кюстендил

 

Р   Е   Ш   И:

 

             ОТКАЗВА признаване и изпълнение на влязло в сила на 29.07.2020г. наказателно решение № 194/ 2020 от 24.06.2020г. по дело № 3181/ 295/ 2018г., постановено от Съд гр.Сънниколау Маре, Република Румъния, с което българския гражданин Д. В. Р. ***, ЕГН **********, е признат за виновен в извършване на престъпление по чл.335 ал.2 от румънския НК, като му е наложено наказание „*****“ за срок от 1 година с отлагане на изтърпяването за изпитателен срок от 2 години, през който срок са постановени и пробационни мерки – явяване пред пробационната служба на определена дата, приемане на посещения от пробационен служител, предварително обявяване смяната на жилище и всяко пътуване със срок, по – дълъг от 5 дни, уведомяване промяната на работното място и предоставяне на информация и документи.

Решението може да се протестира, съответно обжалва, пред САС в 5 - дневен срок, считано от днес.

След влизане в сила за постановеното решение незабавно да бъдат уведомени компетентния орган на издаващата държава - Съд гр.Сънниколау Маре, Република Румъния, както и Министерство на правосъдието на Република България.

 

 

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:             

 

 

                                                       ЧЛЕНОВЕ:           1.           

 

 

                                                                                     2.