Решение по дело №161/2021 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 октомври 2021 г.
Съдия: Слава Димитрова Георгиева
Дело: 20217160700161
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 август 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 142

гр. Перник, 21.10.2021 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Перник, касационен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и девети септември през две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

                                                        ЧЛЕНОВЕ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

                                                                          СИЛВИЯ ДИМИТРОВА

при секретаря А.М. и в присъствието на представител на Окръжна прокуратура – Перник, прокурор Бисер Ковачки, като разгледа докладваното от съдия Георгиева КАНД № 161 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе,  взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН)

Образувано е по касационна жалба на А.М.А.,***, чрез пълномощника му адвокат Ж.Ж.,***,  против решение № 1 от 18.06.2021 г. на Районен съд – Трън, постановено по АНД № 33 по описа на съда за 2021 г.

С обжалваното решение е потвърден електронен фиш (ЕФ) серия К № 4301336, издаден от ОД на МВР – Перник, с който на А.М.А., за извършено административно нарушение по чл. 21, ал. 2 във вр. с ал. 1 във вр. с чл. 182, ал. 1, т. 3 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП), е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 лв. (сто лева). 

Недоволен от решението на районния съд А.М.А. го обжалва с доводи за незаконосъобразност на постановения съдебен акт без да се сочат касационните основания по чл. 348, ал. 1 от НПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН. По същество се излагат доводи за неправилно и разширително тълкуване от страна на районния съд на значението на термините АТСС, както и неправилно приемане в решението, че процедурата по чл. 189, ал. 4 от ЗДвП касае всички АТСС. Пледира се, че за използването на мобилни технически средства, използвани и обслужвани непосредствено от контролен орган, цитираната разпоредба на ЗДвП е неприложима, като приложим е общият ред по ЗАНН за съставяне на акт за установяване на нарушението (АУАН) и издаване на наказателно постановление (НП), поради което издаденият ЕФ е незаконосъобразен. От съда се иска да се  отмени обжалваното решение и да отмени издаденият електронен фиш поради прякото му противоречие със закона и липса на извършено нарушение.

В съдебно заседание касаторът,  редовно призован, за представител изпраща адв. Ж.Ж.. Поддържа жалбата и пледира същата да се  уважи като основателна и да се присъдят сторените по делото разноски.

Ответникът по касационната  жалба за представител изпраща юк. З.В.. Възразява срещу касационната жалба и пледира  решението на районния съд да бъде оставено в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура – Перник дава заключение за законосъобразност на решението на първата съдебна инстанция. Предлага съдебният акт да бъде оставен в сила.

Настоящият касационен състав, на основание чл. 218 от АПК, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, обсъди доводите в жалбата и провери служебно валидността, допустимостта и съответствието със закона на обжалваното решение, намери следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК – страна в производството по делото пред първа съдебна инстанция, за която решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е допустима за разглеждане.

В пределите на извършената касационната проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК настоящият състав намира решението на районния съд за валидно и допустимо, като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма, по допустима жалба.

По същество и при обсъждане само на основанията посочени в жалбата съгласно чл. 218, ал. 1 от АПК,  съдът намира същата неоснователна по следните съображения:

С електронен фиш серия К № 4301336, издаден от ОД на МВР – Перник на основание чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, на А.М.А., е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 лв. (сто лева) за това, че на 23.12.2020 г. в 16:10 часа в населено място – с. Парамун, община Трън, област Перник, на път II-63, пред дом № 21, в посока към гр. Трън, при ограничение за движение със скорост до 50 км/ч, въведено с пътен знак (ПЗ) В26, собственият му лек автомобил „***“ с рег. № РК *** ВТ, е управляван със скорост от 74 км/ч (изчислена след толеранс от 3 км/ч в полза на водача), което е квалифицирано като административно нарушение по чл. 21, ал. 1 във вр. с ал. 2 във вр. с чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП.

Електронният фиш е обжалван пред Районен съд – Трън. Спорът е разгледан в производството по АНД № 33 по описа на съда за 2021 г. Електронният фиш е потвърден като законосъобразен с решение № 1 от 18.06.2021 г.

За да постанови обжалваното решение районният съд, след извършена служебно проверка за валидност и процесуална законосъобразност на административнонаказателното производство и преценка на доводите на жалбоподателя, е приел същото за проведено съобразно специалните процесуални правила на чл. 189 от ЗДвП за издаване на ЕФ, включително е приел, че ЕФ има изискваното от специалната норма на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП съдържание. Отхвърлил е доводите на жалбоподателя за приложимост на разпоредбите на ЗАНН в процесния случай с мотиви, основани включително в Тълкувателно решение № 1/26.02.2014 г. на ВАС по т. д. № 1/2013 г. – за предвидено в ЗДвП съкратено административнонаказателно производство, изключение от общите правила на ЗАНН, при които началото на производството се поставя със съставяне на АУАН. Отхвърлени са и доводите, свързани с начина на установяване на процесното нарушение - посредством мобилна АТС, като мотивите на решаващия съд са основани в разпоредбите на § 6, т. 65 от ДР на ЗДвП, § 1, т. 1 от ДР на ЗАНН, чл. 189, ал. 4 от ЗДвП и чл. 39, ал. 4 от ЗАНН.  

Решението е правилно - при извършената касационна проверка не се установи наличие на основания за отмяна на съдебния акт.

Без основание са изложените от касатора доводи за неправилно и разширително тълкуване от страна на районния съд на „значението на термините АТСС“, за неправилно приемане в решението, че „процедурата по чл. 189, ал. 4 от ЗДвП касае всички АТСС“, както и  в тази връзка доводът, че за нарушения, установени с мобилна АТС приложим е общият ред на ЗАНН. Касационният състав споделя изцяло тази част на мотивите на обжалваното решение поради което препраща към тях.

Специалната разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, предвиждаща „при нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система (АТСС), за което не е предвидено лишаване от право да се управлява МПС или отнемане на контролни точки, се издава ЕФ в отсъствието на контролен орган и нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение“ е приложима във всички случаи на установено нарушение на ЗДвП посредством използването на АТСС (в случая система). И това, независимо стационарна или мобилна. Основанието за това е в разпоредбата на § 6, т. 65 от ДР на ЗДвП (ДВ, бр. 19 от 2015 г.), съгласно което определение АТСС са уреди за контрол, одобрени и проверени съгласно Закона за измерванията, които установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган и могат да бъдат стационарни и мобилни. Основанието за това е и в чл. 39, ал. 4 от ЗАНН, предвиждаща в случаите на административни нарушения, установени и заснети с техническо средство или система, в отсъствие на контролен орган и нарушител, когато това е предвидено в закон, контролните органи да могат да налагат глоби, за което се издава електронен фиш.

 Без основание, макар неподкрепено от конкретни доводи е и твърдението, че ЕФ е издаден при „липса на извършено нарушение“. Настоящият състав споделя изцяло възприетата от районния съд фактическа обстановка, като намира същата за кореспондираща с приобщените по делото доказателства.

По делото е безспорно установено, като основано в доказателствата – достатъчни, съответно анализирани и правилно ценени от районния съд,  че на 23.12.2020 г. в 16:10 часа в населеното място – с. Парамун, община Трън, област Перник, на път II-63, пред дом № 21, в посока към гр. Трън, при ограничение за движение със скорост до 50 км/ч, въведено с пътен знак (ПЗ) В26, лек автомобил „***“ с рег. № РК *** ВТ, собствен на  А.М.А., е управляван със скорост от 74 км/ч (изчислена след толеранс от 3 км/ч в полза на водача). 

Извършената служебно проверка за правилно приложение на материалния закон също не обосновава изводи за наличие на основания за касиране на първоинстанционния съдебен акт. Материалният закон е приложен правилно. Отговорността на настоящия касатор е ангажирана на основание чл. 182, ал. 1, т. 3 във вр. с чл. 21, ал. 2 във вр. с ал. 1 от ЗДвП. Движението в населено място на МПС със скорост от 74 км/ч при валидно за населеното място с. Парамун ограничение за движение със скорост непревишаваща 50 км/ч, покрива хипотезата именно на вменения административнонаказателен състав. Наложената глоба е в размера, предвиден в чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП.

Предвид горното, като е потвърдил ЕФ, районният съд е постановил правилен и законосъобразен съдебен акт. При извършената проверка на съдебния акт не се установиха пороци във връзка с неговите валидност и допустимост. Решението е постановено и при правилно приложение на материалния закон. Съдебният акт ще се остави в сила.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, касационен състав на Административен съд – Перник

 

Р Е Ш И:

 ОСТАВЯ В СИЛА решение № 1 от 18.06.2021 г. на Районен съд – Трън, постановено по АНД № 33 по описа на съда за 2021 г.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.            

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/                                      

ЧЛЕНОВЕ:         /п/

                     /п/