Решение по дело №504/2021 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260834
Дата: 14 юни 2021 г. (в сила от 8 юли 2021 г.)
Съдия: Андон Вълков Вълков
Дело: 20212120200504
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

260834/14.06.2021 г.

гр. Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

БУРГАСКИ РАЙОНЕН СЪД, LI наказателен състав, в открито съдебно заседание, проведено на 07.06.2021 г., в състав:

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ:  АНДОН ВЪЛКОВ

 

при участието на секретаря Красимира Андонова, като разгледа докладваното от съдия Вълков НАХД № 504 по описа за 2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по повод на подадена жалба от М.М.М., ЕГН **********, срещу Наказателно постановление № 20-0769-003559/07.10.2020 г., издадено от началник група към ОДМВР – Бургас, сектор ПП, с което за нарушение на чл. 140, ал. 1 ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 3, предл. 1 ЗДвП, на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 200 лева.

Жалбоподателят, редовно призован, не се явява, представлява се от адв. М К от АК - Сливен, който поддържа подадената жалба.

Административнонаказващият орган, редовно призован, не се представлява. По делото е изразено писмено становище за неоснователност на жалбата.

Жалбата е подадена от легитимирано лице, в преклузивния седемдневен срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, срещу годен за съдебен контрол по реда на ЗАНН акт и пред надлежния съд, поради което е процесуално допустима, но разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Съдът‚ след като прецени събраните по делото доказателства и извърши служебна проверка на обжалваното наказателно постановление, съгласно изискванията на чл. 314 от НПК вр. чл. 84 от ЗАНН, намира за установено от фактическа страна следното:

На 08.07.2020 г., около 18:30 часа, в село Драганово, по ул. Първа, пред № , в посока към ул. Четвърта, било установено, че жалбоподателят М.М.М. управлява чужд мотопед  - Симсон със стар /невалиден/ регистрационен номер ….., с рама № …., който не е регистриран по надлежния ред. Видно от писмото на сектор Пътна полиция /л. 60 от ДП 400/2020 г. по описа на 05 РУ МВР - Бургас, приложено към НОХД 4626/2020 г. по описа на БРС/, МПС е било регистрирано на името на К К К от с. Равнец, но към момента е било с прекратена регистрация съгласно параграф 3 от ПЗР на Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства.

За установеното нарушение по ЗДвП свидетелят Х.Х. съставил срещу жалбоподателя АУАН за нарушение на разпоредбата на чл. 140, ал. 1 ЗДвП. Актът  бил предявен на водача, който го подписал и получил препис от него, без да прави възражения.

При тази фактическа обстановка на 07.10.2020 г. е издадено обжалваното  наказателно постановление, с което за извършено от жалбоподателя нарушение му е наложено наказание „глоба“ в размер на 200 лева.

Горната фактическа обстановка се установява по безспорен начин от събраните по делото материали по АНП, както и гласните и писмени доказателства, събрани в хода на съдебното производство, които съдът кредитира изцяло. Фактическата обстановка, като цяло не се оспорва и от жалбоподателят, който не отрича, че той е управлявал процесния мотопед, но заявява, че не е бил наясно с това, че регистрацията е била служебно прекратена.

Съдът въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразност и обоснованост, както и относно справедливостта на наложеното административно наказание и предвид така установената фактическа обстановка, направи следните правни изводи:

При съставяне на АУАН и при издаване на атакуваното НП не са допуснати съществени процесуални нарушения. Наказателното постановление е издадено от компетентен орган – началник на група към сектор ПП, към ОДМВР - Бургас, а АУАН е съставен от териториално и материално компетентно лице – младши автоконтрольор към сектор ПП - Бургас. Административнонаказателното производство е образувано в срока по чл. 34 от ЗАНН, а наказателното постановление е било издадено в шестмесечния срок, като същото е съобразено с нормата на чл. 57 ЗАНН, а при издаването на административния акт е спазена разпоредбата на чл. 42 ЗАНН. Вмененото във вина на жалбоподателя нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава. Деянието и неговите съставомерни признаци са описани достатъчно изчерпателно както в АУАН, така и в НП, поради което и не са допуснати нарушения в тази връзка. Посочени са нарушените материалноправни норми, като наказанието за нарушението е индивидуализирано правилно. Не са налице формални предпоставки за отмяна на обжалваното НП, тъй като при реализиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до порочност на административнонаказателното производство.

В случая се касае за нарушение по чл. 140, ал. 1 ЗДвП, съгласно която норма по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.

Съгласно разпоредбата на чл. 10, ал. 1 от Наредба № I-45 от 24.03.2000 г., за всяко регистрирано превозно средство се предоставят табели с регистрационен номер. А съгласно ал. 2, формата, размерите, шрифтът, както и изискванията към светлоотразяващите табели се определят с българските стандарти БДС 15980 и БДС ISO 7591, и Регламент (ЕО) № 2411/98 на Съвета от 3 ноември 1998 г.

Съгласно § 3, ал. 1 от ПЗР на Наредба № I-45 от 24.03.2000 г., табели с регистрационен номер, които не отговарят на изискванията на българските стандарти БДС 15980 и БДС ISO 7591, са валидни до 31.V.2006 г. А съгласно ал. 3 на § 3, от 01.VI.2006 г. служебно се прекратява регистрацията на всички превозни средства с табели с регистрационен номер, които не отговарят на изискванията на българските стандарти БДС 15980 и БДС ISO 7591.

По делото не се спори, че управляваният от жалбоподателя мотопед с рама № … е моторно превозно средство по смисъла на § 6, т. 11 от ДР на ЗДвП, както и че същият е бил управляван от жалбоподателя на път, отворен за обществено ползване - в с. Драганово. От събраните писмени и гласни доказателствени средства се установи по безспорен начин, че на посочената дата (08.07.2020 г.) и място (с. Драганово) жалбоподателят е управлявал МПС със стар регистрационен номер /със стар образец Б 00527/, който е бил с прекратена регистрация, съгласно  § 3, ал. 1 от ПЗР на Наредба № I-45 от 24.03.2000 г.

Следователно, към датата на нарушението табелата на управлявания от жалбоподателя мотопед не е била валидна и МПС не е имало регистрация.

Съдът не споделя доводите на жалбоподателя, че не е знаел за прекратената регистрация и за това не е следвало да носи отговорност. В случая регистрацията на МПС е била служебно прекратена по силата на закона - на 01.06.2006 г., тъй като табелата не е отговаряла на изискванията на българските стандарти, като според настоящия състав не е било необходимо изрично уведомяване на владелеца на съответното МПС за това обстоятелство. Всеки гражданин е длъжен да познава закона, поради което и няма как да се сподели тезата, че жалбоподателят не е знаел и не е действал виновно.

Всичко това води до еднозначния извод, че жалбоподателят е извършил вмененото му нарушение, поради което и следва да понесе предвидената за това отговорност.

Съгласно разпоредбата на чл. 175, ал. 3 ЗДвП, наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер. По делото липсват доказателства за предишни нарушения от страна на жалбоподателя, поради което правилно глобата е била определена в минималния възможен размер.

Не са налице основания за приложението на чл. 28 от ЗАНН. Деянието не се отличава от обичайните нарушения от този вид, поради което и приложението на чл. 28 ЗАНН в конкретния случай би било незаконосъобразно.

С оглед всичко посочено по-горе, настоящата инстанция намира, че издаденото НП е правилно и законосъобразно, а наложената санкция – справедлива, поради което и наказателното постановление следва да се потвърди.

Така мотивиран, съдът

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 20-0769-003559/07.10.2020 г., издадено от началник група към ОДМВР – Бургас, сектор ПП, с което за нарушение на чл. 140, ал. 1 ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 3, предл. 1 ЗДвП, на жалбоподателя М.М.М., ЕГН **********, е наложена глоба в размер на 200 лева.

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано пред Административен съд –  Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

ПРЕПИС от решението да се връчи на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВО:К.А.