Решение по дело №1564/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1849
Дата: 22 октомври 2020 г.
Съдия: Анелия Илиева Харитева
Дело: 20207180701564
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

№ 1849/22.10.2020г.

 

Град Пловдив, 22.10.2020 година

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, ХХІІ касационен състав, в публично заседание на двадесет и четвърти септември две хиляди и двадесета година в състав:

Председател: Анелия Харитева

       Членове: Стоил Ботев

Георги Пасков

при секретар Севдалина Дункова и с участието на прокурора Иляна Джубелиева, като разгледа докладваното от съдия Харитева к.а.н.д. № 1564 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Касационно производство по чл.63 ЗАНН, във връзка с чл.208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на Е.Х.М. *** против решение № 337 от 27.02.2020 г., постановено по а.н.д. № 6739 по описа на Пловдивския районен съд за 2019 година, в частта с която е потвърдено наказателно постановление № 19-1030-008205 от 26.09.2019 г. на началник група към ОДМВР Пловдив, сектор „Пътна полиция“, с което на Е.Х.М., ЕГН **********,***, за нарушение на чл.137е ЗДвП и на основание чл.183, ал.4, т.7, пр.1 ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 50 лева, като на основание Наредба № Із-2539 на МВР се отнемат общо 6 контролни точки.

Според касатора решението е неправилно, защото в наказателното постановление нарушението по чл.137е ЗДвП не е описано правилно, съответно наказателното постановление е противоречиво, непълно и абсолютно неясно и изводът на съда в тази насока е неправилен. Иска се отменя на решението в обжалваната част и присъждане на направените разноски. Допълнителни съображения по същество са изложени в представената на 18.09.2020 г. молба-становище.

Ответникът не взема становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура Пловдив дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд Пловдив, ХХІІ касационен състав, намира, че касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК, от страна по делото, за която обжалваната част от решението е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 АПК, във връзка с чл.63, ал.1 ЗАНН, е неоснователна поради следните съображения:

За да потвърди наказателното постановление за наложено административно наказание глоба в размер на 50 лева за нарушение на чл.137е ЗДвП, районният съд е приел, че в наказателното постановление са описани всички обстоятелства, при които е констатирано нарушението – време, място, фактическото действие, посочена е коректно нарушената материална норма на чл.137е ЗДвП, а наложеното наказание е определено в закона в твърд размер, който не се нуждае от индивидуализация. Според районния съд посочването на пр.1 от чл.183, ал.4, т.7 ЗДвП указва, че на жалбоподателя е наложено наказание като водач на МПС, и изпълнява задължението при налагане на наказанието да има съответствие между описанието на фактите и цифровата квалификация на приложената санкционна норма. Според съда непосочването на алтернативата в цифровата квалификация не може да се счита за процесуално нарушение, ограничило правото на защита на нарушителя и представляващо основание за отмяна на наказателното постановление само на това основание, защото в посочената цифрова квалификация на санкционната норма се съдържа санкцията за осъщественото от жалбоподателя нарушение, а самото нарушение се съдържа в правилно определената материална норма на чл.137е ЗДвП.  

Решението е правилно. Въз основа на правилно установени факти и след преценка на всички събрани по делото доказателства районният съд е направил обосновани и съответни на материалния закон изводи, които се споделят от настоящата инстанция и няма да бъдат преповтаряни.

Всички възражения на касатора са били обсъдени от районния съд и на тях е даден обстоен отговор, подкрепен от събраните по делото писмени доказателства. Формираното вътрешно убеждение на съда, в каквато насока е оплакването на касатора, не подлежи на съдебен контрол. По отношение на останалите възражения на основание чл.221, ал.2 АПК касационната инстанция препраща и към мотивите на първоинстанционния съд.

Предвид всичко изложено, касационната инстанция намира, че не е налице касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 НПК и обжалваното решение следва да бъде ос­тавено в сила като допустимо, обосновано и правилно. Затова и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, във връзка с чл.221, ал.2 АПК, Административен съд Пловдив, ХХІІ касационен състав,

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 337 от 27.02.2020 г., постановено по а.н.д. № 6739 по описа на Пловдивския районен съд за 2019 година.

Решението е окончателно.

 

                                                                       Председател:

 

                                                                       Членове: 1.

 

                                                                                         2.