Разпореждане по дело №582/2020 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 1109
Дата: 25 ноември 2020 г.
Съдия: Силвия Минкова Сандева-Иванова
Дело: 20207100700582
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 23 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

 

№ …………………/25.11.2020 г., гр.Добрич

 

 

              Добричкият административен съд, в състав : председател съдия Силвия Сандева, като постави на разглеждане адм. дело № 582/2020 г. по описа на съда, намира следното : В канцеларията на съда е депозирана искова молба от „Агроимпулс 2000“ ООД, гр.Тервел, с която е предявен иск по чл.203, ал.1 от АПК, във вр. чл.1, ал.1 от ЗОДОВ за заплащане на обезщетение за причинени на ищеца имуществени вреди, съставляващи пропуснати ползи, в размер на 1 465 490 лева, ведно със законната лихва, считано от датата на предявяване на иска до окончателното плащане на обезщетението.           

            След извършената служебна проверка съдът констатира, че исковата молба е нередовна, тъй като не отговаря на изискванията на чл.127, ал.1, т.2, 4 и т.5 от ГПК и чл.128, т.2 от ГПК, приложими на основание чл. 144 от  АПК –  на първо място, не е посочен ответникът по иска съобразно изискванията на чл.205 от АПК; на второ място, налице е непоследователно и неточно изложение на фактическите обстоятелства, на които се основава претенцията за имуществени вреди – от описанието в исковата молба не става ясно от кои конкретни актове, действия или бездействия на административни органи и/или длъжностни лица на УО на ОП „Иновации и конкурентноспособност 2014 – 2020“ са причинени имуществените вреди и каква е причинно-следствената връзка между вредоносното деяние и твърдяното увреждане, тъй като веднъж се сочи, че пропуснатите ползи се дължат на неизпълнение в срок на указанията на съда, дадени с определение № 3076 от 08.11.2017 г. по адм. д. № 2765/2017 г. на АдмС – Варна, с което преписката е върната на административния орган за ново произнасяне с решение по чл.34, ал.4 от ЗУСЕСИФ, а друг път се твърди, че ако евентуално е постановено такова решение по чл.34, ал.4 от ЗУСЕСИФ, това решение, както и действията на оценителната комисия, и постановеното решение по чл.38, т.1 от ЗУСЕСИФ на ръководителя на УО са нищожни, като се иска и съдът да се произнесе преюдициално по действителността на административните актове. С оглед на това исковата молба следва да бъде оставена без движение, като бъде даден едноседмичен срок на ищеца да отстрани допуснатите нередовности, като конкретизира обстоятелствената част и петитума на предявения с нея иск за вреди. От друга страна, за образуване на производството по реда на чл.203 и сл. от АПК се дължи държавна такса съгласно чл.204а от АПК, като с исковата молба не са представени доказателства за внесена държавна такса в  размер на 25, 00 лева съгласно т.2а, т.2 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, което също има за правна последица нередовност на исковата молба и обездвижването й поради това до представянето на доказателства за внос на дължимата държавна такса по иска.            

            Предвид на изложеното и на основание чл. 129, ал.2 от ГПК, във вр. чл.144 от АПК, Добричкият административен съд

       

Р А З П О Р Е Д И :

 

            ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ исковата молба.    

            ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на ищеца, в едноседмичен срок от получаване на съобщението за това, с допълнителна писмена молба до съда, да отстрани допуснатите нередовности на исковата молба, описани в  съобразителната част на настоящото разпореждане, като:

-         посочи името и адреса на ответника, срещу когото е насочен иска съобразно изискването на чл.205 от АПК;

-         уточни кои са конкретните противоправни вредоносни деяния, от които са настъпили твърдяните имуществени вреди (пропуснати ползи) – в какво се изразяват те (фактическо действие или бездействие и/или административен/и акт/актове); кога и от кого са извършени, в случай че се претендират вреди от фактически действия или бездействия съгласно чл.204, ал.4 от АПК; в какво се състои тяхната незаконосъобразност, в т.ч. твърдяната недействителност (нищожност) на посочените в исковата молба административни актове („евентуално“ постановеното решение по чл.34, ал.4 от ЗУСЕСИФ и постановеното решение по чл.38, т.1 от ЗУСЕСИФ на ръководителя на УО на ОП „Иновации и конкурентноспособност“ 2014 – 2020), в случай че се претендират вреди от нищожен административен акт съгласно чл.204, ал.3 от АПК, както и каква е причинно – следствената връзка между вредоносната дейност на съответния административен орган/длъжностно лице и настъпилата вреда;

-         представи доказателства за внесена държавна такса по иска в размер на 25, 00 лева по сметка на Административен съд - Добрич.      

            При неизпълнение на указанията на съда в срок исковата молба заедно с приложенията ще бъде върната и производството по делото ще бъде прекратено.

            Препис от разпореждането на съда да се изпрати на ищеца, като в съобщението до него изрично се впише предупреждението за неблагоприятните последици от неотстраняване на нередовностите в срок.                                     

 

 

 

Административен съдия: