Определение по дело №1325/2020 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 1574
Дата: 12 юни 2020 г.
Съдия: Ваня Василева Ванева
Дело: 20202100501325
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 9 юни 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

   1574

 

гр.Бургас,    12.06.2020г.

 

         БУРГАСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, IІ-ро Гражданско отделение, пети въззивен състав, в закрито заседание, на дванадесети юни две хиляди и двадесета година, в следния състав:   

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Вяра Камбурова

                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.Галя Белева

                                                                       2.Мл.с. Ваня Ванева

 

         като разгледа докладваното от младши съдия Ваня Ванева в.гр.д. №1325 по описа за 2020г. на Бургаски окръжен съд, и за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производството е по чл.258 и следващите от ГПК и е образувано по въззивна жалба с вх. №88384/09.06.2020г., подадена от Главна дирекция Гранична полиция - МВР, чрез процесуалния представител Янка Табакова – юрисконсулт, с която се обжалва Решение №21 от 24.02.2020г., постановено по гр.д. №6908/2019г. по описа на Районен съд Средец.        

С обжалваното решение районният съд е осъдил Главна Дирекция „Гранична полиция” при МВР, със седалище и адрес на управление гр. София 1202, бул. „Княгиня Мария Луиза“ № 46, представлявана от Директора Главен комисар Светлан Иванов Кичиков, да заплати на К.С.У., ЕГН **********, с адрес: ***, по иска с правно основание чл. 178, ал. 1, т. 3, във вр. с чл. 187, ал. 5, т. 2 от ЗМВР сумата от 334,19 лева, /триста тридесет и четири лева и деветнадесет стотинки/,  представляваща дължимо допълнително трудово възнаграждение за положен нощен труд за периода 01.09.2016 г. – 30.09.2019 г., получен след преобразуване на положени часове нощен труд в дневен, ведно със законната лихва върху тази сума от 30.10.2019 г. до окончателното ѝ изплащане, както и на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК направените по делото разноски в размер на 300,00 лева /триста лева/, представляваща адвокатско възнаграждение.

Осъдена е Главна Дирекция „Гранична полиция” при МВР, със седалище и адрес на управление гр. София, 1202, бул. „Княгиня Мария Луиза“ 46, представлявана от Директора Главен комисар Светлан Иванов Кичиков, да заплати по сметката на Районен съд – Средец държавна такса в размер на 50,00 лева /петдесет лева/, държавна такса от 5,00 лева /пет лева/ в случай на издаване на изпълнителен лист, както и разноски за експертиза в размер на 150,00 лева /сто и петдесет лева/.

В жалбата се твърди, че решението на районния съд е постановено при съществено нарушение на материалния закон, не е съобразено с приложимите към заплащането на трудовите възнаграждения норми и не е мотивирано. Твърди се, че КТ не намира субсидиарно приложение по отношение на държавните служители като цяло и на тези от тях, работещи в МВР в частност, защото нито в ЗДС, нито в ЗМВР има непряко препращане към нормите на КТ, че за неуредените в тези закони случаи КТ се прилага съответно, а напротив – във всички случаи, в които законодателят е счел, че материята следва да се уреди идентично на тази в КТ, препращането е пряко, чрез посочване на конкретни правни норми.

Твърди се, че неправилно районният съд е приел, че по отношение на държавните служители в МВР е приложима НСОРЗ, издадена, на основание КТ, която се прилага само и единствено за работници и служители по трудово правоотношение, какъвто ищецът не е бил през процесния период. Излагат се доводи, че защитата на служителите в МВР се изразява в по-високо заплащане и по-висока степен на социална закрила, намиращи изражение в компенсирането на извънредния труд, почивките, отпуските и други придобивки, по-благоприятни в сравнение с тези на държавните служители по ЗДСл и лицата, работещи по трудово правоотношение, за които е приложим КТ. Сочи се, че ЗМВР винаги изчерпателно е уреждал регламентираната материя и липсват каквито и да било празнини, които да налагат прилагането на НСОРЗ.

Твърди се, че не са налице две от предпоставките за прилагането на НСОРЗ, и по-конкретно – продължителност на нощното работно време, по-малка от продължителността на дневното; и трудово възнаграждение, заработено по трудови норми. Твърди се, че разпоредба, идентична на тази на чл.9, ал.2 от НСОРЗ, с основание не е предвидена в наредбите по чл. 187, ал.9 от ЗМВР, защото за държавните служители нормалната продължителност на дневния и нощния труд съвпада и коефициентът би бил 1, а не 1,143. Цитирана е съдебна практика. Поради неоснователността на главния иск се твърди, че е неоснователен и искът за законна лихва. Претендира се отмяна на първоинстанционното решение и постановяване на ново, с което да се отхвърлят предявените искове. Не са ангажирани доказателства. Претендират се направените съдебно-деловодни разноски. Направено е възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на насрещната страна.

В законоустановения срок не е подаден отговор на въззивната жалба от въззиваемия К.С.У..

Бургаският окръжен съд намира въззивната жалба за редовна и допустима. Подадена е в срок, от легитимирано лице, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт и на основание чл.268 и сл. от ГПК следва да бъде внесена за разглеждане в открито съдебно заседание.

         С оглед на гореизложеното и на основание чл.267 от ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДОКЛАДВА в.гр.д. №1325 по описа за 2020г. на Бургаски окръжен съд, II-ро Гражданско отделение, пети въззивен състав, съобразно настоящото определение.

Препис от определението да се връчи на страните за сведение.

Определението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                               2.