Решение по дело №22/2020 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 март 2020 г.
Съдия: Иглика Василева Жекова
Дело: 20207220700022
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е    39

 

Гр. Сливен, 23.03.2020 г.

 

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД СЛИВЕН, в публично заседание на двадесет и шести февруари две  хиляди и двадесета година в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЛАВ БАКАЛОВ

                                              

                                               ЧЛЕНОВЕ: ИГЛИКА ЖЕКОВА

       ДЕТЕЛИНА БОЗУКОВА

                                             

                                                           

при участието на прокурора Христо Куков

и при секретаря Радостина Желева, като разгледа докладваното от съдия Иглика Жекова КАНД № 22 по описа за 2020 година, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е образувано по касационна жалба срещу решение № 564/16.12.2019 г. по АНД № 1419 по описа на Районен съд - Сливен за 2019 година и се движи по реда на глава дванадесета от АПК.

С Решение № 564/16.12.2019 г. по АНД № 1419/2019 г. на Районен съд - Сливен е отменено Наказателно постановление № 20-030/16.09.2019 г. на Началника на отдел „Рибарство и контрол“ при ИА по рибарство и аквакултури, с което на В.И.Ч., ЕГН **********, с адрес ***, за нарушение по чл. 32 ал. 1, съгл. Приложение № 1 б. „б“ т. 6 от Закона за рибарство и аквакултури (ЗРА) и на основание чл. 70 ал. 1 от ЗРА е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1 500,00 (хиляда и петстотин) лева.

Недоволен от така постановеното решение е останал касационният жалбоподател ИА „Рибарство и аквакултури“, която чрез упълномощен процесуален представител го обжалва в срок, като в жалбата се навеждат доводи за незаконосъобразност на същото. Неправилно било прието от съда, че нарушението е малозначително, тъй като в случая не били налице смекчаващи вината обстоятелства, а връщането на рибата във водата не съставлявало такова. Моли съда да отмени обжалваното решение и потвърди наказателното постановление.

В с.з. касационният жалбоподател, редовно и своевременно призован, се представлява от надлежно упълномощен юрк С. И., която поддържа жалбата и моли съда да я уважи. Заявява, че вредоносните последици не са съставомерен признак и липсата на такива не следва да се третира като смекчаващо вината обстоятелство, поради което връщането на рибата в язовира не се отразявало върху отговорността на дееца. Претендира юрисконсултско възнаграждение.  

В с.з. ответникът по касационната жалба, редовно и своевременно призован, не изпраща представител. В писмено становище оспорва жалбата и моли съда да остави в сила решението, предмет на касационен контрол.

В с.з. представителят на Окръжна прокуратура Сливен застъпва становище за основателност на касационната жалба и незаконосъобразност на атакувания съдебен акт.

Настоящата съдебна инстанция, след като обсъди доводите в жалбата, изслуша и взе предвид становищата на страните и анализира събраните по делото доказателства както пред първата инстанция, така и пред настоящата касационна такава, намери касационната жалба за подадена в срок, процесуално допустима, но по същество - неоснователна.

Предвид събраните по делото писмени и гласни доказателства, настоящият състав прие за безспорно установена и доказана следната фактическа обстановка:

На 18.03.2019 г. служители в отдел „Рибарство и контрол“ при ИАРА извършили проверка на яз. „Жребчево“, при която установили, че В.Ч. извършва любителски риболов, като е уловил и задържал 1 бр. бяла риба през размножителния период. Уловената риба била пусната във водата, а срещу Ч. бил съставен АУАН № В 0016458/28.03.2019 г., с посочена правна квалификация на деянието – чл. 32 ал. 1 от ЗРА.  Въз основа на съставения акт началникът на отдел „Рибарство и контрол“ при ИАРА издал Наказателно постановление № 20-030/16.09.2019 г. Началника на отдел „Рибарство и контрол“ при ИА по рибарство и аквакултури, с което на В.И.Ч., ЕГН **********, с адрес ***, за нарушение по чл. 32 ал. 1, съгл. Приложение № 1 б. „б“ т. 6 от Закона за рибарство и аквакултури (ЗРА) и на основание чл. 70 ал. 1 от ЗРА е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1 500,00 (хиляда и петстотин) лева.

За да отмени Наказателното постановление, Районният съд е приел, че извършеното нарушение не е доказано от една страна и от друга – че следва да намери приложение в случая чл. 28 от ЗАНН. За да обоснове своя съдебен акт, решаващият съд е изложил подробни мотиви и обосновани изводи, които изцяло се споделят от настоящата касационна инстанция при следните съображения:

От доказателствата по делото е установено по безспорен начин, че при извършена проверка от служители на ИАРА, В.Ч. е заварен на яз. „Жребчево“ с улов на една бяла риба в периода на забрана, в сила от 15.03.2019 г. От гласните доказателства не може да се установи, както правилно е приел съдът, дали рибата е била мерна или маломерна, като нормативното изискване е същата да бъде установена като мерна, т.е. с дължина над 45 см. Правилни и обосновани са и възприетите от решаващия съд мотиви за приложимост на чл. 28 от ЗАНН. В случая правилно и съответно на доказателствата е приетото, че в процесния случай деянието е с ниска степен на обществена опасност, доколкото по никакъв начин не е застрашено биологичното равновесие и устойчивото развитие на водните ресурси в язовира. И тъй като размерът на приложеното наказание от 1 500 лв. трикратно надвишава размера на минималната работна заплата, а в хода на административнонаказателното производство не са събрани доказателства за имущественото състояние на санкционираното лице, то наказанието се явява явно несправедливо и несъразмерно на нарушението. В случая липсват и настъпили вредни последици, което в съвкупност с гореизложеното обосновава извода за малозначителност на административното деяние.

При преценка на разглеждания случай от фактическа страна и съпоставка с целите на относимите нормативни актове, както се отбеляза по – горе касационната инстанция намира, че санкционираното от органа административно нарушение е маловажно по смисъла на 28 от ЗАНН. Съгласно чл. 93 т. 9 от НПК, приложим субсидиарно по силата на препращащата норма на чл. 11 от ЗАНН, маловажен случай е този, при който извършеното престъпление с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по – ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид. Съобразно разписаното в тази легална дефиниция, при определяне на деянието като малозначително, следва да се изхожда при всеки конкретен случай от липсата или наличието на вредоносни последици или други смекчаващи обстоятелства. В процесния случай въобще липсват вредоносни последици, напротив – уловената риба е пусната във водата, с което водните ресурси в язовира не са ощетени, а деянието е извършено в началото на забранителния период. С чл. 28 от ЗАНН е предоставена възможност на наказващия орган да освободи от административна отговорност извършителя в случаите на маловажност на нарушението. Прилагането на тази разпоредба, респ. освобождаването от административнонаказателна отговорност не може да се базира на преценка по целесъобразност. В този смисъл, при маловажни случаи на административни нарушения, наказващият орган следва да приложи чл. 28 от ЗАНН. В настоящия случай компетентният орган не е отчел степента и тежестта на извършеното нарушение. Установените в хода на първоинстанционното производство обстоятелства са били налице от фактическа страна и при издаване на процесното наказателно постановление, но наказващият орган, като не ги е съобразил, респ. не е изпълнил задължението си по чл. 27 ал. 2 от ЗАНН да вземе предвид тежестта на нарушението, е издал един незаконосъобразен акт.

Изложеното мотивира касационния състав да приеме, че изложените в касационната жалба доводи са неоснователни, а атакуваното със същата решение на Районен съд Сливен – законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила.

 

Водим от горното и на основание чл. 63 ал. 1 от ЗАНН във вр. с чл. 221 ал. 2, предл. първо от АПК, Административен съд Сливен

 

 

Р Е Ш И:

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 564/16.12.2019 г. на Районен съд Сливен, постановено по АНД № 1419/2019 г. по описа на същия съд.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ:1.

 

             

                2.