Решение по дело №464/2019 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 367
Дата: 31 май 2019 г. (в сила от 24 юни 2019 г.)
Съдия: Нейко Нейков
Дело: 20195510100464
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   

 

 

гр.К.,   31.05.2019 година

 

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А    

 

 

 

Районен съд-К., гражданска колегия, в публично заседание на 27.05.2019 година, в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕЙКО НЕЙКОВ

 

при секретаря Детелина Д., като разгледа докладваното от съдията  гражданско дело № 464 по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по предявен иск от Х.Д.Т., с ЕГН ********** с адрес: ***, против Л.Н.П., с ЕГН **********,***

В исковата молба ищецът сочи, че през 2004 г. заживял с ответницата на семейни начала в дома на родителите му в с. Т.. Твърди, че след раждането на първото име дете през 2005 г. започнали да възникват проблеми в отношенията им. Ответницата започнала да употребява алкохол. Когато синът им станал на 7 години, тя напуснала семейното жилище и заживяла в дома на родителите си в К.. Сочи, че след многократно настояване от негова страна, ответницата се върнала при семейството си. Родило се и второто им дете през 2011 г., но проблемите им продължавали да се задълбочават. Ответницата била уволнена и от местоработата си заради употреба на алкохол в работно време.

Твърди, че на 25.03.2015 г. тя отново го напуснала и заживяла на семейни начала с друг мъж от селото, като оставила децата при него. Същата имала и две малолетни деца от другия мъж. Не търсила децата си и същите споделяли, че когато са при нея, майка им непрекъснато пиела.

Моли съда да постанови решение, с което да предостави упражняването на родителските права по отношения на децата А.Х. Т., ЕГН ********** и Г.Х. Т., ЕГН ********** на бащата Х.Д.Т., като занапред те да живеят с него  на адреса в с. Т., ул. „******“ № 5, общ. П., а на майката да бъде определен подходящ режим на лични контакти с децата; да осъди ответницата да заплаща на детето А.Х. Т., ЕГН **********, действащ чрез своя баща и законен представител Х.Д.Т. месечна издръжка в размер на 160,00 лева, считано от датата на подаване на исковата молба до настъпване на основания за промяната или прекратяването й, до 5- то число на текущия месец, ведно със законната лихва от датата на изискуемостта до изплащането на всяка закъсняла издръжка.; да осъди ответницата да заплаща на детето Г.Х. Т. с ЕГН **********,действащ чрез своя баща и законен представител Х.Д.Т. месечна издръжка в размер на 140,00 лева, считано от датата на подаване исковата молба, до настъпване на законни основания за промяната или прекратяването й, до 5-то число на текущия месец, ведно със законната лихва от дата на изискуемостта до изплащането на всяка закъсняла издръжка.

Претендира за разноски.

В срока по чл. 131 от ГПК е постъпил писмен отговор от ответницата. Сочи, че искът е неоснователен. Оспорва изцяло твърденията  в исковата молба, възразява срещу твърдението, че проблемите в съвместния й живот с Х.Т. били вследствие на злоупотреба с алкохол от нейна страна.

Твърди, че отначало семейният й живот с ищеца  започнал добре. След това той започнал да се отнася зле с нея и да я бие. Това негово отношения се повтаряло често. Тя бягала от къщи, но отново се връщала след молби от негова страна.

Сочи, че след раждането на второто им дете известно време имали нормални отношения, но по-късно проблемите се възобновили. Твърди, че ищецът почти ежедневно употребявал алкохол, обиждал я, биел я. Освен на нея, посягал и на родителите си и на баба си.

Твърди, че през цялото време докато живяла с него, тя се грижила за децата с помощта на родителите му.

В отговора на исковата молба описва случай на 23.03.2015 г. когато той отново бил пиян, буйствал в къщата, заплашвал я. Тогава тя избягала в К., като оставила децата си в неговата къща. След няколко дена той ги оставил при нея, но след това отново ги взел.

Сочи, че след известно време заживяла с друг мъж в с. Т., с когото имали две деца, родени на *** г. и на 04.06.2018 г.

Твърди, че многократно е искала децата да останат да живеят при нея, но ищецът не разрешавал. Твърди, че същият не можел да полага достатъчно добри грижи за тях, почти по цял ден бил в гората, а те самите били с нисък успех в училище.

Заявява, че написаното в исковата молба не отговаряло на истината, не била съгласна упражняването родителските права да се предоставят на Х.Т., поради което е депозирала и насрещна искова молба в настоящото производство.

Заявява, че ако съдът уважи претенцията на ищеца, желае разширен режим на контакти с децата – без присъствието на бащата – всяка първа и трета събота и неделя от месеца с преспиване от 09,00 часа в събота, до 19,00 ч. в неделя, през коледните празници – всяка нечетна година  на 25, 26, 27, и 28 – ми декември от 10,00 ч. на 25.12. до 19,00 ч. на 28.12, с преспиване, през новогодишните празници на всяка четна година – на 2, 3, и 4- ти януари от 10,00 ч. на 02.01 до 17,00 ч. на 04.01., с преспиване, в деня след рожденните дни на децата, както и 30 дни през лятото, с преспиване.

Сочи, че не била съгласна поради невъзможност да заплаща издръжка в претендирания в исковата молба размер за децата ***** и Георги. Твърди, че доходите й били ниски, а освен това имала още две деца – на 3 години и на 10 месеца.

Моли съда да отхвърли иска като неоснователен.

Претендира за разноски.

Заедно с отговор на исковата молба е депозирана насрещна искова молба от Л.Н.П..

Моли съда да постанови решение, с което да предостави упражняването на родителските права върху децата А.Х. Т., роден на *** г. и Г.Х. Т., роден на *** г. на нея;  да постанови местоживеенето на децата да бъдe при нея, на адрес: с. Т., ул. „*****“ № 1; да определи режим не лични контакти на ищеца с децата А.Х. Т. и Г.Х. Т., както следва: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09,00 ч. до 19,00 ч. в неделя, един месец през лятото по време, което не съвпада са отпуска на майката;да осъди Х.Д.Т. да заплаща на детето А.Х. Т. чрез нея като майка и законен представител месечна издръжка в размер на 200,00 лева, ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска и до настъпва не на основания за нейното изменение или прекратяване; да осъди Х.Д.Т. да заплаща на детето Г.Х. Т. чрез нея като майка и законен представител месечна издръжка в размер на 160,00 лева, ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска и до настъпва не на основания за нейното изменение или прекратяване.

Претендира за разноски.

В законоустановения срок е постъпил отговор на насрещната искова молба от ищеца по първоначалния иск.

Твърди, че Л.П. не желаела да споделя общите грижи за семейството и дома им. Проблемите им възниквали най-вече след употребата на алкохол от нейна страна. Твърди, че без никакво обяснение тя напуснала дома им и заживяла при родителите си в гр. К.. Сочи, че след раждането на второто им дете, проблемите им се задълбочили, поради това, че тя започнала да пие системно, вкъщи, навън, имало дни, в които дори не се прибирала. Не било вярно твърдението, че той злоупотребявал с алкохол, че  пребивал нея и родителите й.

Сочи, че на 25.03.2015 г. тя отново го напуснала и заживял с друг мъж, като оставила синовете им  при него. Твърди, че тя рядко търсила децата си, не ги канила да преспиват в дома й.

Сочи, че към момента работил на трудов договор и получавал  месечно възнаграждение 1100,00 лева което му давало възможност да осигурява необходимото за отглеждането на децата им. Сочи, че той и родителите  му се грижили за децата, като детските надбавки получавала майката Л.П., но ги ползвала за себе си. Получавала и средства за това, че била многодетна майка.

Моли съда да постанови решение, с което за предостави упражняването на родителските права по отношение на децата А.Х. Т., ЕГН ********** и Г.Х. Т., ЕГН ********** на бащата Х.Д.Т., като занапред те живеят при него на адреса, на който са живеели до сега: с. Т., ул. „******“ № 5, общ. П., а на майката да бъде определен подходящ режим на лични контакти с децата; да осъди майката да заплаща на детето А.Х. Т., ЕГН **********, действащ чрез своя баща и законен представител Х.Д.Т. месечна издръжка в размер на 160,00 лева, считано от датата на подаване на исковата молба  до настъпване на законни основания за промяната или прекратяването й, до 5-то число на текущия месец, ведно със законната лихва от датата на изискуемостта, до изплащането на всяка закъсняла издръжка; да осъди майката да заплаща на детето Г.Х. Т., ЕГН **********, действащ чрез своя баща и законен представител Х.Д.Т. месечна издръжка в размер на 140,00 лева, считано от датата на подаване на исковата молба  до настъпване на законни основания за промяната или прекратяването й, до 5-то число на текущия месец, ведно със законната лихва от датата на изискуемостта, до изплащането на всяка закъсняла издръжка.

Претендира за разноски.

           

            В съдебно  заседание по настоящото производство, страните се явяват лично и с упълномощени от тях адвокати, като страните поддържат предявените претенции.

 

            Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

            Видно от удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № *******.2005 г. от Община К. и удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № 0117/ 17.03.2011г. от община К., родители на малолетните деца А.Х. Т., роден на ***г. и Г.Х. Т., роден на ***г. са Л.Н.П. – майка и Х.Д.Т. – баща.

Видно от удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № ******.2016 г. на община К. ответницата е майка на детето Н. Р. Б. род. на ***г., а негов баща – настоящият съжител на майката – Р.Н.Б..

Видно от удостоверение за раждане, издадено въз основа на за раждане № *******2018г. на община К. майка на детето Р. Р. Б. е ответницата Л.П., а баща – Р.Н.Б. – настоящият ѝ съжител.

По делото не се спори, а и видно от представеното по делото удостоверение с изх. № *********.2019 г., издадено от СУ “Х. *****“, че детето А.Х. Т. е записан за ученик в VII  клас за учебната 2018/2019г., дневна форма на обучение.

Видно от Служебна бележка изх. № *******.2029г. на ОДЯ „************” – К. за времето от 01.01.2007 г. до 28.02.2007 г. детето А.Х. Т. е посещавал същото детско заведение.

От Удостоверение с изх. № *********.2019 г., издадено от СУ “Х. ***** , издадено от ОУ “Н.*******“, е видно, че детето Г.Х. Т. е записан за ученик в І клас за учебната 2018/2019 г., дневна форма на обучение.

От двете удостоверения е видно, че децата посещават редовно учебните занятия.

            Страните не живеят заедно.

             Видно от изготвения по делото социален доклад, децата ***** Т. и Г.Т. заедно с баща си Х.Т. живеят в дома на родителите му в с.Т., общ.П.. Домът представлява едноетажна жилищна постройка, която се състои от три стаи. Две спални и всекидневна с кухненски бокс. Децата имат своя стая, но тя се ползва основно от *****, а Г.спи при баба си М.Т.. Бащата на децата също има отделна стая, но семейството ползва общо домакинство, което се поддържа от майката на Х.Д.Т..

            Майката Л.П. живее в жилище, собствено на бащата на настоящият ѝ съжител. Домът представлява едноетажна тухлена постройка, която се състои от четири стаи, кухня, баня и тоалетна.

            Поддържат се добри хигиенните условия и в двете жилища. Х.Д.Т.  не живее на семейни начала с друго лице и няма родени други деца. Л.Н.П. живее на семейни начала с лицето Р. Б., като от съвместното им съжителство имат родени две деца Н. Р.Б.на 3 год. и Р. Р. Б. на 11 месеца.

            Видно от Трудов договор № ****** на ********– 10” ООД с.Т., общ.П. Х.Д.Т. работи на трудово правоотношение с основно месечно трудово възнаграждение 1100 лв. Декларирал е, че за периода 01.02.2018г. до 0101.02.2019г. има доход в размер на 800 лева месечно.

            Видно от Удостоверение № ****04-2019г. на ТД на НОИ – С.Л.Н.П. е получила парично обезщетение в размер на 5786.84 лв. за периода 01.02.2018 г. до 31.03.2019 г. За периода 01.03.2018 г. до 28.02.2019 г. същата е получила брутен доход в размер на 251.02 лв. съгласно Удостоверение изх.№ *****.2019 г. на ЕТ „***********“ – П..

            По делото е депозиран Социален доклад на Дирекция „Социално подпомагане“ гр.К.. Социалните работници са посетили дома, в който живеят бащата с децата и дома на майката. Провели са разговор с децата. От извършеният и представен по делото подробен социален доклад става ясно, че бащата отговорно изпълнява родителските си задължения и осигурява на децата достатъчно добра среда за тяхното емоционално, психическо и физическо развитие. Децата обитават самостоятелна стая, обзаведена според техните нужди, която се ползва от по-голямото дете *****, а по-малкото Г.спи при баба си М.Т.. Осигурени им били базисните потребности, необходимите здравни грижи, стоматологична помощ и образование. Между бащата и децата била изградена силна емоционална връзка, базирана на обич, доверие и разбиране.

Видно от същия доклад, емоционална връзка била изградена и между децата и майката. Същата разполагала с личностни качества и условия също да отглежда децата. Емоционалната връзка между нея и децата не била прекъсвана между тях имало  привързаност и взаимна обич. Детето ***** изразило желание пред социалните работници да продължи да живее с баща си.

По делото се събраха гласни доказателства

Изслушано е детето на осн. чл. 15 ЗЗДет  А.Х. Т., в присъствието на социален работник М.К. от Дирекция „Социално подпомагане“ гр. К.. Детето заяви пред съда, че живее в с. Т. при баща си,  където се  чувства добре и за в бъдеще желае да остане при него. Сподели, че в рамките на седмицата се виждал с майка си по 1-2 пъти, никой  не му забранявал да ходи при нея.

            Разпитани са свидетелите Н.Д.А. и Х. Н.Ш., посочени от ищеца и Л.Д.С. и Р.Н.Б., посочени от ответницата.

От показанията на свидетелите А. и Ш.се установява, че майката напуснала бащата, като е оставила децата при него. Раздялата станала по инициатива на майката, която напуснала общият им дом и децата. Поради употреба на алкохол и липса на средства от оборота в магазина, в който тя работила, на същата бил прекратен трудовия договор. След раздялата на страните, грижи за двете деца полагал единствено бащата с помощта на своите родители, с които живеят в едно домакинство. Бащата се грижил добре за своите деца. Те били спокойни, винаги добре облечени, привързани към него. Децата били привързани и към майка си, която виждат 1-2 пъти седмично или по-рядко. Децата не са приспивали в дома на майката, а я посещавали за кратко.  

В показанията си Р.Б.заявява, че децата се радвали, когато идвали при майка си, тя добре ги посрещала, давала им средства, когато ходили при нея. Твърди, че децата са искали да останат да нощуват при майката, но бащата не ги пускал.

Съдът не кредитира с доверие показанията на свидетеля в тази част, тъй като същите противоречат на останалите доказателства по делото и най-вече на социалния доклад на Дирекция „Социално подпомагане“ гр.К., който съдът счита, че е изготвен обективно, както и на показанията на свидетелите Н.А., Х. Ш.и Л.С./водена от ответницата/. Освен това свидетелят Р.Б.е сегашният съжител на ищцата и е пряко заинтересоват от изхода на делото.

Свидетелят Л.Д.С. сочи, че вижда децата да ходят при майка си , понякога 2 пъти в седмицата, понякога 1 път месечно, различно.  Твърди, че майката добре ги посрещала. Майката не била споделяла дали иска децата да живеят при нея, но споделяла, че желаела да ги вижда по-често. Не била чувала Х. да е посягал на Л..

 

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Предявени са искове с правно основание чл.127, ал. 2 от СК.

Решението за предоставяне на родителските права спрямо децата следва да се основава на интересите на децата, преценени с оглед и на следните обстоятелства: родителски и възпитателски качества, морален лик на родителите, грижи и отношение на родителите към децата, възрастта на децата и др. 

В задължителните си указания ВКС ясно и недвусмислено сочи, че майката и бащата са с равни възможности за отглеждане и възпитание на дете от мъжки пол /за разлика от възможностите на родителите при отглеждане на дете от женски пол, когато приоритетно те следва да се предоставят на майката.

При съществуващата екселерация, всеизвестните данни за снишаване на долната възрастова граница на пубертета и предпубертета /обсъждани изрично от ВКС/, следва да се приеме и в съответствие с дадените изрични в тази връзка указания на ВКС, както и събраните писмени и гласни доказателствата по делото, че по-пригоден да полага необходимите грижи за възпитанието на децата е бащата.

По отношение упражняването на родителските права,съдът съобрази следното: От събрания по делото доказателствен материал се установява,че преките и непосредствени грижи за отглеждането на децата се полагат от бащата. Същият полага адекватни грижи за тях.  И двамата родители заявяват желанието си да упражняват родителските права по отношение на децата. Разпоредбата на чл.59, ал.4 от СК съдържа обстоятелствата, които са от значение за определяне на мерките по упражняване на родителските права при развод /възпитателски качества, морален облик, грижи и отношение към децата, желание на родителите, привързаност на детето към родителите, пол и възраст на децата, помощ от трети лица, социално обкръжение, жилищно-битови условия/ като безспорно решаващо значение при решаването на този въпрос имат интересите на детето.

 Преценявайки същите, съдът намира, че родителските права по отношение на децата ***** и Г.следва да бъдат предоставени на бащата. За да формира горния си извод съдът съобрази на първо място възпитателските качества на родителите, като съвкупност от умения за осигуряване на правилното отглеждане и възпитание на децата и за обезпечаване на грижите, необходими за изграждане на техните навици. Важно в случая е тяхното конкретно проявление, от което се определя авторитета на родителя в обществото и пред детето. Поради това от значение е умението на родителя добре да направлява детето в живота, да му дава пример, да му внушава правилни постъпки и т. н. По делото няма данни, дискредитиращи възпитателските качества на бащата. Изслушан в  съдебно заседание, малолетният ***** заяви, че желае да продължи да живее при баща си. В дома на бащата децата са от раждането си,  в него имат изградени навици, създадена е подходяща обстановка за отглеждането им, видно от социалния доклад. Към момента на настоящето производство в най-добър интерес на децата следва де се приеме, че същите следва да продължат да живеят заедно, като родителските права по отношение на децата бъдат предоставени за упражняване на бащата.

 При изясняване на възможността и желанието за полагане на дължимата родителска грижа ответницата Л.П. не представи нито едно доказателство. От свидетелските показания на свидетелката Стокова,  се установи, че майката  искала да ги вижда по-често, но „за живеене на децата при Л. незнам“. Към момента майката получава като доход обезщетение за отглеждане на дете до 3-годишна възраст, като получавала и финансова подкрепа от съжителстващия с нея мъж.

С оглед събраните по делото доказателства, съдът счита, че следва децата да продължат да живеят при бащата. Този извод съдът прави с оглед желанието на детето ***** да живеят заедно с него, становището на Дирекция „Социално подпомагане“ гр. К., както и че по делото не се установиха обстоятелства, които да установяват липса на адекватна грижа от страна на бащата към децата, включително не се установиха неподходящи условия на живот за децата. По делото се установи, че майката полага преки  грижи за другите си две деца.

Друго обстоятелство, което подлежи на обсъждане е възможността при отглеждането и възпитанието на децата да се ползва помощта на трети лица. От събраните гласни доказателства и от съдържанието на социалния доклад, се установи, че  бащата може да разчита и на помощта на своите родители, с които живеят в едно домакинство.

Не на последно място, съдът счита, че двете деца следва да живеят заедно.

По иска за предоставяне на родителските права по отношение на двете деца на бащата, съдът счита, че същият е основателен и доказан. С оглед събраните по делото доказателства, съдът установи, че за децата преки и непосредствени грижи полага бащата, осигурил им е всичко от което се нуждаят съобразно възрастта им, между тях има изградена емоционална връзка.  

До тези изводи, съдът стигна с оглед споделеното от децата пред социалните работници, както и от показанията на свидетелите Н.А. и Х. Ш., които кореспондират по между си.

 

По изложените съображения, съдът намира насрещният иск, с който се претендират предоставяне упражняването на родителските права над двете деца на майката и отхвърляне на първата претенция,  предявени от майката Л.Н.П. за неоснователни и недоказани и следва да бъдат отхвърлени.

Съдът служебно следва да определи подходящ режим на лични контакти между майката и децата, който да даде възможност на ответницата по първоначалния иск да осъществи задължението си и правото си да полага грижи за тях. Съдът счита, че подходящ е следният режим на лични контакти на майката Л.Н.П. с двете й деца ***** и Георги: всяка втора и четвърта седмица от месеца от събота в 10.00 ч. до неделя в 17.00 ч. с преспиване и един месец през лятото, който не съвпада с отпуска на бащата Х.Д.Т..

С оглед доходите на бащата Х.Т., нуждите от средства за децата за храна, облекло, учебни пособия и други ежедневни нужди, икономическата конюнктура в страната и минималната работна заплата за 2018г. за страната, съдът счита че следва да определи издръжка за всяко от двете деца, в размер който да им осигурява нормален живот. При определяне размера на издръжката за всяко от двете деца, съдът взима в предвид дезинтересираността на майката, която по никакъв начин не подпомага отглеждането на децата, обстоятелството, че към момента същата макар и в работоспособна възраст, няма данни за други доходи, освен обезщетението, което получава за отглеждане на дете до три годишна възраст.

Съдът взима предвид социалния доклад, според който майката е финансово подпомагана от съжителстващият с нея Румен Баев.

 

С оглед изложеното, съдът определя следните размери за заплащане на ежемесечна издръжка: за детето А.Х. Т., роден на ***г., в гр.К., с ЕГН **********, в размер на 160.00 лева и за детето Г.Х. Т., роден на *** г., в гр.К., с ЕГН **********, в размер на 140.00 лева, които майката Л.Н.П. с ЕГН **********,***, следва да заплаща. Издръжката за всяко дете, ответницата дължи, считано от датата на депозиране на исковата молба в съда – 14.02.2019 г., ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска до изплащане на вземането, до настъпване на обстоятелства, които да са основание за изменението или прекратяването й, до 5-то число на текущия месец, ведно със законната лихва от датата на изискуемостта до изплащането на всяка закъсняла издръжка. Издръжката следва да бъде заплащана от ответницата по първоначалния иск на двете й деца, чрез техният баща Х.Д.Т., с ЕГН **********,***, като техен законен представител.

 

По въпроса за разноските.

До приключване на устните състезания страните са направили искане за присъждане на разноски.

Съгласно представения списък за разноски,  ищецът по първоначалния иск е направил следните разноски по делото: 60,00 лева държавна такса; 450,00 лева адвокатско възнаграждение по първоначалния иск и 300,00 лева адвокатско възнаграждение по насрещния иск, или общата сума е в размер на 810,00 лева.

 

На основание чл.78, ал.1 от ГПК на ищеца по първоначалния иск и ответник по насрещния иск  следва да бъдат присъдени направените по делото разноски в размер на 810,00 лева, съгласно представен по делото Договор за правна защита и съдействие и представен по делото списък за разноските по чл. 80 предвид пълното уважаване на първоначалния иск и отхвърлянето на насрещния иск.

Ответникът по първоначалния иск и ищец по насрещния иск следва да заплати по сметка на Районен съд- К. държавна такса върху размера на присъдените издръжки в размер на 432,00 лева.

 

Предвид изхода, на ответника по първоначалния иск и ищец по насрещния иск, не следва да се присъждат разноски.

 

Съгласно чл. 242, ал. 1 ГПК, съдът постановява предварително изпълнение на решението, когато присъжда издръжка, поради което съдът е задължен да допусне служебно предварително изпълнение, дори и без искане на страните.

 

 

Водим от горните съображения, съдът

 

 

Р  Е  Ш  И:  

 

ПРЕДОСТАВЯ на бащата Х.Д.Т., с ЕГН **********,***, упражняването на родителските права спрямо децата А.Х. Т., с ЕГН ********** и Г.Х. Т., с ЕГН**********.

 

            ПОСТАНОВЯВА децата А.Х. Т., с ЕГН ********** и Г.Х. Т., с ЕГН********** да живеят при бащата Х.Д.Т. на адреса, на който са живеели до сега: с. Т., ул. „******“ № 5, общ. П..

 

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на майката Л.Н.П. с ЕГН **********,***, да взима и вижда децата А.Х. Т., с ЕГН ********** и Г.Х. Т., с ЕГН **********, при следния режим на лични контакти: всяка втора и четвърта седмица от месеца от събота в 10.00 ч. до неделя в 17.00 ч., с преспиване, както и един месец през лятото, който не съвпада с отпуска на бащата.

 

ОСЪЖДА Л.Н.П. с ЕГН **********,***, да заплаща ежемесечна издръжка, за детето А.Х. Т., с ЕГН **********, в размер на 160.00 лева, а за детето Г.Х. Т., с ЕГН ********** в размер на 140.00 лева, считано от датата на депозиране на исковата молба в съда – 14.02.2019г., ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска до изплащане на вземането, до настъпване на обстоятелства, които да са основание за изменението или прекратяването й, до 5-то число на текущия месец, ведно със законната лихва от датата на изискуемостта до изплащането на всяка закъсняла издръжка.  Издръжката следва да бъде заплащана на двете деца, чрез техният баща Х.Д.Т., с ЕГН **********,***,  като техен законен представител.

ДОПУСКА на основание чл. 242, ал. 1, хип. I ГПК предварително изпълнение на решението относно присъдената издръжка.

ОТХВЪРЛЯ предявените от Л.Н.П. с ЕГН **********,***, искове по чл. 127, ал.2  от СК, искове с правно основание чл.127,ал. 2 от СК за предоставяне упражняването на родителските права по отношение на родените  от съвместното съжителство между страните по делото деца  А.Х. Т., с ЕГН ********** и Г.Х. Т., с ЕГН ********** на майката, определяне местоживеенето им  при нея на адрес: с. Т., община П., ул. „*****“ № 1, определянето режим на лични контакти на бащата с децата и заплащане на издръжка, като НЕОСНОВАТЕЛНИ.

 

            ОСЪЖДА Л.Н.П. с ЕГН **********,*** да заплати по сметка на РАЙОНЕН СЪД- К.  сумата от 432,00 лв. /четиристотин тридесет и два лева и нула стотинки/  окончателна държавна такса.

 

ОСЪЖДА, на основание чл.78, ал.1 от ГПК Л.Н.П. с ЕГН ********** да заплати на Х.Д.Т. ********** сумата от 810,00 лева /осемстотин и десет лева и нула стотинки/  направени разноски по делото.

 

Решението може да се обжалва в двуседмичен срок от връчването му пред Окръжен съд- С..

 

 

 

 

 

Районен съдия