Решение по дело №19089/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260800
Дата: 9 октомври 2020 г. (в сила от 12 ноември 2020 г.)
Съдия: Владимир Руменов Руменов
Дело: 20195330119089
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №260800

 

09.10.2020 г., гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, XIІ-ти гр. състав, в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти юли две хиляди и двадесета  година, в състав:

 

         РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ВЛАДИМИР РУМЕНОВ

 

при секретаря Катя Грудева,  като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 19089/2019 г. по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

     Производството е по реда на чл. 235 от ГПК – решение по исков спор .

     Искова молба на „Алфа Сот България“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр. Пловдив , ул.Братя Бъкстон №134,   депозирана против Б.Н.Н., ЕГН **********,  адрес ***.  

     Според изложеното в нея , между страните имало договор за  охрана със сигнално-охранителна техника за периода от 01.03.2019 г. до 31.08.2019 година. По силата на договора, ищцовото дружество следвало  да охранява обект на ответника с такава техника, като  я монтира, използва и поддържа в изправност и се отзовава на повиквания от обекта. Срещу това, Н. се задължил да плаща 35.21 лв. месечно, като сумата била дължима  авансово за всеки следващ период, не по-късно от три дни преди началото на месеца, за който се отнася плащането. Договорена била и неустойка при неплащане съгласно т.8.2 от договора,  изчисляема като еквивалент на 0.2% от дължимата сума от датата на падежа на всяка от фактурите до 07.10.2019г., но не повече от 50% от дължимата сума.

   Останали неплатени дължимите такси за месеците от март до август 2019г. включително. За тях, ищцовото дружество издало в тежест на ответника фактури, и предвид неплащането, ищецът се снабдил със заповед за изпълнение на парично задължение, в която освен главницата от 211.26 лв. за шест календарни месеца, била заповядана за плащане и сумата от 61.95 лв. неустойка.  Заповедта била издадена по частното дело № 16196 по описа на ПРС за 2019г., била  връчена на Н. редовно и той възразил срещу нея по реда на чл. 414 от ГПК. Затова ищцовото дружество , на което е даден срок по чл. 422 от ГПК , иска от съда -  съобразно договора -  да се постанови решение, с което да се признае за установено по отношение на ответника, че дължи на ищцовото дружество сумата от 273.21 лв., включваща 211.26 лв. - главница и сумата от 61.95 лв. неустойка за забавено плащане, както и законната лихва върху главницата от 08.10.2019 год. до окончателното плащане. Претендира и присъждане на разноските по спора.

      Ответникът оспорва исковете като неоснователни  и недоказани. Признава се съществуването на договора, но се прави възражение за неизпълнението му от ищеца.  Оспорва се доказателствената годност на част от представените от ищеца частни документи / фактури, които не били доведени до знанието на ответника/и се моли исковете да бъдат отхвърлени, като се присъдят и  сторените по делото разноски.

     Установителни искове  с правно основание чл. 79 и чл. 92 от ЗЗД. Те са допустими – има идентичност на вземането , описано в заявлението за издаване на заповед , и това , предмет на исковата молба ; спазени са и сроковете по чл. 414 и 422 от ГПК.

     По същество:

     Съществуването на договора е безспорно между страните, като и съдът го е приел за такова  по реда на  146 ал. т . 3 от ГПК, а и копие от същия, под № 4901/01.03.2018г. , е представено по делото. Установява  се , че договорката между страните е за ежемесечно заплащане на сума от 15 евро, или 29.33 лева - без ДДС, или 35.21 лева с включен данък „добавена стойност„; за период от шест месеца , сумата е 211. 26 лева.  Няма данни за плащането на тези суми от страна на ответника, такива твърдения не са и  изложени в отговора на исковата молба.  За сумите , ищцовото дружество е издало съответни фактури, копия от които има по делото; няма данни, както твърди и ответника, тези фактури да са доведени до знанието на Н. . Това обстоятелство е обаче без значение за забавата на длъжника, респ., дължимостта на неустойката за тази забава, тъй като съставянето на фактура не е съществен елемент на договора, в който също така  отсъства и задължение на ищеца да съставя такива фактури. Съставянето на фактури или довеждането им до знанието на ответника не е и условие за настъпването на изискумост на месечните плащания, тъй като сроковете за плащане са уговорени точно съобразно чл. 8 на общите условия между страните. По същата логика , без всякакво значение за  изхода на спора е това, дали фактурите разполагат със всички изискуеми от Закона за счетоводството реквизити, дали са „правилни „ или „автентични“ ( като се има предвид , че са изходащи от страна частни документи). Правата си ищеца черпи направо от договора, който за страните има силата на закон.

   Ответната страна спори обаче дали договора е изпълняван реално от ответника.  

    По делото отсъстват данни, ответника да е развалил  договора поради неизпълнение на  ищцовите задължения. Установява се от показанията на свидетеля Р., че сигналите и работата на техниката се наблюдават без прекъсване и не  е имало случай, в който да не се отреагира на сигна чрез изплащане на патрул. Няма данни или доказателства, които да противоречат на тези показания ,  съдът ги кредитира и приема , че ищеца доказва изпълнението на договорните си задължения , което прави възражението в противния смисъл неоснователно. Тук следва да се отбележи също така , че ответникът не доказа плащане на вноските от месец март 2019, тоест, той е в забава да плати , считано от края на февруари същата година. В тази хипотеза обаче, съобразно чл. 8.3 от договора , върху охраняемите обекти се извършва единствено мониторинг , а задължението на ищеца за охрана с автопатрул отпада. Затова всякакви твърдения за неосигуряване на патрулна охрана след края на февруари не могат да се приравнят на неизпълнение от страна на ищеца. 

   Исковете са основателни в пълния си размер. 

   Разноските се понасят  от ответника.

   Воден от изложеното и на основание чл. 235 от ГПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

     Признава за установено по отношение на Б.Н.Н. , ЕГН **********, адрес ***, че в отношенията между страните, дължи на  „Алфа Сот България“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр. Пловдив , ул.Братя Бъкстон №134, плащане на следните суми по договор за охрана със сигнална техника № ************., за които е издадена заповед за плащане  № 8873/09.10.2019г по частното гр. дело № 16 196/2019 год. по описа на Районен съд – Пловдив, ІV бр.с:

    211.26 лева- главница , неплатени месечни такси за 01.03.2019г до 31.08.2019г. ,  ведно със законната лихва върху тази сума от 08.10.2019г. до окончателното изплащане на вземането , и 61.95 лева общо -  неустойка за забава по чл. 8.2 от договора за периода от 26.02.2019 до 01.10.2019г. 

    

     Осъжда Б.Н.Н. , ЕГН **********,  адрес ***, да заплати на  „Алфа Сот България“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр. Пловдив , ул.Братя Бъкстон №134, сумата от 580 лева разноски по двете дела.

 

    Решението подлежи на обжалване пред състав на ОС Пловдив , в срок от две седмици от датата на връчването му на  страните.    

 

 

                                                                  РАЙОНЕН  СЪДИЯ:/п/

 

Вярно с оригинала!

КГ