Определение по дело №906/2016 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 183
Дата: 18 януари 2017 г.
Съдия: Галина Чавдарова
Дело: 20163100900906
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 21 юни 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                          О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

……./…01.2017г.

гр.Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на осемнадесети януари през две хиляди и седемнадесета година  в състав:

 

СЪДИЯ: ГАЛИНА ЧАВДАРОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 906 по описа за 2016г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Постъпила е молба от Ж.М.Ж. ***, чрез пълномощник адв.П.Т., с която е направено искане за освобождаване от заплащане на дължимия за изготвяне на експертиза депозит предвид липсата на достатъчно средства за заплащането му. Във връзка с молбата е представена декларация за материално състояние и семейно положение, справки от НОИ и мед.направление.

Видно от приложената декларация се сочи, че притежава недвижими имоти – партерен етаж от двуфамилна жилищ.сграда, находяща се в гр.Варна, м.Траката, ул.1-ва №43, който бил изнесен на публ.продан, и необработваема нива от 4 кв.м., която не ползва и владее; не притежавал МПС и влогове; не получавал други доходи освен пенсия в размер на 202,74лв, както и нямал участия в търг.дружества. Сочи още, че е разведен и предвид възрастта си -76г. бил с влошено здравословно състояние.

Разпоредбата на чл.83, ал.2 ГПК предвижда възможността физически лица, страни в производството, които с оглед на своето здравословно, семейно или материално състояние не разполагат с достатъчно средства, за да заплатят изцяло или отчасти дължимите за водене на делото такси и разноски, да бъдат освободени от задължението за внасянето им. При преценка имущественото състояние на страната съдът следва да вземе предвид няколко обстоятелства, изчерпателно изброени в чл.83, ал.2 , т.1-6 ГПК, както и да съобрази евентуално други извън тези, и въз основа на тях да направи цялостна преценка за основателността на искането.

Съобразявайки така представените доказателства и удостоверените с тях обстоятелства  съдът намира, че молителят не е доказал невъзможността си да плати дължимия за експертизата депозит от 100лв. Нормата на чл. 83, ал. 2 ГПК е привилегия, която се признава от закона и се предоставя от съда само на лицата, които са доказали невъзможност да платят конкретната сума за дължими съдебни разноски. От представената справка от НОИ е видно, че молителят получава доходи в размер на 207,74лв, а представеното мед.удостоверение не съдържа данни за разходи за лекарства. За да се приложи разпоредбата на чл.83, ал.2 ГПК , то не е  достатъчно заплащането на разноските да затруднява молителя, а е необходимо да бъде установено по несъмнен начин, че отсъства всякаква възможност да ги заплати. В случая е видно, че се касае за заплащане на депозит в размер на 100 лева, като при съпоставяне размера на депозита и данните, че лицето получава пенсия в размер, достатъчен за покриването му, то не би могло да се приеме, че е налице невъзможност за страната да заплати така определения депозит за изготвяне на експертиза.

С оглед гореизложеното съдът прави извода, че не са налице основанията по чл.83, ал.2 ГПК за освобождаване от заплащане на разноски за депозит за вещо лице на ответника, поради което и искането му като неоснователно следва да бъде отхвърлено.

По изложените съображения съдът  

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на ответника Ж.М.Ж. ***, за освобождаване от заплащане на дължимия депозит за изготвяне на експертиза, допусната с определение №4117/21.12.16г. по т.д. №906/16г. на ВОС, на осн. чл.83, ал.2 ГПК като неоснователна.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Варненски апелативен съд с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му на молителя.

 

 

 

                                     СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: