Решение по дело №246/2019 на Районен съд - Димитровград

Номер на акта: 167
Дата: 8 август 2019 г. (в сила от 25 октомври 2019 г.)
Съдия: Иван Статев Маринов
Дело: 20195610200246
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 


                                           08.08.2019г.                                       гр.Димитровград

 

 

 

 

 

     В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

 

 

Димитровградския Районен Съд, наказателна колегия, в откритото заседание на девети юли през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                                           Районен Съдия:  ИВАН МАРИНОВ

                                                                                                                                                                       

на секретаря Таня Радичева

и в присъствието на прокурора ...................………………………...   като разгледа докладваното от съдията Ив. Маринов АНД № 246 по описа за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

 

Производството е на основание чл.59 и следващите от ЗАНН.

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ – Ж.И.В. ***, ЕГН **********, е останал недоволен от наказателно постановление № 19-0254-000244/04.04.2019г. на ВПД Началник РУ към ОД-МВР-Хасково, РУ-Димитровград, с което за това, че на 11.03.2019г. в 10:02 часа в Община Димитровград, по път Първи клас № 5, км 274, управлява лек автомобил „Опел Кадет“ с рег.№ *****, като при извършената справка се установи, че автомобила е служебно дерегистриран на 21.02.2019г. във връзка с чл.143 от ЗДВП, с за виновното нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.53 от ЗАНН и чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 200лв. и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца.

В жалбата е описано, че наказателното постановление е незаконосъобразно и се моли за неговата отмяна, като са посочени доводи за това, че автомобилът не е собственост на жалбоподателя и когато го взел за извършване на конкретна дейност от свой познат, имал всички необходими документи.

В с.з. жалбоподателя поддържа становището по жалбата си, излага мотиви за липса на умисъл за извършване на описаното нарушение, моли за отмяна на обжалваното наказателно постановление.

АДМИНИСТРАТИВНО- НАКАЗВАЩИЯ ОРГАН- РУ-МВР-Димитровград- редовно призовани, не изпращат представител и не вземат становище по жалбата.

Районна Прокуратура- Димитровград - редовно призовани, не изпращат представител и не вземат становище по жалбата.

 

Съобразно събраните по делото доказателства, Съдът намира следното:

На 11.03.2019г. в гр.Димитровград, служителите на РУ-МВР-Димитровград- В.В. и А.А., изпълнявали служебните си задължения, когато около 10ч. спрели за проверка лек автомобил „Опел Кадет“ с рег.№ *****, движещ се по път Първи клас № 5, км 274 в Община Димитровград. При проверката полицейските служители установили, че автомобилът е управляван от Ж.И.В. ***. Установили също, че превозното средство не е регистрирано по надлежния ред, тъй като 20.12.2018г. превозното средство било закупено от И.С.И., която не била изпълнила задължението си за представяне в съответното поделение на КАТ на документ за прехвърляне на собствеността на МПС в определения в ЗДвП срок. Регистрацията на лекия автомобил служебно била прекратена и след 20.02.2019г. и издадените регистрационни табели били невалидни.

Така служителите на РУ-МВР-Димитровград съставили АУАН №187086/11.03.2019г. срещу водача В. за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, като актът бил връчен на водача В. срещу подпис, като последният не описал възражения.

Било образувана прокурорска преписка №351/2019г., която приключила с постановление за отказ да се образува досъдебно производство от 21.03.2019г., като прокурор при Районна Прокуратура-Димитровград е приел, че няма доказано извършено престъпление поради липса на субективен елемент и изпратил материалите на адм.-наказващият орган.

Въз основа на така описаните АУАН и Постановление на прокурора, било издадено предметното на делото Наказателно постановление № 19-0254-000244/04.04.2019г. на ВПД Началник РУ към ОД-МВР-Хасково, РУ-Димитровград, с което за така описаното виновно нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.53 от ЗАНН и чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП на водача В. му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 200лв. и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца.

Наказателното постановление било връчено на жалб.В. на 09.05.2019г. – видно от неразделната разписка към него, а жалбата против същото е получена в адм.-наказващия орган същият ден.– видно от поставения входящ номер– т.е. в законоустановения 7-дневен срок.

Жалбата е процесуално допустима, а по същество- основателна.

Съобразно разпоредбата на чл.143, ал.15 от ЗДвП, „Служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система, се прекратява регистрацията на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство.“.           В случая при издаването на АУАН и на НП като цяло правилно е описано нарушението, като текстовата част на същото отговаря на цифрово изписаната. В същото време обаче са допуснати съществени пропуски в описанието на съществени елементи от състава на посоченото административно нарушение.

На първо място, проследявайки текста на вмененото нарушение, разпоредбата на чл.140, ал.1 от ЗДвП гласи: „По пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. По пътищата, включени в обхвата на платената пътна мрежа, се допускат само пътни превозни средства, за които са изпълнени задълженията по установяване на размера и заплащане на пътните такси по чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата.“. В случая обаче, управляваният от жалб.В. автомобил е с описани регистрационни номера- т.е. един от елементите на нарушението не е налице. Още повече, при описание на едно нарушение, същото следва да е описано по време, място, начин на извършване и безспорно да е установен нарушителя, като при описание на самото нарушение следва да бъдат установени и описани всички обстоятелства- имащи значение за самото нарушение. В хода на прокурорската проверка обаче е било установено, че В. е управлявал автомобила, предоставен му от И.С.И., без да знае и да е наясно, че поставените на автомобила табели са невалидни и превозното средство не е регистрирано. На практика същият вземайки автомобила, за да си послужи с него за закупуване на фураж от гр.Димитровград, е установил наличието на налична застраховка гражданска отговорност, наличие на платена винетна такса, налице са били и регистрационни табели на автомобила, които видимо няма как да предположи, че са невалидни. Още повече, един водач, който ползва автомобил, който не е негова собственост няма как да провери на практика дали автомобилът е с редовна регистрация или е дерегистриран.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установява на първо място, че жалбоподателят не е имал умисъл за извършване на посоченото нарушение, тъй като не е бил уведомен за извършеното служебно прекратяване на регистрацията на автомобила, който е управлявал инцидентно, поради което се отхвърля и възможността деянието да бъде извършено от субективна страна. Действително, незнанието на закона не оневинява никого, но в същото време служебното прекратяване на регистрацията не е било станало достояние на жалбоподателя и в тази връзка няма как един водач би могъл да има съзнанието, че извършва административно нарушение, особено и след като автомобилът не е негова собственост и от възможностите за проверка на редовността му, същият се е убедил, че с този автомобил няма пречки да се предвижва из републиканските пътища. В аспекта на което жалбоподателя не би могъл да има умисъл за извършване на процесното нарушение, тъй като същият не е бил уведомен за служебното прекратяване на регистрацията. При така установеното съдът намира, че макар от обективна страна да са налице елементите от състава на нарушението по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, то липсват каквито и да било доказателства за това, деянието да е осъществено от жалбоподателя виновно. Това определя нарушението като несъставомерно, поради липса на субективна страна.

Предвид изложеното съдът намира, че в хода на административно наказателното производство са допуснати нарушения на процесуалния и материалния закон, водещи до неправилно ангажиране на отговорността на жалбоподателя за извършено от него нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП, както и процесуални нарушения нарушаващи правото му на защита, поради което, издаденото наказателно постановление следва да се отмени изцяло.

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И :

 

 

ОТМЕНЯ Наказателно Постановление № 19-0254-000244/04.04.2019г. на ВПД Началник РУ към ОД-МВР-Хасково, РУ-Димитровград, с което на Ж.И.В. ***, ЕГН **********, за това, че на 11.03.2019г. в 10:02 часа в Община Димитровград, по път Първи клас № 5, км 274, управлява лек автомобил „Опел Кадет“ с рег.№ *****, като при извършената справка се установи, че автомобила е служебно дерегистриран на 21.02.2019г. във връзка с чл.143 от ЗДВП, с за виновното нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.53 от ЗАНН и чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 200лв. и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца - като незаконосъобразно.

 

 

         Решението подлежи на обжалване пред Административен Съд-Хасково в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: