Присъда по дело №3051/2014 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 ноември 2014 г. (в сила от 28 март 2016 г.)
Съдия: Иван Минчев Минчев
Дело: 20145330203051
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 28 май 2014 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

Номер 354                                                     21.11.2014 г.              гр. Пловдив

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД                          ХVІІ наказателен състав

на  двадесет и първи  ноември                                          Година – 2014  г.

в публично заседание в следния състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН МИНЧЕВ

                                   СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

 

1. ДИМИТЪР ТИЛКИЯН

2. ИЛИЯ КАЛАЙДЖИЕВ

 

 

Секретар: ВИОЛЕТА ТЕРЗИЕВА

Прокурор: АСЕН ИЛИЕВ

като разгледа докладвано от съдията

наказателно дело НОХД № 3051  по описа за 2014 година

 

П  Р  И  С  Ъ  Д  И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия  Й.Т.К. - роден на *** ***, б., български гражданин,  със средно образование, работещ, неженен, осъждан, ЕГН ********** ЗА ВИНОВЕН в  това, че на 01.08.2013 г. в гр. Пловдив, без надлежно разрешително, е държал високорисково наркотично вещество – амфетамин, с общо нето тегло 0,535 гр. и съдържание на активен компонент амфетамин – 16,5 % тегловни, на стойност 16,05 лв.,  поради което и на основание  чл. 354 А ал. 3 т. 1  във вр. с чл. 54 от НК   ГО ОСЪЖДА на   ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА  в размер на  ЕДНА ГОДИНА и   ГЛОБА в размер на  2000 /две хиляди/ лева.

На основание чл. 57 ал.1 вр. с чл. 60 ал.1 вр. с чл. 61 т. 2  от ЗИНЗС  така определеното и наложено на подсъдимия Й.Т.К. /със снета самоличност/ наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА  в размер на ЕДНА ГОДИНА   да бъде изтърпяно при първоначален СТРОГ  режим в затвор или затворническо общежитие от закрит тип.

На основание чл. 59 ал.1 и ал. 2 от НК ПРИСПАДА  от така определеното и наложено  на подсъдимия Й.Т.К. /със снета самоличност/ наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА  в размер на ЕДНА ГОДИНА  времето , през което подсъдимият  е бил задържан  по реда на ЗМВР  , а именно   на  01.08.2013 г.  като единият ден задържане се зачита за един ден лишаване от свобода.

На основание чл. 354А ал. 6 от НК  вещественото  доказателство –   не изразходена част   от обект , представляващ наркотично вещество  с нетна маса 0,535 грама и съдържание на амфетамин 16,5% тегловни, намиращо се на съхранение в ЦМУ сектор „НОП” гр. София   да се ОТНЕМЕ  в полза  на Държавата и да се УНИЩОЖИ , след влизане в   сила на  присъдата.

ВЕЩЕСТВЕНОТО ДОКАЗАТЕЛСТВО - бял хартиен плик с три червени восъчни печата, с надпис отпред „опаковки към протокол №13/НАР-1024” , намиращо се  на лист  № 86 от досъдебното производство,   ДА СЕ  УНИЩОЖИ като вещ без стойност , след влизане на присъдата в сила.

ОСЪЖДА на основание чл. 189 ал.3 от НПК  подсъдимия Й.Т.К. /със снета самоличност/ да заплати направените по делото разноски  в размер на  159,78 /сто  петдесет и девет лв. и седемдесет и осем ст. / лева  по сметка на ПРС в полза на ВСС.

         Присъдата подлежи на обжалване и протест в 15 дневен срок от днес пред ПОС.

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                               СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

                                      1................................ 2....................

                       

                                                          

 

 

 

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА! В.Т.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ

към присъда по НОХД 3051/2014 г. по описа на ПРС ХVІІ н. с.

 

 

         Районна прокуратура гр. Пловдив е повдигнала пред Районен съд гр. Пловдив обвинение спрямо подсъдимия Й.Т.К. за престъпление по чл.354 А ал.3 т.1 от НК за това, че на 01.08.2013 г. в гр. Пловдив, без надлежно разрешително, е държал високорискови наркотични вещества – амфетамин, с общо нето тегло 0,535 гр. и съдържание на активен компонент амфетамин – 16,5 % тегловни, според физико - химична експертиза № 13/НАР – 1024/19.11.2013 г. на НИКК – МВР – гр. София, на стойност 16,05 лв., съгласно Приложение № 2 от Постановление на Министерски съвет № 23/1998 г. за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството.

         По делото не е предявен и няма приет за съвместно разглеждане граждански иск.        

         Прокурорът поддържа обвинението спрямо подсъдимия по посочената в обвинителния акт правна квалификация на деянието. Моли съда да определи наказание на подсъдимия К. лишаване от свобода в размер на две години при ефективно изтърпяване при строг режим и глоба в размер на три хиляди лева. Като смекчаващо отговорността обстоятелство посочва неголямото количество наркотик, предмет на престъплението, а като отегчаващо – многобройните осъждания на подсъдимия като лоши характеристични данни. Взема се становище относно веществените доказателства – да се унищожат, и относно разноските по делото – за възлагането им в тежест на виновния.

         Служебният защитник на подс. К. адв. К. моли съда да оправдае подзащитния му, поради недоказаност на обвинението. Заявява липса на достатъчно доказателства по делото, които да са в подкрепа на обвинението.

         Подсъдимият Й.Т.К. се явява в съдебно заседание, не се признава за виновен, дава обяснения. Отрича извършването на престъплението, за което е обвинен. Моли съда да го оправдае. 

Съдът като съобрази доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното:

Подсъдимият Й.Т.К. е роден на *** ***, б., български гражданин, със средно образование, работещ, неженен, осъждан, с ЕГН **********.

До извършване на процесното инкриминирано деяние подсъдимият Й.К. е бил осъждан единадесет пъти все за тежки умишлени престъпления – десет пъти за кражби и един път за държане на наркотично вещество – хероин, като по всяко от осъжданията му е било налагано наказание лишаване от свобода. Последното осъждане е било с определение по НОХД № 34/2009 г. по описа на РС Първомай, влязло в сила на 23.02.2009 г., с което за извършена на 20.02.2008 г. кражба при условията на опасен рецидив му е било наложено наказание лишаване от свобода в размер на една година и два месеца при строг режим на изтърпяване. Това наказание К. е изтърпял на 03.02.2010 г., когато е бил освободен от Затвора Пловдив.

При изтърпяване на едно от наказанията му лишаване от свобода подсъдимият се запознал в затвора със свидетеля Д. ***.

През лятото на 2013 г. Й.К. живял на квартира със свидетелката А.К. и детето й. Св. К. знаела за осъжданията на подсъдимия, за предишната му зависимост от наркотици, познавала и св. Д..

 Около обед на 01.08.2013 г. подсъдимият К. и св. К. *** св. Д., който бил пред офис на баща си. След като поговорили малко и се разбрало, че св. Д. трябва да ходи до кв. „К.” на града, К. и К. помолили приятеля им да ги закара и тях, тъй като искали да пообиколят и потърсят друга квартира. Тримата се отправили към „К.” с лек автомобил „П.” с рег. №*****, управляван от Д.Д. и собственост на бащата на последния. Подсъдимият седнал на предна дясна седалка, а св. К. – на задната седалка. В кв. „К.” св. Д. спрял автомобила в малка уличка зад очна клиника „Л.” до казино „Р.”.

Мястото, на което бил спрян лекият автомобил „П.” с рег. № ******, било известно на полицейските служители от Трето РУП Пловдив, обслужващо териториално този район, като място, на което се събират лица употребяващи и притежаващи наркотици. Имено като съмнителен автомобил, в който евентуално се намират такива лица, го възприели свидетелите К.У. и Л.Д. – полицаи от същото ІІІ РУП. Същият ден двамата свидетели били на работа, У. бил и дежурен по управление в РУП. Полицаите се приближили до автомобила като застанали от двете страни – единият от страната на шофьора, другият от страната на дясностоящия пътник. Двигателят бил изключен, а прозорците били леко свалени. У. и Д. се представили и поискали документи за самоличност на намиращите се в колата. При вида на полицаите подсъдимият К. се притеснил, започнал да нервничи. Разпоредено било на подсъдимия и св. К. да поставят ръцете си на арматурното табло. При изпълнение на това нареждане Й.К. избутал с лявата си ръка кутия с цигари и найлоново пакетче със самозалепваща се лента, които паднали между предните седалки. В пакетчето имало бучка с неправилна форма, съдържаща бяло вещество – амфетамин и кофеин. Високорисковото наркотичното вещество амфетамин било с общо нето тегло от 0.535 гр. и съдържание на активен компонент амфетамин 16.5 тегловни %, чиято стойност съгласно Приложение № 2 от Постановление на Министерски съвет № 23/1998 г. за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството била 16.05 лева. Наркотикът бил държан от подсъдимия Й.К., който не притежавал каквото и да било разрешение за държането на това вещество.

Тъй като св. Д. видял падането на найлоновото пакетче между седалките попитал лицата на кого било същото, при което К. отрекъл да е негово, а св. Д. казал, че е на подсъдимия. За случая била уведомена Оперативната дежурна част на ІІІ РУП Пловдив, сформирана била и оперативно – следствена група.    

С цел да не бъде допуснато унищожаването и укриването на предмети, имащи значение за изясняване на случая, на основание чл.161 ал.2 от НПК било извършено претърсване и изземване в лекия автомобил „П.” с рег. № *****, в който седели подсъдимият К. и свидетелите Д. и К.. От мястото между предните седалки на автомобила от дясната страна на основата на скоростния лост било иззето  прозрачното полиетиленово пликче с намиращото се в него наркотично вещество – бучката с неправилна форма. Намереното и иззето пакетче със съдържанието в него били поставени в бял хартиен плик, запечатан с червен восъчен печат с надпис „РДВР Пловдив 25”, подписан от поемните лица. В протокола св. Д. саморъчно вписал “намереното в колата е на Й. видях, че той го остави между седалките, когато ни спряха полицаите за проверка”. За извършеното процесуално – следствено действие бил съставен протокол за претърсване и изземване, одобрен с Разпореждане на съдия от 02.08.2013 г. по ЧНД № 4428/2013 г. по описа на Районен съд гр. Пловдив, XVІII н. с.

За по 24 часа на основание чл.63 ал.1 от ЗМВР подсъдимият К. и свидетелят Д. ***.

Според заключението на вещото лице по изготвената физикохимична експертиза /ФХЕ – л.84, 85 от досъдебното производство/ в прахообразното вещество се доказа наличие на амфетамин и кофеин. Определеното съдържание на амфетамин е 16.5%. Нетното тегло на обекта е 0.535 гр. Амфетаминът е под контрол съгласно Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите към чл.3 ал.2, включен в Списък І – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина” от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични.

Вещественото  доказателство – неизразходена част от обекта на ФХЕ, представляващ наркотично вещество с нетна маса 0.535 гр. и съдържание на амфетамин 16.5 тегловни %, било оставено на съхранение в ЦМУ Сектор „НОП” гр. София.  

Според заключението на вещото лице по изготвената дактилоскопна експертиза /ДЕ – л.22 – 24 от досъдебното производство/ дактилоскопна следа № 1 от дактилоскопен картон № 151/2013 г., иззета на 05.08.2013 г. от ВД 1 бр. полиетиленов плик със самозалепваща ивица и с размери 5х4 см., предаден за дактилоскопна обработка във връзка с ДП № 280/2013 г. на 03 РУП ОД МВР Пловдив е годна за идентификация и е оставена от палец лява ръка на лицето Й.Т.К..

Така изложената фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена въз основа на: частично от обясненията на подсъдимия К., от показанията на свидетелите У., Д., частично от показанията на свидетелите Д. и К., от заключенията по ФХЕ, по ДЕ, протокол за претърсване и изземване, разпореждане на съдия, фотоалбум, докладни записки, заповеди за полицейско задържане на лице, протоколи за полицейски обиск на лице, справки и бюлетини за съдимост, справки за лице, справка за регистрация на МПС, протокол за оценка на наркотични вещества, приемо – предавателни протоколи, справки, характеристична справка, от веществените доказателства – неизразходена част от обект, представляващ наркотично вещество с нетна маса 0.535 гр. и съдържание на амфетамин 16.5 тегловни %, намиращо се на съхранение в ЦМУ Сектор „НОП” гр. София, и бял хартиен плик с три червени восъчни печата, с надпис отпред „опаковки към протокол №13/НАР-1024”, намиращо се на л.86 от досъдебното производство.

Измежду гласните доказателства – както обясненията на подсъдимия, така и показанията на свидетелите по делото, съдебният състав не констатира разминавания относно следното – познанството между К. и К. със св. Д., управляването на лекия автомобил „П.” с рег. № ***** от св. Д. на инкриминираната дата, спирането на автомобила в кв. „К.” на гр. Пловдив на уличка зад очна клиника „Л.” до казино „Р.”, относно разположението на лицата в автомобила – че на шофьорската седалка е бил св. Д., до него – подсъдимият К., а на задната седалка – св. К., идването на полицаите У. и Д. до спрелия автомобил и извършването на проверка на лицата в автомобила от тях, намирането на полиетиленово пакетче с бяло вещество – съдържащото високорисковото вещество амфетамин, между предните седалки на автомобила. Относно тези факти гласните доказателства се допълват и съответстват и на писмените, и на веществените доказателства, поради което и обясненията на подсъдимия К. и показанията на свидетелите У., Д., Д. и К. в тази им част се кредитират от съда – като достоверни и правдиво отразяващи случилото се в обективната действителност.

Съдът кредитира заключението на вещото лице по изготвената ДЕ като компетентно, изградено въз основа на нужните знания и опит в съответната област, неоспорено от страните по делото.

Съдът кредитира и заключението на вещото лице по изготвената ФХЕ също като компетентно, изградено въз основа на нужните знания и опит в съответната област и неоспорено от страните по делото.

Като годно писмено доказателствено средство се цени и протоколът за извършените претърсване в лекия автомобил „П.” и изземване на предмета на инкриминираното деяние – наркотичното вещество, доколкото протоколът съдържа реквизитите на чл.129 от НПК, съставен е при условията и реда, предвидени в НПК, одобрен е и в съответствие с чл.161 ал.2 от НПК с разпореждане на съдия от съответния инстанционен съд.

Настоящия съдебен състав не прие да ползва като обективни и правдиви част от гласните доказателства по делото – част от обясненията на подсъдимия К. и част от показанията на свидетелите Д. и К.. Както подсъдимият, така и свидетелите Д. и К. заявиха при разпитите си, че е бил проведен, докато са били в автомобила „П.”, телефонен разговор от мобилния телефон, ползван от Д.Д., с друго лице, но К. и приятелката му заявяват, че разговорът е бил проведен от Д., а последният пък твърди, че с лицето е говорил подсъдимия. Друго разминаване пак от една страна – казаното от подсъдимия и св. К., а от друга – казаното от св. Д., е за това кой е излезнал от автомобила след провеждането на разговора по мобилния телефон и уреждането на среща с третото лице /назовавано от св. Д. „М./. Противоречието между обясненията на подсъдимия и свидетеля Д. в тази им част бе опитано да бъде изчистено от съда чрез провеждане на очна ставка, но и след провеждане на това процесуално съдебно – следствено действие разминаванията между заявеното от лицата не бяха преодолени.

Така застъпените твърдения в тази им част от тези три лица според съда се дължи на желанието си да подчинят процесуалното поведение по начин, насочващ решаващия съдебен състав към желан от тях краен резултат, а не към стремеж за достоверно излагане на случилото се в обективната действителност. Подсъдимият от една страна с оглед на реализация на защитната му позиция желае избягването на наказателната отговорност по повдигнатото му обвинение, заради което и обясненията в тази им част са структурирани така, че да внуши на съда липса на каквато и да било лична причастност към намереното в автомобила наркотично вещество. От друга страна и св. Д. в своите си показания се опитва да избегне изграждането на убеждение за личен принос към общественоопасния резултат. Свидетелката К., като живееща в едно домакинство с подсъдимия, пък логично заема и позицията на К. по делото. От тези противоречиви твърдения от съдебния състав се прие за случило се това, че е имало разговор с трето лице от мобилния телефон на св. Д. и от това лице е било получено наркотичното вещество, което е и предмет на процесното инкриминирано деяние. За преценката за съставомерността на инкриминираното деяние с оглед на подигнатото обвинение спрямо подсъдимия К. е без значение за настоящата инстанция кой се е свързал по телефон с лицето „М. и кой е донесъл наркотика в автомобила „П.”, доколкото обвинението за престъплението по чл.354 А ал.3 т.1 от НК касае формата на изпълнителното деяние държане, а не придобиване. Коментираните противоречиви гласни доказателства за горните обстоятелства, поради тази причина се и изключиха от съда от доказателствения материал, пряко касаещ правния извод за наличие или не на престъпление и неговата правна квалификация. За това и обясненията на подс. К. и показанията на свидетелите Д. и К. за това кой се е свързал по телефон с лицето „М. и кой е донесъл наркотика в автомобила „П.” не се ползваха от съдебния състав като годни и със съответната им процесуална и доказателствена тежест.

Освен това съдът констатира и нелогичност в казаното от св. Д., че лицето М. го познава само по физиономия, не му знае номера и не знае с какво се занимава, но пък предполага, че продавал преди наркотици, а в същото време да има записан номера му в ползвания мобилен телефон и да предостави телефона си на подсъдимия, за да му се обади. Това е още една причина, наред с посочената неотносимост към извода за съставомерност откъм форма на изпълнително деяние на престъплението по повдигнатото обвинение, да не се кредитират показанията на този свидетел в тази им част.

Съдът не кредитира обясненията на подсъдимия и в частта, в която твърди, че са употребили от амфетамина в автомобила преди да изпушат по цигара и да дойдат полицаите. Това твърдение не се подкрепя от показанията на другите две лица, които са присъствали с подсъдимия по това време – св. Д. и К., като и двамата свидетели отричат да са употребявали от наркотичното вещество. Тази позиция на подсъдимия с казаното в тази му част се прие за защитна такава, а не за правдиво възпроизведен факт.

От показанията пък на св. К. не се ползваха като обективни твърденията, че намереното пликче не е било в Й., докато го намерят. Това й твърдение е в противоречие с неоспореното и кредитирано заключение на вещото лице по дактилоскопната експертиза, сочещо пръстов отпечатък върху полиетиленовото пликче на подсъдимия Й.К..

В показанията на свидетелите полицейски служители Д. и У. съдът не констатира противоречия с останалия доказателствен материал относно съществените с оглед на предмета на делото възпроизведени факти и обстоятелства, поради което и тези показания се цениха като годни и достоверни.

При така установената въз основа на непротиворечащите и допълващи се гласни доказателства – относно посочените по – горе неоспорими факти, писмени и веществени доказателства и изложена фактическа обстановка съдът прие, че подсъдимият Й.Т.К. с действията си е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл.354 А ал.3 т.1 от НК, тъй като на 01.08.2013 г. в гр. Пловдив, без надлежно разрешително, е държал високорисково наркотично вещество – амфетамин, с общо нето тегло 0.535 гр. и съдържание на активен компонент амфетамин – 16.5 % тегловни, на стойност 16.05 лв.

Твърдението на защитника на подсъдимия за недоказаност на обвинението спрямо клиента му не се прие за основателно. Доказателствата в тяхната непротиворечива съвкупност сочат на единствения правдив за съда извод, че Й.К. е осъществил състава на инкриминираното деяние. 

От обективна страна подсъдимият Й.К. *** е държал – в себе си и в автомобила „П.” с рег. № *****, управляван от св. Д., високорисково наркотично вещество – амфетамин, с общо нето тегло 0.535 гр. и съдържание на активен компонент амфетамин – 16.5 тегловни процента, като не е имал надлежно разрешение за това. Изпълнителното деяние е намерило израз в едната му проявна форма – държане. Основното доказателство за осъществено изпълнително деяние от подсъдимия К. е заключението по дактилоскопната експертиза, сочещо пръстов отпечатък – от палец лява ръка върху полиетиленовия плик, в който е било наркотичното вещество амфетамин, което заключение нито подсъдимия, нито защитникът му оспори. Следва да се допълни от съда това, че оставянето на пръстов отпечатък от палец е резултат от осъществена хватателна функция на ръката, а това сочи за държане на предмета, върху който е оставен отпечатъкът.  Амфетаминът е включен в Приложение № 1 към чл.3 ал.2 от ЗКВНВП като вещество с висока степен на риск. Стойността на това количество наркотично вещество според Постановление на МС № 23/29.01.1998 г. за определяне на цените на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството е 15.05 лв.

От субективна страна престъплението е извършено при пряк умисъл – със съзнавани, целени и настъпили общественоопасни последици.

С оглед на така посочената правна квалификация на извършеното от подсъдимия Й.Т.К. престъпление по чл.354 А ал.3 т.1 от НК, при обсъждане на вида и размера на наказанието, което следва да му бъде наложено и целите на същото, а и като взе предвид като смекчаващи отговорността обстоятелства – неголямото количество на предмета на престъплението – амфетамин, с общо нето тегло 0.535 гр. и съдържание на активен компонент амфетамин – 16.5 % тегловни, на стойност 16.05 лв., както и това, че подсъдимият е трудово ангажиран – работещ, а като отегчаващо отговорността обстоятелство – лошите характеристични данни за подсъдимия, изведени от множеството му осъждания и определящи го като лице с по – висока степен на обществена опасност, настоящият съдебен състав счете, че съответно на обществената опасност на извършеното и на дееца е да определи наказание при условията на чл.54 от НК при превес на смекчаващи отговорността обстоятелства.

По отношение на размера на наказанието, което съдът прие да наложи на подсъдимия К. и водейки се от цялостния анализ на всички обстоятелства от значение за определянето на наказанието, съдът прие да определи и наложи с присъдата си наказание лишаване от свобода в размер на една година и глоба в размер на 2000 лева.

Така определеното и наложено наказанието за подсъдимия ще постигне според съда било то индивидуалната, било то генерална превенция по чл.36 от НК.

Наказанието лишаване от свобода в размер на една година на основание чл.57 ал.1 вр. чл.60 ал.1 вр. чл.61 т.2 от ЗИНЗС следва подсъдимият Й.Т.К. да го изтърпи при първоначален строг режим в затвор или затворническо общежитие от закрит тип. Приложение на чл.66 ал.1 от НК в случая с оглед на множеството предходни осъждания за умишлени престъпления на лишаване от свобода е невъзможно. 

От наказанието лишаване от свобода в размер на една година съдебният състав приспадна на основание чл.59 ал.1 и ал.2 от НПК времето, през което лицето е било задържано по реда на ЗМВР, а именно на 01.08.2013 г., като единият ден задържане се зачита за един ден лишаване от свобода.

Вещественото доказателство – не изразходена част от обект, представляващ наркотично вещество с нетна маса 0,535 грама и съдържание на амфетамин 16,5 % тегловни, намиращо се на съхранение в ЦМУ сектор „НОП” гр. София, съдебният състав присъди с настоящия си акт да се отнеме в полза на държавата на основание чл.354 А ал.6 от НК и да се унищожи след влизане на присъдата в сила.

Вещественото доказателство – бял хартиен плик с три червени восъчни печата, с надпис отпред „опаковки към протокол №13/НАР-1024”, намиращо се на л.86 от досъдебното производство, съдът прие, че следва да се унищожи като вещ без стойност след влизане на присъдата в сила.

Направените по делото разноски за експертизи в общ размер на 159,78 лева съдът присъди на основание чл.189 ал.3 от НПК в тежест на подсъдимия Й.Т.К. да заплати по сметка на ПРС в полза на ВСС.

Направените по делото разноски за служебен защитник не могат да бъдат присъдени от съда на настоящия процесуален етап, тъй като размерът им се определя от НБПП, а не от съдебния състав.

По изложените мотиви съдът постанови присъдата си.

 

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:/П/

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!В.Т.