Решение по дело №3713/2020 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 260315
Дата: 19 април 2021 г. (в сила от 18 юни 2021 г.)
Съдия: Стела Иванова Тонева
Дело: 20203230103713
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.Добрич,19.04.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ДОБРИЧКИЯТ РАЙОНЕН СЪД ,ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ, четиринадесети състав ,  в публично заседание  на   седми април през две хиляди двадесет и първа  година

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕЛА ТОНЕВА

           

При участието на секретаря Румяна Иванова , разгледа докладваното от районния съдия гр.д. №3713 /2020 год. по описа на ДРС и за да се произнесе, съобрази следното:

Производството по гр.д. № 3713 / 2020 г. по описа на Добрички районен съд е образувано по предявения от ЗАД „Булстрад  Виена Иншурънс Груп  „ град София с ЕИК *********    срещу Агенция „Пътна инфраструктура „ град София иск с правно основание чл. 410 , ал. 1 , т. 2 от КЗ за заплащане на сумата от 202.65 лева , представляваща изплатено от ЗАД „Булстрад  Виена Иншурънс Груп  „ град София застрахователно обезщетение по щета № *** по застраховка „Булстрад Каско Стандарт „  по полица №  ***със срок на действие 19.12.2019 г. – 18.12.2020 г.  за причинени щети на автомобил марка „***„ , модел  „ ***“ с ДК № ****,собственост на ЕТ „Агроресурс –В.В. „ ,настъпили  на 28.06.2020 г.  при движение по републикански път ***по посока от село П.към град Добрич преди указателната табела за влизане в село П. срещу Земеделска кооперация „П. „ при преминаване през необезопасена и несигнализирана дупка на пътното платно  , при което на автомобила са нанесени щети,изразяващи се в повредени предна дяста гума и предна дясна джанта  , ведно със законната лихва върху сумата от 202.65 лева ,начиная датата на исковата молба 18.12.2020 г. до окончателното изплащане .

Претендират се разноските по делото и заплатено адвокатско възнаграждение .

Излагат се твърдения за настъпило ПТП на 28.06.2020 г. При движение по републикански път ***по посока от село

П.към град Добрич преди указателната табела за влизане в село П. срещу Земеделска кооперация „П. „ водачът на лек автомобил марка  „***„ , модел  „ ***“ с ДК № ****В.И.В.  преминава през необезопасена и несигнализирана дупка на пътното платно ,при което са увредени предна дясна гума и предна дясна джанта  на автомобила .

По сключен договор за застраховка „Булстрад Каско Стандарт „ ЗАД „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС  ГРУП „ е изплатило на 17.07.2020 г. на собственика на увредения автомобил обезщетение  в размер на 202.65 лева .

В срока по чл. 131 от ГПК е депозиран отговор от ответника Агенция „Пътна инфраструктура „. Навежда възражения за неснователност на исковата претенция  .Оспорва сочения механизъм  на настъпване на произшествието , заявява възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на водача на автомобила  като се твърди,че не е съобразил скоростта на движение с актуалната пътна обстановка .

Претендират се разноски по делото и юрисконсултско възнаграждение .

Съдът като обсъди събраните по делото доказателства, намира за установено следното от фактическа и правна страна :

Представена е по делото застрахователна полица №  ***, видно от която на 17.12.2019 г.  между ЗАД „Булстрад  Виена Иншурънс Груп  „ град София с ЕИК ********* и ЕТ „АГРОРЕСУРС –В.В.  „ е сключен договор за застраховка „ Булстрад Каско Стандарт  „ за автомобил  марка  „***„ , модел  „ ***“ с ДК № ****със срок на действие 19.12.2019 г. –18.12.2020 г.

На 29.06.2020 г. ЕТ „АГРОРЕСУРС –В.В.„  е предявило пред ищцовото дружество  заявление за изплащане на застрахователно обезщетение  по сключения договор за застраховка за причинени щети на автомобила,изразяващи се в увредена предна дясна гума и предна дясна джанта , настъпили  при движение на автомобила по посока от село П.към град Добрич преди указателната табела за влизане в село П.  и попадането му в  дупка на платното за движение .

По образувана преписка при ищеца е изплатено обезщетение в размер на 202.65 лева .Представено е по делото платежно нареждане от 17.07.2020г. /лист 23 / .

За установяване механизма на произшествието са събрани гласни доказателства .Разпитан е свидетелят В.И.В. , който излага пред съда ,че на  посочената  дата 28.06.2020 г. в подадената от него декларация за настъпване на застрахователно събитие е управлявал автомобила с марка  „***„, модел  „ ***“ с ДК № ****, пътувайки от село П.към град Добрич .Преди навлизане в село П. , на около 100.00 метра от табелата  при разминаване с насрещно превозно средства управляваният от свидетеля В. автомобил попаднал в дупка на платното за движение.Свидетелят сочи,че произшествието е настъпило при ясна видимост в светлата част на деня  и при липса на сигнализация за неравности на пътното платно .Съгласно показанията му дупката е била с размери около 50 см на 70 см . В резултат на удара гумата се е повредила и е станала  негодна за употреба .

Съдът кредитира показанията на свидетеля,който има непосредствени възприятия.

Предвид горното следва да се приеме за доказан механизма на настъпване на произшествието –преминаване на автомобила през необезопасена дупка на платното за движение .

Вещото лице инж. Е.С.  Ж. установява в заключението си по назначената автотехническа експертиза следното :

При описания механизъм на настъпване на произшествието  на 28.06.2020 г. е технически възможно да настъпят установените повреди по предна дясна гума  и предна дясня джанта  на лекия автомобил ******, посочени в опис на претенция по щета № 50-04020-00269/20/01.07.2020 г. на ищцовото дружество .

         За отстраняване повредите на лекия автомобил е необходимо да му се извърши ремонт в размер на 215.28 лева .

Съдът кредитира заключението , неоспорено от страните и изготвено от лице , притежаващо необходимата квалификация и знания .

Не е спорно по делото ,че мястото , където е настъпило произшествието е част от републиканската пътна мрежа.

С оглед така установеното от фактическа страна , съдът намира от правна страна следното :

Предявеният иск черпи правното си основание от разпоредбата на чл. 410 , ал. 1 , т. 2 от КЗ във вр. с чл. 49 от ЗЗД.

 Съобразно правилата на чл. 154 , ал. 1 от ГПК за разпределение на доказателствената тежест в процеса , в тежест на ищеца е да установи в условията на пълно и главно доказване наличие на валидно застрахователно правоотношение между застрахователя и увреденото лице по договор за застраховка на МПС , настъпване на застрахователно събитие вследствие противоправното бездействие на ответника , в резултат на което е причинена вреда , изпълнение на задълженията си по договора за застраховка – плащане на обезщетение на застрахованото лице за вредите , настъпили в резултат на деликта .

Нормата на чл. 49 от ЗЗД урежда отговорността на лицето , което възлага извършване на определена работа  за вредите , причинени от изпълнителя при или по повод изпълнението на тази работа .

 В конкретната хипотеза ищецът твърди наличие на бездействие от страна на лицата , отговарящи за състоянието на пътната настика на местопроизшествието , като предмет на спора е наличието на причинно-следствена връзка между него и настъпилите вреди .

За да се ангажира отговорността на ответника на това основание в тежест на ищеца е да установи наличие на вреди , причинени виновно от лице , на което ответникът е възложил поддръжката на пътната настилка .Вредите следва да са причинени при или по повод изпълнението , вината на делинквента се предполага до доказване на противното .

Мястото ,  на което е станало пътнотранспортното произшествие е път от републиканската пътна мрежа .

Съгласно разпоредбата на чл. 8 , ал. 2 от Закона за пътищата, републиканските пътища са изключителна държавна собственост .На основание чл. 19 , ал. 1 , т. 1 от ЗП те се управляват от Агенция „ Пътна инфраструктура „ , която е юридическо лице .Поддържането на пътищата , съгласно т. 14 от ДР на ЗП е дейност по осигуряване на необходимите условия за непрекъснато , безопасно и удобно движение през цялата година , предпазване на пътищата от преждевременно износване , охрана и защита на пътищата , водене на техническа отчетност на пътищата .

След като на пътното платно , част от републиканската пътна мрежа , е съществувала неравност , създаваща опасност за движещите се пътни превозни средства , то Агенция „ Пътна инфраструктура „ не е изпълнила задълженията си по чл. 167 от ЗДвП , а именно за поддръжка на пътната настилка в изправно състояние , за сигнализиране на препятствия по пътя , както и за тяхното отстраняване .

Фактическият състав на деликта , предвиден в чл. 49 от ЗЗД, е осъществен , а от съобраните писмени доказателства се установява възстановяване на щетата от страна на застрахователя.

По изложените съображения се налага извода ,че към датата на настъпване на произшествието 28.06.2020 г.  между ищеца и увреденото лице е съществувала валидна облигационна връзка по договор за застраховка на МПС , в изпълнение на който ищцовото дружество е заплатило застрахователно обезщетение за вреди , настъпили следствие на попадане на автомобила в необезопасена и необозначена дупка на платното за движение поради бездействие от страна на лицата , отговарящи за състоянието на пътната настилка .

  По отношение твърдението на ответника,че вредите са настъпили в резултат на движение с несъобразена скорост от водача на МПС и несъобразяване с условията на пътя,т.е че е налице съпричиняване на вредите,то същото е неподкрепено от доказателства.

С плащането на застрахователното обезщетение застрахователят встъпва в правата на застрахования срещу причинителя на вредата.

Установяват се в настоящото производство предпоставките за възникване на регресното вземане   : сключен  договор за имуществено застраховане ; настъпило  в срока на застрахователното покритие събитие ,за което ответникът отговаря поради виновно противоправно поведение и в изпълнение на договорното си задължение ищецът е изплатил на застрахования застрахователно обезщетение .

Предвид гореизложеното предявените искове са основателни и следва да бъдат уважени .

В полза на ищеца се дължи и законна лихва върху сумата от 202.65 лева от датата на исковата молба 18.12.2020 г. до окончателното изплащане .

На основание чл. 78 , ал. 1 от ГПК ЗАД „Булстрад  Виена Иншурънс Груп  „ град София има право на разноски в производството по гр.д. № 3713 / 2020 г. на ДРС  в размер на 50.00 лева държавна такса  и 200.00 лева възнаграждение вещо лице  и 300.00 лева адвокатско възнаграждение.

Водим от горното , Добричкият районен съд

                            Р Е Ш И  :

ОСЪЖДА Агенция „Пътна инфраструктура „ град София да заплати на  ЗАД „Булстрад  Виена Иншурънс Груп  „ град София с ЕИК *********  сумата от 202.65 лева , представляваща изплатено от ЗАД „Булстрад  Виена Иншурънс Груп  „ град София застрахователно обезщетение по щета № *** по застраховка „Булстрад Каско Стандарт „  по полица №  ***със срок на действие 19.12.2019 г. – 18.12.2020 г.  за причинени щети на автомобил марка „***„ , модел  „ ***“ с ДК № ****,собственост на ЕТ „Агроресурс –В.В. „ ,настъпили  на 28.06.2020 г.  при движение по републикански път ***по посока от село П.към град Добрич преди указателната табела за влизане в село П. срещу Земеделска кооперация „П. „ при преминаване през необезопасена и несигнализирана дупка на пътното платно  , при което на автомобила са нанесени щети,изразяващи се в повредени предна дяста гума и предна дясна джанта  , ведно със законната лихва върху сумата от 202.65 лева ,начиная датата на исковата молба 18.12.2020 г. до окончателното изплащане .

ОСЪЖДА Агенция „Пътна инфраструктура „ град София да заплати на  ЗАД „Булстрад  Виена Иншурънс Груп  „ град София с ЕИК *********   разноски в производството по гр.д. №3713/ 2020 г. по описа на Добрички районен съд в размер на 50.00 лева държавна такса ,  200.00 лева възнаграждение вещо лице  и 300.00 лева адвокатско възнаграждение.

Решението подлежи на обжалване пред Добрички окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните .

 

                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ  :