Решение по дело №29/2021 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 84
Дата: 11 март 2021 г.
Съдия: Дарина Славчева Драгнева
Дело: 20217240700029
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

84                                             11.03.2021г.                                  гр. Стара Загора

     В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

         Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на единадесети февруари през две хиляди и двадесет и първа година в състав:

                 

                                                                            Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА   

                                                                                                                                                                              Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА      

                                                                                                    МИХАИЛ РУСЕВ   

 

при секретаря Зорница Делчева        

и с участието на прокурора Петя Драганова    

като разгледа докладваното от съдия Дарина Драгнева  КАН дело №29 по описа за 2021 год, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/. 

Образувано е по касационна жалба на Д.Г.П. против Решение №260251/14.12.2020г., постановено по АНД №2413/2020 г. по описа на Районен съд Стара Загора, с което е потвърден Електронен фиш серия К №373000, съставен на 25.06.2020, и връчен на 28.07.2020г, с наложена на касатора глоба в размер на 600лв на основание чл. 182 ал.1 т.5 от ЗДвП, по преда на чл. 189 ал.4 от същия закон за това, че на 13.05.2020г в 15.14ч в град Стара Загора, ГП І-5, км.235+100 до разклона за фирма „Мегатрон“, управлява към град Хасково, при ограничение от 50км/ч, въведено с пътен знак „В-26“ в населено място, заснето с АТСС ARH CAM S1, №11743с8, МПС *** с регистрационен номер ***** със скорост от 99 км/ч. Превишение на скоростта от 49км/ч. Към преписката е приложено изготвеното веществено доказателствено средство, чрез използваното АТСС, протокол с рег №2116 от 1405.20г за използване на АТСС  на 13.05.20г, в град Стара Загора, по път І-5, км.236+100, разклон на фирма Мегатрон, посока на движение на контролираните МПС от север към юг по общинска пътна мрежа, пътен знак за ограничение 50 км/ч, стационарен режим на измерване, чрез АТСС преминало проверка по протокол №46-С-ИСИС от 29.08.2019г, /стр.13 по АНД/ годно за експлоатация до 29.08.2020г, с начало на работа 13.00ч и край на работа 19.00ч, при което са изготвени 245 веществени доказателствени средства, а от тях се установяват 145 административни нарушения на правилата за скорост на движение. Протокола е подписан от Д. П., който проверен от старши инспектор Д. И. В. група КПДГПА. Представена е справка от регистрационната система на пътните превозни средства за удостоверяване на факта, че санкционирания водач е и собственик на управляваното МПС, а служебно е събрано удостоверение от ОПУ Стара Загора относно поставяне на пътен знак Д 11 „Начало на населено място“ на път І-5 при км.236+100 – мястото на нарушението.

С касационната жалба П. е искала отмяна на наложеното административно наказание, поради допускани нарушения на производствените правила по ЗАНН и ЗДвП, както и по твърдения, че от мястото на нарушението не попада в границите на град Стара Загора, поради което обективно извършеното деяние не се квалифицира под чл.182 ал.1 т.5 от ЗДвП. Тезата е основана на липсата на пътен знак, указващ на водача, че навлиза в населено място на посочения км 236+100 от главен път І-5. Водачът се е движил по околовръстен път в посока запад-изток преди да предприеме завоя на дясно, за да продължи в посока юг към Димитровград. В този участък няма поставен знак Д11, но няма и знак В26, който да указва допустимата максимална скорост на движение, различна от законоустановената. Следователно деянието не е извършено и при необходимата субективна форма на вина – пряк умисъл, изискващ съзнаване на всички съставомерни фактически обстоятелства и предприемане на забраненото поведение, въпреки това. Изложени са и доводи, че когато вещественото доказателствено средство е изготвено посредством мобилно АТСС е необходимо следване на правилата на ЗАНН, тъй като контролния орган присъства в момента на извършване и установяване на нарушението до техническото средство.

За да потвърди електронния фиш, РС Стара Загора е приел, че деянието е извършено от обективна и субективна страна, като се е позовал на следното: С годни средства за доказване, АНО е удостоверил мястото на нарушението, фактическите обстоятелства и поведението, което  е наказуемо по силата на чл. 182 ал.1 т.5 от ЗАНН. От обективните факти се извежда и формата на вината на водача – пряк умисъл, който съзнава скоростта на управление на МПС, мястото на което управлява, както и въведеното с пътния знак ограничение, с чието указание не съобразява поведението си. Пътен знак Д11 се поставя в началото на населеното място и след като водачът е навлязъл в неговите предели, то той съзнава, че управлява в урбанизирана територия.

С касационната жалба се твърди, че изводите на съда за съзнавано от дееца място на движение са в противоречие с доказателствата. Установено е, че на мястото на нарушението няма поставен знак Д11, което изключва прекия умисъл към деянието. Наличието на пътен знак В-26 в участъка на нарушението не е основание да се приеме, че водачът съзнателно нарушава правилата за движение в населено място, след като не знае, че се движи в неговите граници. Деянието не осъществява обективните и субективни признаци на административно нарушение по чл.6 от ЗАНН, поради което незаконосъобразно е наложено административно наказание за неговото извършване. Съдът е следвало да приеме, алтернативно, че се касае за маловажен случай по чл.28 от ЗАНН, а аргументите, че случаят е обичаен начин на осъществяване на административни нарушения от същия вид е неоснователен. Нарушението е извършено за първи път и от него не са произтекли вредни последици, което сочи на инцидентен характер на проявата, а не на системно поведение на водача. От съда се иска да бъде отменено въззивното съдебно решение и да се постанови друго, с което да се отмени и потвърдения с него електронен фиш. Претендира се присъждане на възнаграждение за един адвокат и за двете съдебни инстанции.

Ответника ОД на МВР Стара Загора не изпраща представител и писмен отговор против касационната жалба.

Представителя на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за законосъобразност на въззивното съдебно решение и предлага на съда да бъде потвърдено.

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, се явява неоснователна.

На първо място необосноваността не е касационно основание по чл. 348 от НПК, към който препраща чл. 63 от ЗАНН и това е така, защото към фактите, установени посредством редовно събрани доказателства и въз основа на  годни доказателствени средства, съдът прилага материалния закон, а за правилното приложение, включително за законността и на размера на наложеното наказание, всяка съдебна инстанция следи служебно. Основно изискване към въззивното съдебно решение при потвърждаване на наложеното административно наказание е излагане на основанията, поради които не приемат доводите за незаконосъобразност на наказателното постановление или на електронния фиш. В на стоящия случай това изискване е изпълнено, а несъгласието на касатора с фактическите и правни изводи на въззивния съд не е порок, който се субсумира под касационните основания посочени в чл.348 от НПК. Въпроса, който касационната жалба поставя е за правилното приложение на чл. 182 от ЗДвП вр. с чл.21 от ЗДвП, по-специално за обективните и субективни елементи на конкретния състав на административно наказателната разпоредба. Съгласно чл.182 от ЗДвП с глоба се наказва водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място или в извън населено място. Субект е всяко физическо лице, което управлява моторно превозно средство, а наказуемото поведение е превишаване на скоростта, над въведената с пътен знак, при което мястото на движение „в населено място“ или „извън населено място“ е обстоятелство, имащо значение не за правната квалификация, а за тежестта на извършеното по аргумент от диференцирания размер на административното наказание по този признак, ведно със стойността на превишението на скоростта. В този смисъл е налична практика на НК на ВКС. Когато водачът съзнателно превишава въведеното, от закона или от поставен пътен знак, ограничение на скоростта, то формата на вина е само пряк умисъл, защото взема решение за забранено поведение. Въпреки поставен пътен знак В26, въвеждащ ограничение до 50км/ч, управлява със скорост от 99 км/ч., което  противоречи на чл.21 ал.2 от ЗДвП, като всички съставомерни факти, от които зависи подвеждане на деянието под състава на чл.182 от ЗДвП съществуват и са съзнавани, както изисква чл.14 ал.1 от НК вр. с чл.11 от ЗАНН.  Не може да се сподели довода, че деянието е извършено при убеждение на водача, че скоростта на управление е разрешена. За такова убеждение са необходими неверни представи за релевантните факти, създадени у дееца въз основа на обективни причини – например препятствие, не позволяващо да се види пътния знак, или възприемане на знак, че се излиза от населеното място, които изключват той да е взел решение за поведение в противоречие с изискваното от закона. Когато по субективни причини водачът не е възприел пътния знак или мястото, по което управлява, когато пътен знак за ограничена на скоростта липсва, то отново формата на вината е пряк умисъл, тъй като в този случай сам решава да не следи за законосъобразното управление на МПС. Ето защо в настоящия казус деецът е съзнавал всички съставомерни фактически обстоятелства, както чл.14 ал.1 от НК вр. с чл. 11 от ЗАНН изисква, и няма основание да се приеме, че умисъла към чл.182 ал.1 от ЗДвП е изключен, откъдето поради формалния характер на нарушението да се изключи и извода, че деянието покрива признаците на чл.6 ал.1 от ЗАНН. Стойността на превишението от 49км/ч не позволява обсъждане на чл.28 от ЗАНН, тъй като колкото по-високо е то, толкова по-тежко се явява нарушението с оглед способността му да създаде опасност от настъпване на ПТП. Деянието е формално, не изисква съставомерни вреди, а ако такива настъпят, правната му квалификация би била друга.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.1 от АПК, Старозагорският административен съд

Р     Е     Ш     И     :

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение №260251/14.12.2020г., постановено по АНД № 2413/ 2020 г. по описа на Районен съд Стара Загора.

   Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

  

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:      

                              

                                                                                     

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

 

                                                                                              2.