Решение по дело №266/2019 на Районен съд - Павликени

Номер на акта: 46
Дата: 31 юли 2020 г. (в сила от 24 август 2020 г.)
Съдия: Цветомил Борисов Горчев
Дело: 20194140200266
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 септември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ   

гр. Павликени, 31.07.2020 г.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

Павликенският районен съд, наказателна колегия в публично заседание на 01.07.2020 година в състав:

Председател: Цветомил Горчев

при секретаря Ирена Илиева като разгледа докладваното от съдията АНД № 266 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, съдът взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Обжалвано е Наказателно постановление № *** от 05.07.2019 г. на Началник група към ОДМВР, ***, РУ ***, с което на Т.Г.Ц., ЕГН ********** *** на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 183, ал. 2, т. 11 и чл. 175, ал.1, т.5 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) са наложени административни наказания „Глоба“ в размер на 20 лева за нарушение по чл. 40, ал. 1 от ЗДвП и административни наказание „Глоба“ в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за 1 месец за нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 5 от ЗДвП. С жалбата се прави искане за отмяна на издаденото наказателно постановление поради неговата незаконосъобразност. В съдебно заседание жалбоподателят, лично и чрез защитника си поддържа жалбата.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител и не представя становище по жалбата.

Съдът като прецени материалите по делото и законосъобразността на обжалвания административен акт, с оглед произнасяне по същество, намира и приема за установено следното:

Жалбоподателят е правоспособен водач на МПС и се води на отчет в ОДМВР гр. ***.

Атакуваното НП е издадено въз основа на съставен на  15.06.2019 г. акт за установяване на административно нарушение (АУАН) серия Д, бл.№ ***  лротив жалбоподателя за това, че на 11.06.2019 г. около 17:30 часа в гр. П. на ул. „***“ на паркинга на магазин „***" управлява лек автомобил „***" с per. № ***, като при движение на заден ход не се е убедил, че пътя зад ППС е свободен и удря паркирал л.а. „***“, след което напуска произшествието, без да уведоми службите за контрол“ – квалифицирано като нарушения по чл. 40, ал. 1 и по чл.123, ал. 1, т. 2, б.”б” от ЗДвП.

Съгласно АУАН претърпените материални щети са описани в протокол за ПТП.

В законоустановения три дневен срок пред контролните органи не са били представени писмени възражения относно съставения АУАН от страна на жалбоподателя, такива не са посочени и в АУАН.

На основание констатациите в АУАН е издадено и атакуваното НП с което е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя.

НП е връчено на жалбоподателя на 11.09.2019 г., а жалбата срещу него е депозирана на същата дата.

Представено е копие от протокол за ПТП № *** от 15.06.2019 година.

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

По допустимостта на жалбата: Жалбата е с правно основание чл. 59, ал. 1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал.2 от този текст, от легитимиран субект, срещу когото е издадено атакуваното НП, при наличие на правен интерес от обжалване и пред компетентния съд по местоизвършване на твърдяното нарушение, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество същата се явява ЧАСТИЧНО ОСНОВАТЕЛНА.

За да се произнесе по съществото на правния спор - по основателността на жалбата, съдът съобрази, че настоящото производство е от административно - наказателен характер и същественото при него е да се установи има ли извършено административно нарушение от лицето посочено в АУАН и НП. Тук следва да се отбележи, че актовете за установяване на административно нарушение нямат обвързваща доказателствена сила, т. е. посоченото в акта не се счита за доказано. Това означава, че в тежест на административно - наказващия орган, тъй като именно той е субекта на административно - наказателното обвинение, е да докаже по безспорен начин пред съда, с всички допустими доказателства, че има административно нарушение и че то е извършено виновно от лицето, посочено като нарушител.

Вината се определя като психично отношение на дееца към деянието и резултата от него.

Следва да бъдат спазени и изискванията на ЗАНН за съставянето на акта и издаването на Наказателното постановление, както и сроковете за реализиране на административно наказателното преследване.

В тази насока е налице различие в понятията „неправилно” и „незаконосъобразно” наказателно постановление.  Когато АУАН  или НП не са издадени от надлежен орган или не са издадени в установените законови срокове или не съдържат изискуемите от закона реквизити или са нарушени съществени процесуални правила при съставянето на акта и издаването на НП, то последното ще следва да бъде отменено като незаконосъобразно. Тук следва да се посочи, че критерият за определяне на съществените нарушения на процесуалните правила е този, че нарушението е съществено, когато ако не е било допуснато, би могло да се стигне и до друго решение по въпроса, или когато е довело до ограничаване на правата на страните в която и да е фаза на процеса.

Когато, обаче, са спазени всички процесуални правила и срокове, то НП е законосъобразно издадено и именно тогава съдът следва да провери дали то е правилно, т. е. дали има извършено  административно нарушение. Именно административно наказващия орган е този, който следва да установи пред съда, че има извършено административно нарушение (такова, каквото е описано в акта) и че същото е извършено от лицето, посочено като нарушител.

Ако това не бъде доказано пред съда, то НП следва да бъде отменено като неправилно, тъй като не е доказано извършването на нарушението. Едва когато НП е законосъобразно и  се докаже извършването на съответното нарушение може да бъде разгледан и въпроса за съответствието на наложената санкция с тежестта на нарушението (само когато размерът на административното наказание или имуществената санкция  може да бъде определен в някакви граници, а не е фиксиран в закона).

Като прецени изложената фактическа обстановка с оглед нормативните актове, регламентиращи процесните отношения и при цялостната служебна проверка на акта, на основание чл. 313 и чл. 314 от НПК, вр. чл. 84 от ЗАНН,  настоящият състав на Павликенски районен съд намира, че при съставяне на атакуваното наказателно постановление и АУАН не е допуснато особено съществено нарушение на установените в ЗАНН процесуални правила за съставяне на  АУАН  и съответно този акт може да се ползва с установената в чл.189, ал.2 от ЗДвП доказателствена сила.

При това положение и от свидетелските показания на актосъставителя и св. Г. се явява установено, че на процесната дата и място въззивникът е управлявал процесния автомобил. При извършване маневра на заден ход, същият нарушил правилата за движение, като се движел, без да се е убедил, че няма да създаде опасност за другите участници в движението, вследствие на което допуснал пътнотранспортно произшествие с паркирал лек автомобил „***“ с материални щети. Непосредствено след произшествието Ц. потеглил с автомобила, без да уведоми службите на МВР.

За съставомерността на деянието по чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП е необходимо от обективна страна неизпълнение от водача на задълженията му по чл. 123 от ЗДвП, като участник в пътнотранспортно произшествие. От субективна страна е необходимо това неизпълнение да се дължи на съзнателно поведение на субекта на нарушението. В тежест на наказващия орган е да докаже наличието на съставомерните елементи, в т.ч. субективния състав на нарушението, което може да бъде извършено само при пряк умисъл.

Според дефиницията, дадена с нормата на §6, т. 30 от ДР на ЗДвП, “пътнотранспортно произшествие” е събитие, възникнало в процеса на движението на пътно превозно средство и предизвикало нараняване или смърт на хора, повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товар или други материални щети. Следователно, за да се приеме, че е осъществен съставът на нарушението по чл. 175, ал.1, т. 5 от ЗДвП, е необходимо водачът съзнателно да не е изпълнил някое от задълженията по чл. 123 от ЗДвП, след като е възприел настъпилия противоправен резултат, изразен в някоя от посочените от §6, т. 30 от ДР на ЗДвП последици.

От данните по делото е видно, че в случая първо се касае за грешна квалификация, доколкото в случая няма пострадали хора и нарушението следва да се квалифицира по чл. 123, ал. 1, т. 3 от ЗДвП, при което Ц. няма задължение да уведомява контролните органи.

Горните обективни данни за деянието по недвусмислен начин сочат липса на представи в съзнанието на водача относно обстоятелствата, относими към съставомерните признаци на нарушението по чл. 175, ал.1, т. 5 от ЗДвП. Ето защо съдът приема, че деянието е обективно и субективно несъставомерно и касаторът неоснователно е санкциониран. Като е стигнал до друг извод, АНО е постановил неправилно НП, което следва да се отмени в тази част.

В останалата част жалбата е неоснователна.

Съгласно нормата на чл. 40, ал. 1 от ЗДвП, преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението. По делото не е спорно, че в случая това задължение не е било изпълнено от Ц. и следователно е осъществен съставът на нарушението по чл. 183, ал. 2, т. 11 от ЗДвП, за което същият е наказан. В тази част жалбата се явява неоснователна и следва да се отхвърли.

При този изход на делото разноски не следва да се присъждат.

Водим от горното, Съдът

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № *** от 05.07.2019 г. на Началник група към ОДМВР, ***, РУ ***, в частта му с която на Т.Г.Ц., ЕГН ********** *** на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 175, ал.1, т.5 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) са наложени административни наказания „Глоба“ в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за 1 месец за нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. „а“ от ЗДвП, като НЕПРАВИЛНО.

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № *** от 05.07.2019 г. на Началник група към ОДМВР, ***, РУ *** – в останалата му част, като ПРАВИЛНО И ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от  съобщаването му на страните пред Административния съд Велико Търново по реда на глава ХІІ от  АПК .

 

                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала!

ВМ