Определение по дело №150/2019 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 212
Дата: 8 април 2019 г.
Съдия: Васил Анастасов Анастасов
Дело: 20194300600150
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 3 април 2019 г.

Съдържание на акта

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№ ________

 

08.04.2019 г., гр. Ловеч

 

         ЛОВЕШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателен състав на осми април през две хиляди и деветнадесета година в открито съдебно заседание в следния състав:

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАГДАЛЕНА СТАНЧЕВСКА

 

    1. ВАСИЛ АНАСТАСОВ

                                                  ЧЛЕНОВЕ:

    2. КРИСТИАН ГЮРЧЕВ

 

секретар: ГАЛИНА АВРАМОВА

прокурор: ПОЛЯ МИТКОВА

като изслуша докладваното от съдия АНАСТАСОВ  

ЧН д. № 150 по описа за 2019 година

и за да се произнесе, съобрази:

        

         Производство по чл.161, ал.2 от Закона за здравето.

 

С протоколно определение от 29.03.2019 г., постановено по ЧНД № 105/2019 г. по описа на Троянския районен съд, втори състав на ТРС е отменил протоколно определение от 11.03.2019 г. по същото дело в частта, с която съдът е допуснал единична съдебно-психиатрична експертиза и е допуснал назначаването на тройна съдебно-психиатрична експертиза при стационарен режим, която да отговори на поставените в посоченото определение въпроси, като вещите лица бъдат посочени от Началника на Първа психиатрична клиника към УМБАЛ „Георги Странски” гр.Плевен.  Определил е срок за изготвяне на заключението по допуснатата тройна съдебно-психиатрична експертиза до 11.04.2019 година.

Срещу цитираното протоколно определение е постъпила частна жалба от Т.В.К., ЕГН **********,***, чрез адв. П.П. от ЛАК, в която сочи, че считат определението  за незаконосъобразно и необосновано.

Твърди, че ТРС е приел искането на РП - Троян за допускане на тройна съдебнопсихиатрична експертиза, като се е позовал само и единствено на становището на експерта, комуто е била възложена единичната експертиза, лекар от ППК към УМБАЛ „Д-р Георги Странски" Плевен. Излага, че в своето становище, експертът твърди, че поради недостатъчното време и липсата на информация за подекспертния, не е в състояние да извърши допуснатата от съда експертиза. Счита, че действително не е било налично достатъчно време за извършване на експертизата - 3 (три) дни до заседанието на съда, но това е могло да бъде преодоляно, като вещото лице е следвало да поиска от съда удължаване на срока за изготвяне на заключение, като в този случаи съдът, в закрито заседание е имал процесуалната възможност да определи по-дълъг срок за изготвяне на заключението. Изтъква, че другото обстоятелство, на което се позовава експерта, за да обоснове невъзможността за изготвяне на експертизата, е липсата на данни за подекспертния, излага съображения в тази връзка. Сочи, че до днешна дата на подзащитния му К., са извършени 4 или 5 съдебно-психиатрични експертизи, отговарящи на едни и същи въпроси, и даващи идентични заключения, като всички тези експертизи са били единични, т.е. налице е една фактическа възможност от извършването на пълна и всеобхватна експертиза от един експерт. Твърди, че така изнесеното в становището на д-р И.И.В., не се обосновава по ясен и категоричен начин нуждата от извършване на тройна съдебно-психиатрична експертиза. Счита, че такава експертиза би била нужна едва когато първата, единична, експертиза не е пълна или неточна или се установят пороци, които не могат да бъдат отстранени. Сочи, че подзащитният му К. е наясно със заболяването си, то не е химера за него или за лекарите експерти, и има желание за лечение, доброволно, което беше изразено и в съдебното заседание по делото.

Счита, че от изложеното до тук може обосновано да се предположи, че има ясно смесване на факти и обстоятелства - от една страна ЗЗ предвижда, да бъде назначена експертиза, която да отговори на определени въпроси и да установи, дали лицето изобщо страда от психично заболяване и поради заболяването си може ли да извърши престъпление, което представлява опасност за близките, за околните, за обществото или застрашава сериозно здравето им. Сочи, че от друга страна, д-р И.В. и д-р В.А., подчертават за обстойно изследване и назначаване на лечение адекватно на състоянието на Т.К., като съдът е възприел второто становище, което говори за провеждане на лечение, но не е отчел факта, че лечението се провежда едва след като е налице влязъл в сила съдебен акт, с който лицето е настанено за лечение, а не преди това. Твърди, че в този смисъл задачата на допуснатата и назначена експертиза е да даде заключение по поставените с протоколно определение от 11.03.2019 г. въпроси, към единичната съдебно-психиатрична експертиза, като едва след постановяване на своето заключение и съдебния акт, би било редно да се говори за назначено лечение. Счита, че на посочените въпроси би следвала да отговори единичната експертиза, така както е назначена с определение на ТРС от 11.03.2019 г. и 20.03.2019 г., като тройна експертиза би била необходима едва когато подекспертния е в особено тежко здраве или неговия клиничен случай е особено сложен и предполага знанията на повече от един експерт.

В заключение моли съда след като вземе предвид наведените доводи и приложените по делото доказателства, да отмени обжалваното протоколно-определение, като неправилно, необосновано и постановено при съществено процесуално нарушение.

В съдебно заседание жалбоподателят Т.В.К. и защитникът му адв. П., редовно призовани не се явяват, като не сочат уважителна причина за това.

Представителят на Окръжна прокуратура – Ловеч, прокурор Поля Миткова дава становище за неоснователност на жалбата като предлага на настоящия състав да я остави без уважение.

Съдът, като съобрази постъпилата частна жалба, становището на страните в процеса и приложените към делото писмени и гласни доказателства, приема за установено следното:

ЧНД № 105/2019 г. по описа на Троянския районен съд е било образувано по искане на Районна прокуратура – Троян на основание чл.156 и чл.157 от ЗЗ, с искане при установяване на обстоятелствата по чл.155 от ЗЗ съдът да постанови решение, с което Т.В.К., ЕГН **********,*** да бъде настанен на задължително лечение в ДПБ – Ловеч.

С протоколно определение от 11.03.2019 г. Троянският РС в производство по реда на чл.159, ал.1 от ЗЗ е допуснал назначаването на съдебно-психиатрична експертиза, със следните въпроси : 1. Налице ли са обстоятелствата по чл. 155 във връзка чл. 146 от 33 по отношение на Т.В.К.? 2. Страда ли лицето от психично заболяване и нужда е ли се от провеждане на лечение? 3. Може ли Т.К. да извърши престъпление, поради заболяването си, което да представлява опасност за близките му, за околните, за обществото и за самия себе си? 4. При какъв режим да бъде проведено лечение, ако лицето се нуждае от такова, а именно стационарен или амбулаторен и за какъв срок? 5. Дали агресията на Т.К. е само спрямо неговите съседи от блока на вх. „Г” или към други хора от обществото? Била е определена стационарна форма на провеждане на експертизата, като изготвянето й е било възложено на вещо лице, което бъде определено от Директора на ДПБ – Ловеч.

С писмо вх. № 1626/19.03.2019 г., съдът е бил уведомен, че по обективни причини Директорът на ДПБ – Ловеч не е в състояние да извърши освидетелстването, както и да определи вещо лице - психиатър от ДПБ – Ловеч, което да извърши посочената експертиза.

С определение № 73/20.03.2019 г. е било изменено протоколното определение от 11.03.2019 г., в частта му, с която е постановено вещото лице по делото да бъде лекар - психиатър от ДПБ гр.Ловеч, посочен от Директора на ДПБ – Ловеч и е постановено вещото лице да бъде посочено от началника на Първа психиатрична клиника към УМБАЛ „Д-р Георги Странски" Плевен.

Със заявление вх. № 1856/29.03.2019 г., съдът е бил сезиран от д-р И.В. - Началник отделение за „Остри психотични разстройства” към ППК при УМБАЛ „Д-р Георги Странски" гр.Плевен да се видоизмени първоначално назначената единична съдебно-психиатрична експертиза в тройна съдебно-психиатрична, тъй като  за уточняване на психиатрична диагноза в стационарни условия е необходимо клинично наблюдение, в което са ангажирани повече от един психиатър и най-вече диагностичният процес не е едноличен процес. Предвид отказа на К. да бъде ангажиран в съдебно-психиатрична експертиза в стационарна форма, е поискано разпореждане на съда за довеждането му в лечебното заведение от органите на реда по местоживеенето му.

Съобразявайки горецитираното заявление, с  протоколно определение от 29.03.2019 г., ТРС е отменил протоколно определение от 11.03.2019 г. по същото дело в частта, с която съдът е допуснал единична съдебно-психиатрична експертиза и е допуснал назначаването на тройна съдебно-психиатрична експертиза при стационарен режим, която да отговори на поставените в посоченото определение въпроси, като вещите лица бъдат посочени от Началника на ППК към УМБАЛ „Георги Странски” гр.Плевен. 

Жалбата е процесуално допустима, а разгледана по същество се явява неоснователна.

Съгласно нормата на чл.159, ал.1 от ЗЗ, съдът назначава съдебно-психиатрична експертиза, в случаите когато установи, че е налице някое от обстоятелствата по чл.155 от ЗЗ /заболяване, поради което лицето може да извърши престъпление, опасно за близките му, за околните, за обществото или пък застрашаващо здравето им/. Първостепенният съд е преценил наличието на предпоставки за това и е назначил експертиза. В конкретния случай защитата обжалва състава на допуснатата експертиза, като възразява тя да е колективна /тройна/, а държи да бъде единична.

Компетентен да избере вещо лице е органът, решил въпроса за назначаването на експертизата, като преценката обхваща на първо място въпроса на колко експерти следва да се възложи експертизата – един или повече, като това е изцяло суверенно право на органа, в настоящия случай на ТРС. Не са допуснати нарушения при определяне на вещите лица, като съдът е спазил разпоредбите на  Глава 22 от Закона за съдебната власт /чл.396 – 398/ и на Раздел ІІІ от Глава 14 от НПК, даващи му право да използва вещо лице от списъците на други съдебни райони, а при необходимост  да назначи за вещо лице специалист, който не е включен в съответния списък. В конкретния случай съдът е съобразил и чл.5  Наредба № 16 от 13.05.2005 г. за съдебно-психиатричните експертизи за задължително настаняване и лечение на лице с психични разстройства, според който : „Съдебно-психиатрична експертиза за задължително настаняване и лечение на лице с психични разстройства се извършва от лекар с призната специалност по психиатрия”, като е възложил на началника на Първа психиатрична клиника към УМБАЛ „Д-р Георги Странски" Плевен да опрели за вещи лице по делото лекари – психиатри от съответното здравно заведение, което в действителност е било сторено.

Настоящият състав не приема доводите на жалбоподателя, че до момента на подзащитния му К., са били извършени 4 или 5 съдебно-психиатрични експертизи, отговарящи на едни и същи въпроси, и даващи идентични заключения, като всички тези експертизи са били единични. Както беше посочено по-горе изцяло в компетентността на решаващия съд е да определи състава на експертизата. Възражението, че до момента жалбоподателят К. е бил освидетелстван няколко пъти е неотносимо, тъй като съдът във всеки конкретния случай е длъжен да действа съгласно разпоредбите на чл.159, ал.1 от Закона за здравето.

Водим от гореизложеното и на основание чл.161, ал.2 от Закона за здравето, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА протоколно определение от 29.03.2019 г., постановено по ЧНД № 105/2019 г. по описа на Троянския районен съд, втори състав.

Определението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                           1.

 

                                                        ЧЛЕНОВЕ:

 

                                                                            2.