Решение по дело №10092/2019 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 октомври 2019 г. (в сила от 16 октомври 2019 г.)
Съдия: Кремена Николаева Големанова
Дело: 20194200910092
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 4 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                               Р Е Ш Е Н И Е

                                         гр. Габрово, 16.10.2019г.

 

                                      В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

         ГАБРОВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД в закрито заседание на шестнадесети октомври през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ : КРЕМЕНА ГОЛЕМАНОВА

         като разгледа търговско дело №92 по описа за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.25 от ЗТР.

         Образувано е по жалба на „Месика” ООД срещу отказ №20190924144952/25.09.2019г. на длъжностно лице при Агенцията по вписванията по заявление вх. №20190924144952/24.09.2019г. за вписване на обстоятелства по партидата на дружеството относно прекратяване на членство.

         В жалбата се твърди, че обжалвания отказ не незаконосъобразен и неправилен. Прекратяването на членственото правоотношение по чл.125, ал.2 ТЗ било последица от волята на самия съдружник. Ако такова предизвестие е налице и е заявено прекратяване участието в дружеството след изтичане на законоустановения срок участието на съдружника следва да се счита прекратено. Прекратяването на участието в дружсетвото на съдружника отправил предизвестие не може да се поставя в зависимост от условия, каквито несе предвиждат в закона. Изтичането на срока на предизвестие имало автоматичен прекратителен ефект спрямо участието на съдружника в дружеството му ши с настъпване на този факт съдружника губел занапред качеството си на съдружник. Какво ще стане с освободените дялове е предмет на бъдещо решение на върховния орган на дружеството.

         Жалбата е подадена в преклузивния 7-дневен срок за обжалване, от активно легитимирано лице, против акт, който подлежи на съдебен контрол, поради което е процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество.

         Обжалваният отказ е постановен с мотиви, че не са представени доказателства за съдбата на освободените дялове от капитала на дружеството. Напускането на съдружника и имущественоправните последици не били различни и без връзка помежду си.

         Видно от представените доказателства и при справка в Търговския регистър по партидата на „Месика” ООД със заявление вх. №20190924144952/24.09.2019 г., е заявено вписване на промени в обстоятелствата - напускане на съдружник. Към него са приложени писмено предизвестие за напускане на .съдружник, споразумение за разваляне на договор за прехвърляне на дружествени дялове, декларация, квитанция за платена такса, изрично адвокатско пълномощно.

         При така установеното от фактическа страна, съдът намира следното от правна страна:

         Прекратяването на членството в дружество с ограничена отговорност може да стане чрез едностранно волеизявление на съдружника. То е уредено в чл.125, ал.2 от ТЗ, според който съдружникът може да прекрати участието в дружеството, като е длъжен да направи писмено предизвестие най-малко три месеца преди датата на прекратяването. С изтичането на предизвестието се прекратява участието на съдружника. След прекратяването на членството между напусналия съдружник и дружеството възникват облигационни отношения във връзка с неуредени имуществени последици. Те се уреждат въз основа на счетоводен баланс към края на месеца, през който е настъпило прекратяването. Наличието на неуредени имуществените отношения не води до извод, че не е прекратено участието на съдружника. Изчистването на неуредените имуществени отношения може да стане доброволно или в отделно съдебно производство.

         Прекратяване на членството поради доброволно напускане настъпва с изтичане срока на предизвестието. Не е необходимо изрично решение на общото събрание на дружеството. При този доброволен начин на напускане законодателят не изисква произнасяне на общото събрание на ООД относно съдбата на освободените дялове.

         Вписването на промяната в персоналния състав на дружеството в търговския регистър, задължително следва от факта на прекратеното членство на съдружника. Съдбата на освободените дялове е предмет на едно бъдещо решение на общото събрание, което обаче не влияе върху факта на напускане на съдружника при условията на чл.125, ал.2 от ТЗ. Ето защо, това обстоятелство задължително следва да бъде отразено в търговския регистър по партидата на дружеството, независимо от липсата на разрешение на въпроса за съдбата на освободените дялове. Съгласно трайната практика на ВКС, обективирана в Решение №46/22.04.2010г. по т.д.№500/2009г. на ІІг.о. на ВКС, в хипотезата на чл.125, ал.2 от ТЗ, прекратяването е последица от свободно формираната и външно изразена воля на съдружника, в чиято полза законът признава право да напусне доброволно дружеството като отправи за целта писмено предизвестие. Единствените условия, с които е обвързано упражняването на това право, е волеизявлението за напускане да бъде отправено в писмена форма и в рамките на определен срок - тримесечен, съгл. диспозитивната норма на чл.125, ал.2 от ТЗ, или по-дълъг, предвиден в дружествения договор. Независимо от отсъствието на изрична правна уредба в тази насока в кой момент настъпва прекратяването, доколкото писменото предизвестие е способ за реализиране на потестативното право на съдружника да предизвика едностранно промяна в персоналния субстрат на търговското дружество, прекратяването следва да се счита за настъпило по право в момента на изтичане на срока на предизвестието. Именно поради потестативния характер на признатото в чл.125, ал.2 от ТЗ субективно право, законът не поставя като условие за възникване на правните последици от реализирането му наличие на решение на общото събрание за освобождаване на съдружника. Същевременно буквалното и систематичното тълкуване на нормата на чл.125, ал.2 от ТЗ изключва възможността прекратяването да бъде поставяно в зависимост от други юридически факти, в т. ч. от уреждане на имуществените отношения по чл.127 във вр. с чл.125, ал.3 от ТЗ между напускащия съдружник и дружеството и от съдбата на дружествените дялове.

         Видно от приложеното към заявлението предизвестие същото е било отправено от напускация съдрежник – П.М. до Месика ООД и е получено от другия представител на „Месика” ООД, в качеството му на управител на 16.04.2019 г. Срокът на предизвестието съгласно чл.122 ТЗ е изтекъл на 16.07.2019 г., а заявлението, по което е постановен обжалвания отказ е подадено на 24.09.2019 г., т.е. към момента на подаване на заявлението срока на уведомлението е бил отдавна изтекъл и членството на П.М. в дружеството е било прекратено.

         По изложените съображения отказа следва да бъде отменен като незаконосъобразен и указано на ДЛР да извърши исканото вписване.

         Воден от изложеното, съдът

 

                                               Р Е Ш И:

        

         ОТМЕНЯ по жалба вх. №20190926115154, депозирана от „Месика” ООД, с ЕИК ********* против отказ №20190924144952/25.09.2019г. на длъжностното лице по регистрацията при Агенцията по вписванията, Търговски за вписване на заявените със заявление вх. №20190924144952/24.09.2019г. обстоятелства.

         УКАЗВА на длъжностното лице по регистрацията при Агенцията по вписвания, Търговски регистър да извърши поисканите вписвания по заявление вх. № 20190924144952/24.09.2019 г.

         ПРЕПИС от решението да се изпрати на Агенция по вписванията за сведение и изпълнение.

         РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

                                               ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: