Решение по дело №1911/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1500
Дата: 18 ноември 2022 г.
Съдия: Станислава Петкова Стоева
Дело: 20227050701911
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 август 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

            

 

 

гр. Варна, …........................ 2022 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Варна, ІХ-ти тричленен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и седми октомври, две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВ МИЛАЧКОВ

  ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ДАСКАЛОВА

   СТАНИСЛАВА СТОЕВА

 

 

При участието на секретаря Теодора Чавдарова и прокурора Александър Атанасов, разгледа докладваното от съдия Станислава Стоева КАНД № 1911/2022 г. по описа на Административен съд – Варна и, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.208 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ вр. чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Образувано е по жалба на Директор Дирекция “Инспекция по труда” - Варна против Решение № 327/07.03.2022г., постановено по АНД № 5236/2021 г. на Районен съд - Варна, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 03-014405/20.10.2021 година на Директор Дирекция “Инспекция по труда” - Варна, с което на „СТАР ПОСТ” ООД е наложено административно наказание „имуществена санкция" в размер на 5 000 лева, на основание чл. 416 ал. 5 вр. чл. 414, ал. 3 от Кодекса на труда.

С жалбата се прави искане за отмяна на обжалваното решение и при установяване основателността на изложените от касатора доводи, след отмяна на решението на първостепенния съд, да се постанови друго, с което процесното НП да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно, ведно със законните последици от това.

В съдебно заседание касаторът се представлява от надлежно упълномощен представител – старши юрисконсулт Б. Н , който в пледоарията си по съществото на касационния спор изцяло поддържа жалбата и моли за присъждане на юрисконсултско възнаграждение в полза на административнонаказващия орган, като прави и възражение за прекомерност на адвокатския хонорар.  

Ответникът по касация – „СТАР ПОСТ“ ООД, гр. София чрез процесуален представител – адв. М. Д. в писмен отговор оспорва касационната жалба като неоснователна и моли въззивното Решение да бъде оставено в сила. В съдебно заседание процесуалният представител поддържа отговора и претендира разноски за настоящата инстанция, като представя писмена защита по съществото на спора.

Представителят на Окръжна прокуратура - Варна дава заключение за неоснователност на касационната жалба и пледира за оставяне в сила решението на ВРС.

Настоящият състав на съда, преценявайки обжалваното решение с оглед заявените касационни основания и служебно, съобразно разпоредбата на чл.218 ал. 2 АПК, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Касационната жалба е подадена от надлежна страна, в законоустановения срок, поради което е ДОПУСТИМА. Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Дружеството – ответник по касация е санкционирано за нарушение на чл. 62, ал. 1, вр. чл. 1, ал. 2 от КТ. С НП № 03-014405/20.10.2021 г. издадено  от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - гр. Варна му е наложена „имуществена санкция“ в размер на 5000,00 лева на основание чл. 416 ал. 5, вр. чл. 414 ал. 3 от КТ. Изпълнителното деяние е осъществено като дружеството-работодател е допуснал до работа лицето П.А.Д., на длъжност „куриер“ в обект – офис „Стар Пост“, находящ се в ---------, стопанисвано от касатора, с определено работно време, декларирано от лицето от 09:00 часа до 14:00 часа, определено трудово възнаграждение, с определени почивни дни – събота и неделя, без да е сключен трудово договор в писмена форма между страните по трудово правоотношение. Нарушението е установено с писмени документи – декларация от П.Д. от 06.08.2021г. Въз основа на събраните писмени документи и след събиране и на гласни доказателства, районният съд е приел, че в хода на съдебното производство не се установява по безспорен начин, че зад сключения граждански договор стои прикрито трудово правоотношение, тежестта за което е била на административнонаказващия орган. От страна на последния не са представени безспорни и категорични доказателства за извършено нарушение на чл. 62 ал. 1 вр. чл. 1 ал. 2 и чл. 61 ал. 1 от КТ, тъй като се установява, че П.Д. е извършвала работа в изпълнение на сключен граждански договор – транспортни услуги, за всеки курс на които е получавано възнаграждение по 30 лв. Отделно от това, в НП е посочено, че нарушението е установено в офиса на дружеството, където лицето Ж М М е установено да полага труд, което според съда е довело до неяснота на волята на наказващия орган досежно конкретното физическо лице, с допускането на което до работа е прието, че е осъществен състава на административното нарушение. С горните мотиви въззивният съд е отменил процесното НП.

 

Оспореното решение е правилно.

Изводите на районния съд се основават на обективно и всестранно изследване на всички обстоятелства по делото, които се извеждат от приобщените по делото доказателства, разгледани поотделно и в съвкупност, и изцяло се споделят от настоящия тричленен състав на Административен съд - Варна, поради което препраща към тях на основание чл. 221 ал. 2 изр. 2 АПК.

 Наведените в касационната жалба доводи за съставомерност на извършеното са неоснователни и не обосновават наличие на касационни основания по смисъла на чл. 348 ал.1 т.1 и ал.2 от НПК за отмяна на въззивното решение и потвърждаване на наказателното постановление. За да възникне трудово правоотношение между две страни е необходимо да се споразумеят относно три задължителни елемента – място на работа, характер на работа и трудово възнаграждение. От Декларацията по чл. 399 от КТ, попълнена собственоръчно от П.Д. е видно, че лицето декларира, че няма сключен трудов, а има сключен граждански договор. Освен това е посочило, че получава дневно по 30 лева, както и че последното получено плащане е на 05.08.2021г. и това е  денят преди проверката, което е още едно доказателство за това, че се изпълнява възложена по граждански договор работа – транспортни услуги срещу заплащане на всеки курс.  При преценката на естеството на договорните отношения следва да се държи сметка за действителното съдържание на уговорките между страните и техните съществени елементи, които ги отличават от другите видове правоотношения. Трудовите и облигационните правоотношения се характеризират с различни права и задължения на страните по тях. Основната разлика между трудовия договор и договора за изработка се състои в елементите работно време, работно място, трудово възнаграждение, йерархическа зависимост между страните. Целта на сключване на гражданския договор е извършване на дадена работа, която трябва да е определена по съдържание и обем и да отговаря на конкретни критерии за качествено изпълнение. Изпълнителят дължи определен резултат, като сам определя начина на работата си, няма определено работно време и работно място. За разлика от гражданския договор  по силата на трудовия договор едно физическо лице предоставя работната си сила за изпълнение на даден вид работа и дължи продължително и многократно изпълнение, за което получава трудово възнаграждение, има работно време и работно място. Със сключването на трудов договор за работника възникват право на гарантирано трудово възнаграждение, на почивки, на отпуски, на обезщетения, на социално-битово обслужване, на социално осигуряване за всички осигурени социални рискове, на безопасни и здравословни условия на труд и други. В случая правилни са изводите на районния съд, че П.Д. е изпълнявал задълженията си по граждански договор – извършване на транспортни услуги. За това му се е дължало възнаграждение по 30 лв. на курс, което означава, че формирането на  възнаграждението е въз основа на постигнатия от него резултат и следователно, ако не извърши нито един курс, не би получил заплащане. Видно от горното следва извод, че между страните не е била уговорена точна повтаряща се дата за изплащане на възнаграждение и в този смисъл не е налице основен елемент на трудовото правоотношение, а именно трудово възнаграждение.

Предвид горното, се налага извод, че районният съд е постановил правилен и законосъобразен съдебен акт, който не страда от визираните в касационната жалба пороци и следва да се остави в сила.

 

При този изход на спора и своевременно заявеното искане претенцията на касационния ответник за присъждане на разноски е основателна. Съгласно приложения по делото списък по чл. 80 от ГПК "СТАР ПОСТ" ООД претендира разноски в размер на   580 лева без ДДС, или 696 лева с ДДС.

 

На основание чл. 221 ал. 2, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 327/07.03.2022 г. постановено по АНД № 5236/2021 г. по описа на Районен съд гр. Варна.

 

ОСЪЖДА Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна да заплати на „СТАР ПОСТ“ ООД, ЕИК ******със седалище и адрес на управление: ------- представлявано от управителя Д.Д.В.сума в размер на 696 /шестстотин деветдесет и шест/ лева, представляваща разноски по делото.

 

Решението е окончателно.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

                           

 

  2.