Решение по дело №4812/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 3510
Дата: 27 юли 2020 г.
Съдия: Деница Димитрова Славова
Дело: 20203110104812
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№…

гр. Варна, 27.07.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, XVIII състав, в закрито заседание, проведено на 27.07.2020г. в състав:

 

                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДЕНИЦА СЛАВОВА

 

         като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 4812 описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.250 от ГПК.

С молба от 16.07.2020г. молителите по молба с правно основание чл. 50 от СК Р.Г.К., с ЕГН **********, и К.П.К., с ЕГН **********, са поискали да бъде допълнено съдебното решение № 2273/10.06.2020г. по гр.д.№4812/2020г. на ВРС, XVIII състав, като бъдат инкорпорирани в него следните уговорки, между страните: „9, Съпрузите декларираме, че сме уредили имуществените си отношения извън съдебно, с брачен договор от дата 21.04.2020 г., заверен от нотариус Огнян Шарабански, с рег. № 147 на Нотариалнати камара, с район на действие Районен съд - гр. Варна, със заверка на подписите под рег. № 3459/21.04.2020 г. и заверено съдържание под рег. № 3460, том 2, акт № 18/21.04.2020 г. по описа на нотариуса, вписан в регистъра на имуществените отношения на съпрузите при Агенция по вписванията, с който като съпрузи по заварен брак, на основание чл. 27, ал. 3 от СК сме прекратат и съпружеската имуществена общност помежду си и със задна дата, считано от сключването на брака, сме избрали имуществен режим на разделност относно имуществените отношения помежду ни произтичащи от брака, като сме приели за установено в отношенията ни, че придобито по време на брака имущество се счита индивидуална собственост и лично имущество на съпруга, чието име е записано в документа за собственост при придобиването му, а когато в документа за собственост са записани имената на двамата съпрузи, се счита, че същото е придобито в обикновена съсобственост, при квоти съответни на участието на страните в придобиването.

9.1., че придобитото по време на брака в режим на разделност лично недвижимо имущество не е придобито в резултат на съвместен принос на двамата съпрузи, като вложените средства в придобиването му са изцяло лични на съпруга, чието име е записано в документа за собственост при придобиването му.

9.2. Страните декларираме, че всички общи движими и недвижими вещи придобити в обикновена съсобственост между нас, са поделени доброволно помежду ни и нямаме взаимни претенции един спрямо друг от имуществен характер.

11.   В случай че някой от съпрузите е теглил кредит/и по време на брака, отделно от посочените кредити в т. 10 от настоящето споразумение, съпрузите се съгласяват, че същият остава за изплащане изцяло в тежест на съпруга, който го е изтеглил, тъй като средствата от съответния непосочен в настоящото споразумение кредит, не са теглени и не са използвани ш нуждите на семейството, поради което и не се носи солидарна отговорност от съпрузите по смисъла на чл. 32, ал.2 от .

12.   Съпрузите се съгласяваме, че ако някой от нас е сключил договор за заем и е издач (подписал) документ, по силата на който е поел задължения като издател на този документ и/или като заемател, то тези задължения не са поети за нуждите на семейството и с тези средства не са задоволявани семейни нужди, а само лични на съответния съпруг, който е титуляр по документа ичи по поетото задължение и за неговото изпълнение или погасяване еднолично ще отговаря съпругът, който е сключил заема или е титуляр по документа или по поетото задължение, в качеството си на заемополучател или подписал документ като издател.

13. Съпрузите декларираме и се съгласяваме, че по време на брака нямаме влогове, средствата по които да са да са придобити със съвместен принос и след развода всеки остава единствен собственик на средствата по влоговете, по които е титуляр и другият съпруг няма и няма да има претенции към средствата по тези влогове. "

Поради липса на ответна страна, съдът счита процедурата по чл. 250 ал.2 за изпълнена. Поради липсата на факти, които да бъдат изяснявани, съдът намира, че следва да се произнесе в закрито съдебно заседание, на основание чл. 250 ал.2 от ГПК.

По същество съдът намира, че не е налице основание за допълване на решението.

В диспозитива на съдебното решение се включват само уговорки между молителите, които са изрично посочени в чл. 51 ал. 1 от СК. „Други последици на развода“ се тълкува в смисъл, че уговорките следва да дерогират презумпция, установена от закона – например поставянето в дял на имот СИО, или друга установена в закон последица на развода, следва да създават права или задължения за някоя от страните в споразумението. Смисълът на диспозитива е да предаде сила на пресъдено нещо и изпълнителна сила на решението. За включването на общи уговорки в диапозитива на съдебното решение, които нямат правен ефект /не се предизвиква правна промяна/ няма правен интерес, съответно те не подлежат на санкцията на съда в диспозитив. Уговорките между страните съществуват, страните са подписали споразумението и носят отговорност за неизпълнението му.

В конкретния случай се иска включване на информация, че страните са уредили имуществените си отношения с брачен договор и че са избрали режим на разделност. Доколкото молителите са предпочели да уредят отношенията си с брачен договор, именно той  е този, който внася правната промяна, а не съдебното решение. В случай, че бяха предпочели да уредят отношенията си съдебно в производството по чл. 50 от СК, то клаузите щяха да бъдат включени в диспозитива на съдебното решение. Декларациите на страните също не подлежат на инкорпориране в диспозитив, доколкото за тях се прилага чл. 313 от НК. Допусканията /уговорките под условие/ също не подлежат на санкция в диспозитив, доколкото не внасят права промяна при развода.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

 Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Р.Г.К., с ЕГН **********, и К.П.К., с ЕГН **********, да бъде допълнено съдебното решение № 2273/10.06.2020г. по гр.д.№4812/2020г. на ВРС, XVIII състав, като бъдат инкорпорирани в него следните уговорки, между страните: „9, Съпрузите декларираме, че сме уредили имуществените си отношения извън съдебно, с брачен договор от дата 21.04.2020 г., заверен от нотариус Огнян Шарабански, с рег. № 147 на Нотариалнати камара, с район на действие Районен съд - гр. Варна, със заверка на подписите под рег. № 3459/21.04.2020 г. и заверено съдържание под рег. № 3460, том 2, акт № 18/21.04.2020 г. по описа на нотариуса, вписан в регистъра на имуществените отношения на съпрузите при Агенция по вписванията, с който като съпрузи по заварен брак, на основание чл. 27, ал. 3 от СК сме прекратат и съпружеската имуществена общност помежду си и със задна дата, считано от сключването на брака, сме избрали имуществен режим на разделност относно имуществените отношения помежду ни произтичащи от брака, като сме приели за установено в отношенията ни, че придобито по време на брака имущество се счита индивидуална собственост и лично имущество на съпруга, чието име е записано в документа за собственост при придобиването му, а когато в документа за собственост са записани имената на двамата съпрузи, се счита, че същото е придобито в обикновена съсобственост, при квоти съответни на участието на страните в придобиването.

9.1., че придобитото по време на брака в режим на разделност лично недвижимо имущество не е придобито в резултат на съвместен принос на двамата съпрузи, като вложените средства в придобиването му са изцяло лични на съпруга, чието име е записано в документа за собственост при придобиването му.

9.2. Страните декларираме, че всички общи движими и недвижими вещи придобити в обикновена съсобственост между нас, са поделени доброволно помежду ни и нямаме взаимни претенции един спрямо друг от имуществен характер.

13.   В случай че някой от съпрузите е теглил кредит/и по време на брака, отделно от посочените кредити в т. 10 от настоящето споразумение, съпрузите се съгласяват, че същият остава за изплащане изцяло в тежест на съпруга, който го е изтеглил, тъй като средствата от съответния непосочен в настоящото споразумение кредит, не са теглени и не са използвани ш нуждите на семейството, поради което и не се носи солидарна отговорност от съпрузите по смисъла на чл. 32, ал.2 от .

14.   Съпрузите се съгласяваме, че ако някой от нас е сключил договор за заем и е издач (подписал) документ, по силата на който е поел задължения като издател на този документ и/или като заемател, то тези задължения не са поети за нуждите на семейството и с тези средства не са задоволявани семейни нужди, а само лични на съответния съпруг, който е титуляр по документа ичи по поетото задължение и за неговото изпълнение или погасяване еднолично ще отговаря съпругът, който е сключил заема или е титуляр по документа или по поетото задължение, в качеството си на заемополучател или подписал документ като издател.

13. Съпрузите декларираме и се съгласяваме, че по време на брака нямаме влогове, средствата по които да са да са придобити със съвместен принос и след развода всеки остава единствен собственик на средствата по влоговете, по които е титуляр и другият съпруг няма и няма да има претенции към средствата по тези влогове. "

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: