Решение по дело №1910/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1478
Дата: 18 юли 2019 г. (в сила от 8 август 2019 г.)
Съдия: Ерна Жак Якова-Павлова
Дело: 20193110201910
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И E

 

1478/18.7.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД гр.Варна – 3-ти наказателен състав в публично съдебно заседание на четвърти юли през две хиляди и деветнадесета година в състав:                                                                    

                                                                                     СЪДИЯ: Ерна Якова-Павлова

 

при секретаря Петя Великова, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 1910 по описа на съда за  2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е с правно основание чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба от Н.И.Й. ***3-0000152/14.03.2019 год. издадено от Началника на Обл. Отдел “Автомобилна администрация“- Варна, с което за нарушение на чл.45 т.1 от Наредба № 34 от 06.12.1999 г. на МТ, на осн. чл.93 ал.1 т.1 от ЗАвтПревози му е наложено административно наказание глоба в размер на 2000 лв..

В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на обжалваното  НП и се иска неговата отмяна.

В съдебно заседание процесуалният представител на жалбоподателят  поддържа жалбата, а в писмена молба по същество твърди, че деянието е останало във  фазата на опита.

Процесуалният представител на Административно наказващия орган  оспорва жалбата и  пледира за потвърждаване на процесното НП.

Жалбата е депозирана от легитимирано лице в законоустановения срок, поради което е допустима за разглеждане.

От събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

На 08.02.2019 г., около 12:27 ч. по пътя с.Габърница – с.Петров дол – гр.Провадия на 2 км. преди разклона на пътя Тервел-Провадия-Айтос свидетелите Д.К. и Й.Й. - служители на  ОО „Автомобилна администрация“-Варна спряли за проверка движещият се в посока към гр.Провадия лек автомобил „Дачия“ с рег. №  В9890 РР. Автомобилът бил обозначен, оборудван и маркиран като работещо такси, с включен  сигнал червено като в същия били превозвани 5 пътника. След разговор с пътниците установили, че те са се качили  в гр.Варна, тъй като им било по-удобно, а и цената била почти като тази на билет за автобус. Двама от тях  вписали това в писмени обяснения, които предали на проверяващите. Водачът – настоящият жалбоподател Н.Й., също не отрекъл, че превозът е започнал от Община-Варна. При проверка на пътната книжка свидетелите  К. и Й. установили, че превозът от гр. Варна за гр. Провадия бил вписан в нея, а от показанията на таксиметровия апарат – че до мястото на проверката са изминати 48.608 км. Цената за тях била 52.76 лева като водачът приключил апарата, за което извел касов бон  на тази стойност.  Водачът,  представил Разрешение № 231/02.01.2019 г. за извършване на таксиметров превоз на територията на Община – Провадия, но не и такова за територията на Община – Варна. При така установените факти, свид Д.К. съставил на въззивника АУАН за нарушение на чл. 45  т.1 от Наредба  № 34 от 06.12.1999г. за таксиметров превоз на пътници.

Въз основа на АУАН, справка в Община-Варна и на материалите съдържащи се в административно-наказателната преписка Началникът на ОО „АА“- Варна издал НП № 23-0000152/14.03.2019 год., с което наложил  на жалбоподателя административно наказание глоба в размер на 2000 лв.

         Гореописаната фактическа обстановка съдът прие за установена от  показанията на свидетелите Д.К. и  Й.Й. и писмените доказателства приобщени по делото. Съдът ги  кредитира като обективни и взаимно допълващи се.

При така установената по делото фактическа обстановка, съдът формира правно убеждение в следния смисъл: 

По приложението на процесуалния закон

АУАН и НП са издадени от компетентни органи, в кръга на предоставените им правомощия съгласно чл.91 ал.3 от ЗАвтП, чл.92 ал.2 от  ЗАвтПревози и Заповед № РД -08-249/15.05.2015 г. издадена от Министъра на ТИТС.

Не са допуснати съществени процесуални нарушения във фазата на производството пред административно наказващия орган. АУАН и НП са формално редовни актове, съдържат всички изискуеми реквизити по ЗАНН, преписи и от двата са връчени на нарушителя, като му е дадена възможност да организира адекватна защита. Жалбоподателят не е депозирал възражение в срока по по чл.44 ал.1 от ЗАНН, което обяснява и липсата на произнасяне на АНО по реда на чл.52 ал.4 от ЗАНН. Отделно от това видно от съдържанието на НП административно наказващият орган е извършил справка в Община-Варна и установил, че  за цитираното в жалбата превозно средство собственост на въззивника, не е издвано разрешение за извършване на таксиметров превоз на територията на Община – Варна. За това издавайки процесното постановление АНО е  приел, че е налице нарушение, извършено от конкретното лице.

По приложението на материалния закон

В хода на съдебното производство, от събраните гласни и писмени доказателства, безспорно се установи, че на посочените в НП място и време  въззивникът е извършвал таксиметров превоз от гр. Варна до гр. Провадия без надлежно разрешително за извършване на такъв превоз на територията на Община – Варна. Съдът не споделя  възражението от писменото становище на процесуалния представител на въззивника, че  деянието е останало във фазата на опита. Доколкото се касае за динамична дейност, при която местоположението на превозното средство на пътя се мени, а относимите към нарушението факти са могли да бъдат изяснени само при спиране на автомобила за извършване на проверка, изводът, че фактическият състав на нарушението е завършен  още  на територията на Община Варна  е  недвусмислен.

На наказаното лице е възведено обвинение за извършено нарушение на нормата на чл. 45, т.1 от Наредба № 34/06.12.1999 г. за таксиметров превоз на пътници. Нормата по своята същност е императивна, тя вменява забрана за извършване на таксиметров превоз, като задължава водач на таксиметров автомобил да не извършва таксиметров превоз на територията на община, за която няма издадено разрешение – в настоящия случай наказаното лице е извършвало превоз с начална точка гр.Варна т.е. в пределите на община Варна, а е имал валидно разрешение за извършване на таксиметров превоз по смисъла на чл. 24 и сл. от Наредбата само за територията на Община Провадия. Наказаното лице не попада в изключението предвидено в нормата – а именно да извършва таксиметров превоз в курортен комплекс, разположен на територията на две общини. Фактът, че водача е извършвал таксиметров превоз се подкрепя от доказателствата към административно наказващата преписка и от гласните такива събрани в хода на съдебното производство. Освен това наказаното лице лично се е подписало под издаденият на място АУАН без възражения, т.е. по този начин жалбоподателят косвено свидетелства, че е извършвал таксиметров превоз на пътници с начална точка Община Варна. Липсата на издадено разрешение от тази община за извършване на таксиметров превоз води и до извод за съставомерност на извършеното деяние.

С оглед на това съдът прие, че правилно административнонаказващия орган е наложил административно наказание на основание чл. 93, ал.1, т.1 от ЗАвПревози, тъй като се касае липсата на редовно издадени документи, а наложеното наказание е в съответствие с предвиденото от законодателя в абсолютен размер.

Съдът счита, че доколкото се касае за формално нарушение, осъществяването на което всякога застрашава в съответна степен обществените отношения, които е призвано да гарантира , настоящото не е  малозначително по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Освен това за жалбоподателя има регистрирани и други нарушения на  нормативни актове свързани с реда за извършване на превоз на пътници.

 

Предвид  изложеното съдът прие,  че  обжалваното  наказателно постановление следва да бъде потвърдено, поради което и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН

 

Р  Е  Ш  И :

 

потвърждава Наказателно постановление №  23-0000152/14.03.2019 год. издадено от Началника на Обл. Отдел “Автомобилна администрация“- Варна, с което на Н.И.Й. *** за нарушение на чл.45 т.1 от Наредба № 34 от 06.12.1999 г. на МТ, на осн. чл.93 ал.1 т.1 от ЗАвтПревози е наложено административно наказание глоба в размер на 2000 лв.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр.Варна в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните.

                                                         

                                                         

                                              

               СЪДИЯ: