Определение по дело №409/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260085
Дата: 10 ноември 2020 г. (в сила от 18 ноември 2020 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20201400200409
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 2 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на десети ноември, две хиляди и двадесета година в състав:

 

   Председател: ЛИДИЯ КРУМОВА

 

                 

с участието на секретаря Виолета Вълкова и прокурора Владимир Дилков, като разгледа докладваното от съдията ЧНД N 409 по описа за  2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

 

Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от л.св. И.С.И., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право за УПО, поради което прави искане молбата му да бъде уважена.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца със справка за изтърпяното наказание и неизтърпения остатък, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на л.св.И.И..

В съдебно заседание осъдения участва чрез видеоконферентна връзка по Skype, като поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Затвора гр. Враца се представлява от Инспектор РД А. М., който изразява становище за неоснователност на молбата по съображения, че макар и осъдения да е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, същият с поведението си не е дал достатъчно  доказателства за своето поправяне и не отговаря на изискванията на чл. 439а НПК. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част, както и копие от Заповед № Л-2433/04.11.2020год. за наложено наказание на осъденото лице.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата за УПО и прави искане за оставянето й без уважение.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

И.С.И. е осъден с одобрено Споразумение от 04.08.2020год. на РС Мездра по нох дело № 311/20год. за престъпления  по чл. 345, ал.2 НК и по чл. 343в, ал.2 НК, за които му е наложено едно общо наказание от 4 месеца лишаване от свобода, при първоначален режим „Общ“. Преди това л.св. И. е осъждан още два пъти, но без ефективно изтърпяване на наказанието лишаване от свобода.

Л.св. И.И. е започнал да търпи наложеното му наказание от 4 месеца лишаване от свобода на 12.08.2020год., като до момента е изтърпял фактически 2 месеца и 28 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 1 месец и 2 дни.

При това положение, осъденият И. към момента е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК. 

От приложения доклад за оценка на риска от рецидив и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че първоначална оценка на риска от рецидив не е определяна, поради краткия размер на наказанието. Рискът от вреди за обществото след освобождаване от затвора се определя като среден, който е обусловен от настоящето правонарушение и криминалното му минало. В първоначално изготвения план на присъдата, като цели и задачи са заложени: формиране на самокритичност; ограничаване участието в субкултурни дейности; недопускане на дисциплинарни нарушения и възлагане на конкретни трудови задачи.

От изготвената междинна оценка се извежда, че л.св. И. не осъзнава последствията от шофиране без СУМПС, не разбира, че с това си поведение представлява опасност за останалите участници в движението. Същият демонстрира самооправдателни нагласи към извършените от него престъпления и ги омаловажава.

В условията на затворническото общежитие за изтеклия период от изтърпяване на присъдата рискът от вреди за останалите лишени и за служителите на НОС запазва ниските си стойности. Осъдения не показва враждебни нагласи и не е склонен да употреби физическа сила при попадане в конфликтни ситуации. Рискът от вреди за обществото продължава да бъде среден с оглед характера и спецификата на извършените от него престъпления. Този риск се обуславя и от факта, че осъдения проявява престъпна упоритост, самонадеяност и склонност към импулсивни и рискови действия. С неадекватното си поведение поставя в риск широк кръг от потенциални жертви – участници в пътното движение.

Л.св. И. не е устроен на работа, тъй като постоянно се оплаква от паник атаки и учестено сърцебиене. Според него страда от артериална хипертония, но това не е установено с медицински документи. Напротив, извиканият по повод поредно оплакване екип на Бърза помощ е установил, че кръвното му налягане е 120/80.

Л.св. И. е наказан със Заповед № Л-2433/04.11.2020год., с която му е наложено наказание „писмено предупреждение за притежаване на неразрешени вещи, като изпълнението на това наказание е отложено.

В МЛС осъдения И. демонстрира добро поведение, но в живота на свобода води манипулативен и паразитен начин на живот. Не е склонен под влияние на околните и на предишните си две осъждания да промени вижданията и принципите си. Уменията му за мислене не са на необходимото ниво, поради факта, че системно повтаря едни и същи грешки. Не се наблюдава трайна положителна тенденция в нагласите за водене на законосъобразен начин на живот.

Л.св. И. не осъзнава тежестта на извършените закононарушения и няма критично отношение към тях. Регистрираната слаба трудова мотивация и липсата на желание за участие в ресоциализиращи мероприятия е показател за ниската степен на поправяне и превъзпитание.

Планът на присъдата не е изпълнен в своята цялост и в пълен обем, поради което индивидуалната работа с осъдения И. трябва да продължи в посока повишаване степента на отговорност за поведението си и формиране на гъвкав модел за мислене, водещ до намаляване вероятността от извършване на поредно престъпление. Шансовете за реинтеграция в обществото са незадоволителни с оглед консумираните престъпления и липсата на мотивация за промяна и корекция в поведението му.

В обобщение на горното следва да се посочи, че към настоящия момент  по отношение на л.св. И.И. е налице само една от двете законови предпоставки за УПО, а именно същият е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си осъдения все още не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне. Всичко това съдът приема като основание да бъде постановен отказ на молбата му за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание, в размер на 1 месец и 2 дни.

При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1, т.1 НК и чл. 441 НПК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на л.св. И.С.И., роден на ***год. в гр. Мездра, с постоянен адрес ***, български гражданин, с основно образование, женен, осъждан, с ЕГН ******, да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му по НОХД № 311/20год. на РС Мездра общо наказание лишаване от свобода в размер на 4 месеца, с остатък 1 месец и 2 дни.

    ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

 

 

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: