гр. Сливен, 22.10.2020 г.
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Административен съд Сливен, в публично заседание на седми октомври, две хиляди и двадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЛАВ БАКАЛОВ
ЧЛЕНОВЕ: ИГЛИКА ЖЕКОВА
ДЕТЕЛИНА БОЗУКОВА
при секретаря Радостина Желева и с участието на прокурора Милена Радева като разгледа докладваното от съдия Бозукова КАНД № 129/2020 г. по описа на Административен съд Сливен, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК
, във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.Образувано е по касационна жалба на ОДМВР Сливен против Решение № 299/04.08.2020 г., постановено по АНД № 492/2020 г. по описа на РС Сливен, с което е отменено Наказателно постановление № 20-0804-000485/05.03.2020 г. на Началник РУ към ОДМВР-Сливен, с което му е наложено административно наказание за нарушение на чл. 139 ал.1 т.1 от ЗДвП
, като на основание чл. 179, ал.6, т. 2 от ЗДвП, му е наложена "глоба" в размер на 200 лв.Разгледана по същество, подадената касационна жалба, е неоснователна.
Решението на съда е валидно, допустимо и правилно при
следните съображения:
За да бъде приложена санкционната норма на чл. 179, ал. 6, т. 2 от Закона за движението по пътищата, то следва да бъде констатирана по надлежния ред "значителна неизправност“ на МПС по смисъла на чл. 179, ал. 6, т. 1 от ЗДвП. По делото не е установено защо "липсващото задно гърне, заменено с тръба" съставлява "значителна неизправност“. В този смисъл неоснователно е становището на касационноият жалбоподател, че липсата на част от изпускателата система, в частност задно гърне, е значителна техническа неизправност по смисъла на § 6, т. 72 от Допълнителните разпоредби на ЗДвП. Жалбоподателят е санкциониран по реда на чл. 139 ал.1 т.1 от ЗДвП, съгласно която разпоредба движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат технически изправни, като според наказващият орган тази неизправност е свързана с липса на част от шумозаглушителното устройство на автомобила, заменено с тръба. Разпитаните по делото свидетели действително сочат, че автомобилът на жалбоподателя издавал по- силен шум, но от доказателствата по делото не се установява по надлежен ред, че този шум се дължи именно на повреда или липса на шумозаглушителното устройство. Отговорността на жалбоподателя не е ангажирана за превишение на нивото на шума, а за техническа неизправност в шумозаглушителното устройство. За да е технически неизправно едно МПС, в хипотезата на неизправно шумозаглушително устройство, е необходимо нивото на шума да не съответства на предписаните нормативни стойности. Доколкото по делото не е установено от страна на административния орган да са извършвани замервания и проверка за съответствието на нивото на шума с допустимите стойности, следователно не може да се приеме, че е налице техническа неизправност на МПС, изразяваща се в неизправно шумозаглушително устройство. Подобно процедиране според съда е абсолютно недопустимо, доколкото се касае до установяване на техническа характеристика, а самото нарушение, което е вменено на жалбоподателя, третира неспазване на конкретни норми за шум. При това положение и съдът намира, че така визираното нарушение се явява и недоказано по категоричен начин, като самият негов начин на установяване поставя под съмнение изводите за наличието на извършено нарушение на разпоредбата на чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП. С оглед горното правилно е прието от РС Сливен, че НП е незаконосъобразно, тъй като нарушението е недоказано.
При
извършената служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието на
решението с материалния закон, за което касационната инстанция е задължена,
съгласно чл. 218, ал. 2 от АПК,
съдът намира, че решението не страда от други пороци, които да са основания за
отмяна, обезсилване или обявяване на нищожността му.