Определение по дело №234/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 365
Дата: 9 юли 2020 г.
Съдия: Маринела Ганчева Дончева
Дело: 20203000500234
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 2 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

№365/09.07.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, гражданско отделение, в закрито заседание на 09.07.2020г.в състав :

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИАНА ДЖАМБАЗОВА

 ЧЛЕНОВЕ: МАРИНЕЛА ДОНЧЕВА

 РОСИЦА СТАНЧЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия ДОНЧЕВА в. ч. гр. д. № 234/2020 по описа на Апелативен съдгр. Варна, г. о., за да се произнесе, съобрази следното :

С определение № 299/29.06.2020 год по гр.д. № 184/2020 год на Окръжен съд Шумен е повдигнат спор за подсъдност между Окръжен съд Шумен и Районен съд Шумен относно разглеждането на исковете, предявени от Д.Л.Р. срещу М.Л.Р. с правно осн. чл. 30 от ЗНасл и иск за делба.

Със свое определение № 1267/26.05.2020 год Районен съд Шумен, излагайки мотиви, че предявеният иск с правно осн. чл. 30 от ЗНасл е оценяем и цената на иска, определена съобразно материалния интерес – частта от данъчната оценка, равна на запазената част, чието възстановяване се иска е в размер на 53 156,37 лв, на осн. чл. 104 т-4 от ГПК изпратил делото по подсъдност на Окръжен съд Шумен.

Последният, от своя страна изложил мотиви, че въпреки нееднозначната съдебна практика, претенцията за възстановяване на запазена част на наследник от наследството, макар и да е за защита на имуществени права, поради спецификата си не би могла да бъде оценена при завеждането на иска, а едва при постановяване на решението. Като допълнителен аргумент е изложил целесъобразността на общото му разглеждане с иска за делба, който по начало е подсъден на районния съд.

За да се произнесе, настоящият състав взе предвид следното:

Предявен е иск за възстановяване на запазена част, накърнена със завещание (чл. 30 ЗН). Предявеният конститутивен иск е неоценяем, поради което нормата на чл. 69, ал. 1, т. 4 ГПК за определяне цена на иска въз основа на данъчната оценка на имотите предмет на завещателните разпореждания не намира приложение.

Правото на възстановяване на запазена част е имуществено, но паричното му изражение е предмет на доказване в хипотеза на извършени от наследодателя безвъзмездни разпореждания чрез завещание или дарения, в които само случаи част от предмета на производството е установяване паричния размер на наследствената маса, съответно на запазената и разполагаемата част. Установяването на този размер е необходимо само за извършване на преценка дали с безвъзмездното разпореждане или разпореждания, наследодателят е накърнил запазената част, а в случаите на универсално завещание в предмета на делото не се включва изследване стойността на наследствената маса. Именно с оглед на тези особености на иска по чл. 30 ЗН, с който се защитава правото на наследник със запазена част да получи наследствено имущество на определена стойност, съответна на паричния размер на запазената част, а не право на собственост върху конкретен недвижим имот или имоти и при липса на определени в процесуалния закон правила за определяне на цената му, следва, че посоченият иск е неоценяем.

Ето защо искът, по който е образувано делото, подлежи на разглеждане на основание чл. 103 ГПК от районния съд като първа инстанция. По изложените мотиви съдът



О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ОПРЕДЕЛЯ Районен съд Шумен за компетентен  да разгледа иска с правно осн. чл. 30 от ЗНасл., предявен от Д.Л.Р. с ЕГН ********** срещу М.Л.Р. с ЕГН **********, за възстановяване на запазената му част от наследството на Цвета Йорданова Р., поч. На 13.09.2017 год чрез намаляване с 1/3 на универсалното завещателно разпореждане, извършено със саморъчно завещание от 14.02.2014 год в полза на ответницата

Делото да се изпрати на Районен съд Шумен за продължаване на съдопроизводствените действия.

Препис от настоящото определение да се изпрати на Окръжен съд Шумен за сведение.

Определението не подлежи н обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: 1.                  

 

 

2.