Решение по дело №890/2019 на Районен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 8 юли 2019 г. (в сила от 26 юли 2019 г.)
Съдия: Богдан Здравков Велев
Дело: 20191720200890
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

     Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер   437  /08.07.                          Година 2019                                       Град   Перник

 

                                     В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Пернишкият районен съд                                                    III – ти наказателен състав

 

На 03 юли                                                                                                       Година 2019

 

В публичното заседание в следния състав:

                                                                        Председател: Богдан Велев

Секретар: Капка Станчева

Прокурор: 

като разгледа докладваното от  съдията административно-наказателно дело № 00890  по описа за 2019 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

С наказателно постановление №17-1158-006361/12.02.2018г. издадено от  Началник Сектор „ПП” при ОД на МВР – Перник, на  Й.Р.К. , е наложено административно наказание “глоба”, в размер 400 лв., на основание чл.638, ал.3 от Кодекса за застраховането.

 

Срещу издаденото наказателно постановление в срок е постъпила  жалба от Й.Р.К., в която се възпроизвежда обстоятелствената част на обжалваното наказателно постановление,като се твърди,че не е нарушил виновно административно наказателната разпоредба.

Жалбоподателят не се явява в съдебно заседание.

Въззиваемата страна, в съпроводителното писмо към преписката изразява становище за неоснователност на жалбата и моли обжалваното наказателно постановление да бъде потвърдено изцяло,не изпраща представител в съдебно заседание.

Пернишкият районен съд, след като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл.14 и чл.18, както  и доводите на страните от НПК, намира за установено следното:

На 08.12.2017г. мл.автоконтрольор към сектор пътна полиция –ОД МВР Перник е съставил акт за установяване на административно нарушение,в който е отразил следните констатации:

 

На 08.12.2017г. в 12:30 часа,в района на община Перник,път Е-79,с.Драгичево,с посока на движение от гр.София към гр.Перник жалбоподателят е управлявал лек автомобил Личния Либра  с регистрационен номер Е0473МВ като при проверката от контролните органи у установено,че МПС няма задължителна застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите,към момента на проверката.

 

Въз основа на установеното фактическо положение, срещу Й.Р.К. било образувано административно-наказателно производство със съставяне на акт за установяване на административно нарушение серия Д, № 0294385, като актосъставителят приел, че същият виновно е нарушил разпоредбата на чл.638, ал.3 от Кодекса за застраховането.

 

 

 

След съставяне на АУАН и при предявяването му соченият като нарушител не е направил възражения.

В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН не представил  допълнителни  писмени възражения.

На 12.02.2018г., при проверка по реда на чл.52, ал.4 от ЗАНН и въз основа на събраните по преписката доказателства, наказващият орган приел, че са налице основанията по чл.53, ал.1 от ЗАНН и издал наказателно постановление, с което ангажирал административно-наказателна отговорност на   Й.Р.К. за  нарушението по чл.638, ал.3  от Кодекса за застраховането .       

 Гореизложената фактическа обстановка съдът прие за установена по несъмнен начин, като взе предвид показанията на свидетеля   Р.Г.А.-актосъставител, както и писмените доказателства: акт за установяване на административно нарушение, заповед №313з-281/09.02.2016г. на Директор ОД МВР – Перник, служебно приложени от съдията докладчик  преди съдебното заседание разпечатки от интернет страницата на Гаранционен фонд по отношение на МПС с регистрационен номер Е0473МВ/за различни дати/.

Съобразно установената фактическа обстановка, от правна страна, съдът намира следното:

 Жалбата е  подадена в срок,от легитимирано лице,на което е ангажирана административно наказателна отговорност,поради което съдът следва да се произнесе по същество.

 

Липсата на сключен валиден договор за гражданска отговорност и управлението на същото превозно средство ангажира административнонаказателната отговорност на  страната-жалбоподател единствено при установено съответствие на фактите, посочени в НП и правната квалификация на деянието.

 Според разпоредбата на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което притежава МПС, което е регистрирано на територията на Република България и не е било спряно от движение.

 

    И на такова лице,в хипотезите на чл. 638 ал.1 от Кодекса за застраховането, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се  налага глоба или имуществена санкция,в зависимост дали е Физическо лице и/или Юридическо лице или Едноличен търговец.

   А съгласно чл. 638, ал. 3 от КЗ лице, което не е собственик и управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се наказва с глоба от 400 лв.

 

  Фактите,изводими от   цялата административно наказателна преписка обосновават извода, към датата на проверката   Й.Р.К.  е управлявал гореописано  превозно средство, регистрирано на територията на Р. България и не спряно от движение, за което не е имало сключен и действащ договор за задължителна застраховка “Гражданска отговорност“ на автомобилистите.

 

 

 

 

 

Това следва не само от констатациите при проверката относно данните за конкретното лице и посочения регистрационен номер,но и от служебно събраните данни в тази насока от съдията докладчик чрез разпечатки от интернет страницата на Гаранционен фонд по отношение на МПС с регистрационен номер Е0473МВ/за различни дати/.

Т.е. към 07.12.2017г. МПС с ДК № Е0473МВ няма активна застраховка „Гражданска отговорност“, а от 14:00 часа на 08.12.2017г. има активна застраховка“Гражданска отговорност“,споредданните от Гаранционния фонд.,а проверката на пътя е била на 08.12.2017г. в 12:30 часа.

 

            За да може се направи категорично заключение, че административнонаказателната отговорност е правилно ангажирана, е необходимо при описание на този вид административно нарушение  изрично да се посочат данни по отношение на собствеността на управляваното от конкретен нарушител моторно превозно средство: дали е лична собственост или е собственост на друго физическо лице,Юридическо лице или ЕТ,тъй като това обстоятелство предопределя приложението на законосъобразен административно наказателен състав от изброените ,посочените по –горе в мотивите на решението.

        А данни за това обстоятелство не са отразени  нито в констатациите на съставеният акт за установяване на административно нарушение,нито в обстоятелствената част на издаденото въз основа на него обжалвано наказателно постановление.

        Описанието на конкретно административно нарушение не може да бъде заместено от посочване на приложен административно наказателен състав,нито от неговото цитиране,нито чрез доказване в производството по обжалване на релевантни обстоятелства,които не са намерили място при описание на конкретно вменено административно нарушение.

          Нещо повече,конкретното моторно превозно средство,при неговата конкретизация освен с регистрационен номер,и в АУАН, и в обстоятелствената част на обжалваното наказателно постановление  е описано двукратно по следния начин: като“ Водач на лек автомобил ЛАНЧИЯ ЛИБРА с рег.№ Е0473МВ“,и впоследствие „управлява лек автомобил Личния ЛИБРА  с регистрационен номер Е0473МВ“.

Поради тези обстоятелства, настоящият състав намира, че е налице съществено процесуално нарушение и нарушение на материалния закон.

В чл. 53, ал. 2 от ЗАНН е предвидено, че НП се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина.

 

 Констатираната неяснота относно собствеността на МПС-то управлявано от нарушителя, за което не е била сключена застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите, според настоящата инстанция е съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като ограничава правото на защита на привлеченото към отговорност лице и не може да бъде преодоляно по реда на чл. 53, ал. 2 от ЗАНН.

 

Водим  от изложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р     Е     Ш     И  :

 

ОТМЕНЯ НП №17-1158-006361/12.02.2018г. издадено от  Началник Сектор „ПП” при ОД на МВР – Перник, с което на  Й.Р.К.,***, ЕГН **********  е наложено административно наказание “глоба”, в размер 400 лв., на основание чл.638, ал.3 от Кодекса за застраховането.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр. Перник на основанията, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс, и по реда на глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс - в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                   Председател: