Решение по дело №3122/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 848
Дата: 13 юли 2020 г.
Съдия: Зорница Димитрова Банкова
Дело: 20194430103122
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№.....

  

 гр. Плевен,13.07.2020год.

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

        

         Плевенският районен съд, VІI-ми гр.състав, в публичното заседание  на седми юли през две хиляди  и деветнадесета година в състав:

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЗОРНИЦА БАНКОВА

 

при секретаря  Поля Цанева като разгледа докладваното от съдията Банкова гр.дело №3122 по описа за 2019год. и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по обективно съединени искове с правно основание чл.422 ал.1 вр.чл.415 ал.1 от ГПК.

           Пред ПлРС е депозирана искова молба от “А.з.с.н.в.” ЕАД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***-***, чрез юрк.***, против*** А.В., в която се твърди, че между „БНП Париба Пърсънъл файненс“ ЕАД като кредитор и ответницата - като кредитополучател, е сключен договор за кредит №***от 02.03.2017г. за сумата от 1249 лева, като страните са постигнали съгласие за сключването и на застраховка на плащанията със застрахователна премия 279,78лева, разделена на равен брой вноски. Сочи се, че договорът е сключен за 32 месечни вноски. Твърди се, че между заемодателя „БНП Париба Пърсънъл файненс“ ЕАД и ищеца в настоящото производство, е сключен 27,07,2017г., с предмет - вземания по договори за кредит. По делото е представена извадка от Приложение №1 от 15,09,2017г. към рамковия договор за цесия, от което се установява, че процесния договор за кредит, е включен в предмета на цесията под №392. По делото е представено и потвърждение за станалата цесия. По делото се установява също, че цедентът е упълномощил цесионера да уведоми длъжниците за станалата цесия. В тази връзка, по делото е представено уведомително писмо, до ответника от 19,09,2017г., за което няма данни да е получено. Моли и съда да връчи уведомлението за станалата цесия с преписите от ИМ и приложенията й. Твърди се, че от страна на ответника не е погасена никаква сума. Твърди се, че ищецът е депозирал заявление по чл.410 от ГПК, по което е образувано ч.гр.д.№648/2019 г. на ПлРС, като ЗИ е връчена на длъжника по реда на чл.47, ал.5 от ГПК. Моли съдът да постанови решение, с което да признае за установено спрямо ответника, че дължи на ищеца сумата от до окончателното изплащане на сумите. При условията на евентуалност са предявяни осъдителни искове.Претендират се разноски.

           В срока по чл.131 от ГПК ответникът депозира писмен отговор чрез назначения му особен представител, в който сочи, че оспорва предявения иск по основание и размер.

            Съдът, като съобрази становищата на страните, на основание събраните по делото доказателства и закона, намира за установено следното:

             От приложеното ч.гр.д.№648/2019г. по описа на ПлРС се установява, че е издадена  е заповед за изпълнение  за сумите: 1528,78лв. – главница за периода от 05.04.2017г. до 05.11.2019г., по отношение на която на основание чл.5 от Договор за кредит за покупка на стоки или услуги №***, сключен на 02.03.2017г., е обявена предсрочна изискуемост, считано от дата 05.05.2017г.; 586,74лв. – договорна лихва за периода от 05.04.2017г. до 05.11.2019г.; 330,32лв. – обезщетение за забава за периода от 06.05.2017г. до 01.02.2019г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението - 01.02.2019г. до окончателното изплащане на вземането, както и направени деловодни разноски: 48,92лв. – внесена държавна такса и 50лв. – юрисконсултско възнаграждение. Вземането произтича от следните обстоятелства: Договор за кредит за покупка на стоки или услуги №***, сключен на 02.03.2017г. между “БНП Париба Пърсънъл Файненс” ЕАД и длъжника; подписано на 15.09.2017г. Приложение 1 към Договор за цесия, сключен на 27.07.2017г. между “БНП Париба Пърсънъл Файненс” ЕАД и „А.з.с.н.в.” ЕАД; Уведомително писмо за станалата продажба на вземането, изпратено на длъжника с известие за доставяне, връчена на длъжника по реда на  чл.47, ал.5 от ГПК.

              По делото, с ИМ е представен, в заверено копие, договор за потребителски паричен кредит №*** от 02.03.2017 г., сключен между „БНП Париба Пърсънъл файненсинг“ ЕАД - като кредитор и ответницата, за сумата от 1249лв. лева чиста стойност на кредита и 1528,78лева обща стойност на плащанията с първоначалната вноска от 250лева. В договора е посочено, че се сключва при фиксиран лихвен процент от 25,05 %, и ГПР от 28,14%. В договора е посочено също, че общата дължима сума от кредитополучателя е платима на 32 броя месечни вноски, всяка от 66,11 лева, с падеж - 5-то число на месеца и падеж на първата вноска – 05,04,2017 г. и на последната – 05,09,2019г. В договора е посочено също, че се сключва при Общи условия. Неразделна част от Договора за кредит е погасителен план към него, представен с ИМ.

              По делото се установява също, видно от представеният Сертификат за застраховка №***, факта на сключването на застраховка със застрахователя Кардиф Животозастраховане. В случая, размерът на застрахователната премия е сумата от 279,78лева - посочена в процесния договор за кредит. По делото са представени и ОУ на застрахователна програма.

              По делото се установява също и факта на сключване на рамков договор за цесия от 27,07,2017 г. между кредитодателя „БНП Париба Пърсънъл файненсинг“ ЕАД и ищеца „Агенция за събиране на вземанията” ЕАД, с предмет - вземания по договори за кредит. По делото е представена извадка от Приложение №1 от 15,09,2017г. към рамковия договор за цесия, от което се установява, че процесния договор за кредит, е включен в предмета на цесията под №392. По делото е представено и потвърждение за станалата цесия. По делото се установява също, че цедентът е упълномощил цесионера да уведоми длъжниците за станалата цесия. В тази връзка, по делото е представено уведомително писмо, до ответника от 19,09,2017г., с което същата се уведомява, че вземането по договора е цедирано и кой е новият кредитор, но няма данни същото да е изпратено до ответницата. Тъй като е налице обаче изрично изявление от страна на ищеца, съдът приема, че ответникът е редовно уведомен за станалата цесия с връчването на преписите от ИМ и приложенията на особеният представител на ответника. Съдът намира, че няма пречка уведомяването за станалата цесия, да бъде извършено с връчването на съдебните книжа, на особения представител на длъжника, в рамките на предявеният установителен иск, предявен след указания на  съда по реда на чл. 415, ал.1, т.2 от ГПК - след уведомяване на длъжника чрез залепяне на уведомление. Съобразно нормата на чл.99, ал.3 от ЗЗД, целта на уведомяването на длъжника за цесията, е той да бъде защитен при изпълнение на неговото задължение – да изпълни задължението си точно, като плати на надлежно легитимирано лице, което е носител на вземането. Съдът приема, че връчването на всички книжа по делото на ответника е надлежно, ако е направено на особения представител, назначен от съда при спазване на установената в ГПК процедура и от този момент се пораждат свързаните с факта на връчване правни последици, в т.ч. и за цесията. По същите съображения няма пречка уведомление за предсрочна изискуемост да бъде връчено на особения представител на ответника /в т. см. решение № 198/18.01.2019г. по т.д.№ 193/2018г. постановено по чл.290 от ГПК/.  

                  Представеният договор за кредит, отговоря на изискванията на закона, получен е погасителен план, който е част от договора, т.е. кредитополучателят е бил наясно с клаузите при подписване на договора, които са уговорени индивидуално в същия.

         От събраните по делото доказателства, съдът намира за установен факта, че  ищецът има качеството на кредитор спрямо ответника, въз основа на валиден договор за кредит и въз основа на валиден договор за цесия, въз основа на който е придобил вземането по процесния договор за кредит. Както бе посочено по-горе, съдът приема за валидно уведомяването на длъжника – ответник за станалата цесия, извършено на особения представител, назначен от съда по съответни ред, по съображенията, изложени в мотивите на настоящото решение.

           Представеният договор съдържа всички реквизити, не е оспорено авторството на същия поради и което съдът приема, че е  налице валиден договор.Представени са и доказателства, че сумата е приведена на трето лице за закупуване на съответна стока, за който е отпусната заемната сума-л.12-13 и ответницата е уведомена.Представени са доказателства, че е заплатена и сумата 250лв. първоначална вноска-л.14.Относно възражението за нищожност, поради неспазване на нормативното изискване на шрифта, следва да се отбележи, че Законодателят, с нормата на чл. 10, ал. 1 от ЗПК, изисква договорът да бъде сключен по ясен и разбираем начин, като всички негови елементи се представят с еднакъв по вид, формат и размер шрифт - не по-малък от 12, в два екземпляра - по един за всяка от страните. В настоящият случай и допусната СТЕ, като ВЛ е посочило в с.з., че представеният от ищеца оригинал на договора е с шрифт 12. Приложеният застрахователен сертификат, включващ условия на застраховката по договора за кредит с видимо око е с различен шрифт,  но е четим, и не е бил предмет на СТЕ.Освен това в договора е посочено,  застраховаталната сума е включена в главницата. Представени са и доказателства, че е заплатена застрахователната сума- л.135 от делото.

         ВЛ по СИЕ е посочило, че претендираните суми по ИМ отговарят на счетоводните записвания на ищеца.

          Съгласно чл.235, ал.3 от ГПК,следва да се вземат придвид и всички настъпили факти, в това число изтекли лихви, тъй като няма данни и към настоящия момент да е погасяван заема.

            На следващо място относно валидността на клаузата за   възнаградителната лихва и правомощието на съда сам да преценява дали е налице неравноправна е клауза в договор, сключен потребител:Същата не се прилага в случаите, когато доставчикът на финансови услуги, какъвто несъмнено е банката, си запазва правото при наличие на основателна причина да промени без предизвестие БЛП, като уведоми потребителя. Видно от представения договор е видно, че е уговорена индивидуално. Към датата на сключване на договора действа редакцията на чл.19, ал.4 от ЗПК/23.07.2014г./, където е посочено, че не следва да надвишава петкратния размер на законовата лихва.ВЛ посочва, че е спазено това изискване.По отношение на възнаградителната лихва, е прието, че същата следва да се възприеме, като единно фиксирано или определяемо задължение представляващо възнаграждението на Банката по предоставената услуга- паричен ресурс, което е разсрочено е включено, заедно с главницата към общото задължение по кредита чрез разпределянето му на отделни анюитетни вноски.Възнаградителната лихва, не е типичната законна лихва или уговорена лихва за забавено плащане/наказателна, неустойка/ и се включва в анюитетната вноска, поради и което се дължи лихва за забава върху нея.

Ищецът  твърди,  че  до  настоящият  момент  ответника не е му е изплатил сумите по цитирания по-горе договор за кредит, респективно по договора за цесия. По правната си същност това е твърдение за отрицателен факт и освобождава ищеца от тежестта на доказването му.

В хода на съдебното дирене ответникът не е ангажирал никакви писмени или гласни доказателства, от които да се установява, че основното задължение на кредитополучателя по процесния договор - да върне получения кредит, е било изпълнено.

Ето защо следва да се приеме, че съществува вземане на ищеца срещу ответника в претендираните размери за главница, договорна лихва и  мораторна лихва. С оглед всичко гореизложено съдът счита, че исковете са основателни и следва да бъдат уважени за тези суми.

Съгласно разпоредбата на чл.78, ал.8 от ГПК в полза на юридическите лица се присъжда адвокатско възнаграждение по Наредба№1/2004г. за минималните адвокатски възнаграждения, ако са защитавани от юрисконсулт, като е съобразено последното изменение на ГПК, обнародвано в ДВ бр.8/2017г. относно юрисконсултското възнаграждение.

 Съобразно т. 12 от ТР № 4/2013г.,  съдът следва да се произнесе и относно разноските в заповедното производство, съобразно изхода на спора, с осъдителен диспозитив и се осъди ответника да заплати разноските в размер на 98,92лв. общо.

Следва да се присъдят и разноски по настоящето дело, като размерът на присъденото възнаграждение не може да надхвърля максималния размер за съответния вид дело, определен по реда на чл. 37 от Закона за правната помощ-Наредба за заплащането на правната помощ- чл.25, ал.1-или в размер  от 100 до 300лв. В случая, съдът намира, че юрк. възнаграждение, следва да бъде определено в минимален размер от 100лв.Следва да се осъди ответника да заплати направени разноски в настоящето производство:  989,70лв.

               Воден от горното, съдът

 

                                                              Р Е Ш И:

 

             ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО НА ОСНОВАНИЕ чл.422, ал.1 от ГПК, че Н.А.В., ЕГН**********, ДЪЛЖИ н. “А.З.С.Н.В.” ЕАД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***-***, сумата 1528,78лв. – главница за периода от 05.04.2017г. до 05.11.2019г., по отношение на която на основание чл.5 от Договор за кредит за покупка на стоки или услуги №***, сключен на 02.03.2017г., 586,74лв. – договорна лихва за периода от 05.04.2017г. до 05.11.2019г.; 330,32лв. – обезщетение за забава за периода от 06.05.2017г. до 01.02.2019г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението - 01.02.2019г. до окончателното изплащане на вземането, за което е издадена заповед за изпълнение по чл.410 -№394/04.02.2019г. по ч.гр.д.№648/2019г. на ПлРС.

           ОСЪЖДА на основание чл.78, ал.1 от ГПК Н.А.В., ЕГН**********, ДА ЗАПЛАТИ н. “А.З.С.Н.В.” ЕАД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***-***, направените разноски в исковото производство в общ размер на 989,70лв. 

           ОСЪЖДА на основание чл.78, ал.1 от ГПК Н.А.В., ЕГН**********, ДА ЗАПЛАТИ н. “А.З.С.Н.В.” ЕАД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***-***, направените разноски в заповедното производство /за ДТ и юрисконсултско възнаграждение/ в общ размер на 98,92 лева.

               Решението може да бъде обжалвано с въззивна жалба пред ПлОС, в двуседмичен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: